MARTIN AMCA EV YAPIMI TARÇINLI ZENCEFİLLİ TIRAŞ SABUNU
Sevgili Dostlar

Uzun bir süredir forumdan ayrı kaldım ama nihayet kendimi yeniden aktive ediyorum. Bir süredir kafamda tarçınlı zencefilli bir tıraş sabunu yapmak vardı. Bildiğim kadarıyla piyasada bu ikiliyi esas alan bir sabun yok. Tarçın ve zencefil ikisi de mucizevi bitkiler ve çay olarak içilebildiği baharat olarak yenebildiği gibi cilt yoluyla da alınabilyor. Özellikle el yapımı tarçınlı banyo sabunu bol miktarda var ancak tıraş sabununa rastlamadım. Ben de öncelikle banyo sabunu olarak tarçınlı zencefilli zeytinyağı sabunları ürettim. Geçen yaz ürettiğim bu sabunlar ancak kurudu ve şu anda çok iyi sonuçlar veriyor. Bu sabunları sadece aile tüketimi için ürettiğimi de belirteyim yani satışı yok.

İnternette tarçınlı sabunun faydaları hakkında şunları buldum:

Tarçın sabunu, defnegiller familyasından olan tarçın ağacından elde edilen doğal bir yağ olan tarçın yağından yapılır. Tarçının çok faydalı bir bitki olduğunu biliyoruz. Tarçın sabunu da özellikle cilt sorunları başta olmak üzere pekçok şeye faydalı doğal bir sabundur.

Tarçın Sabunu Faydaları:

* Tarçın sabunu, cildin diri ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.
* Sorunlu bir cilde sahipseniz, tarçın sabunu doğal çözüm kaynağıdır.
* Ciltteki pürüzleri yok eder.
* Cildinize tazelik verir.
* Canlandırıcı, antiseptik ve antifungaldir.
* Kas gevşetme ve zihini sakinleştirme etkileri bulunmaktadır.
* Saç ve cilde canlılık ve parlaklık verir.
* Kokusunun sakinleştirici bir etkisi vardır.
* Tüm ciltler için uygundur.
* Ciltte oluşan yara ve çatlakları kapanmasında çok etkilidir.
* Cildi temizler ve nemlendirir.
* Tarçın sabununun hoş kokusuyla ferahlatıcı ve afrodizyak etkisi vardır.
* vücutta yağ dengeleyici özelliğe de sahiptir.
* Böcek sokmalarına ve kaşıntıya karşı etkilidir.
* Uzun süreli kullanımda dudakları dolgunlaştırır.

Bunları öğrendikten sonra bir de zencefilin faydalarını araştırdım ve şunları buldum:

Zencefilin Cilde Faydaları

Zencefil, tarihi uzun sürelere dayanan bir bitkisel üründür. Özellikle Asya ve Çin ülkelerinde çok uzun süre tedaviler için kullanılan zencefiller, artık tüm mutfaklar da yer alan bir bitkisel malzeme haline geldi. Peki, zencefilin cilde faydaları konusunda oldukça önemli bir yer edindiğini biliyor muydunuz? Sizler için yaptığımız araştırmalar neticesinde zencefilin cilde olan faydalarını listeledik ve büyük bir kurtarıcı olduğunu da bu makalemiz ile gözlemlemiş olduk.

Zencefil tüketimini arttırıp, günlük olarak tercih etmeniz durumunda sağlıklı bir cilde sahip olabilecek, dilediğiniz ölçüde de kullanım hakkı elde etmiş olacaksınız. Şimdi, zencefilin cilde olan faydalarını sizler için listeleyelim!
Zencefilin Cilde Olan Faydaları Nelerdir?

Ciltte biriken toksitleri atmakta büyük bir önem taşımaktadır. Günlük olarak tüketimi söz konusu olduğu zaman toksinlerin büyük bir kısmından arınabilirsiniz.
   Ciltte görülen yaşlanma etkilerinden kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Bu sebepten dolayı da sıkça tercih etmek doğru bir davranış türü olacaktır.
   Sivilce, cilt yaraları ve ölü derilerden arınmanızı sağlar. eğer ergenlik döneminde çok fazla sivilceniz oldu ve lekeye dönüştü ise, zencefil tüketimini arttırarak bu yaralardan ve lekelerden tamamen arınabilirsiniz!

Bunları okuduktan sonra hem tarçınlı hem de zencefilli bir tıraş sabunu neden olmasın dedim. Oranlar ve formüller üzerinde kuramsal olarak epey bir formülasyon çalışması yaptıktan sonra nihayet önceki akşam üretime geçtim.

Uncle Martin Tarçınlı Zencefilli Sabun'un içinde neler var:

Öncelikle tarçın ve zencefil tozlarının uygun bir karışımı
hindistan cevizi yağı
hint yağı
sızma zeytin yağı
kakao yağı
lanolin (yün yağı)
ekstra gliserin
tütün çiçeği esansı (tabac kokusu)
don yağı (sığır helal kesim)
kekik suyu
NaOH

Şu anda sabun pempeye yakın renkte (tarçından ötürü) ve dinlenmede. Renk zamanla açılabilir. Nemlendiricilik artsın diye ekstra gliserin kondu. kakao yağı cilt besleme özelliğine sahip. Lanolin nemlendiricilik ve hücre yenilemesi özelliğine sahip bir yağ. kostik için normal saf su yerine içinde kekik kaynatılmış su kondu böylece sabun aynı zamanda kekikli sabun özelliğine de sahip anca isim çok uzun olmasın diye eklenmedi. Tabac sabunlarında kullanılan ve orijinali bayağı bir pahalı olan tütün çiçeği esansı kullanıldı (30 ml si 150 lira), Sabunun kalıcılığını artırlmak için don yağı kullanıldı. Bu yağ, kurban bayramında elde edilen sığır iç yağıdır. köpürme ve kremsilik için de hindistan cevizi ve hint yağları kullanıldı. Kalan yağ ihtiyacı için de Akhisar'daki akrabalardan temin edilen özel sıkım sızma zeytinyağı eklendi.

İçeriği çok zengin besleyici ve koruyucu olan bu tıraş sabununun performansı hakkında henüz bir şey söyleyemem çünkü en az 3 ay kuruması lazım. Bu süre zarfında sizlere sabunun performansı hakkında da bilgi veeceğim. Eğer kendim kullandıktan sonra memnun kalırsam ve eşe dosta dağıttıktan sonra elimde bir miktar kalırsa meraklısına satışa sunabilirim.

Hepinize sevgiler ve bol köpükler

Martin Amca
Hoş geldin Martin Amca.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Martin Amca alıcı listesine adımı yazar mısın? Big Grin
Bende isterim Wink
Bir mwf hastası olarak lanolin'li sabun bulmuşum, kaçırmam Smile Liste olursa beni de yazın üstad.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
(13/02/2017, Saat: 15:55)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili Dostlar

Uzun bir süredir forumdan ayrı kaldım ama nihayet kendimi yeniden aktive ediyorum. Bir süredir kafamda tarçınlı zencefilli bir tıraş sabunu yapmak vardı. Bildiğim kadarıyla piyasada bu ikiliyi esas alan bir sabun yok. Tarçın ve zencefil ikisi de mucizevi bitkiler ve çay olarak içilebildiği baharat olarak yenebildiği gibi cilt yoluyla da alınabilyor. Özellikle el yapımı tarçınlı banyo sabunu bol miktarda var ancak tıraş sabununa rastlamadım. Ben de öncelikle banyo sabunu olarak tarçınlı zencefilli zeytinyağı sabunları ürettim. Geçen yaz ürettiğim bu sabunlar ancak kurudu ve şu anda çok iyi sonuçlar veriyor. Bu sabunları sadece aile tüketimi için ürettiğimi de belirteyim yani satışı yok.

İnternette tarçınlı sabunun faydaları hakkında şunları buldum:

Tarçın sabunu, defnegiller familyasından olan tarçın ağacından elde edilen doğal bir yağ olan tarçın yağından yapılır. Tarçının çok faydalı bir bitki olduğunu biliyoruz. Tarçın sabunu da özellikle cilt sorunları başta olmak üzere pekçok şeye faydalı doğal bir sabundur.

Tarçın Sabunu Faydaları:

* Tarçın sabunu, cildin diri ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.
* Sorunlu bir cilde sahipseniz, tarçın sabunu doğal çözüm kaynağıdır.
* Ciltteki pürüzleri yok eder.
* Cildinize tazelik verir.
* Canlandırıcı, antiseptik ve antifungaldir.
* Kas gevşetme ve zihini sakinleştirme etkileri bulunmaktadır.
* Saç ve cilde canlılık ve parlaklık verir.
* Kokusunun sakinleştirici bir etkisi vardır.
* Tüm ciltler için uygundur.
* Ciltte oluşan yara ve çatlakları kapanmasında çok etkilidir.
* Cildi temizler ve nemlendirir.
* Tarçın sabununun hoş kokusuyla ferahlatıcı ve afrodizyak etkisi vardır.
* vücutta yağ dengeleyici özelliğe de sahiptir.
* Böcek sokmalarına ve kaşıntıya karşı etkilidir.
* Uzun süreli kullanımda dudakları dolgunlaştırır.

Bunları öğrendikten sonra bir de zencefilin faydalarını araştırdım ve şunları buldum:

Zencefilin Cilde Faydaları

Zencefil, tarihi uzun sürelere dayanan bir bitkisel üründür. Özellikle Asya ve Çin ülkelerinde çok uzun süre tedaviler için kullanılan zencefiller, artık tüm mutfaklar da yer alan bir bitkisel malzeme haline geldi. Peki, zencefilin cilde faydaları konusunda oldukça önemli bir yer edindiğini biliyor muydunuz? Sizler için yaptığımız araştırmalar neticesinde zencefilin cilde olan faydalarını listeledik ve büyük bir kurtarıcı olduğunu da bu makalemiz ile gözlemlemiş olduk.

Zencefil tüketimini arttırıp, günlük olarak tercih etmeniz durumunda sağlıklı bir cilde sahip olabilecek, dilediğiniz ölçüde de kullanım hakkı elde etmiş olacaksınız. Şimdi, zencefilin cilde olan faydalarını sizler için listeleyelim!
Zencefilin Cilde Olan Faydaları Nelerdir?

Ciltte biriken toksitleri atmakta büyük bir önem taşımaktadır. Günlük olarak tüketimi söz konusu olduğu zaman toksinlerin büyük bir kısmından arınabilirsiniz.
Ciltte görülen yaşlanma etkilerinden kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Bu sebepten dolayı da sıkça tercih etmek doğru bir davranış türü olacaktır.
Sivilce, cilt yaraları ve ölü derilerden arınmanızı sağlar. eğer ergenlik döneminde çok fazla sivilceniz oldu ve lekeye dönüştü ise, zencefil tüketimini arttırarak bu yaralardan ve lekelerden tamamen arınabilirsiniz!

Bunları okuduktan sonra hem tarçınlı hem de zencefilli bir tıraş sabunu neden olmasın dedim. Oranlar ve formüller üzerinde kuramsal olarak epey bir formülasyon çalışması yaptıktan sonra nihayet önceki akşam üretime geçtim.

Uncle Martin Tarçınlı Zencefilli Sabun'un içinde neler var:

Öncelikle tarçın ve zencefil tozlarının uygun bir karışımı
hindistan cevizi yağı
hint yağı
sızma zeytin yağı
kakao yağı
lanolin (yün yağı)
ekstra gliserin
tütün çiçeği esansı (tabac kokusu)
don yağı (sığır helal kesim)
kekik suyu
NaOH

Şu anda sabun pempeye yakın renkte (tarçından ötürü) ve dinlenmede. Renk zamanla açılabilir. Nemlendiricilik artsın diye ekstra gliserin kondu. kakao yağı cilt besleme özelliğine sahip. Lanolin nemlendiricilik ve hücre yenilemesi özelliğine sahip bir yağ. kostik için normal saf su yerine içinde kekik kaynatılmış su kondu böylece sabun aynı zamanda kekikli sabun özelliğine de sahip anca isim çok uzun olmasın diye eklenmedi. Tabac sabunlarında kullanılan ve orijinali bayağı bir pahalı olan tütün çiçeği esansı kullanıldı (30 ml si 150 lira), Sabunun kalıcılığını artırlmak için don yağı kullanıldı. Bu yağ, kurban bayramında elde edilen sığır iç yağıdır. köpürme ve kremsilik için de hindistan cevizi ve hint yağları kullanıldı. Kalan yağ ihtiyacı için de Akhisar'daki akrabalardan temin edilen özel sıkım sızma zeytinyağı eklendi.

İçeriği çok zengin besleyici ve koruyucu olan bu tıraş sabununun performansı hakkında henüz bir şey söyleyemem çünkü en az 3 ay kuruması lazım. Bu süre zarfında sizlere sabunun performansı hakkında da bilgi veeceğim. Eğer kendim kullandıktan sonra memnun kalırsam ve eşe dosta dağıttıktan sonra elimde bir miktar kalırsa meraklısına satışa sunabilirim.

Hepinize sevgiler ve bol köpükler

Martin Amca
kolay gelsin
inşaallah güzel bir şey çıkar bizde faydalanırız diyorum.
selamlar edirne'den
(13/02/2017, Saat: 15:55)martin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sevgili Dostlar

Uzun bir süredir forumdan ayrı kaldım ama nihayet kendimi yeniden aktive ediyorum. Bir süredir kafamda tarçınlı zencefilli bir tıraş sabunu yapmak vardı...
Martin Amca

Uyuyan hücre uyandı, bomba patlıyor Tongue

ps: memleketin halihazırdaki şartlarında biraz hassas bir konu olsa, mazur görünüz kendimi tutamadım.
Vay vay, Martin Amca sanatını konuşurmuş yine Smile. Saygılar Smile...
Haydi hayırlı tıraşlar...
Önlerden listeye girmek lazım, malum amcamızın talibi çok.
Ben de denemek isterim.

En onemli soru sabunun kac gr lik paketlerde gelecegi. Oncelikle deneme boyu olursa cok daha faydali olur.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? baduruk 434 450,697 18/10/2023, Saat: 23:18
Son Yorum: Zayn
  El Yapımı Tıraş Kremleri Efrasyab 35 14,360 09/10/2023, Saat: 23:39
Son Yorum: DeaKeN
  Dove shea butter katı sabunu tıraş sabununa dönüştürme SertAdam 6 3,057 05/06/2023, Saat: 18:54
Son Yorum: mustafa03
  El Yapımı Traş Çantası Seuy 9 2,038 10/04/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: Mecanica
  Tıraş Aleti Sapı İmalatı habaz 24 7,739 26/03/2023, Saat: 03:44
  Tıraş Aleti ve Ekipman İmalatı hk. Kasis Medya 5 2,295 26/03/2023, Saat: 03:41
  Tıraş sabunu Yapımı. SertAdam 35 10,336 11/12/2021, Saat: 16:15
Son Yorum: serboser
  Kendi Tıraş Sabunumu Yaptım klasik63 17 7,827 15/10/2021, Saat: 01:33
Son Yorum: SertAdam
  Hazır Tıraş Dolabı Önerisi dikdik_s 69 62,657 07/09/2021, Saat: 19:38
Son Yorum: fatiherol54
  DIY - Kolonya, Tıraş Kolonyası ve Tıraş Losyonu Yapımı Straht 51 58,864 25/06/2021, Saat: 18:19
Son Yorum: XauPau

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: