Kafayı Kazımak
Merhaba. Youtube da safety razor headshave diye aratirsaniz kolayca bulabilirsiniz. Kabiliyete göre kolay ve temiz tıraş olunabilir.
(07/11/2020, Saat: 22:17)KELTOŞ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar herkese. Kullanıcı adımdan da anlaşılacağı üzere kelim. Yaklaşık 1,5 senedir kafamı sıfıra vuruyorum. Ve 1 seneyi aşkındır kendim tıraş oluyorum. Kartuşlu bilindik plastik tıraş bıçaklarıyla. Geleneksel yönteme geçiş yapmak istiyorum. Birçok nedenden dolayı. Acaba sakal için kullanılan bu makineleri kafamda da kullanabilir miyim ? Herhangi bir zararı olur mu ? Şimdiden herkese teşekkürler.

Hiç bir zararı olmaz ama elinizin alışması için biraz zamana ihtiyacınız olacak
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

Arkadaşlar merhaba ben 23 yaşındayım ve saç diplerimde sivilce var. Saçlarım biraz uzadığı zaman sürekli kaşınıyor ve kabarıyor. Ancak kısa saç kullandığımda bu sorunlar olmuyor. Bu yüzden saçlarımı belirli aralıklar ile kazıtmak istiyorum. Jiletle el tecrübem hiç olmadığı için kendim yaparsam bir sakatlık çıkar diye korkuyorum. Çünkü daha önce jiletle adam akıllı sakal traşı olmadım. Genellikle makina ile oluyorum.  Sürekli berbere de para yetişmeyeceği için nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?
DE aletlerle kendinizi kesmek için ya sivilce üstünden geçmeniz lazım ya da makineyi boyuna değilde enine çekmeniz lazım. Onun dışında kendinizi kesmeniz çok olası bir durum değildir. Çok büyük kesikler atılma olasılığı sıfır olmasa da sıfıra yakın denebilir. 1mmlik kesikler olabilir enine bile çekseniz. Sivilcelerin iyileşmesini bekleyip sonra tıraş olursanız bir problem olmaz diye düşünüyorum. Kafada kıl yoğunluğu fazla olduğundan eğer DE makine almaya karar verirseniz ayarlılara (genelde bu tür aletlerin tahliye kanalı geniş olur ve tıkanma olma olasılığı düşüktür.) ya da agresiflere bakmanızı tavsiye ederim. Mild aletler zorlanacaktır diye düşünüyorum. En önemli kural bastırmamak, makinenin kendi ağırlığıyla tıraş olmak. Tabi bu benim fikrim. Ne kadar çok fikir o kadar iyi sonuç.
(07/05/2021, Saat: 20:05)Tıraşolog Adlı Kullanıcıdan Alıntı: DE aletlerle kendinizi kesmek için ya sivilce üstünden geçmeniz lazım ya da makineyi boyuna değilde enine çekmeniz lazım. Onun dışında kendinizi kesmeniz çok olası bir durum değildir. Çok büyük kesikler atılma olasılığı sıfır olmasa da sıfıra yakın denebilir. 1mmlik kesikler olabilir enine bile çekseniz. Sivilcelerin iyileşmesini bekleyip sonra tıraş olursanız bir problem olmaz diye düşünüyorum. Kafada kıl yoğunluğu fazla olduğundan eğer DE makine almaya karar verirseniz ayarlılara (genelde bu tür aletlerin tahliye kanalı geniş olur ve tıkanma olma olasılığı düşüktür.) ya da agresiflere bakmanızı tavsiye ederim. Mild aletler zorlanacaktır diye düşünüyorum. En önemli kural bastırmamak, makinenin kendi ağırlığıyla tıraş olmak. Tabi bu benim fikrim. Ne kadar çok fikir o kadar iyi sonuç.

En son geçen sene bu zamanlar berberde ustura ile kazıtmıştım. Berberde ilk başta aynı sizin gibi kesikler olabileceğini söyledi. Ancak tıraşa başladıktan sonra jilet kafamda rahatlıkla kayıyordu ve sivilcelerin üzerinden geçmesine rağmen kesik oluşmadı. Berberde şaşırdı bu duruma. Bu yaz boyunca kendim kazımak istiyorum. Bunun için kullanımı kolay olan traş bıçağı ve sabunu bulmaya çalışıyorum. Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.
(08/05/2021, Saat: 01:21)tatar ramazan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: En son geçen sene bu zamanlar berberde ustura ile kazıtmıştım. Berberde ilk başta aynı sizin gibi kesikler olabileceğini söyledi. Ancak tıraşa başladıktan sonra jilet kafamda rahatlıkla kayıyordu ve sivilcelerin üzerinden geçmesine rağmen kesik oluşmadı. Berberde şaşırdı bu duruma. Bu yaz boyunca kendim kazımak istiyorum. Bunun için kullanımı kolay olan traş bıçağı ve sabunu bulmaya çalışıyorum. Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.

Yani ben yine de dikkatli olmanızı ve sivilcelerinizin geçmesini beklemenizi öneririm ama siz bilirsiniz yinede. Benim önerim iyi bir tıraş öncesi hazırlıktan sonra (tıraş öncesi ürünleri olabilir, duş olabilir) fırçayla tas yerine kafada çalışarak daha da saçların yumuşamasını sağlamak olacaktır. Sonrasında olukları geniş olduğu için söylüyorum. Merkur Progress, Merkur Futur, Parker Variant gibi ayarlı aletlerden edinebilirsiniz. Gerçi forumda yenisiniz şu an farkettim. Bir tanışma başlığı açarsanız eğer forumdaki insanlarla da tanışma şansı yakalarsınız. Bilgili çok komşum var forumda. Yeni olduğunuz için aslında her şeyden önemlisi geleneksel tıraşı sevecek miyim sorusu. Çünkü bu saydığım aletler pahalı aletler. Kalitelilerin hepsi pahalı. O nedenle ilk başta yeni başlayanlara önerimiz ucuz aletlerle başlayıp sonrasında geleneksel tıraşı sevip sevmediklerine bakmak oluyor. İsterseniz bir bunu düşünün tartın, sonrasında karar verirseniz. Qshave Adjustable de bakabilirsiniz. Bu alet Merkur Futurun klonudur. Uygundur ama iyi makinadır. (tabi bana göre). Ya da forumdan yine tanışma başlığı sonrası (bir nevi yazılı olmayan bir kuraldır) 2. El satılıklardan bu aletleri kovalayabilirsiniz.

@"tatar ramazan" eğer futur klonu veya futura karar verirseniz bu makinenin üst kapağı vida yerine çıt çıt mekanizmasıyla çalışıyor böyle kaliteli bir firmanın aletlerinden beklenmez ama (merkur için konuşuyorum, qshaveyi bilemem) yine de dikkatli olun tam kapattığınızdan emin olun ve makineyi cilde bastırmayın. Üst kapak açılırsa jilet boşa çıkar kendinizi kesebilirsiniz. Ben de var severek kullanıyorum yüz tıraşlarımda ama ne olur ne olmaz, ben yine de söylemiş olayım.
(07/05/2021, Saat: 18:56)tatar ramazan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar merhaba ben 23 yaşındayım ve saç diplerimde sivilce var. Saçlarım biraz uzadığı zaman sürekli kaşınıyor ve kabarıyor. Ancak kısa saç kullandığımda bu sorunlar olmuyor. Bu yüzden saçlarımı belirli aralıklar ile kazıtmak istiyorum. Jiletle el tecrübem hiç olmadığı için kendim yaparsam bir sakatlık çıkar diye korkuyorum. Çünkü daha önce jiletle adam akıllı sakal traşı olmadım. Genellikle makina ile oluyorum. Sürekli berbere de para yetişmeyeceği için nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?

@Tıraşolog Komşumun da belirttiği gibi,
Alet olarak Merkur Futur veya bunun klonu olan Qshave Adjustable mantıklı bir seçenek olur.
Ayarlı olmasından dolayı daha rahat edersiniz.
Başlangıç ayarı olarak 2 ile başlayın.
Sonrasında ihtiyaca göre arttırırsınız.

Jilet olarak kesinlikle Keskin veya Orta Keskin bir Jilet tercih edin.
Keskin olmayan jiletler çok faydalı olmayacaktır.
Tabii ki konfor olayı Kafa Tıraşında da var.
Aşağıdaki Jiletler tercih edilebilir.

Gillette 7 O'Clock SharpEdge Sarı
Gillette Silver Blue
PolSilver Super İridium
Crystal Double Edge Blades
Voskhod Teflon Coated
Rapira Platinium Lux
Personna Lab Blue
Mavi Astra
Treet Platinum

Sabun olarak Arko öneririm.
Arko Kafa Tıraşında en çok tercih edilen sabundur.
Dum Spiro Spero,
Que Min Cordis...
Arkadaşlar merhaba ben saçlarımı kazımak için bu traş bıçaklarını buldum
başlangıç için bunlardan hangisini alsam daha faydalı olur?
İçlerinde sadece baili sıfır diğerleri kullanılmış ürün.
bulduğum traş bıçaklarını https://dosya.co/5157knp9okod/tras_bıcakları.rar.html buradan görebilirsiniz.
Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Ben usturayla oluyorum. Tavsiyem arko sabunu bol bol kullanın. Çünkü arko sabun saç tıraşı için daha güzel kayganlık veriyor.
SEDEF USTURA + TURUNCU ASCO Jilet

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: