Tarih üzerine Yazılar, Savlar, Sorular
İstanbul doğumlu (ve ülkemizi ikinci vatanı bellemiş) İngiliz gazeteci Andrew Mango Türkolojinin büyük isimlerindendi. Onun ülkemizle ilgili yazdığı her kitap değerlidir.

Aşağıdaki başyapıtı , Atatürk hakkında düzgün kaynak araştırmaları sonucu yazılmış bir biyografi okumak isteyenlerin mutlaka kütüphanelerine katmaları gereken bir eser ve başvuru kitabı;

ec779162a262fe13aaa5daf3c6cf8efc.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk
ad67745996d9b05df569c60ffafc5612.jpg

Güzel / Kaliteli tarih dergisi #Tarih'in Mayıs sayısında Necdet Sakaoğlu'nun Padişah 4. Mustafa üzerine bir yazısı vardı.

(Şunu yazmak istedim....piyasada acaip kötü, ahlaksız, kurguyla sahte bir geçmiş oluşturmaya çalışan pespaye tarih dergileri de var, dikkat etmeli....Derin Tarih diye bir tanesini merak edip aldım, tüm yazıları yalan dolu, tarih ve bilimle alakaları olmayan adamlar tarafından yazılmış bir dergi gördüm...yeri çöp tenekesi, mundar eder girdiği kütüphaneyi)

'İmlası bozuk, üslubu savruk' diye nitelediği bir hatt-ı hümayunu da dikkati çekiyor.

14c37627854ddc55ad4cc5591ce53155.jpg

6c8c4b28e5e8a5d029e9ccc2f28e80d0.jpg

73eba9982afe60ebd1a7361245c1900e.jpg

Sent from my iPad using Tapatalk
(19/06/2017, Saat: 19:27)SumNauta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ad67745996d9b05df569c60ffafc5612.jpg

Güzel / Kaliteli tarih dergisi #Tarih'in Mayıs sayısında Necdet Sakaoğlu'nun Padişah 4. Mustafa üzerine bir yazısı vardı.

(Şunu yazmak istedim....piyasada acaip kötü, ahlaksız, kurguyla sahte bir geçmiş oluşturmaya çalışan pespaye tarih dergileri de var, dikkat etmeli....Derin Tarih diye bir tanesini merak edip aldım, tüm yazıları yalan dolu, tarih ve bilimle alakaları olmayan adamlar tarafından yazılmış bir dergi gördüm...yeri çöp tenekesi, mundar eder girdiği kütüphaneyi)

'İmlası bozuk, üslubu savruk' diye nitelediği bir hatt-ı hümayunu da dikkati çekiyor.

14c37627854ddc55ad4cc5591ce53155.jpg

6c8c4b28e5e8a5d029e9ccc2f28e80d0.jpg

73eba9982afe60ebd1a7361245c1900e.jpg

Üstat tarih vakfının çıkardığı Toplumsal Tarih dergiside çok kaliteli bir yayındır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Onu da çok severim, İlk çıktığından beri abonesiydim. Değerli Tarihçi Mete Tunçay'ın büyük emeği vardır....ben uzun yıllar yayınlanıp (toplam 240 sayı) sonra kapanan Tarih ve Toplum dergisini de çok severim. Değerli bir başvuru kaynağıdır. (Farklı bir dönemsel dergi olarak devam eden bir çalışma var)

(19/06/2017, Saat: 20:11)SumNauta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Onu da çok severim, İlk çıktığından beri abonesiydim. Biliyorsunuz uzun bir süre önce Aylık yayınını sonlandırdı, dönemsel olarak çıkıyor...Değerli Tarihçi Mete Tunçay'ın büyük emeği vardır....ben uzun yıllar yayınlanıp sonra kapanan Tarih ve Toplum dergisini de çok severim. Değerli bir başvuru kaynağıdır.

Üstat size bir kez daha tüm paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum
Her paylaşımınızı inanın iple çekiyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Estağfurullah @Mavibu , teşekkür ederim , sağolun.

(19/06/2017, Saat: 20:11)SumNauta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Onu da çok severim, İlk çıktığından beri abonesiydim. Değerli Tarihçi Mete Tunçay'ın büyük emeği vardır....ben uzun yıllar yayınlanıp (toplam 240 sayı) sonra kapanan Tarih ve Toplum dergisini de çok severim. Değerli bir başvuru kaynağıdır. (Farklı bir dönemsel dergi olarak devam eden bir çalışma var)

Üstadım, Yıllarboyu Tarih dergisini nasıl bulursunuz?

E5553 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
https://www.facebook.com/KariaBrushWorks
(20/06/2017, Saat: 09:03)crionics Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım, Yıllarboyu Tarih dergisini nasıl bulursunuz?

E5553 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@crionics ben ilkokuldayken çıkmaya başlamıştı o dergi , tarihi sevdiren, eğlenceli yazıları olan bir dergiydi....Bizim 'alaylı' değerli tarihçimiz Yılmaz Öztuna'nın da taaa 1965'ten 1982'ye kadar çıkardığı (ve benim yıllar sonra edindiğim) Hayat Tarih de öyle bir dergidir ki eğlenceli ve tarihi sevdiren bir dergiydi verdiği bir çok güzel bilgiyle.

Hala yayınlanan Toplumsal Tarih ve uzun yıllar yayınlandıktan sonra aylık yayınını sonlandırıp arada bir dönemsel dergi olarak çıkan Tarih ve Toplum dergisi ise daha akademik ve kaynak nitelikli farklı kulvarların dergileri. Bu iki dergi özellikle önemli ülkemizde yayınlanmış tarih dergileri arasında. Bu arada yeni Atlas Tarih dergisi de önemli bir dergi.

(20/06/2017, Saat: 23:58)SumNauta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @crionics ben ilkokuldayken çıkmaya başlamıştı o dergi , tarihi sevdiren, eğlenceli yazıları olan bir dergiydi....Bizim 'alaylı' değerli tarihçimiz Yılmaz Öztuna'nın da taaa 1965'ten 1982'ye kadar çıkardığı (ve benim yıllar sonra edindiğim) Hayat Tarih de öyle bir dergidir ki eğlenceli ve tarihi sevdiren bir dergiydi verdiği bir çok güzel bilgiyle.

Hala yayınlanan Toplumsal Tarih ve uzun yıllar yayınlandıktan sonra aylık yayınını sonlandırıp arada bir dönemsel dergi olarak çıkan Tarih ve Toplum dergisi ise daha akademik ve kaynak nitelikli farklı kulvarların dergileri. Bu iki dergi özellikle önemli ülkemizde yayınlanmış tarih dergileri arasında. Bu arada yeni Atlas Tarih dergisi de önemli bir dergi.

Üstadım teşekkür ederim bilgiler için,
Ben de çocukken babam düzenli alır, biriktikçe kendi elleriyle ciltlerdi.
Çocukken elimden düşmez, yazıları ilginç gelirdi.
https://www.facebook.com/KariaBrushWorks
@crionics ne güzel bir şey yapmış babanız. Kendi elleriyle ciltlemesi de ayrı bir güzel.

Sahi biz eskiden ciltlerimizi de kendimiz yapardık Kadıköy'de.

Çocukken, Milliyet Çocuk dergisinin verdiği Klasik romanların çizgi roman şeklindeki eklerini toparlayıp kocaman bir cilt yapmıştım kendime, gittiğim her yere götürmüştüm

Sent from my iPhone using Tapatalk

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tarih ve Ornekleri. 3RD1 28 16,242 30/05/2020, Saat: 05:36
Son Yorum: MetsGo

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: