Naniwa 12k Alımı İçin Yardım
(08/07/2017, Saat: 12:57)gr00v3r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ama alttakilerın eni 20 mm'den geniş görünüyor

Görsel yanıltıcı olabilir. İnce uzun kesilmiş. Farklı bir alet için sanki.
Aynen komsum, belirttigin gibi. En temel bilgiyi okumayi atlamisim. Undecided

Alacagin yeri karar verdiginde paylasirsan sevinirim.

(08/07/2017, Saat: 13:02)Niko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Görsel yanıltıcı olabilir. İnce uzun kesilmiş. Farklı bir alet için sanki.
(09/07/2017, Saat: 22:26)finwe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aynen komsum, belirttigin gibi. En temel bilgiyi okumayi atlamisim. Undecided

Alacagin yeri karar verdiginde paylasirsan sevinirim.

Son gelişmeleri belirtmek isterim:

@ohtararan üstat sayesinde Naniwa almaktan vazgeçtim ve yönlendirmesiyle 3M 0.3 mikron film sipariş ettim. Kendisiyle uzun yazışmalarımız oldu (Amerika'da yaşadığı için telefon trafiğine girmedik) ve her soruma sabırla, çok detaylı yanıt verdi. Hala kendisiyle temas halindeyim. Buradan da üstada teşekkür ve sevgilerimi yolluyorum.
konu başlığını şimdi gördüm . Amerikadan gönderim ücretleri gerçekten çok yüksek oldu üstüne döviz kurunun yükselmesi de gelince yurtdışından sipariş vermek gerçekten çok zor bir hale geldi. Bu işin tek çaresi yurtdışında arkadaşlarımıza rica etmek galiba ..
Fotoğraflara bakamadım o ölçüdeki ürünler ya ucuz olsun herkes faydalansın diye özel kesilmiş malzemeler oluyor ya da bıçak bileme aparatlarına takılması için o boyda yapılıyor. Ustura işinde de en çok kullanıldığı yer ise smiling ( bir arkadaş çok hoş bir şekilde gülücüklü diye çevirmişti galiba) diye adlandırılan modellerin bilemesindedir.

Ben 12 K civarı taşların çok önemli olduğunu düşünenlerdenim. Ben de naniva ss 12K yı kullanmayı bitirmelerde tercih ediyorum. 20 K sheuiro gokumyo taşım var iyi güzel bir ağız versede , genelde 12 K ile bitirip, 0,5 Mikron elmas macunu ile sonlandırmak daha keyif veriyor bana ( tabiki tamamen subjektif bir olay benim tercihim)

Eğer ustura bilemede ilerlediyseniz , 12 K naniwa ile aynı fiyata çok keyifli ağız verecek japon taşları var ama ustalaşamadıysanız tavsiye etmem.

Ancak arkadaşlar hem daha ucuz bir alternatif olsun hemde ağız 12 K ve üzeri olsun diyorlarsa Türkiye de de satılan bir coticule taşı alıp, yalnızca su ile bileme yapıp ardından da 10 -15 tur krom oksit kaplanmış kot kumaşında kayışlayıp ardından deri kayış ile son kayışlamayı yaparsanız 12K naniwa dan daha keskin ve yumuşak kesimli bir ağıza sahip olabilirsiniz.

Polishing filmleri denemedim, ancak kullanıcıları ile konuştuğumda kullanım esnasındaki hareketlenmesinin sıkıntı yarattığını söylemişlerdi. Kullanan arkadaşlar forumda kullanımla ilgili artı ve eksi yanlarını geri bildirim yaparlarsa bizlerde çok faydalanırız
@Taskind ustad ben bu filmleri ilkkez gordum. Bıcakta bir suntalam uzerine veya daha iyisi cam uzerine zmparaları belli olcude kesip, sprey tutkal ile yapıstırırdım eskiden, kalın kumdan ince kuma dogru milim oynamazdı. Bu filmlerde de cam gibi bir yuzeye sprey tutkal uygulaması olmazmı, bilmiyorum @ohtararan kardesim biraz bilgi verirse su filmler hakkında bende merak ettim.
Merhaba @Taskind üstat, yanıtınız için teşekkür ederim. Şimdilik taş almaktan vazgeçtim. 0.3 mikron lapping film ile bir deneme yapacağım. Usturamın ağzı açık ama ince ayarda bir sıkıntı yaşıyorum. Ertan üstat da tıraş esnasında zorlandı. Jilet seçerken de epey zorlanmıştım ve Sharp Edge ile Feather'da karar kılana dek zorlanmıştım. Usturam halen sakal tipime uygun hale gelmedi. Lapping film işe yaramazsa farklı kombinasyonlara gireceğim artık. Ohtararan üstat film ile sorunumun çözüleceğinden umutlu. Bu arada sipariş geçtiğim sitede filmin alt tabakasının kendinden yapışkanlı olduğu yazıyor, cama yapıştırarak hareketlennesini engellemeyi düşünüyorum. Bu arada @dikdik_s komşum, sitede lapping filmlerle ilgili epeyce bilgi mevcutmuş, ohtararan üstat dikkatimi çekene kadar ben de farketmemiştim. Özellikle önerdiği 0.3 mikron filmi @Lord Sparhawk da beğenmiş.
Merhabalar,

Ben öyle çok afili bir ustura almadım henüz ama ZY ve Gold Dollar usturalarla millet o kadar traş olur da ben olana mıyım diyerek bu tip Çin usturaları ile başladım. İleride de bunlara ek Böker veya Dovo ekleyince sanırım finisaj ile idare ederim diyorum.

Elimde şu anda Suehiro 1000 /3000, King 6000 ve 12 K denen Purple Welch (Lyll Merylylyl Smile) taşlar mevcut. Bu taşlarla Gold Dollar ve ZY'lere bevel verme ve havada kıl kesecek seviyeye getirebildim ama hala tıraşlarım pek konforlu sayılmaz. 12K taşım doğal bir taş ve belki slurry işini oturtamadım ondandır, şöyle Japon işi bir 12K alsam kafam rahat olacak. Naniwa 12K hala doğru karar mı?

Ayrıca, Amazon'da birkaç farklı Naniwa 12000 taş bulunuyor. SP-491 ile NK-2091 arasında bir fark var mı acaba? NK-2091 free shipping olarak 75 USD Amazon'da.
(10/09/2017, Saat: 17:09)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Naniwa 12K hala doğru karar mı?

Ayrıca, Amazon'da birkaç farklı Naniwa 12000 taş bulunuyor. SP-491 ile NK-2091 arasında bir fark var mı acaba? NK-2091 free shipping olarak 75 USD Amazon'da.

Komşum ben şu verdiğiniz model numaralarına baktım, bir ebay satıcısında şu bilgiye ulaştım;

Size: 210mm x 70mm x 10mm

Origin: Japan

[What is the difference?]
- Goken: 30mm thickness, no stand
- Goken-PRO Kagayaki: high-quality material, 10mm thickness, with a stand (detachable)
- Super Whetstone: high-quality material, 10mm thickness, with a stand (NOT detachable)

Usturaya kullanılacak taşın iyi kalitede olması lazım. Neden derseniz, uygun fiyatlılar bıçaklar için kullanılıyor ve bıçaklar sert paslanmaz çelik aynı zamanda sadece uç kısmı değdirilerek ve gerekirse bastırılarak bileniyor. Ustura hassas alet, omurgasıyla birlikte taşa sürülüyor ve bastırmaya gelmez, karbon çeliğidir, yumuşaktır, çabuk erir, anatomisi bozulur. Şu başlıktaki durum meydana gelir; http://www.geltir.com/showthread.php?tid=7944

Yani usturada iyi kalitede, bastırmadan kolayca aşındıran taşlar lazım bize. İlk tercihiniz Chosera olabilir ama o seri 10k'da bitiyor, bir de çok pahalıdır. Markası Naniwa ancak aşındırma kalitesi iyi olmayan taş ile bileme tecrübe etmiştim ve iyi sonuç alamamıştım. http://www.geltir.com/showthread.php?tid...#pid157546 Ardından Chosera aldım ve çok memnunum.

Özetle 12K için Naniwa Sp-491, yaygın kullanılan, tavsiye edilen güzel bir taştır, tercihiniz bu markadan ve sentetikten taştan yana olacaksa bu taşı edinebilirsiniz. Yaygın kullanılan ve kendini ispatlamış bir taştır. Ben de kullanıyorum, memnunum.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
@onurcakmak komşum çok teşekkürler bilgiler için. Dediğiniz gibi Gouken 12k taştan pek bahsedildiğini göremedim. Gouken 8000 Fuji, sonra 12000 SP demişler. Yukarıdaki kısa liste Gouken Pro ile SP491 arasında sadece tablaya monte / demonte olması fark olarak görünüyor ama bir noktası farklıdır, boşa gider onca emek diye de sizin sözünüzü dinlemek gerekir diye düşünüyorum.

Riske atmadan almanın yolu Maggardrazors gibi görünüyor, doğru mudur?
@kokopelli komşum satıcı ürün açıklama kısmında hızlıca o şekil ifade etmiş olabilir bu ürünleri, detaylı araştırma yapılacak olursa fark mutlaka vardır, nede olsa aynı markanın ürünleri ve sadece kabı farklı diye farklı diye farklı isim verilmez diye düşünüyorum.

Maggard'ın fiyatlarını bilmiyorum ama USPS ile geleceği için 24 dolar civarı posta ücreti olur onun en az. Türkiyede Süer kozmetik'te bu ürünleri bulabilirsiniz, sitelerinde görünüyordu. Forum üyemiz "Kubilay" (Ertan bey) ile iletişime geçip sorabilirsiniz. Ek olarak Gifts and care, tvb shaving gibi avrupa sitelere bakabilirsiniz. Nispeten daha uygun posta ücreti olur ve kutu üzerine düşük fiyat yazdırma konusunda esnekler, mail atıp rica edebilirsiniz. Buradan aldım forumunda sabit başlıklarda güzel bir liste vardı, seçenekler için orayı inceleyin derim ben.

Ben en son chosera taşımı güvenilir bulduğum bir Amazon satıcısından almıştım. 12k taşımı tvb'den almıştım. Diğerlerini forum içi bir üstadımızdan temin ettim. Super stone taşlar artık stantsız üretiliyor, eğer diğer taşlarınız da stantlı ise, araştırıp stantlı bir model alın bence, aksi halde bir de onu tutucu aparat satın almanız gerek ayrıca.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Naniwa 12K inceleme (çünkü ben inceledim zaten :) ) habaz 24 8,574 03/02/2021, Saat: 19:18
Son Yorum: bansheee
  Naniwa Super Stones dt.krst 18 25,951 24/07/2017, Saat: 11:00
Son Yorum: finwe
  Bileme.yardim dogabora 6 11,465 18/09/2012, Saat: 21:27
Son Yorum: linguist
  Ustura Bilemek için Malzemeler Nereden Alınır? onur98 13 27,844 24/08/2012, Saat: 01:29
Son Yorum: linguist

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: