Ağaçlar, Bitkiler, Tarım
Anadolumuzun en eski buğdayları, antik buğdaylar olarak da adlandırılan 'Kırmızı Sert Buğday' ve 'Kavılca Buğdayı'.

Kırmızı Buğday narin yapısıyla bir şekilde ta Bronz çağından Orta Çağa kadar Anadolu insanını beslemiş arkeolojik kazıların gösterdiğine göre....

Kavılca buğdayı soğuk yerlerde kendini korumak için farklı kabuk yapıları geliştirmiş ve bu yüzden tat ve besleyicilik anlamında güzel evrim geçirmiş bir buğday. Taa Neolitik çağlardan beri insanoğlunun kullandığı bir buğday türü...

Ticari kullanıma uygun olmadıkları için çok uzun yıllar önce ortadan kaybolmuşlarsa da daha sonra meraklıları tarafından az da olsa üretimine başlanmıştı bu değerli buğdayların...

Kavılca buğdayı daha çok Kars'ın soğuk ortamında yetişiyor....Ben uzun süredir merak ediyordum bu buğdayları....bir Kars gezimde inceleme fırsatım olmuştu Kavılca buğdayını...

nihayet taş değirmende ezilmiş unlarına ulaştım bu buğdayların.

Haftasonu ekmeği olarak bu buğdayların unundan aşağıdaki Ortaçağ Anadolu Ekmeğini yaptım fırında.

(Sağlık takıntılı birisi değilim, ondan dolayı değil ama bu işin tarihine ve kültürüne meraklı biri olarak , farklı ilginç buğdaylardan yaklaşık 3 senedir evde fırında ekmek yapıyorum ev halkı ve misafirlerimiz için...şimdiye kadar Anadolu ve başka ülkelere ait 40 farklı ekmek türünden ekmekler yaptım fırında (haftasonları, zaman bulduğumda.) İtalyanların Yılbaşı ekmeği olan ve yeni yılın ilk gününde yedikleri Meyvalı ekmek Panettone de yapıyorum yılda 1 kez yeni yılın ilk günü için.)

ab0c928deb363da3111a4b9746c2bfbc.jpg

Sent from my iPad using Tapatalk
@SumNauta

Çok güzel görünüyor. Elinize sağlık, afiyet olsun. Biz de bir süredir marketten aldığımız un (çavdar, tam buğday, çok tahıllı vb.) ve kuru maya ile makinede ekmek yapıyoruz. Şimdi bunu bir adım daha ileriye götürmek için Siyez unu temin ettik. Dün itibariyle kendi mayamızı yapmaya başladık. Eğer başarılı olursak 1 hafta sonra kendi mayamız ve Siyez unu ile çok daha sağlıklı ekmek yapabileceğiz. (umarım) Sonucu merakla bekliyorum.
Teşekkür ederim @msakalli Ne güzel evde ekmek yapmanız, büyük bir keyif ekmek yapması ve bütün hobiler gibi medidatif bir şey....ekmek yaparken mutfakta herşeyi unutuyor, sadece hamurun kıvamına, yaptığı 'ekşi' mayanın ömrünü uzatmaya yoğunlaşıyor insan

Siyez buğdayı da çok özel bir buğdayımız....binlerce yıldır genetiği değişmeden gelen buğdaylarımızdan o da...Kastamonu'dan edindiğim Siyez buğdayını un haline getirtip şimdiye kadar 5 ekmek yaptım, biraz daha zor bir buğday ama yapılan ekmek çok güzel oluyor....Bu arada Siyez buğdayından yapılan Bulgur da bir ayrı güzel.

Nice güzel ekmekler yapmanızı dilerim.

Hocam ellerinize sağlık.Bende yıllarca evde ekmek yapmış biri olarak bu faaliyetinizi takdirle karşılıyorum.Umarım ortak bir organizasyonda deneyimlerimizi paylaşırız.Selamlar.
Teşekkür ederim @KAYHAN Ne güzel böyle keyifli bir hobiyi yıllarca sürdürmeniz. Sağolun.

(08/05/2017, Saat: 20:29)SumNauta Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim @msakalli   Ne güzel evde ekmek yapmanız, büyük bir keyif ekmek yapması ve bütün hobiler gibi medidatif bir şey....ekmek yaparken mutfakta herşeyi unutuyor, sadece hamurun kıvamına, yaptığı 'ekşi' mayanın ömrünü uzatmaya yoğunlaşıyor insan

Siyez buğdayı da çok özel bir buğdayımız....binlerce yıldır genetiği değişmeden gelen buğdaylarımızdan o da...Kastamonu'dan edindiğim Siyez buğdayını un haline getirtip şimdiye kadar 5 ekmek yaptım, biraz daha zor bir buğday ama yapılan ekmek çok güzel oluyor....Bu arada Siyez buğdayından yapılan Bulgur da bir ayrı güzel.

Nice güzel ekmekler yapmanızı dilerim.

Teşekkür ederim. Ülkemizde genetiği bozulmayan 2 buğday türü varmış sanırım. Biri Siyez diğeri de Kavılca. (Ben sadece Siyez'i biliyordum, Kavılcayı'da sizden öğrendim Smile )

Bu arada, benim maya daha ilk günden öyle bir kabarmış ve gözenek gözenek olmuş ki çok şaşırdım. (Unun kalitesinden olsa gerek) Bugün ilk beslemeyi yaptım. Belki de 1 hafta beklemeye gerek kalmayacak, sanırım 5. gün hazır olacak.
Siyez 12,000 yılı aşkın insanları besleme geçmişi ve 14 kromozomlu yapısıyla 'ilk buğday' diye anılır kimi çevrelerde.

Ne güzel 'ekşi' mayanızın başarıyla ilerlemesi...ileride sürekli besleyerek yıllarca kullanmanızı dilerim.

Bir kaç sene önce Anadolumuzda yetişen Buğday türlerini araştırırken Birleşmiş Milletler'in 'Gıda ve Tarım Örgütü' FAO'nun Türkiye raporunu bulup okumuştum.

Son 60 senede yerel buğdayların tarımının çok hızlı bir şekilde düştüğü (neredeyse 10'da 1'e düşmüş) gerçeği var. Çiftçilerin bir suçu yok, dayanıklı ve pazarda kendilerine kolayca yer bulabilecekleri yeni tip buğdayları tercih ediyorlar. Ancak ülkemiz insanlarından bir talep olması durumunda yerel buğday tarımı gelişebilir.

O rapordan Türkiye'de tarımı yapılan (yerel kabul edilen) Buğday Türleri ile ilgili 2 tabloyu ilgilenebilecek forum üyeleri için aşağıya ekledim.

be38b88e25dc96fcdedb4bc1249b84b9.jpg

8f60977534fcc53f0466647376a79be4.jpg

@SumNauta Üstad bonsai ile ilgileniyor musunuz? Yeni yeni merak saldığım, araştırmaya başladığım bir konu.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
https://www.instagram.com/u1071/
@utunc Evet, Bonsai'lerle ilgiliyim. Yıllar önce Japonların bu 'Saksıda Minyatür Ağaç Yetiştirme' Sanatının güzel ve yaşlı örneklerini görme şansım olmuştu, öyle başlamıştı merakım.

Daha sonra bir arkadaşımın hediyesi bir minyatür ağacı evimde düzenli bakımlarla yıllarca yaşattım, Bonsai sanatı ve bu minyatür ağaçların bakımı üzerine elime geçen tüm kaynakları okumuştum o sıralar. Çok emek isteyen ama bir o kadar da keyifli bir hobi bu.

Bir ara bu konuda yazmak isterim. Ne güzel bu minyatür ağaç sanatına ilgi duymanız, çok keyif alacağınıza eminim.

Keyifli haftalar.

PS. Ulaşabilirsem bendeki kimi Bonsai Sanatı kitaplarının ebook formatındakileri size iletirim bir bakarsınız.

Bir Bonsai örneği:

64eb8eba3dc05d4646364b236b8a0441.jpg

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tarım Kredi Elit Zeytin Kolonyası İncelemesi yarhasan 4 14,315 23/12/2012, Saat: 00:07
Son Yorum: BigHillMe

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: