"Col. Conk" Gliserin Bazlı "Misket Limonu" Tıraş Sabunu
82b3a874f9482b09d5be701c0bd408b4.jpg

"Col. Conk" Gliserin Bazlı Misket Limonu Tıraş Sabunu:

"Colonel Conk" Tıraş sabunları Amerika'da çok yaygın bir kullanıma sahip ve (yanlış bir şekilde) çok eski bir geçmişi olduğu düşünülen markalardan.

Paketlerinin üzerine koydukları "150 Yıllık Gelenek" şeklinde ibarelerle bu markanın yaratmak istediği algı da bu. Aslında böyle organik bir geçmişleri yok.

Colonel Conk marka isminin geçmişi (bizim Kuzey-Güney savaşı olarak bildiğimiz) Amerikan İç Savaşının bitişinden hemen sonra 1866 yılında kısmetini Amerika'nın Batı'sında aramaya çıkan bir adamın, evlilik yoluyla içine girdiği berberlik uğraşının (karısı berberdi) ürünlerini satılabilir ticari ürünler haline getirmesine dayanıyor.

İşletmenin şimdiki sahipleri, markanın bu tarihselliğine göndermeler yapsalar da Conk'u zengin eden bu iş onun 1898'de ölümüyle tamamen sona ermişti...çok sonradan markanın ticari adını alan bu firmanın ürün içeriklerinin radikal bir biçimde değiştiği malumumuz...Bir yorumda da tıraş sabunlarını dışarıya yaptırıp kendi markalarıyla sattıkları yazıyordu. Bunu teyit edemedim.

Amerika'da klasik tıraşçılar arasında popüler olan bu sabunu bir denemek istemiştim, geçenlerde elime ulaştı.

ab5c8a4e35b9d30fc37d0ecf42c0a321.jpg

Gliserin bazlı bir tıraş sabunu bu.

Sabun içeriği: Gliserin, Avakado Yağı, E vitamini, Aloe Vera, Misket Limonu

65 gram miktara sahip bu sabunun yumuşak plastik küçük bir kutusu var.

Koku:
Hafif bir misket limonu kokusu var ama biraz yapay bir koku gibi hissediliyor. Ama kötü değil, hafif ve rahatsızlık vermeyen bir koku bu.

Köpük Oluşturma:
Kabından yüklemeyi ıslak (ılık) fırçayla hızlıca yapıp, köpük kabımda kıvamlı ve yoğun bembeyaz bir köpüğü çok kolaylıkla oluşturdum. Bu özelliğini artı hanesine yazdım hemen.

Köpüğün yüzde oluşturduğu kayganlık ve koruma gayet iyi. Nemlendirmesi de iyi geldi bana.

Keskin Feather jiletle yumuşacık, konforlu bir tıraş sağladı.
Köpüğün ömrü iyi, sönme yapmıyor.

Tıraş sonrası yüzünüzü yıkadığınızda kokusu da gidiyor... tıraş sonrası konforunu da sevdim ben bu gliserin bazlı popüler tıraş sabununun.

Öznel yargım şudur ki, İyi bir tıraş sabunu bu. İleride farklı kokulularını da alıp deneyeceğim. Bu arada çok farklı türde 'tamamen doğal' olduğunu söyledikleri sabunları da var, gliserin bazlıların dışında. Onlar ebat olarak daha büyük ve farklı kutu seçenekleriyle sunuluyor.

Ben onlardan da 'Citrus Blend' olan bir tanesini listeme ekledim.

Sent from my iPad using Tapatalk
@SumNauta komşum elinize sağlık, çok güzel bir araştırma yapmışsınız.

Bu tür şeffaf gliserin bazlı sabunların aslında performans olarak benim zayıf olduğu yönünde bir algım var. Bir dönem forumda oluşan bir dalgadan dolayı bir çok kişi edinmişti ve bir süre Günün Tıraşı başlığında boy gösterdikten sonra Satılıklar bölümünde boy göstermeye başlamıştı. Raf ömrü kısa olduğunu biliyorum bu sabunun. İMPA ticaret Mustafa bey söylemişti. Hatta eve götürüp banyo sabunu olarak kullanmak istemiş ama köpürmemiş bile. Alacak olan arkadaşlara benim naçizane tavsiyem rotasyonda kullanmak için değil de, alıp sürekli kullanmak için tercih etmeleri olur. Zaten tıraş sabunları seçenekleri içinde en hızlı tükenen sabun bu tip sabunlar.

Elinizdeki ürünü bir müddet kullandıktan sonra tekrar yorumunuzu okumak isterim.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Sum nuata tesekkurler komsum. Bende yurt dısı forumlardan okudugum kadari ile, yorumlardan yaptıgım cıkarımlar sonucunda alım listemde kademe kademe dusmus, sonunda da komple cıkarmıs oldugum bir sabun. Begenmenize sevindim.Ozellikle hayvansal yag barındırmayan urun tercih eden kisiler icin gliserinli oldugundan entresan bir secenek olabilir. Sahsen son donemde gerek avrupada gerek amerikadan cok cesit artisian sabunlar cıktıgından, eskilerin col. conk u biraz arka planda kaldı gunumuzde.
İnceleme icin cok tesekkurler.
Teşekkür ederim @onurcakmak @dikdik_s Sağolun.

@onurcakmak Çok haklısınız, gliserin bazlı sabunların hızlı tüketilmesi gerekiyor, sipariş verirken uzun rotasyonlarda değil daha çabuk tüketecek şekilde kullanmayı planlamıştım. Teşekkürler yazmayı unuttuğum bu önemli detayı paylaştığınız için. Bir süre daha kullanıp ek izlenimlerimi buraya yazarım.

@dikdik_s sağolun , aslında en favori sabunum MWF ve sanırım Lanolin bana iyi geliyor. Bu gliserinli sabunu da denemek istemiştim ve açıkcası umduğumdan daha iyi buldum. Tabi çok çeşit rotasyonu sevenler için kullanım ömrünün kısalığı bir dezavantaj.

Herkese keyifli pazarlar.

Bu sabunu 3 kere daha kullandım, koruyuculuk ve konforu çok iyi....herkesin cilt tipine göre farklı bir deneyim olabilir ama gliserin bazlı tıraş sabunu denemek isteyenlere öneriririm ben.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  YENi YERLİ TIRAŞ SABUNU hayli's sohayli 297 95,319 05/03/2024, Saat: 09:56
Son Yorum: sohayli
  Mühle Tıraş Sabunu Casablanca 2 650 29/01/2024, Saat: 22:41
Son Yorum: Casablanca
Star haylis Artisan Yeni ADVENTUS Artisan Tıraş Sabunu sohayli 0 950 08/08/2023, Saat: 15:44
  Tabac Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 605 497,494 12/05/2023, Saat: 12:37
Son Yorum: Janessery
  Yeni haylis Tıraş Sabunu için Esans Anketi sohayli 2 1,412 03/05/2023, Saat: 12:22
  Berberbey Tıraş Sabunu Berberbey 43 14,238 28/04/2023, Saat: 11:20
Son Yorum: Berberbey
  Arko Tıraş Sabunu Lord Sparhawk 924 1,049,937 23/04/2023, Saat: 21:44
Son Yorum: ferencpuskas
  Tıraş Sabunu Nasıl Saklanmalı? Ömrü Ne Kadar? mertcanartan 13 5,339 18/04/2023, Saat: 17:43
Son Yorum: Mecanica
  Tobs Sandalwood Tıraş Sabunu palamut 75 82,979 17/04/2023, Saat: 10:19
Son Yorum: Mecanica
Exclamation Alsancak Tıraş Sabunu - Mentol/Limon/Sandal/Aci Badem ekindgn 99 45,736 31/03/2023, Saat: 01:32
Son Yorum: inter

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: