Berbere kendi usturamı götürmek?
Başlıktaki konuda sizlerin de fikrini öğrenmek isterim. Son 1 yıldır berbere yalnızca kafamı kazıtmak için gidiyorum, normalde 2 günde bir kartuşlularla kendim kazırım fakat kafa derisinin yorulduğu zamanlar 1-2 hafta ara veriyorum bu yüzden berber farz oluyor. Sürekli gittiğim bir berber var fakat 30 lira alan da aynı işi yapıyor, 10 lira alan da aynı işi yapıyor. Bundan dolayı son zamanlarda farklı farklı berberlere gittiğim oluyor. Jiletler değişse bile bu ustura konusu kafama takıldı dün.

Sizce bir Ali Bıyıklı edinip tıraş olmaya giderken götürsem ters bir tepkiyle karşılaşır mıyım? Veya işin raconuna ters bir durum olur mu? Huh Big Grin
Üstad berberler, müdavimi olan müşterilerine özel ustura ayırırlar. Yani her müşterisinin kendi usturası olur, üzerinde etiketle o müşterinin adı yazar. Tavsiyem, sanatını beğendiğiniz bir berberin müdavimi olun, o berberde sizin kendi usturanız bulunsun. Sizin götürmenize de gerek yok, o kendi stoğundan yeni bir tane çıkartıp üstüne sizin adınızı yazar. Berber ne kullanıyorsa o usturadan edinmeniz de önemli bir husus bence.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
(28/07/2017, Saat: 02:05)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstad berberler, müdavimi olan müşterilerine özel ustura ayırırlar. Yani her müşterisinin kendi usturası olur, üzerinde etiketle o müşterinin adı yazar. Tavsiyem, sanatını beğendiğiniz bir berberin müdavimi olun, o berberde sizin kendi usturanız bulunsun. Sizin götürmenize de gerek yok, o kendi stoğundan yeni bir tane çıkartıp üstüne sizin adınızı yazar. Berber ne kullanıyorsa o usturadan edinmeniz de önemli bir husus bence.

Yıllardır Ankara'da oturduğum muhitte işinin ehlidir denilen çok yere gittim. Önceden usturayı sakal için istiyordum ama artık direkt gereksinim oldu, ve sormama rağmen adamların öyle bir uygulaması olmadığı için benim usturamı başkasında kullanmayacağını garanti edemiyorum. O yüzden bu yolu düşündüm. Artık iş çoğu yerde berberlikten çıkıp "hair designer" konseptine -ki hiç ısınamadığım bir olaydır- girdiği için böyle oluyor zannımca.
Ali Bıyıklı usturanın tanesi 2-3 TL bir şey. Bundan dolayı normalde berberler ustura ayırma yapalar. Maliyetli bir şey değil çünkü. Eğer berberin kullandığı ustura markasını öğrenirseniz bence her seferinde kendinizinkini de götürebilirsiniz. Ters tepki alacağınızı sanmam. Ters tepki verecek bir berbere denk gelirseniz zaten değiştirin o berberi.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Üstadım
DE ile kafa tıraşı olmaz mı, usturanın farkı ne oluyor? Kartuş kullanma sebebiniz iyi tıraş ettiğinden falan değil, güvenli oluşundan galiba doğru mu düşünüyorum? Ama kartuş da çeker, kesmez sonra sivilce yapar.
Berberler bazen gıcık insanlara dönüşebiliyorlar. Konu meslekleri olunca. Onların işine pek karışmayacaksın. Ucundaki jilet nasılsa değişiyor, hijyen açısından çok bir risk taşımıyor diye düşünüyorum.

Bizim köftehor berber eskiciden diş doktorlarının kullandığı temizlik cihazlarından almış, abi kaça aldın dedim, "20 lira, çünkü çalışmıyor" dedi. Milleti kandırıyor Smile
İş sadece ustura ile bitmiyor ki üstadlar.  Fırça, havlu vs. ortak kullanılan her malzeme hijyen güvenilirliği açısından sıkıntı. Hele ki fırça ve havlu  Dodgy Müdavim bile olsanız usturanızın kullanılmayacağı garantisi yok. Berber yemeğe çıkar, kalfa kullanır. Berberde çok ender sakal tıraşı olurum, "hadi bugün Müco tıraş etsin beni" (kendisi berberim olur) dediğim zaman da aynen şöyle yapıyorum:
usturamı,
fırçamı,
tıraş tasımı,
jiletimi,
sabunumu,
havlumu,
şapımı yanımda götürüyorum. Eli Arko ve Sedef'e alışık olduğundan onları seçiyorum, zira bir keresinde Sanguine R5 ve Tabac götürmüştüm, zorlandı. Tıraş olduğum tek bir yer ve tek kişi var. Zaten artık hobimi, ne kadar özenli ve titiz olduğumu biliyor, garipsemiyor. Hatta geçenlerde çelik usturamı da götürdüm, 12k finish görmediği için biraz kör kalmıştı, yarısında shavette e geçti ama usturaya bayıldı. "Abi bileme işi tam olunca getir, çok zevkliymiş" dedi.

Demek istediğim o ki, aynı berbere gittiğiniz müddetçe, adamla zaten samimi olduğunuz için sizi tanıyor. İlk etapta bizim bu hobimiz onlara enteresan gelse de bir süre sonra keyifli muhabbet ve paylaşıma dönüyor. Ha, ilk kez gittiğiniz berbere set götürdüğünüzde ne mi olur? en fazla aşırı titizlikle suçlanır ve belki acıyan gözlere maruz kalırsınız Smile Ama zaten iki muhabbet sonrasında bunu da aşarsınız gider. Yalnız, diğer müşterilerin ilgi odağı olacağınız muhakkak; bundan kurtulmanın bir yolu yok Smile
Farklı ustura kullanmak çözüm değil. Fırçası, sabunu, şapı, havlusu... ortak kullanılan o kadar çok ürün var ki.
Bu işin çözümü elektirikli bir makine edinmek bence. Taraksız çok kısa kesim yapabiliyorlar. İlla ki ıslak tıraş istenirse 89 kafa saç tıraşında uygun jiletle harika iş çıkartıyor.
Herkese cok tesekkur ediyorum fikirleri için. Fırça isine girmem zor fakat kendi usturamin yaninda jiletimi de beraberinde goturecegim. Havlular tek kullanımlık zaten. Sağolun var olun. Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kendi kendine Saç Tıraşı Yapan Var mı ? Hasan Ali 533 290,519 18/09/2022, Saat: 21:29
Son Yorum: Can Çelik
  Berbere kendi fırça ve sabununu götüren var mı? mancho 20 30,867 31/03/2013, Saat: 04:17
Son Yorum: cemuludinç

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: