Barrister and Mann "Seville" Tıraş Sabunu
4f057ed5ae602a7f742df2ab6452a63a.jpg

aafb272b74bc1e219fcf4904d7e354bf.jpg

5c9006aa307d46ef9ec943c010e229a3.jpg

Barrister and Mann "Seville" Tıraş Sabunu:

Bir süre önce sipariş ettiğim 4 tıraş sabunu elime ulaştı.

İlk denediğim sabun olan Barrister & Mann "Seville" hakkında nacizane (ve doğal olarak öznel) bir incelemeyi paylaşmak istedim.

Önce biraz bilgi:

Yeni bir Artizan Sabun üreticisi Barrister & Mann. 2013 yılında kurulmuş. Sadece 4 yıllık bir geçmişi var. Kurucusu William Carius adında Boston'lu bir Hukuk öğrencisi.

Ulaşılan bilgide yine o bilindik tarzda 'efsanevi' (!) başlangıç hikayelerinden biri var. Neymiş, bu markayı, kurucusunun çok çok hassas bir cilde sahip olmasına borçluymuşuz...nasıl ? İşte cildi çok hassas diye hiç bir tıraş sabununu beğenmiyormuş, onun için Boston'da küçücük dairesinin daha da küçücük mutfağında tıraş sabunu denemeleri yapmış. Tam 5 ay boyunca farklı formülleri test etmiş, çeşitli içerikleri araştırmış, malzemeleri farklı oranlarda karıştıra karıştıra en sonunda onu en çok memnun eden, cildini kurutmayan köpüğü üreten bir sabunu yapmış.
Sonrasında da alkolsuz 'tıraş sonrası' ürünler ve 'sakal yağı' geliştirmiş. Son olarak da, alkol bazlı 'tıraş sonrası' sıvıları satmaya başlamış. İşler büyümüş ve bir aile işletmesine dönüşmüş. Çalışan nüfusunu ve ürün gamlarını arttırmaya devam ediyorlarmış.

İş dünyasının dergisi Forbes da bir zamanlar şunları yazmış bu girişimci hakkında:

"2013 yılında işi kurduğunda Hukuk öğrencisiydi. Kompleks ve sofistike kokular sunarak ün kazandı. Ayakları yere basan tıraş ürünleriyle kendine bir hayran kitlesi yarattı. Ayda 18,000 dolar harcayıp 200 şişe 'tıraş sonrası' losyon üzerine 200 kutu da diğer ürünlerinden üretiyor. 'Evdeki herşeyi harmanlıyorum' diyor."

Bu marka 'efsane kokularımız' sloganını kendine şiar edinmiş.

Tıraş sabunları genel olarak 3 ürün gamı altında görebildiğim kadarıyla. Onların tanımıyla şunlar:

1) 'Classic' sabunlar:

En popüler kokularımızdan bir kısmını içeriyorlar ve kesinlikle muhteşem bir tıraş performansı veriyorlar. Köpük yapması çok kolay, kayganlığı müthiş, nemlendirmesi güzel. Kuru ciltli olanlar ya da tıraşta 'Kıl dönmesi' problemi yaşayanlar için mükemmel sabunlar...Ayrıca tıraş olurken ilginç ve alışılmadık kokuları sevenler için de birebir. 'Classic' en popüler ürün gamımız.

2) 'Latha' sabunlar:

Bu sabunlarımız daha az yağ ve nemlendirici katkı ile sade kokular içeriyor. Lanolin kullanılmadan yapıldıkları için 'lanolin alerjisi' olanlar için mükemmel bir seçim. Fiyat olarak da uygunlar.

3) 'Reserve' sabunlar:

Şu ana kadar ortaya çıkarttığımız en iyi ürün bunlar. Kayganlığı, koruyuculuğu, nemlendirmesi muhteşem ve sert sularla bile iyi performans veriyor. Ama sadece 3 koku ile sunuyoruz: Classic, Cool ve Spice.

Bir de müşteri sorularına ilettikleri başka cevapları yazayım:

1) Sadece Saf Yağlardan yapılma tıraş sabunlarınız hangileri ?: Cheahire ve Latha Lavanda sabunlarımız sadece saf bitkisel yağlarla yapılıyor.

2) Vegan sabun yapıyor musunuz ? : bir ara yaptık ama çoğunluk 'tallow' bazlı sabun tercih ettiği için ona yoğunlaştık.

3) En çok sattığınız tıraş sabunu hangisi ? : Seville. Klasik berber tipi. Deneyin, hoşnut kalacaksınız.

4) Kişiye özel sabun yapıyor musunuz ? : Hayır.

5) Sabunlarınızı eritip başka kaplara basabilir miyim ? : Sabunlarımızın eritilmesini kesinlikle önermiyoruz. Tallow'u yakıp, kokuları da mahvedersiniz. Onun yerine, sabunlarımız çok sert olmadığı için kabından bir kaşıkla başka kaba aktarabilirsiniz.

6) Tüm Classic sabunlarınız 'Glissant' bazlı mı ? : Henüz değil, şu anda Classic sabunlarımızın formülünü değiştirme çalışmasını sürdürüyoruz. 2017 Eylül'ünde hepsini öyle üretmeye başlamayı umuyoruz.

Şimdi geçelim "Seville" sabunlarına:

Klasik berber kokusu diye tariflenen sabunlardan bu. 'Tallow' bazlı bir sabun.
Marka tüm kokularını kendi işletmelerinde el emeğiyle sabunlarına kattığını, asla önceden hazırlanmış hazır kokular kullanmadığının altını çiziyor.

Kutu, kap, açılış:

Çok güzel bir sert plastik kap ile geliyor bu sabun. Kapağındaki 'sanat eseri' çalışmayı çok beğendim ben. Büyüt ve çerçevele. Zerafet akıyor kutudan.
Orta altı sertlikte bir sabun, yumuşağa meyilli. 115 gram civarı bu kaptaki sabunun miktarı.

Koku:

Kapağı açınca hafif ve limonumsu bir koku geldi. Kutunun yanındaki etikette koku için "Citrus, Herbs, Oakmoss (yosun bazlı)" ibaresi var. Buram buram bir koku değil ama güzel ve zarif.
O Citrus dokunuşunu sevdim ben. Çok doğal hissiyatı veren bir koku bu, kimi sabunlarda hissedilen o 'sentetik' durum yok.

İçeriğinde görebildiğim kadarıyla Bergamut, Limon, Lavanta, Biberiye yağları ve tabi bir de eklenen parfüm içeriği bu kokuyu oluşturmuş.

Bu çok baskın olmayan koku, tıraş sonrası kullanılan ürünlerdeki farklı kokulara da izin veriyor.

Sabunun içeriği:

894140a3ce131cb4f6f68f01a2b12d4b.jpg

Köpük Yapma:

Şimdi, bu Klasik Tıraş hobimizdeki tüm denemelerdeki yargılarımızda, ortada çoklu değişkenli bir durum olduğu hepimizin malumu. Çok kötü bir jiletle tıraş olduğumuzda, denediğimiz tıraş sabunu hakkında yargımızın adilane olacağını iddia edemeyiz. Tabi ki her yargının 'öznel' olduğu bir geniş ortamdan söz ediyoruz öncelikle. Ama bu tür 'çoklu değişken' etkisinden dolayı,yapacağım nacizane incelemelerde kullandığım fırçayı da, jileti de ve hatta makineyi de belirtmek istiyorum ki, öznel yargının nasıl bir etkilenmeyle yapıldığı da biraz belli olsun. Tabi bu da yetmeyeceği için (cilt tipi farklılığı, sakal sıklığı ve sertliği, kullanılan suyun özellikleri, tıraş olma sıklığı...vs de önemli etmenler), her inceleme 'öznel' yargılar sonucu şekillenir deyip işin içinden sıyrılmalı.

Ben sabunlardaki ilk denememde (Maiden Voyage) en azından 'değişik malzeme kullanma etkisini' biraz hizaya sokmak için hep şu standart malzemeyi kullanacağım:
Fırça olarak Thater 4125/3, Makine olarak koleksiyonumdaki en favori makinem Rocnel Elite, jilet olarak Feather.

Fırçamı ılık suyla iyice ıslatıp, elimle fazla suyu sıktıktan sonra, direkt kaptan yükleme yapmaya başladım. Sadece 15 saniyelik bir yükleme yaptım. Sonra sıcak su ile ısınmış ve suyu boşaltılıp çok az nemli bıraktığım porselen köpük kabımda fırça ile köpüğü zenginleştirmeye başladım. Kıvamlı ve üst kalite bir köpüğün oluşması için birkaç damla daha ılık su eklemem gerekti. Süper bir köpük oluştu çalıştıkça. Emek ve emekçi dostu bir sabun bu ama susamış da, üzerinde çalıştıkça coşuyor. Sakın yanlış anlaşılmasın, iyi bir köpük elde etmek hiç de zor değil ama daha da mükemmelleşiyor kabın içindeki etkinliği arttırdığınızda. Güzel, hafif bir koku da yayılıyor. Köpük yapma etkinliğini çok beğendim ben. Kremsi, kıvamı çok iyi bir köpük bu.

Köpük kalitesi:

Kıvamlı, kayganlık ve koruma hissi çok iyi bir köpük bu. Fırçayla yüze sürerken kremsi bir hissiyatı var. Kuruma yapmıyor, özellikle test ettim.

Tıraş:

Rocnel Elite makineme en favori jiletim Feather'ı yerleştirip tıraşıma başladım. Kayganlık ve koruma çok çok iyi. Jilet sorunsuz bir şekilde ilerliyor. Tıraş konforu da çok iyi. 2 düz pasla gayet güzel bir tıraş oldum. Köpük tıraş boyunca diriliğini, koruyuculuğunu muhafaza ediyor. Yüzdeki hissiyat çok iyi.

Tıraş sonrası:

Konfor hissiyatı tıraş sonrası da devam ediyor. Gayet başarılı. Nemlendirmesi çok iyi geldi bana. Farklı bir tıraş sonrası ürün kullanmadan da bu hafif doğal kokunun keyfini çıkartabilirsiniz.

Öznel yargım şudur ki bu marka iyi bir iş kotarmış bu sabununda. Üst kalite bir tıraş deneyimi veriyor. Benim tıraş sabunu rotasyonuma girecek sabunlar arasında olacak. Bu markanın en çok satan tıraş sabunu olması şaşırtıcı değil.

Bartister & Mann 'Seville' çok iyi bir tıraş deneyimi verdi bana, kalitesi üst seviyede, sevdim ben.

Sent from my iPad using Tapatalk
Üstadım elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş.

Kokusu dediğiniz gibi ayrı güzeldir bu sabunun. Daha doğrusu markanın kokuları hepsi kendi üretimleri değişik kokulardır. Bazı kokularının seveni çok olduğu gibi sevmeyeni de çok (Ör. Night Music)

Ben koruyuculuğunu / kayganlığını hep biraz zayıf buldum bu sabunun. Köpüğü güzel, suya biraz fazla aç, dolayısıyla gerekli suyu verince köpük biraz zayıflayabiliyor. Çok mild alet kullananlarda bu husus problem olmayacaktır.

Latha serisi ayrı bir değişik. Onun da köpüğü sakız kıvamında, değişik bir şey. Sabun tam olgunlaşmamış gibi. Onun da köpüğü güzel yastıklama özellikle bu kıvamında dolayı iyi ama o koruyucu kayganlık bunda da bana biraz daha iyi olabilirdi gibi geldi.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
@SumNauta komşum inceleme için teşekkürler. Memnun kalmanıza sevindim .
İnceleme için teşekkürler.
Herkese teşekkürler. Keyifli bir haftasonu dilerim.

Sent from my iPad using Tapatalk
Seville, Barrister Mann ın en bilinen ve sevilen urunlerinden biri. İnceleme icin cok tesekkurler ustad.
Çok güzel bir inceleme daha. Ellerinize sağlık.
Üstad elinize sağlık, detaylı bir inceleme olmuş. Ben de b&m turumun 2. Sabununu bitirip 3.ye geçtim. Tavsiyem elinizde varsa cologne russe veya lavenille'i deneyin. Kokuları müthiş. Performans olarak ise @onurcakmak üstada katılıyorum, biraz daha gelişmesi lazım formülünün.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Güzel inceleme için elinize sağlık üstad. Seville kullanmıştım, 4 tane de sample almıştım. Hepsinden memnun kaldım ama Latha Oceana'nın o güzel deniz kokusunu çok beğenmiştim.
Bu marka mevsimsel (1-2 aylığına) seriler de üretiyor, geçen hafta Old Spice kokusuna benzer kokulu Spice Reserve modelini çıkardı, beğenildiğine dair yorumlar okudum.
Geçen aya özel Petrichor serisini çıkartmıştı, yağmur sonrası toprak kokusu diye tarif etmişler. Üretimi bitti ama hala stokta var, tekrar üretirlerse seneye mutlaka almak istiyorum. Çok sevdiğim bir kokudur.
Reserve sabunlarının farklı bir formülasyonu var. Çok beğenilmiş. İçeriğe bakınca B&M artık artisanlıktan profosyonel üreticiliğe geçiyor gibime geldi benim. Maggard'ın mantic59 ile son röportajını izlediyseniz B&M'nin hala açık ara en fazla satılan ürün olduğunu söylemişti. Çare yok, o cüzdan delinecek Smile
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YENi YERLİ TIRAŞ SABUNU hayli's sohayli 297 95,327 05/03/2024, Saat: 09:56
Son Yorum: sohayli
  Mühle Tıraş Sabunu Casablanca 2 650 29/01/2024, Saat: 22:41
Son Yorum: Casablanca
Star haylis Artisan Yeni ADVENTUS Artisan Tıraş Sabunu sohayli 0 950 08/08/2023, Saat: 15:44
  Tabac Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 605 497,518 12/05/2023, Saat: 12:37
Son Yorum: Janessery
  Yeni haylis Tıraş Sabunu için Esans Anketi sohayli 2 1,413 03/05/2023, Saat: 12:22
  Berberbey Tıraş Sabunu Berberbey 43 14,239 28/04/2023, Saat: 11:20
Son Yorum: Berberbey
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 924 1,049,960 23/04/2023, Saat: 21:44
Son Yorum: ferencpuskas
  Tıraş Sabunu Nasıl Saklanmalı? Ömrü Ne Kadar? mertcanartan 13 5,340 18/04/2023, Saat: 17:43
Son Yorum: Mecanica
  Tobs Sandalwood Tıraş Sabunu palamut 75 82,981 17/04/2023, Saat: 10:19
Son Yorum: Mecanica
Exclamation Alsancak Tıraş Sabunu - Mentol/Limon/Sandal/Aci Badem ekindgn 99 45,742 31/03/2023, Saat: 01:32
Son Yorum: inter

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: