Kaligrafi, Osmanlı Hat Sanatı, Tuğralar
(26/04/2017, Saat: 18:36)SumNauta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ahraz merak ettim hangi mesleği düşündüğünüzü . ( Mühendisim ben)

Sent from my iPad using Tapatalk

Güzel bir mesleğiniz var,tebrik ederim.Kafamdaki meslek bana kalsın,belki bir İstanbul buluşmasında söylerim,zaten çoğumuz kafamızdaki işi yapmıyoruz maalesef.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
Modern Türk Hat Sanatının en büyük ismi Emin Barın'dan Modern bir Hat denemesi:

c35a695e4121881f4014fe0d6a8a78b1.jpg

Emin Barın'dan 2 Hat daha:

"Gel Keyfim Gel"

608b9ca577b149392ff9ebf411608e30.jpg

"Yâ mâlik'ül-Mülk"

ed553653ef6236f50fd7bed43b8696e9.jpg

Bendede çağdaş hattatlardan celi sülüs te Davut Bektaş , ta'lik te ise Ali Rıza Özcan (icazeti Ali Alparslan'dan almıştır ) ın birkaç eseri var

Ayrıca günümüz hattatlarından Ali Toy farklı üslubu ile takibimde lakin henüz bir eserine sahip olamadım.

Resim paylaşmak isterim ama önceki denemelerimde sorun yaşamıştım becerebilirsem yüklerim .
"Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır; yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar."
Giordano Bruno
@Apeiron çok güzel o hat sanatçılarının güzel eserlerine sahip olmanız. Keyifle bakın, nice güzel eserle büyüsün koleksiyonunuz.

Ali Toy'un eserleri de çok güzel, o Mimarlık eğitiminin de getirdiği bir keşif ekliyor.

.....
'Kalemin Dilinden' adlı kitapdan:

a77ef3a0a35aa4ae2f62b37962c5e8ec.jpg

f6505ab21c1b9b33803a93530f4388ec.jpg

a6ebea674a01ee0b90efb2cce9084c01.jpg

Hiç

23cf017fca6ca6b41371db9ee38dc66d.jpg

Hat sanatı İstanbul'un şaheser anıtlarında da görünür.

Osmanlı Çeşme Mimarisinin en güzel örneği olan 3. Ahmed Çeşmesi (ki Türk sanatına Batı üslubunun girdiği zamana ait Türk Rokoko tarzıdır) Ayasofya ile Topkapı Sarayının Bab-Hümayun kapısı arasında öyle güzelce duruyor hala...hep dursun öyle.

Lale devrinin bu mimari başyapıtının kimi kitabeleri bizzat (kendisi de çok iyi bir hattat olan) padişah 3. Ahmed tarafından 'celi sülüs' hatla yazılmıştır.

Süslemeler arasında Batı Avrupa sanatının motiflerini de görürüz.

Ayasofya'ya bakan yüzündeki bir kitabenin alt kısmında hat ile "Aç Besmeleyle iç suyu / Han Ahmede eyle dua' yazar.

Bu şaheserin bir hafta sonu tarihi yarımada gezimde çektiğim (cep telefonu) fotosu da ekte:

1667f6356643ce4a78d9828904470d29.jpg

0f5b5767c0ace585e5da28c0dfdf0765.jpg

Duvardaki Tuğra:

Tarihimizin Reformcu Padişahı 3. Selim modern, imparatorluğun önünü açmak için bir çok yenilik yapan , iyi yetişmiş ve sanatçı bir padişahtı. Klasik Türk Müziğinde makamlar keşfetmiş, nice müzik eseri bestelemiş bir sanatçıydı aynı zamanda...Ayrıca bir Şair.

Bir isyan sırasında öldürülmüş olan bu reformcu Padişah, modern batı sanatı formunda resmini yaptırmış ilk Osmanlı Padişahıdır. (Bir ressama canlı poz vererek resmini İtalyan ressam Bellini'ye yaptırmış ilk Padişahımız da büyük Fatih Sultan Mehmet'ti...bu tablo Londra'daki National Art Gallery'de bulunuyor...Heyecan verici o tabloya bakmak.)

1803 yılında Kapıdağlı Konstantin adlı Rum ressamı saraya davet ettirir ve Harem'in kendi özel odası olan Has Oda'da ona poz verir...3. Selim bu tablosunu çok severdi. Sonrasında da eski tanımlara dayanarak eski Osmanlı Padişahlarının tablolarını yaptırmıştı Kapıdağlı Konstantin'e. Şimdilerde Topkapı Sarayında gördüğümüz tablolar 200 yıl önce yapılmış bu tablolardır.

Ben de 3. Selim'i üzerinde Samur kürküyle, odasında göründüğü bu tablosunu çok severim. Arka planda kitaplığından kimi önemli kitapları görürürüz. Resmedilen eşyalar, kitaplar, Padişah'ın oturuş tarzı bize Doğu ve Batı'nın iç içe geçtiği bir iklimin Sultan'ını gösterir.

Duvarda ise 3. Selim'in Tuğrası'nı görürüz. O zamanlarki bayrağımızda kullanılan farklı köşe sayılı yıldızla birlikte bir hilal de yer alır bu Tuğra'da.

İmparatorluğumuzun bu reformcu, sanatçı ve hayatı bir dramla sona eren Padişah'ının tablosuna bakmak da Fatih'in tablosuna bakmak kadar heyecan verir bana. Vaktiniz olduğunda Saray'da görmelisiniz bu resmi.

@Samnauta üstad, içimden şöyle geçti ki, siz böyle başlıklar açın, bu şekilde bilgiler paylaşın da ben de bunlar karşısında hayran hayran bakayım.

Misal şu sağdaki çoçuk:

O04rl4.jpg

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bir Osmanlı Berberi - Gravür ohtararan 1 3,580 03/06/2013, Saat: 23:12
Son Yorum: Fallschirmjäger

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: