Rocnel Elite Series (İlk Mesaj Güncel)
Komşum yani Rocnel e 303 veya 304 çelikten yap şu aletin aynısını, fiyat olarak daha ulaşılabilir olsun herkes alabilsin mi mesajı demek istediniz?
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
(16/03/2019, Saat: 21:12)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum yani Rocnel e 303 veya 304 çelikten yap şu aletin aynısını, fiyat olarak daha ulaşılabilir olsun herkes alabilsin mi mesajı demek istediniz?

Ben oyle birsey demedim, demekte istemem, demekte haddime degil.
Ayrica yapilan iscilik, uretim kalitesinden, ozenden dolayi, Rocnelin fiyatlarin uygun oldugunu dusunuyorum.

Demek istedigim.
Bir arkadas olayin basinda; Rocnel, Rolexin 904L celik kullanmasi gibi ozel celik kullaniyor diye bir aciklama yapti.
Benim soylemek istedigim 303/304/316 hatta 904 de olsa, 303 den sonrasi senin Tiras aletinde bir fark yaratacagini beklemiyorum.
Soylemek istedigim bu.
Kaliteli görünüyor.

Youtube.com/Berberbey
youtube.com/Berberbey
(16/03/2019, Saat: 05:14)CK89 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(16/03/2019, Saat: 01:30)CK89 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @rocnel

Demek istedigim,

Rocnel 304 celigin tiras aletleri icin yetersiz oldugunu dusundugu icin mi 316L kullaniyor?

Siz bana baklavadan ornek verdiniz, ben de size soyle bir ornek veriyim:
Adamin biri sadece internete girmek icin bilgisayar alacaktir, butun ozelliklerinin en iyisini almak ister.
Yok dual video karti olsun, yok 128 gb rami olsun, pcei hardiski olsun, islemcisi i9 veya xeon olsun diye cabalar.
Adama dersiniz ki daha uygun fiyatli olan bilgisayarla, bu gelismis bilgisayar senin icin ayni isi gorur.
O da cevap verir yok bu bilgisayarla yuksek modelemeler yapilirken, oburuyle yapilamiyor, yok bunun data hizi oburunun 10 kati diye cevap verir.
Ama adamin tek yapacagi is internete girmektir.

Tiras olayida bana ayni geliyor,
ATT, Blackbird, Charcoal 303/304 celikten uretilmis aletler yaparken,  Rex diyor ki biz marine grade 316 stainless steel kullaniyoruz.
Oburu de diyorki biz ucaklarda kullanilan titanium grade 2 kullaniyoruz, oburu de diyorki biz daha iyisi grade 5 kullaniyoruz.
Sonucta bu tiras aleti oil-gas endustrisinde kullanilan veya yogun cevresel etkenlere kalan bir alet degil ki.

Benim icin 304 ile 316 arasi tek fark tiras aletine kattigi estetik renk. Baska hicbir farki yok.
Sizin icin en buyuk farki maliyet farki olabilir. 316L hem malzeme hem iscilik bakimindan daha pahali oldugunu okudum.

Benim icin CNC bakir veya pirinc celikten daha kullanissiz, ama tamamen estetigi yuksek olan malzemeler ve gereklilik.  
CNC ise tamamen gereklilik cunku bilgisayar yardimiyla daha konforlu daha cesitli tiras aletleri yapilabiliyor.

Forumların en güzel yanı bilgilendirici olması, bu tip konuları daha önce çok kez konuştuk ama tazelemek amaçlı yeniden anlatmak gerekir. Siz çok güzel bir örnek vermişsiniz. Sadece internete girecek donanıma sahip bilgisayar satın alıyorsunuz, bunun için grafik ya da oyun için gerekli donanıma neden para ödeyesiniz. Tam da bu örnekteki gibi bir durum söz konusu ancak biraz tersi, yani siz internete girmek için yeterli donanıma sahip bir pc satın alıyorsunuz, ama yaptığınız iş ileri seviyede grafik ve yüksek performanslı oyunlar oynamak. İşte 303 standardında çelik de böyle bir durum. Aldığınız çelikten kapı kolu yapılır, askılık yapılır, mobilya menteşesi olur vs. ama sabun, çeşme suyu, karbon jilet, hareketli parçalar ve sürekli nemli ortama gireceği zaman maalesef eksik kalır. Sadece suyun olacağı, tek parça, cilalanmış, hareketli parçası olmayan, karbonla çelikler ile temas etmeyen, nemsiz ortam için ise 304 çelik yeterlidir, en bilindik kullanım alanı mutfak eşyalarıdır. Asitik ortam, deniz suyu vb. şeylere dayanması için oluşturulan standart ise 316 tipi çeliktir.

Ne kadar kalitesiz de olsa her hangi bir paslanmaz çelik, karbon çelik gibi bir anda paslanmaz, düzgün bir şekilde bakımını yaparsanız 303 çelik de belirli bir süre dayanım gösterir. Tahminen 5-10 yıl içinde paslanma belirtileri gösterir. 304 çelik biraz daha iyi dayanım gösterir. tam standardında iyi yüzeye sahip 316 tipi çelik ise özel bir kimyasalla temas etmediği müddetçe, ömürsüz bir şekilde hayatta kalmaya devam eder.

Tıraş bıçağı yapanların çoğu müteşebbis. Yani hepimizin bildiği üretim faktörlerine bir araya getirerek risk üstlenen kişiler. Düşünüyor ki tıraş bıçağına ihtiyaç var, ama insanlar paslanmaz çelik tıraş bıçağı istiyorlar, gidip üretim yapan yerlerle konuşuyorlar, en ucuz çelik aleti nasıl yaparız diyorlar ve ortaya çeşitli modeller ortaya çıkarıyorlar. Bu kişilerin büyük bölümünün yaptığı şey ile ilgilisi yok. Kalite belgeleri yok, çelik sertifikaları yok vs. Genelde de birden tek modelle ortaya çıkıp sönüyorlar. Ben olaya farklı açıdan baktım. Ülkemizden katma değeri yüksek olan bir ürün çıksın istedim. Örneğin dünyada her hangi bir sanayi ürününün emsallerinden yüksek fiyatı olan Türk markasını gördünüz mü? Çok azdır, hani içine altın vs. katarak değil, katma değeri yüksek olarak bir üründen bahsediyorum. Bunun sebebi de rocnel alanların tamamına yakınının en azından ürün kalitesi olarak memnun kaldığının bir göstergesidir. Genelde elimizde hiç stok yok, çünkü daha üretilmeden bile sahipleri belli oluyor.

Cnc makinelerinin saat ücreti vardır. Yani istenilen metalin, istenilen teknik şartlarda talaşlı imalatı için gerekli olan programdan bahsediyorum. Makineye her türlü takımlandırması, aparatlandırması, programlanması yapılmış sadece lafın gelişi cnc makinesinin düğmesine basılacak durumlar için belirli bir saat ücreti vardır. Bu ülkemizde kaliteli işler için 30 euro artı KDV dir. Ayrıca seri işler içindir, yani şu makineye al 30 euro şunu işle değildir, aylık yıllık sözleşmeler için geçerlidir. Türkiye'de bu fiyat ama gelişmiş ülkelerde çok daha fazladır bu fiyat. Bunun için ülkemiz talaşlı imalatın merkezi konumuna geçti sayılabilir. F35 uçaklarının bile en kritik çelik parçalarının yapımı ülkemizde gerçekleştiriliyor. Elit modelin yalnızca cnc dik işlemi 6,5 saat sürüyor. Cnc tel erezyonu, tornası, cnc taşlaması, ovalaması, lazeri yüzey işlemleri hariç 6,5 saat. Şimdi bu üretim programını Amerika'da yapın, çıkacak maliyete inanamazsınız. Ama buna rağmen Amerika'da ucuza yapılan çelik ürünler de var. Eğer çelik kalitesini düşürüp, imalat özelliklerini kapı kolu imalatı standartlarına düşürürseniz çok daha uygun rakamlara da ortaya alet konabilir. Ama en fazla bir kaç yıl içinde hiç bir değeri kalmayacak, sıradan bir ürün olacaktır.

Çeliğin grandesi marinesi yok Smile çelik bir standarttır. Teknik açıklamaları vardır. Standardı en iyi oluşturan üretici de tercih edilir. Titanyum olayına hiç girmiyorum bile, çelikten daha ucuza gelecek titanyumlar da var. İşlediğimiz çeliklerin sertifikasını ekliyorum. Yoksa birileri işi abartıp uzay çeliği falan kullanıyoruz diyecek Smile

2h87m1z.jpg
14lk045.jpg

Yani yukarıdaki sertifikalarda görüldüğü gibi 316 deyince o olmuyor. Bir sürü teknik içeriğin onaylanması gerekiyor. Bunu başaran üreticiler çok kaliteli iş çıkarıyorlar ama pahalı da oluyor. BU belge içinde grandesi marinesi görüyor musunuz?
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

Çok bilgilendirici ve detaylı bir açıklama olmuş Murat Bey, teşekkür ederiz.

Siz zaten söyleyeceğinizi en açık ve net bir şekilde ifade etmişsiniz:

Ülkemizden katma değeri yüksek olan bir ürün çıksın istedim. Örneğin dünyada her hangi bir sanayi ürününün emsallerinden yüksek fiyatı olan Türk markasını gördünüz mü? Çok azdır, hani içine altın vs. katarak değil, katma değeri yüksek olarak bir üründen bahsediyorum. Bunun sebebi de rocnel alanların tamamına yakınının en azından ürün kalitesi olarak memnun kaldığının bir göstergesidir. Genelde elimizde hiç stok yok, çünkü daha üretilmeden bile sahipleri belli oluyor.

Bu sözlerden hemen aklıma şunlar geldi: Ülkemizde elbette kaliteli ve üst düzey üretim yapılıyor ama genele vurduğumuz zaman katma değeri yüksek ürün ne yazık ki yok. Ülkemizde üretilen İtalyan marka bir takım elbiseye 10 bin TL verebiliyoruz. Ama bizim takım elbiselerimiz neden bu kadar etmesin. Yüzde yüz yün, kaşmir vs... bütün önemli ham madeye sahibiz. Benim anladığım ülkemiz fason üretim çöplüğüne doğru gidiyor. Markalaşma, katma değer, kalite vs... kelimeleri bizler için pek bir şey ifade etmiyor.... Bir Alman kalemine 3 bin TL verebiliriz ama dediğiniz gibi kendi milli ürünlerimize, katma değeri yüksek, stoğu olmayan mesela Rocnel bir tıraş aletine vereceğimiz parayı yüz defa düşünüyoruz.
Smile a little be
[quote='rocnel' pid='215942' dateline='1552896717']

Cevap icin cok tesekkurler, ben o kadar fark beklemiyordum ama tabi siz isin icindesiniz. Umarim 303 aletlerde 5 - 10 yil icinde paslanma olmaz.
Cunku en sevdigim, en cok kullandigim aletlerden biri 303 celikten, sizin yorumunuzdan sonra keske 316 celikten yapilsaymis dedim.
Ben daha fazla zamaninizi almayayim.
Iyi calismalar, kolay gelsin.
Murat kardesim. Netlik olsun diye soruyorum. Celikten celige fark varmıdır. Her 316 celik aynımıdır.
Uretici 316 dediyse, o ureticinin celigi, senin kullandıgın celikle direk aynımıdır. Yoksa bilmeden ornek veriyorum, çinden, hindistandan ithal edilen 316 celikle, alman 316 celik arasında fiyat kalite farkı varmıdır.
Komsum yazdıgı icin soruyorum, yabancı uretici urun icin 316 celik yazıyorsa, ustune edilecek laf yokmudur.

Ayrıca celik denildigi halde, ustune kaplama yapılmıs, aletlerde var. Bunun celik kalitesinle mi alakalı oldugu yoksa, avrupa amerikadaki iscilik ucretleri yuzunden, polisaj isleminin maliyeti arttırdıgı icin bu yontem daha mı kolay oluyor onu bilmiyorum.
(18/03/2019, Saat: 17:38)CK89 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cevap icin cok tesekkurler, ben o kadar fark beklemiyordum ama tabi siz isin icindesiniz. Umarim 303 aletlerde 5 - 10 yil icinde paslanma olmaz.
Cunku en sevdigim, en cok kullandigim aletlerden biri 303 celikten, sizin yorumunuzdan sonra keske 316 celikten yapilsaymis dedim.
Ben daha fazla zamaninizi almayayim.
Iyi calismalar, kolay gelsin.

Bende tüm paslamaz tıraş bıçaklarından var. ATT markasını 2014 yılında edindim. Sitelerinde 303 çelik yazıyor ama sanki iyi birşeymiş belirtiliyordu. Çokiyi hatırlıyorum web sitesine birkaç arkadaş bakıp 303 müş ana abi deyip hafif tiye almıştık. İlk elimde incelediğimde ise haksızlık yaptığımı düşündüm. Çünkü çok kaliteli 303 çelik. Topcap ve sap mükemmel işlenmiş. Base plate çokiyi değildi. 303 ile çalışan tesisler var. Onlar bakınca bu bildiğimiz 303 değil dediler. Alete kıydım ve cnc tezgahında 304 ile beraber aynı kesim işlemini uyguladık. Çok bariz şekilde çok tok kaliteli bir çelikti. 304 çelikten daha parlak ve ışığı düzgün yansıtıyor. Yani hala aynı çeliği kullanıyorsa gayet kaliteli bir alet benim gözümde. Her kullanımdan sonra temizleyip kurularsanız ömrü çok uzun olur. Yani kalite olarak Hint 316 çeliğini geride bırakır. Ama tabi hep aynı çeliği mi kullanıyorlar muamma. Sertifika ya da üretim bilgisine rastlamadım.

(18/03/2019, Saat: 18:11)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Murat kardesim. Netlik olsun diye soruyorum. Celikten celige fark varmıdır. Her 316 celik aynımıdır.
Uretici 316 dediyse, o ureticinin celigi, senin kullandıgın celikle direk aynımıdır. Yoksa bilmeden ornek veriyorum, çinden, hindistandan ithal edilen 316 celikle, alman 316 celik arasında fiyat kalite farkı varmıdır.
Komsum yazdıgı icin soruyorum, yabancı uretici urun icin 316 celik yazıyorsa, ustune edilecek laf yokmudur.

Ayrıca celik denildigi halde, ustune kaplama yapılmıs, aletlerde var. Bunun celik kalitesinle mi alakalı oldugu yoksa, avrupa amerikadaki iscilik ucretleri yuzunden, polisaj isleminin maliyeti arttırdıgı icin bu yontem daha mı kolay oluyor onu bilmiyorum.

Tabi ki fark var. Hatta aynı fabrikanın her 316 çeliği bile aynı değil. Almanlar paslanmaz çelik üretiminde bilinenin aksine iyi değiller. Dünyada en kaliteli paslanmaz çeliği Fransa üretiyor.

Polisaj çok maliyetli bir iş aslında. Bazıları polisajı basit motorla cilalamak sanıyor. Bu sebeple maliyetten kurtulmak için paslamaz çeliği de kaplamaya başladılar. Eşine az rastlanır bir durum Smile

Ben bir ara dedim ki elit ürünler için polisaj 8 saat sürüyor. Yabancı forumlarda dalga geçmişler. Polisaj motoruna çeliği sürüp işte beş dakkada beşiktaş durumu yaratmışlar. Halbu ki bir adet ürün için aylar süren polisajların yapıldığı saat gibi ürünleri bilmiyorlar. Polisaj dünyanın en karışık üretim süreçlerinden birisidir. Şimdi jeton düşmüş ne uğraşacak vakitleti, ne teknolojikeri ne de yetenekleri var. O zaman kaplayalım diyorlar Smile

Üstüne 316 yazmışsa sertifikası olması gerekir. 316 çelik ama hangi ülkenin hangi fabrikası gibi. Aslında çok uzun konular.

Hani bir dönerciye girersin yarım ekmek et döner artı ayran 5-TL olur ya aynı hesap bu işlerde de geçerli Smile
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

[quote='rocnel' pid='215988' dateline='1552920474']

Benim 303 celikten olan alet Charcoal Goods, cok yeni bir alet, orta derece agresiflikte, cok konforlu bir kesimi var.

https://www.instagram.com/p/BusSqLTHwU2/

https://charcoalgoods.com/
@CK89

Mesela sizin alet, cok bildigim konu degil ama kafanın titresimli bilye/tas tamburuna atılmıs gibi geldi.
Aynı sekilde benim de sahip oldugum ATT windsor, ust ve alt kapagı polisajdan cok bana kaplanmıs gibi geliyor.

11sfkn7.jpg

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rocnel Sailor S Timor1322 55 22,090 04/09/2020, Saat: 17:50
Son Yorum: rocnel
  Barbaros & Rocnel Adjustable theunnamed 240 133,390 06/06/2020, Saat: 02:44
Son Yorum: arandur
  Rocnel GEM (İlk Mesaj Güncel) rocnel 49 35,833 25/04/2020, Saat: 01:39
Son Yorum: Muhibbi
  Rocnel Fotografları -Sadece Foto - Only Pictures dikdik_s 63 52,203 17/04/2020, Saat: 05:24
Son Yorum: CK89
  Rocnel 'Elite' Tıraş Makinesi SumNauta 111 73,945 03/02/2020, Saat: 16:37
Son Yorum: rocnel
Rainbow Rocnel, Single Edge Razor / Model SE-P rocnel 1,432 743,000 01/01/2020, Saat: 00:18
Son Yorum: dr_green
  ROCNEL P 20 PASLANMAZ ÇELİK TIRAŞ ALETİ - TÜRK MALI rocnel 412 381,145 29/07/2019, Saat: 08:04
Son Yorum: CK89
  Mıknatısla Jilet Tutan Tıraş Aleti (Rocnel Magnetic) rocnel 48 34,351 17/01/2018, Saat: 00:23
Son Yorum: utarkn
  Rocnel Model DE 42 ( İlk Mesaj Güncel ) rocnel 87 66,279 16/11/2017, Saat: 14:19
Son Yorum: CMO05
  Rocnel Model SE50 (İlk Mesaj Güncel) rocnel 203 109,342 16/03/2017, Saat: 00:29
Son Yorum: koolandgang

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: