Bir Neslin Problemi
Merhaba komşularım,

Aşağıdaki ekipmanla 3 hafta önce ıslak tıraşa başladım, başlama sebebim boyun bölgesindeki çok sık batmalar ve dudak çene arası ve yanı sivilce oluşumuydu.

1. Ilık suyla sakalları yıkama
2. Biraz kurutup Proraso Beyaz Preshave yedirip iki üç dakika bekleme
3. Önceden ılık suda beklemiş Başak domuz fırçayla Cella sabun köpürtme (istediğim köpüğe hala ulaşamadım)
4. Fırçayla masaj yaparak yaklaşık bir dakika yüze uygulama
5. EJ 89 + Derby extrayla 2 perde WTG + XTG tıraş (@Nani Kuş komşumun hediyesiyle yalnızca son tıraşımı Rapirayla oldum, elimde birsürü seçenek var şu an)
6. Soğuk suyla yüzü yıkama
7. Şapı 30 saniye kadar soğuk suyla ıslatarak yüzde gezdirme
8. 1 dakika bekleme
9. Tekrar soğuk suyla yıkayıp kurulayıp Proraso Beyaz Aftershave Balm uygulama ve bitiriş.

Kartuşlu hikayelerinden çok daha keyifli bir süreç, ben çok keyif alıyorum fakat cilt problemimde çok az bir iyileşme oldu gibime geliyor, o bile psikolojik olabilir. Ekipmanlarda ya da anlatabildiğim kadarıyla kullanımlarında bir sıkıntı var mı sizce bu boyun batıkları ve dudak çene arası sivilceleri için. Bu arada yalnızca ilk iki tıraşımda tahriş yaşamıştım, şu an şapı yüzümde gezdirirken sıfır yanma hissediyorum.

Benzer sorunları yaşayanları gördüm forum içerisinde, hepsine çözümler önerilmiş, farklı çözümler de önerilmiş fakat aldığı sonucu yazana ne yazıkki rastlayamadım, 2013 2014 yılında benzer sıkıntıyı yaşayanlar vardı, özel mesajlar attım fakat sanırım aktif değiller, özellike bu tarz sorunu yaşamış ve sıkıntıyı aşmış olanları dinlemek isterim.

Herkese keyifli tıraşlar
Aynı problemlerle ben başladım geleneksel ıslak tıraşa hocam ve fazlasıyla memnunum boyundaki ufak kanamalı yaralar (weepers dı sanırım) artık yok ve ufak teknik hataları olmazsa tahrişsiz içime sınan tıraş keyfi...
Benim aklıma iki şey takıldı.

Birincisi Derby jilet EJ89'da ne kadar etkili oluyor. Mild alette mild jilet sakalları çekiştirip kıl diplerini yorabilir ve kızarıklığa dolayısıyla sivilcelenmeye sebebiyet verebilir.

İkincisi balsam kullanımı. Yağlı ürünler de sivilcelenmeye etki edebilir. Alkollü AS kullanmayı deneyebilirsiniz. Cilt sivilce üretiyorsa, cildde yağlanma vardır ve alkollü AS yağlı ciltte rahat kullanılabilir.

Onun haricinde tıraş rutininiz gayet güzel bence.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
@İsmetaltan nasıl düzeldiği hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz komşum

@onurcakmak Cilt tipim karma, yani T bölgesi yağlıyken bu sivilce yapan kısım kuru, hatta şöyle kuru ki kartuş ve jellerle tıraş olurken tıraş olduğumun ertesi gün nivea balsam kullanmama rağmen pul pul dökülüyordu ve sivilcelenme yapıyordu. O bölge için ne yağlı ne kuru aslında tam nem dengesini korumam gerektiğini düşünüyorum. O yüzden alkollü bir AS çok daha kurutur gibi geldi. Benim o dudak ve çene üstü olarak belirttiğim bölge için asıl merak konum bunun jiletle veya kesmekle veya nolursa olsun "tıraş olmak"la ilgisi olabilir mi?

Derby jileti bıraktım, açıkçası daha çok yeni olduğum için ne kadar etkili bilemiyorum fakat gözlemleyebildiğim kadarıyla çekme gibi birşey olmuyordu, dolayısıyla kızarıklık ve tahriş de yaşamıyorum. Ama şu fotoğraftaki olay oldukça fazla boyun bölgemde.
https://www.google.com.tr/search?q=weepe...A8bXmZM%3A
İsterseniz bir dermatoloğa görünün, baksın incelesin cildinizi. Siz de sorular sorarak cildiniz nasıl, ne derece kuru, ne derece yağlı hepsini size söyler. Tavsiyelerini de dinlersiniz. O resimdeki gibi kırmızı noktalar şeklinde oluşumlar varsa, belki farklı bir probleminiz de olabilir, ilaç kullanmanız gerekebilir.

O dediğiniz pul pul dökülme, sizin tıpatıp tarifinize uyar şekilde bende de olurdu. Ertesi gün de balsam sürerdim. Ancak geleneksel tıraştan sonra çok nadir o durumla karşılaştım ve malesef hangi şartlarda o şekil sonuç aldım hiç hatırlamıyorum, üzerinde durmamıştım. Bende de T bölgeme ek olarak ağız kenarlarım ve çene bölgemde oluşurdu bu pullanmalar, .

Alkollü AS'ler den ben güzel sonuç alıyorum. cildimi kurutmuyor. Tabi iyi bir marka olmasına da dikkat ediyorum.

Eğer Derby jilet çekme yapmıyor ve güzel tıraşlar sunuyorsa bence kullanmaya devam edin. Sakalınız muhtemelen kesilmesi kolay bir yapıdadır, böylelikle cildinizi hiç yormamış olursunuz.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Bende de pullanmalarin ardindan dudak kenarlarimda kizarma ve sonrasinda yara oluyordu. 444 kullandigimdan beri sorun bitti, sanirim tiras cildimi asiri kurutuyor.
@cirzini62 Hocam acemiler için tıraş teknikleri kısmını hatim etmek ilk iş sonrada kendine uygun ürünleri tespit etmek (ki dur demek sonradan Sıkıntı:-)) zaten akabinde zamanla herşey kendiliginden geliyo acele etmemek gerekiyo ej89 hakikaten mükemmel alet lakin jilet mevzu için sakal yapınıza uygun bişeyler için impadan karma bişeyler öneririm şiddetle ben personna grubundan polsilverdan memnunum sentetik fırçalar da iyi geliyo porsuk arayışına devam tipsoft alıcam hedefte ve aftershave işine gelince ben rebul ice dan ve rebulun aftershave inden memnunum daha iyilerini şimdilik denemedim anladıgım ne kadar para o kadar köfte misali fiyat arttıkca kalite ve performans artıyor derby iyi geliyosa sıkıntı yok ben begenmedim premium olanıda bekliyorum impada stoklara girmesini...
Not: impaticaret mustafa beyle hiçbir bagım yoktur kendilerinin standart bşr müşterisiyim zira alışveriş yapıp memnun olmayan yoktur sanırım...
Tekrar hoşgeldiniz ben aylardır keyifle takip ediyorum forumu hatta üye olmadan da baya baya okudum jilet fırca sabun Vs yorumlarını lakin vitos kiloluk kadar memnun kaldıgım bir sabunda olmadı ama forumda konusu pekte canlanmamış...
@ismetaltan hocam uzun ugraslar sonucu standart ekipmanlarimi yakaladim ve kolay kolay degistirmiyorum. Jilet wilkinson/sari 7 oclock, firca onega 11126, AS balm 444. Tek sikintim tiras aleti, onu da cozersem tamam olacak. Birkac gune fatip ile denemeye baslayacagim belki uyar.
Hocam ben hala alamadım ama progres var bide listede r41 ej89 future blackbeauty ve feather ss ustura var progresi bi inceleyin
Ej89 un sakal ve cilt yapınıza uygun olduğunu düşünmüyorum . Özellikle sizin ki gibi problemli ciltlere slant makinalar daha iyi geliyor kanımca .. Mümkünse bir merkür 37 c edinin ters açılara girmeden ilk başlarda tek perde orta keskinlik ve konfor da ki jiletler ile tıraş olun daha sonraları perde sayılarını arttırabilirsiniz .. Tıraş sonrası şap kullanımını da cildinize muhtemelen iyi gelecektir sonrasında da @onurcakmak üstadın tavsiye ettiği gibi düşük alkollü bir aftershave ve dermatoloğun önereceği bir krem faydalı olacaktır ..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Video Günlük traş/cilt problemi/pahalı makinalar gidavcak 14 9,993 03/02/2018, Saat: 21:11
Son Yorum: turkoglum13

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: