"PERMATİK" Tıraş Kremi
çekomastik'i hatırlattı bana nedenseSmile
hocam elbette karar sizin ancak eğer
hassas diye niteleyebileceğiniz bir cildiniz varsa,
kremin koku ve yapısında bozulduğuna dair bir işaret (kötü koku, renk değişimi, yer yer katılaşma) varsa
kesinlikle kullanmayın.

maalesef türk malı ile ithal mallar arasında bazı farklar olabiliyor. ABD ürünlerinin raf ömrü AB ye göre daha uzundur ve SKT den sonra da (tavsiye etmem) genelde kullanılabilir durumdadır, hemen bozulmazlar.

bir de bazı ürünlerde expiration date ve best before olayı var. ilki bu tarihten sonra kullanmayın bozulur anlamında, ikincisi ise bu tarihten sonra kullanırsanız fayda göremezsiniz ya da işlevini yapmaz anlamında.

bir ürünün SKT den sonra kullanılıp kullanılmayacağında göz önünde bulundurulması gereken diğer bir husus ise ürün içinde mikroorganizma üreyip üremeyeceğidir. mesela bir parfümü 50 yıl sonra da kullanabilirsiniz, koku bozulmuş olabilir ama bu sağlığa etki etmez ama mikroorganizmalar için GIDA olabilecek hiç bir ürünü SKT den sonra kullanmayın, doğru çöpe atın.
plastık tup olsa kulanırdım ama
tupun kapatılma seklınden anladıgımız uzere
metal tup

sırf bu sebeple bıle artık kulanılmamalı

15 yıllık metal tup
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
Genel tavsiye üzerine koleksiyon parçası olarak evdeki yerini aldı p.ermatik tıraş kremi. Uyarılarınız için teşekkürler.
mjp9jo.jpg 34gln2d.jpg

Ürün; 1997'de Limon, mentol ve sade seçenekleriyle piyasaya çıkmış. O dönem 155.000 TL'den satıştaymış. Sanırım 1998'e kadar üretilmiş. Çok nadir dolayısıyla koleksiyon değeri çok yüksek bir ürün. Yani @mancho Üstadım Bu ürünü 2012'de bulabildiğiniz için şanslısınız.

Ürünü ben bulsam; SKT bir yana nadir ve koleksiyon değeri yüksek olduğundan kullanmaya elim gitmezdi.
(09/11/2014, Saat: 03:56)mavi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: mjp9jo.jpg 34gln2d.jpg

Ürün; 1997'de Limon, mentol ve sade seçenekleriyle piyasaya çıkmış. O dönem 155.000 TL'den satıştaymış. Sanırım 1998'e kadar üretilmiş. Çok nadir dolayısıyla koleksiyon değeri çok yüksek bir ürün. Yani @mancho Üstadım Bu ürünü 2012'de bulabildiğiniz için şanslısınız.

Ürünü ben bulsam; SKT bir yana nadir ve koleksiyon değeri yüksek olduğundan kullanmaya elim gitmezdi.
Nereden buldunuz bu fotoğrafı sevgili mavi üstadım. Tarih yazmışsınız gerçektenSmile
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
(09/11/2014, Saat: 15:03)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Nereden buldunuz bu fotoğrafı sevgili mavi üstadım. Tarih yazmışsınız gerçektenSmile

Smile Milliyet Gazete arşivinden alıntı.
Eğer köpük yapıyorsa hiçbir sorun olmaz kullanın, sabun türevlerinin SKT si olmaz sadece zorunluluktan ötürü konuyor. Kremi sıktığınızda renk değişikliği yoksa bakteri üreme vs sorunu da yoktur. Zaten kapalı ortamda bakteri falan da üreyemez. Küf olmadığı sürece her tür sabun ve tıraş kremini 100 yıllık da olsa rahatca kullanabilirsiniz.
(10/11/2014, Saat: 12:45)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eğer köpük yapıyorsa hiçbir sorun olmaz kullanın, sabun türevlerinin SKT si olmaz sadece zorunluluktan ötürü konuyor. Kremi sıktığınızda renk değişikliği yoksa bakteri üreme vs sorunu da yoktur. Zaten kapalı ortamda bakteri falan da üreyemez. Küf olmadığı sürece her tür sabun ve tıraş kremini 100 yıllık da olsa rahatca kullanabilirsiniz.

Permatik artık kültür mirası sayıldığından kullanmıyorum ama yazdıklarınız içime su serpti sevgili Martin üstat.Evdeki kremler bozuluyor diye üzülüp duruyordum. Kremleri biran önce bitirebilmek içinde sabunlara aylardır dokunmuyordum.Blush
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
(10/11/2014, Saat: 12:45)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eğer köpük yapıyorsa hiçbir sorun olmaz kullanın, sabun türevlerinin SKT si olmaz sadece zorunluluktan ötürü konuyor. Kremi sıktığınızda renk değişikliği yoksa bakteri üreme vs sorunu da yoktur. Zaten kapalı ortamda bakteri falan da üreyemez. Küf olmadığı sürece her tür sabun ve tıraş kremini 100 yıllık da olsa rahatca kullanabilirsiniz.
Ustad merhaba. Bu dediginize bende katiliyorum fakat bir taraftan da merak ediyorum, neden bu urunlere paraben vs. tarzi koruyucular ya da raf omru artiricilar konuluyor?
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tabac Tıraş Kremi erdsde 33 16,023 09/04/2024, Saat: 16:24
Son Yorum: Märzen
  Arko Tıraş Kremleri BigHillMe 530 556,645 09/05/2023, Saat: 08:06
Son Yorum: thatwickerhat
  Proraso Tıraş Kremi Lord Sparhawk 176 200,386 24/04/2023, Saat: 04:03
Son Yorum: BAYsubjeckt