Yüzü(sakalı) Dinlendirme. Böyle Bir Şey Var Mı?
Shocked 
Merhaba arkadaşlar.

Uzun yıllardır bilerek yada bilmeyerek uyguladığım bir teknik(kendimce) hakkında fikirlerinizi almak istiyorum.

Bugün 1 haftalık olmuş olan sakallarımı sorunsuz şekilde keserken aklıma geldi, forumda bu konu hakkında paylaşım da bulunup düşüncelerinizi öğrenmek.

Şuan 25 yaşımdayım ve lise birinci sınıftan itibaren traş olurum. Önceleri babamın markasını bilmediğim DE bir aleti ve permasharp jilet ile traş olurken sonrasında kartuşlu aletlere geçmiştim. Şu andaysa yaklaşık 2 yıldır yine EJ DE89 ve rapira jilet ile tıraş olmaktayım(rapiranın yatay 3 çizgili olan jileti yüzüme en konforlu geleni oldu).

Konuya geçecek olursam, ne zamanki okullar tatil vs. olsa annem bırak tıraş olma yüzün dinlensin derdi bende en az 1 hafta olmak üzere tıraş olmayı bırakırdım genelde bazen haftalarca bıraktığım olurdu. Neyse, dikkatimi çeken olay şu ki; 1 hafta dahi tıraş olmasam ve sonrasında tıraş olsam yüzümde en ufak bir zorlanma batma hissi yaşamıyorum tıraş olurken. Normalde 2-3 günde bir tıraş olan birisiyim ve yüzümü de artık iyice tanıdığım için ters hareketler yapmıyorum ve bundan dolayı çok fazla tahriş yaşayan birisi değilim. Ancak yinede rutin tıraşımı olurken özellikle gırtlak kısmında -buradaki sakallarım 3-4 farklı yöne sahip olduğu için- zaman zaman zorlanma takılma gibi konforsuz durumlarla karşılaşıyorum.

Netice olarak acaba sizlerde dilim döndüğünce ve kısaca anlatmaya çalıştığım bu durumu yaşıyor musunuz? Ayrıca öğrenmek de istiyorum ki, siz değerli tecrübeli forum arkadaşlarım bu konu hakkında tecrübeden öteye geçmiş teknik/bilimsel bir bilgisi var mı, bu durum neyden ötürü meydana geliyor. "Neden dinlenmiş bir yüzde daha konforlu sıkıntısız bir tıraş olmakta..."

Ortada bir mit mi var yoksa somut gerçekler mi merak ediyorum! Rolleyes
Dinlenmis bir yuzde etkileri mantik olarak sesli dusunerek yazıyorum sadece

1)Batık kıllar, zaman icinde yolunu bulup cıkmıs, rahat, tum kıllar, cilde sıfır kesilmedigi icin, orada bir ciltten cıkma savası kızarıklık vs. yok. Cilt genel anlamda rahat.
2)Ara verilen sure icinde ciltte deri katmanı kalınlasıyor, ölü deri katmanı koruyucu islev yapıyor.
Bunun haricinde devamlı uzayan bir kıl kokune, kılın kendisine bir faydası vs yok. Bahsettiginiz dinlenme tamamen deri ile alakalı.

Fakat benim tecrubem bu bahsettiginiz dinlenme sonrası ilk tıras guzel oluyor ama ikinci tırasta da tersi oluyor. Hani sanki cilt dinlenmistik ne oluyor yaw daha dun olduk bugun ne bu ikincisi der gibi, bir hafif yanma vs oluyor. Yasayan oldumu bilmiyorum.

Rabbim oyle bir yaratmıs ki, hergun kessen de oluyor, hic kesmesende. Ne yaparsan yap vucut alısıyor. Smile
Toprağı nadasa bırakmak ile aynı mantık

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
Cildi dinlendirmek iyidir , kendini toparlar , eski formuna döner .

Üç haftaya yakındır bende dinlendiriyorum . Tıraş sonrası olan , alerjiye benzeyen kabarmalar kurudu ve bitti , ışık altında görünen gıdık bölgesindeki eski tıraşlardan kalan kesik / tahriş lekeleri kayboldu . Bir süre daha dinlenmeye devam sonra tekrar jilet .
Olaya yüz dinlendirme olarak bakarsak; mesela ben, hafta sonları özel bir durum olmadığı müddetçe tıraş olmam ve en zevkli tıraşımı pazar akşamları olurum. Bahsedilen dinlendirme olayından kaynaklı olduğunu düşünürüm hep... ayrıca önceki tıraşlardan kaynaklı hataların düzeldiğini de düşünüyorum.
Sanırım cildden cilde değişen bir durum bu. Son tıraşın üzerinden geçen 36 saatten itibaren kaşıntı başlıyor, bir süre sonra tahriş eşlik ediyor. 3 günü geçersem de sivilceler çıkmaya başlıyor. Yirmili yaşlarda birkaç kez kirli sakal, bıyık vs. bırakmayı denedim, her seferinde lanet olsun kılına tüyüne diye tıraş oldum. En son 5-6 sene evvel yıllık izinde bir 10 gün inat edip tıraş olmadım, cildimin kendini toplaması iki ay sürdü.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
Ben kartuşları, yaprak jiletlere tercih ettim bir dönem. Çünkü yaprak jiletle her gün tıraş olmaya cildim dayanmıyordu. Kartuş ve jel, son derece pratik son derece güzel tıraşlar veriyordu. Ama bir süre sonra şunu fark ettim. Tıraş olmak, bir zorunluluk olmayacak. 2 gün, 3 gün duruma göre dinlendireceksin. Sonrasında da güzelce fırçanla, yaprak jiletinle tıraş olacaksın. İşte en güzel tıraş bence bu.
@dikdik_s Serdar üstad çok güzel özetlemiş çok teşekkürler Wink Serdar kardeşim sadece WTG sakalları yatıklaştırıp batıklara neden olurmu? arasıra CTG ile dengelemek iyi olurmu acaba? Selamlar Sevgiler

(13/04/2017, Saat: 14:29)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Fakat benim tecrubem bu bahsettiginiz dinlenme sonrası ilk tıras guzel oluyor ama ikinci tırasta da tersi oluyor.  Hani sanki cilt dinlenmistik ne oluyor yaw daha dun olduk bugun ne bu ikincisi der gibi, bir hafif yanma vs oluyor. Yasayan oldumu bilmiyorum.

Rabbim oyle bir yaratmıs ki, hergun kessen de oluyor, hic kesmesende. Ne yaparsan yap vucut alısıyor. Smile

Tamamen katiliyorum. Metabolizma diger tum konularda oldugu gibi bence tiras konusunda da bir duzen istiyor ve kendini ona gore yeniliyor. Kendi adima cildim hicbir donemde gunluk tiras oldugum kadar saglikli ve sorunsuz olmuyor.
Demek ki belirli bir oranda herkeste durum aynı sayılır. Ayrıca bende de şu durum mevcut, sakal uzatmam eğer 5 günü geçiyorsa 5. günden sonra bir kaşıntıdır alıp başını gidiyor. Kepeklenme de 15-20 günden sonra başlıyor. Ama hiçbir zaman o sakalı dinlendirdikten sonraki ilk 1-2 tıraşın konforu ve tahrişsizliği azalmıyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,271 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  ARKO sabun yüzü kim? mustbe 5 6,017 23/05/2019, Saat: 04:59
Son Yorum: mustbe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: