Klasik Tıraş Tarihiyle İlgili Yazılar
Bunları ben arada ebayde, etsyde goruyorum komsum. Ben pilli sanıyordum bunları, belki cok benzeri daha uygun fiyatlı pilli baska bir marka veya model mi var onları mı gordum bilemiyorum.

Entresan zamanında gilette lerin in 20 katı fiyatı varmıs sizden ogrendim, simdi hepsi slimden daha ucuz gidiyor ikinci el vintage fiyatları.
Demek zamana yenik dusmus, o gilletlerin yaptıgı primi ne yazıkki yapmamıs.
@dikdik_s haklısınız Ebay'de satılıyor Stahly Live-Blade makineler. Bir ara mekaniğinin, tıraş tarihi içindeki müstesna yerinin ve o güzel tombikliğinin hatırına alacaktım bir tane ama koleksiyonumda artık o kadar çok makine var ki, sonradan çok da kullanmayacağım bir makineyi eklemek istemedim.

Hem ben sizin tavsiye ettiğiniz 2 güzel Gillette modelinin elime ulaşmasını bekliyorum şu anda

1) Gillette New Long Comb (1930'lardan tertemiz bir model)
2) Gillette Black Beauty (1977 yeni kondisyon)

Bir de Gem 1912 SE makine ulaştı elime, onu da denemek için sabırsızlanıyorum

Keyifli haftalar.

Sent from my iPad using Tapatalk
3 ude degerli zevkli makineler dostum. Umarım begenirsin. hayırlı olsun dostum.

Anladıgım ikon un bi acık taraklısı var, o sanki new long comb kopyası gibi bilgin olsun bende yeni gordum.
http://www.maggardrazors.com/product/iko...head-only/
Teşekkür ederim @dikdik_s Sağolun tavsiyeleriniz için.

Schick İnjektor Tıraş aleti 1939 yılının ilk ayına kadar Amerika'da toplam 2 Milyon adet satılmış, sadece 1 sene sonra 1940 başında ise bu makinenin toplam satışı 5 Milyon'u geçmiş.

Şirket bunu Life dergisinde yayınlanan bir reklamla duyurmuş.

O zaman 1 Dolar'a satılan bu makineye 20 yıl Garanti veriyorlarmış.

d727036c7fe0f9f07673d61dd9219140.jpg

1934 yılında Amerikan 'Popular Mechanics' dergisinde yayınlanmış GEM tıraş aleti reklamları.

b1800c4a978d750bce8811ae6913c3bc.jpg

715d322958f9c50550a6cf105eef65fb.jpg

Bu da 1934 yılından bir Tıraş Kremi markasının 'çok konforlu tıraş' temalı reklamı....Amerika ve Kanada'ya bedava test örnekleri de gönderiyorlarmış.

a3eb05988a1589dd933f7f8e8249d762.jpg

2f7d2d0596031ab97352f69f27ab0a3b.jpg

Vintage makinelere artan merakımın yönlendirmesiyle ulaştığım kitaplardan geçenlerde bitirdiğim Gillette Handbook adlı kitapdan Tech makineler konusundaki bölümü çevirdim:

(Bu arada konuyla ilgili okudukça, Gillette şirketinin 100 yıl boyunca (ve hala devam eden) etkin kullanılan pazarlama yeteneğine ve çeşitlilik vurgusuna hayran kalmamak mümkün değil.)

Gillette TECH Tıraş Makineleri

be06456c70b8fbedca574692dac253b5.jpg

746d52290574cef12f4a81b8a33fe92e.jpg

Tech makine 1938 yılında pazarı test etmek için kısıtlı bir dağıtımla tanıtıldı ve 1939'daki Beyzbol Dünya Serisi organizasyonunda tüm Amerikan pazarına sunuldu.

Bu düşük fiyatlı makine, 1929'dan beri piyasada olan Gillette NEW stili makinenin yerini alması için sunulmuştu şirket tarafından.

Gillette firması Beyzbol maçlarının yayın hakkı için 250,000 dolar ödemişti ve şirketin tepe yönetimi bu sayede 1 milyon civarı Tech set satışı olabileceğini ve gelecekteki satışlar için güzel bir pazara giriş hareketi olacağını düşünmüştü. Ve sadece bu promosyondan dolayı 2,5 milyon Tech satmayı başardılar.

Gillette New 1930'ların başında iyi iş çıkartmış ve düşük fiyatlı makineler ile premium makineler arasında bir köprü işlevi görmüştü. O zamanın Tıraş meraklıları yeni bir New tıraş makinesini 49 sent gibi düşük bir fiyata ediniyorlar ya da bir kaç dolara deluxe versiyonunu alabiliyorlardı.

3 Parçalı olan TECH makine de 49 sent'e satılacak şekilde planlanmıştı. İlk Tech'ler aynı New'daki gibi ucuz metal kutulara konulduysa da sonrasında genelde karton kutularda gelmeye başladılar. Sonrasında stiren ve farklı malzemelerden kutular da kullandı Gillette.

Genelde kutuda 5 Mavi jilet de oluyordu ama sonraki dönemlerde sadece 1 jilet konuldu. Sonrasında paslanmaz çelik jiletlerin gelişiyle o jiletler eklenmeye başladı kutuya. Bir istisna olarak, 'Thin Tech' olarak adlandırılan ve 1938-1939 arası pazarlanan model, Kırmızı farklı bir kutuda ve üzerinde siyah marka yazılarıyla geliyordu. Bu, ucuz modelleri müşterilere sunmayı sağlayan pazarlama kampanyasının bir parçasıydı. Bu ilk pazara giriş kampanyalarından sonra, Gillette Tech tekrar standart kutular ve premium Blue jiletlerle satılmaya başlandı.

Bu noktada bir kafa karışıklığını önlemek için şu söylenmeli: bu bölüm sadece 3 parçalı Tech makineleri konu edinmekte. 1930'ların ortasında Twist-to-Open mekanizmalı modeller pazara sunulduğunda, reklamlarda ve kutularında 'Tek Parça Tech' iması vardı. Onlara 'tek parçalı makineler' konusunda değineceğiz.

3-Parçalı Tech makine 4 farklı Teknolojik yenilikle pazara sunuldu ve reklamlarda bu nokta özenle vurgulandı. Söylemeye gerek yok ama bu 4 teknolojik dokunuş hem Gillette hem de kullanıcılar için faydalı bir şeydi:

Gillette şirketi için avantajı, makinenin koruyucu parçasının daha etkili bir şekilde imal edilebilmesiydi.
Bu parça metal levhadan çok yüksek bir verimlilikle işlenebiliyordu.

Kullanıcılar için ise reklamında sürekli vurgulanan şu avantajları sağlıyordu:

1) Sert jilet destekleri tıraşı hızlandırıyordu
2) Kaymaz taban yüzü koruyordu. Yekpare koruyucu barın üzerine diş şeklinde kabartmayla sağlanmıştı bu.
3) Çabucak temizleniyordu ve tıkanma yapmıyordu. Bu, koruma barının arkasındaki iyi iş gören yuvalarla sağlanıyordu.
4) Yekpare koruma barı tıraş sırasında iyi bir konfor sağlıyordu. Her ne kadar bu tıraş makineleri için yeni bir tasarım değilse de, Gillette firması için yekpare koruma barıyla sunulan ilk tasarımdı ve ilerideki tıraş makineleri için bir standart olacaktı. 1942 yılına gelindiğinde, tüm premium Twist-to-Open makineler yekpare koruma barıyla üretiliyordu artık.

Tech tıraş makineleri bir çok farklı sunumla çeşitlendirilmiş kutu seçenekleriyle bulunabiliyordu.
Tech'in üretildiği yıllarda, bir çok farklı renk ve yazı seçenekleri kullanıldı bu makinelerin karton kutularında.

Oldukça fazla sayıda 'seyahat' setleri, cüzdan setler ya da 'komple tıraş' setleri, plastik ya da deri kutularda ve fermuarlı ya da bastırıp kapatmalı şekillerde bulunabiliyordu. Hepsinde 1 ya da 5 adet yeni jilet de bulunuyordu bu setlerin. Bazıları küçük tıraş aynaları ya da başka aksesuarlar da içeriyordu.

Önemli miktarda Tech makine farklı üreticilere de satıldı, onlar da bir çok farklı setler yaptı bu makinelerle. Bu yeni setlerin çoğu tatil ve yılbaşı zamanlarında, hediyelik ya da promosyon malzemesi olarak sunuldu.

1950/51 civarında Tech makinelerin koruma barının altına Tarih Kodları konulmaya başlandı.
Aynı harf ve sayı kodu (ki üretilen yılı ve o yılın hangi çeyreğinde üretildiğini gösteriyordu) o dönemlerde üretilen jiletlerde de kullanılmaya başlandı.

Tech makineler, uzun ya da kısa saplı olarak, metal, plastik ya da bu ikisinin karışımı malzemeyle, krom, altın ya da renkli plastik kaplamayla bulunabiliyordu.

2. Dünya Savaşında Siyah Mat Kaplamalı Tech makineler savaşa giden birliklere, kahverengi karton kutular içinde gönderilmeye başlandı. Gillette firması bu makinelerden 20 milyon adeti Amerikan hükümetine satmıştı.

İlk Gillette tıraş makineleri 3-parçalı makinelerdi ve 70 yıl boyunca şirket tarafından üretildiler.
Bu dönem, son Tech makinenin üretim hattından çıkmasıyla sona erecekti.

625a50f5cd7bcacf46d58961f7ac14a8.jpg

c75326402166a19d4346d4b1892d0670.jpg

74b0c0de6bc12442a19a2259c6dafb5e.jpg

Bu da Tech makineleri araştırırken bir web sitesinde rastladığım Tech makine modelleri tablosu:

f6e3236911f39e39acc0d4a02910490d.jpg

efe9cce6fc9ff2a221deb6ed93f3bb66.jpg

"The Complete Gillette Collector's Handbook" adlı kitaptan "Aristocrat" bölümünü bir Çay keyfi sırasında 'serbest' çevirdim:

Gillette firması 'bu makine 1000 yıl iş görür' demiş

"Ürünlerini geliştirmek için her zaman hevesli olan Gillette şirketi, Tek Parça tarzındaki tıraş makinesini "Aristocrat" modeliyle 1934 yılının sonunda piyasaya sürdü.

Aristocrat, AutoStrop ve Gillette şirketlerinin tarihi birleşmesinden sonra, piyasaya sürdükleri tamamen yeni tasarımlı ilk tıraş aletiydi.

Bu tıraş aleti, yaratıcı tıraş mekanizmaları yapmaktan keyif alan eski AutoStrop şirketi çalışanlarının teknik bilgisiyle tasdik edilmiş, yaratıcı mekanik aksiyon özelliğiyle öne çıkıyordu.

Gillette'in Tek parçalı tıraş aleti tasarımında, New York'taki Segal şirketinin 1930'ların başındaki işlerinden de etkiler taşıyordu. Segal'in tıraş aleti 'Tek Parçalı Tıraş Aleti' olarak ilan edilmişti ve sapının uç kısmında bir TTO (Twist to Open) topuzu vardı. Bu topuz çevrildiğinde, sapın içindeki dişli bir çubuk ile jilet yerleştirilecek bölüm açılıyor, jilet çok kolayca yerleştirilip, TTO ucunun ters çevrilişiyle, kapatılıyordu.

Segal'in makinesinde bir tasarım hatası vardı: içteki vidalama mekanizması eskidikçe, başlık ve koruyucu bar arasında bir uyumsuzluk ortaya çıkıyordu. Bu problem oluştuğunda bir düzeltme yapılamıyordu. Segal oval kesimli garip bir jilet sunuyordu ve bu jiletler Gillette makinelere de uyuyor ama Gillette jiletler Segal tıraş makinesine uymuyordu. Segal makineler pazarda Gillette'e asla bir tehdit oluşturamadılar.

Gillette firmasının pazara ilk defa sunulacak 'Tek Parçalı Tıraş Makinesi' olarak, test edilmiş ve üst kalitede olan Aristocrat modeli seçildi. Daha sonra piyasaya sunulacak 'düşük fiyatlı' aynı tip makineler öncesi bu Premium modelin yolu açması istenmişti.

Aristocrat modeli bu aşamada şıklık vurgusundan ziyade, teknolojik yenilikleri ön plana çıkartılarak sunuldu ve ağır 24 ayar altın kaplama modeliyle 4 Dolar'a satışa sunuldu. Makine deri kaplı, içi saten bir kutunun içinde ve metal jilet kabı içinde 10 adet Mavi jilet eklenerek satılıyordu. Makine eski tip Bulldog makineleri anımsatan özel bir 'barber pole' tırtıklı sapa sahipti.

Aristocrat 'Tek Parçalı' makinenin ilk reklamlarında bu yeni makineyi tanıtan 3 illustrasyon yer aldı:

İlkinin altında 'Çevir aç', ikincisinde 'jileti kolayca yerleştir' ve üçüncüsünde 'çevir, kapandı' yazıyordu.

Aristocrat reklamlarında şunlar da vardı:

"Muhteşem Tıraş performansına inanılmaz bir kolaylık getirerek, yeni Aristocrat 'tek parçalı' makine 39 yıl önce ilk Gillette Tıraş makinesinin yapımıyla başlayan büyük üretim geçmişimizi doruğa ulaştırıyor."

"Yaratıcı, tasarımda devrimci Aristocrat tümüyle tek parça. Bütünden ayrılan ya da sökmeniz gereken bir parçası yok. Sapın çevrilmesiyle başlık jileti yerleştirmek ya da çıkartmak için kolayca açılır. Bir diğer çevirişle, jileti tıraş için en uygun konumda sabitler. Jilet sadece 3 saniyede değiştirilebilir ve her zamankinden daha hızlı ve konforlu bir tıraş verir."

"Çok sağlam ve yalın yapısıyla, Aristocrat makine "ömür boyu" garantilidir. Bir saat tasarımcısının standartlarıyla yapılmış, her bir parçası binlerce dolara malolan çok farklı hassas ölçüm aletleriyle test edilmiştir. Bu pürüzsüz bir işleyişi ve ömür boyu kullanımı garanti ediyor. Özel bir mekanik aletle test edilmiş Aristocrat 1000 yıl ve fazlası bir kullanımı sağlar."

"Harika bir şekilde dengeli, 24 ayar altın kaplanmış, güzel bir şekilde tırtıklı işlenmiş sapıyla, deri kaplı şık seyahat kutusu içinde sunulan yeni Aristocrat makine, güzel görünüşlü ve pratik."

"Sapın hafifçe çevrilmesi makineyi sakalınız için en uygun hale getirir. Başlık kendiliğinden hizaya girer, jileti her iki tarafta en eşit/düzgün şekilde esnetir ve en düzgün açıda sabitler. Bu özellikler ve yeni tasarımdaki geniş koruma dişleri, yüksek bir güvenlik ve tıraş konforu sağlar."

"Satıcınızdan bu harika yeni tıraş makinesinin tanıtımını size yapmasını isteyin. Onun muhteşem kolaylığını yaşamaya başlayın. Unutmayın, Aristocrat set 10 adet Mavi jilet içeren paketle sunuluyor, konforlu bir tıraş için üretilmiş en iyi jiletler. Kendiniz için bir Aristocrat alın ve arkadaşlarınız için de ne güzel bir Yılbaşı hediyesi olacağını düşünün. Eğer satıcınızda kalmamışsa, aşağıdaki kuponu doldurup bize postayla iletin."

Aristocrat makinelerin reklamında 'ömür boyu' garantili oldukları bilgisi sürekli vurgulandı.

İndirim yapan dükkanlarda 4 Dolarlıl 24 Ayar altın kaplama model 3,79 Dolara satılıyordu.

Piyasaya zamanla yüksek miktarda sunulan bu 'Tek Parçalı' makine müşterilerden o kadar büyük ilgi gördü ki, Gillette firması daha düşük fiyatlı olan 'Sheraton' modelini 1937 sonunda pazara sundu.

Altın kaplamalı Sheraton makinenin satış fiyatı 98 sent'di. Bu fiyata 5 adet Mavi jilet de dahildi."

Guzel paylasım icin tesekkurler kardesim.
Konuda arada bahsi gecen, Segal makinelerde benim cok hosuma giden cok orjinal makinelerdir. Bazısının sapları Gem Streamline serisi saplara benzetirim. Degisik bir jilet sistemi yuzunden tarihte yerini alamamıs ama zamanında gonulleri almıs makinalardan.
2dtq49u.jpg

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş sabunu mu , yoksa krem mi? kumuca 12 11,693 9 saat önce
Son Yorum: sfenks
  Geleneksel tıraş vs Modern tıraş alie5734 30 12,152 21/04/2024, Saat: 23:09
Son Yorum: Alkali
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 335,688 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 338,342 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,364 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 963 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,570 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,299 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,175 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,333 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: