MARTIN AMCA EV YAPIMI TARÇINLI ZENCEFİLLİ TIRAŞ SABUNU
(07/06/2017, Saat: 00:23)aliyuksel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Clik to edit ne demek acaba?
Tıklamaya çalıştım, tıklanmıyor

Serjames mesajını silmiş. Mesaj tamamen silinirse bu yazı çıkıyor.
(07/06/2017, Saat: 00:24)Oguzhan53 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: En son birkaç gün önce online olduğunu görmüştüm ve kendisine sabun yapımıyla ilgili birkaç soru sordum ama bir cevap alamadım. Tabi mesajları görmüştür, görmemiştir onu bilemem.

Kullanıcı paneli , özel mesaj takibinden mesajın okunup okunmadıģını görebilirsin .
Teşekkür ederim. Kontrol ettim, okunmamış mesaj.
Merhabalar

Sanırım bazı açıklamalar yapmam zorunlu oldu.

Birincisi bu foruma girmemin amacı buranın bir centilmenler kulübü olması insanların birbirine saygıda kusur etmemesiydi. Görüyorum ki zamanla bu özelliğini yitirmiş ve eski kullanıcıların çoğu da ortada yok.

İkincisi ben çok yoğun işi olan biriyim bu foruma girmeyi seviyorum ama bazen aylarca giremediğim de oluyor, ÖM leri de olabildiğince cevaplandırmaya çalışıyorum ama arada kaçırdıklarım da olabiliyor. Gerek forumun yöneticileri gerekse eskiler burada kimseyi rencide edecek en ufak bir mesajımın dahi olmadığını bilirler.

Üçüncüsü ve en önemlisi de şu ki,
ben sabun imal ettim ve tanıtımını yaptım diye ne buraya her gün girmek ne soruları anında cevaplamak ne de siparişleri değerlendirmek zorunda değilim. Herkes şunu çok iyi anlamalı ki ben sabun ticareti yapmıyorum kimseye sabun temin etmek ya da zamanında sipariş almak ÖM den soruları cavaplamak gibi bir zorunluluğıum ise hiç yok. Sanki ortada ticari bir şirketim varmış gibi hizmet beklenmesi ve de uygun olmayan bir tarzda hesap sorulması, parası ne kadarsa hepsini satın alıyorum gibi nezaket sınırlarını aşan siparişler verilmesi doğrusu bu forumda daha önce hiç görmediğim oldukça rencide edici tavırlar.

Burada bir hobi için bulunuyoruz. Tıraş sabunu imalatı ve geleneksel tıraş benim hobim. Sabunlarımı denemek isteyen arkadaşlarımın varlığı beni her zaman sevindirmiştir ve buradan hepsine ayır ayrı teşekkür ediyorum. Benim sabunlarımı paylaşmamın tek nedeni kullananlardan geri dönüş ve yorum alabilmek ve kendimi geliştirmektir. Daha önce LÖSEV kampanyası ve Klasiktıraş sitesinin desteklenmesi şeklinde sabun paylaşımlarım oldu. Miraç Bey'den haber alamayınca bu kez başka bir yöntem denemeyi düşünüyordum. Daha önce sabunlarımı satışa sunmamın nedeni bir kurumu ya da kişiyi desteklemekti. Bunun dışında forumdaki üstatlara bedelsiz olarak deneme numuneleri göndermiştim ki onlar da illa ödeyeceğiz diye ısrarcı olduklarından yalvar yakar kabul ettirebilmiştim.

Tarçınlı zencefilli sabunların da bu ay kuruma dönemini bitirip kullanıma hazır hale gelmesi ve söz verdiğim gibi dağıtılması gerekiyordu. Ancak geçen ay aklaşık bir kilo kadar sabun ardiyede turşu çıkaran annem tarafından el sabunu zannedilip eşe dosta dağıtılmış. Yani foruma ayırdığım sabunlar sıfırlanmış ve de geri isteyecek halim de yok elbette. İşte böylesine insani ve komik bir olay sonuçta. Haydi bir kilo daha aynısından yapayım dedim ha bugün ha yarın olmadı bir türlü. Foruma yazıp durumu açıklamayı da bu nedenle erteleyip durdum. Sıcak prosesle çabuk bir üretim düşünüyordum.

Tekrar vurgulamak isterim ki, burada hobi olarak katkısız doğal ürünlerle az miktarda sabun üretiyorum. Ortalama 150 gr lık sabunlardan 20 kişiye gönderebilmek için 3 kilo üretmem gerekir. Ne kimseye sabun satmak ne de kandırmak gibi bir derdim var. Ama isteyen arkadaşlara elimden geldiğince bir kalıp sabun göndermeyi elbette isterim. Ama bu bir satış ya da hizmet taahhüdü değildir. Bundan sonra forumda iyi sabun yorumu ve analizi yapan arkadaşlara öncelik vererek sabun paylaşımı yapmayı düşünüyorum. Bunu da yine bir hayır faaliyeti çerçevesinde yapmak niyetindeyim. Kesinleşince açıklama yaparım. Bu işin benim ancak vakit budlukça yaptığım bir hobi olduğunu da lütfen bir daha hatırlayın.

Foruma sık girmediğim için ÖM den cevap veremediğim arkadaşlar kusura bakmasınlar olabildiğince cevap vermeye çalışıyorum. Kimseyi kaale almamak gibi bir durum söz konusu değil ama bazı uygun bulmadığım mesajları da cevaplamıyorum. Eskilerin dediği gibi edeble gelen lütufla gider.

Hepinize bol köpüklü keyifli tıraşlar dilerim

Martin Amca

(06/06/2017, Saat: 12:51)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Son mesajımdan beri 1 ay olmus. Cevapta gelmemis.

Martin amca geldin 2 sayfa sabununu anlattın. Komsular meraklandı alalım dedi sorular sordu, ama sonuc cıkmadı.
Ese dosta hediye edip artık kalırsa anca size satabilirim dedin, peki dedik;
Hocam gel organizasyon yapalım sen hic karısma tum sabunları ucretini odeyeyip aldık say dedik, kaale almadın.

Hocam kusura bakma, sabunları kendi zevkin icin yapıyorsun ama oluyor ama olmuyor cıkan 3-5 sabun oluyor. Bizleri veya kendini niye satıs icin urun yapıyorum diye kandırıyorsun ben anlamakta sahsen zorlanıyorum.

Esine dostuna anlat baba, hobi olarak sabun yapıyorum sana hediye edeyim bir tane diye, tıras formunda onlarca insana ben sabun uretip satıcam deme abi. Kusura bakma kendini tatminden oteye gitmiyor, bizleri arada kullanmıs oluyorsun sadece.

Lutfen beni yanlıs anlama, dost acı soyler.

Actıgınız konunun bir ise yaraması icin, yukarıda isteyen arkadasların isimlerini topladım. Liste bu sonuc ne.
ArdıçKatranı
Emrahozlem
posicor
keklik
arandur
chevalier
SKYBRAVE
cihankeskin
emre-sti
mirzacem
ahraz
techmr
marek
yokon
hknz
Kultigin
Rayko
SumNauta
Lorenzo
Hocam satıs yoksa bu kadar yazıya bilgiye ne gerek var. Ben kendim calıyor kendim oynuyorum deseydin anlardık.

Yukarıda yazısmaları lutfen tekrar gozden gecirin. Parasını verelim hepsini alalım lafını sizin gostermeye calıstıgınız gibi ,bencil bir ego ile mi soylemisiz, forum icin bir degisiklik olsun bir etkinlik yapalım diye mi soylemisiz. Lutfen bir daha okuyun o yazısmaları ve sizin vermediginiz cevapları.

Satılacak urun yoksa, bu tanıtımlar, isteyen olursa listeye eklerim lafları, niye var anlayamıyorum. Buyrun konu actınız, isteyen listesi ortada, top sizde.

Markam yok diyorsunuz actıgınız konunun baslıgı "UNCLE MARTIN TARÇINLI ZENCEFİLLİ TIRAŞ SABUNU" , internette Uncle Martin diye satısıniz da var.( Online olarak uncle martin adi altinda para ile tiras sabunu yani kozmetik satisi yapiyorsunuz) Hocam ureticimisin degilmisin, markamısın degilmisin. Once kendi icinde karar ver, sonra bizlerle paylas derim. Bu tarz urunleri yetkisiz belgesiz ticaretini yapip satman suçtur.

Neyse edebimle geldim, sukunetle gidiyorum diye son nokta sozumu de yazaraktan arkadaslara hayırlı geceler diyorum. Konu benim icin kapanmıstır. Ben cevabımı aldım. Saygılar

(13/02/2017, Saat: 15:55)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili Dostlar

Uzun bir süredir forumdan ayrı kaldım ama nihayet kendimi yeniden aktive ediyorum. Bir süredir kafamda tarçınlı zencefilli bir tıraş sabunu yapmak vardı. Bildiğim kadarıyla piyasada bu ikiliyi esas alan bir sabun yok. Tarçın ve zencefil ikisi de mucizevi bitkiler ve çay olarak içilebildiği baharat olarak yenebildiği gibi cilt yoluyla da alınabilyor. Özellikle el yapımı tarçınlı banyo sabunu bol miktarda var ancak tıraş sabununa rastlamadım. Ben de öncelikle banyo sabunu olarak tarçınlı zencefilli zeytinyağı sabunları ürettim. Geçen yaz ürettiğim bu sabunlar ancak kurudu ve şu anda çok iyi sonuçlar veriyor. Bu sabunları sadece aile tüketimi için ürettiğimi de belirteyim yani satışı yok.

İnternette tarçınlı sabunun faydaları hakkında şunları buldum:

Tarçın sabunu, defnegiller familyasından olan tarçın ağacından elde edilen doğal bir yağ olan tarçın yağından yapılır. Tarçının çok faydalı bir bitki olduğunu biliyoruz. Tarçın sabunu da özellikle cilt sorunları başta olmak üzere pekçok şeye faydalı doğal bir sabundur.

Tarçın Sabunu Faydaları:

* Tarçın sabunu, cildin diri ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.
* Sorunlu bir cilde sahipseniz, tarçın sabunu doğal çözüm kaynağıdır.
* Ciltteki pürüzleri yok eder.
* Cildinize tazelik verir.
* Canlandırıcı, antiseptik ve antifungaldir.
* Kas gevşetme ve zihini sakinleştirme etkileri bulunmaktadır.
* Saç ve cilde canlılık ve parlaklık verir.
* Kokusunun sakinleştirici bir etkisi vardır.
* Tüm ciltler için uygundur.
* Ciltte oluşan yara ve çatlakları kapanmasında çok etkilidir.
* Cildi temizler ve nemlendirir.
* Tarçın sabununun hoş kokusuyla ferahlatıcı ve afrodizyak etkisi vardır.
* vücutta yağ dengeleyici özelliğe de sahiptir.
* Böcek sokmalarına ve kaşıntıya karşı etkilidir.
* Uzun süreli kullanımda dudakları dolgunlaştırır.

Bunları öğrendikten sonra bir de zencefilin faydalarını araştırdım ve şunları buldum:

Zencefilin Cilde Faydaları

Zencefil, tarihi uzun sürelere dayanan bir bitkisel üründür. Özellikle Asya ve Çin ülkelerinde çok uzun süre tedaviler için kullanılan zencefiller, artık tüm mutfaklar da yer alan bir bitkisel malzeme haline geldi. Peki, zencefilin cilde faydaları konusunda oldukça önemli bir yer edindiğini biliyor muydunuz? Sizler için yaptığımız araştırmalar neticesinde zencefilin cilde olan faydalarını listeledik ve büyük bir kurtarıcı olduğunu da bu makalemiz ile gözlemlemiş olduk.

Zencefil tüketimini arttırıp, günlük olarak tercih etmeniz durumunda sağlıklı bir cilde sahip olabilecek, dilediğiniz ölçüde de kullanım hakkı elde etmiş olacaksınız. Şimdi, zencefilin cilde olan faydalarını sizler için listeleyelim!
Zencefilin Cilde Olan Faydaları Nelerdir?

Ciltte biriken toksitleri atmakta büyük bir önem taşımaktadır. Günlük olarak tüketimi söz konusu olduğu zaman toksinlerin büyük bir kısmından arınabilirsiniz.
   Ciltte görülen yaşlanma etkilerinden kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Bu sebepten dolayı da sıkça tercih etmek doğru bir davranış türü olacaktır.
   Sivilce, cilt yaraları ve ölü derilerden arınmanızı sağlar. eğer ergenlik döneminde çok fazla sivilceniz oldu ve lekeye dönüştü ise, zencefil tüketimini arttırarak bu yaralardan ve lekelerden tamamen arınabilirsiniz!

Bunları okuduktan sonra hem tarçınlı hem de zencefilli bir tıraş sabunu neden olmasın dedim. Oranlar ve formüller üzerinde kuramsal olarak epey bir formülasyon çalışması yaptıktan sonra nihayet önceki akşam üretime geçtim.

Uncle Martin Tarçınlı Zencefilli Sabun'un içinde neler var:

Öncelikle tarçın ve zencefil tozlarının uygun bir karışımı
hindistan cevizi yağı
hint yağı
sızma zeytin yağı
kakao yağı
lanolin (yün yağı)
ekstra gliserin
tütün çiçeği esansı (tabac kokusu)
don yağı (sığır helal kesim)
kekik suyu
NaOH

Şu anda sabun pempeye yakın renkte (tarçından ötürü) ve dinlenmede. Renk zamanla açılabilir. Nemlendiricilik artsın diye ekstra gliserin kondu. kakao yağı cilt besleme özelliğine sahip. Lanolin nemlendiricilik ve hücre yenilemesi özelliğine sahip bir yağ. kostik için normal saf su yerine içinde kekik kaynatılmış su kondu böylece sabun aynı zamanda kekikli sabun özelliğine de sahip anca isim çok uzun olmasın diye eklenmedi. Tabac sabunlarında kullanılan ve orijinali bayağı bir pahalı olan tütün çiçeği esansı kullanıldı (30 ml si 150 lira), Sabunun kalıcılığını artırlmak için don yağı kullanıldı. Bu yağ, kurban bayramında elde edilen sığır iç yağıdır. köpürme ve kremsilik için de hindistan cevizi ve hint yağları kullanıldı. Kalan yağ ihtiyacı için de Akhisar'daki akrabalardan temin edilen özel sıkım sızma zeytinyağı eklendi.

İçeriği çok zengin besleyici ve koruyucu olan bu tıraş sabununun performansı hakkında henüz bir şey söyleyemem çünkü en az 3 ay kuruması lazım. Bu süre zarfında sizlere sabunun performansı hakkında da bilgi veeceğim. Eğer kendim kullandıktan sonra memnun kalırsam ve eşe dosta dağıttıktan sonra elimde bir miktar kalırsa meraklısına satışa sunabilirim.

Hepinize sevgiler ve bol köpükler

Martin Amca
o
Konuyu uzatmak istemiyorum

Ürettiğim ya da üreteceğim sabunlar hakkında uzun açıkalamar yapmam kilolarca sabun satacağım anlamına gelmiyor. Bu forumun amacı tıraş malzemeleri hakkında bilgi almak ve bilgi vermektir yoksa burası bir alışveriş sitesi değil. Günün tıraşı bölümü neden var neden insanlar sayfalarca tıraş deneyimini yazıyor? Zaten illa satış yapacağım diye bir şey de dememişim satışa sunabilirim diye esnek bir ifade kullanmışım, isteyen arkadaşları listeye alacağım demek de tamamen iyi niyetle insanların ilgisine cevap vermek ve sabun paylaşımı yapacaksam o arkadaşlara öncelik tanıyacağım demektir yoksa yarın kargolayacağım anlamına gelmiyor. Bu tarzdaki ifadelerinizi ve yazılarınızı bundan sonra hiçbir şekilde cevaplamayacağımı da bilmenizi isterim. Bu cevabım da size karşılık vermek için değil forumdaki arkadaşları bilgilendirmek amaçlıdır

(07/06/2017, Saat: 02:52)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam satıs yoksa bu kadar yazıya bilgiye ne gerek var. Ben kendim calıyor kendim oynuyorum deseydin anlardık.

Yukarıda yazısmaları lutfen tekrar gozden gecirin. Parasını verelim hepsini alalım lafını sizin gostermeye calıstıgınız gibi ,bencil bir ego ile mi soylemisiz, forum icin bir degisiklik olsun bir etkinlik yapalım diye mi soylemisiz. Lutfen bir daha okuyun o yazısmaları ve sizin vermediginiz cevapları.

Satılacak urun yoksa, bu tanıtımlar, isteyen olursa listeye eklerim lafları, ne diye deniyor ben bunu anlayamıyorum. Buyrun konu actınız, isteyen listesi ortada, top sizde.
Hocam o zaman soyle toparlayalim konuyu dilerseniz duzgun sekilde.

Siz sabun ureticisi degilsiniz.
Hobby amacli kendi capinizca birseyler yapiyorsunuz.
Uncle Martin / Martin Amca diye bir marka yok, ticari olarak satisi da olamaz.

Online web sitesi uzerinden  satisini lutfen kaldiriniz. Bir daha da koymayiniz, ileride hukuksal olarak hem kendinizi hem Miraç Türkdeniz Beyi zor durumda bırakırsınız.  Burada hobi olarak yaptiklarinizi komsularimizla her daim paylasirsaniz bizleri mutlu edersiniz, ama, satarim, su web sitesinden alabilirsiniz vs. gibi yaniltici ifadeler lutfen kullanmayiniz.
@dikdik_s üstad yorumunuza ve net ifadenize tamamen katılıyorum..burası bilgi paylaşım ortamı @martin'nin açıklamalarını "elimde bir miktar kalırsa meraklısına satışa sunabilirim" gibi dolaylı marketing yerine "paylaşabilirim" yaklaşımı forumumuza yakışan bir ifade olurdu  Exclamation
Bizlerde Martin de Geltir sabunumuz var diye gururlanırdık  Fırça

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? baduruk 434 450,793 18/10/2023, Saat: 23:18
Son Yorum: Zayn
  El Yapımı Tıraş Kremleri Efrasyab 35 14,366 09/10/2023, Saat: 23:39
Son Yorum: DeaKeN
  Dove shea butter katı sabunu tıraş sabununa dönüştürme SertAdam 6 3,060 05/06/2023, Saat: 18:54
Son Yorum: mustafa03
  El Yapımı Traş Çantası Seuy 9 2,038 10/04/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: Mecanica
  Tıraş Aleti Sapı İmalatı habaz 24 7,742 26/03/2023, Saat: 03:44
  Tıraş Aleti ve Ekipman İmalatı hk. Kasis Medya 5 2,298 26/03/2023, Saat: 03:41
  Tıraş sabunu Yapımı. SertAdam 35 10,339 11/12/2021, Saat: 16:15
Son Yorum: serboser
  Kendi Tıraş Sabunumu Yaptım klasik63 17 7,832 15/10/2021, Saat: 01:33
Son Yorum: SertAdam
  Hazır Tıraş Dolabı Önerisi dikdik_s 69 62,672 07/09/2021, Saat: 19:38
Son Yorum: fatiherol54
  DIY - Kolonya, Tıraş Kolonyası ve Tıraş Losyonu Yapımı Straht 51 58,876 25/06/2021, Saat: 18:19
Son Yorum: XauPau

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: