Gunluk cakilariniz
Ne ukalalığı estağfurullah, teşekkür ederim deneyimlerinizi paylaştığınız için. Massdrop'a mail ile sormak lazım, teferruatlı bir süreç olduğu için yazmayabilirler.

Neden bu çakı, şöyle izah ediyim. Aslında günlük hayatımda çakıyı geçtim kesici alet kullanmam. EDC olarak bıçak taşıyanları da çok anlamam. Güzel görünümlü, askısı şişe açacağı cam kıracağı gibi ekstra özellikleri olan bir çakıyı 27 dolara bulunca bir sorayım dedim. Bu şekilde önereceğiniz uygun fiyatlı, estetik açıdan tatmin edici Türkiye'de bulunan öneriniz varsa incelerim memnuniyetle.

Bir de günlük hayatta ne gibi kullanımları oluyor bu çakıların? Ne zaman kafa yorsam aklım ermiyor, ufkum yetmiyor. Bu kadar kişi ilgilendiğine, ürünler üretildiğine göre vardır bir hikmeti diyip iğneyi kendime batırıyorum.
(19/01/2015, Saat: 03:29)Aleksey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ne ukalalığı estağfurullah, teşekkür ederim deneyimlerinizi paylaştığınız için. Massdrop'a mail ile sormak lazım, teferruatlı bir süreç olduğu için yazmayabilirler.

Neden bu çakı, şöyle izah ediyim. Aslında günlük hayatımda çakıyı geçtim kesici alet kullanmam. EDC olarak bıçak taşıyanları da çok anlamam. Güzel görünümlü, askısı şişe açacağı cam kıracağı gibi ekstra özellikleri olan bir çakıyı 27 dolara bulunca bir sorayım dedim. Bu şekilde önereceğiniz uygun fiyatlı, estetik açıdan tatmin edici Türkiye'de bulunan öneriniz varsa incelerim memnuniyetle.

Bir de günlük hayatta ne gibi kullanımları oluyor bu çakıların? Ne zaman kafa yorsam aklım ermiyor, ufkum yetmiyor. Bu kadar kişi ilgilendiğine, ürünler üretildiğine göre vardır bir hikmeti diyip iğneyi kendime batırıyorum.

Tam bıçak hastasına çakı/bıçak ne işe yarıyor diye sordunuz. Hiç bir işe yaramasa da olur ben gene de taşımaya devam edeceğim Big Grin Big Grin

Şaka bir yana, izah etmek gerekirse günlük olarak biri sırt çantamda diğeri omuz çantam olmak üzere 2 adet çakı taşıyorum. Birisi Leatherman Wave , çok amaçlı bir çakı, pense,testere değişebilir tornavida gibi özellikleri barındırıyor ve inanın mutlaka bir işe yaradığı an oluyor. Tahmin bile edemeyeceğiniz zamanlarda tabiri caizse hayatımı kurtarıyor.

Omuza çantamda ise daha büyük ve keski işlevine sahip bir çakı taşıyorum diğeri kadar olmasa da işe yaradığı zamanlar oluyor.

Aslında şöyle yapsanız, madem çok çakıyla,bıçakla aranız yok sizin hiç çok fonksiyon daha önemli gibi,mutlaka işe yarayacağı zamanların olabileceği bir çakı alsanız. Şunun gibi http://www.decathlon.com.tr/15-foksiyonl...79047.html Model ismi Climber. Decathlonda ki fiyatı piyasaya göre uygun

Fiyatı bahsettiğiniz çakıyla neredeyse aynı artı risk yok ve çok daha fonksiyonel.Bu çakıyı kullanan ve arabasında tutan biri olarak söyleyebilirim ki emin olun pişman olmazsınız.Çok hafif ve cepte taşınabilir.

Dursun yanınızda, şarap açacak olursunuz,kağıt kesecek olursunuz, kürdan lazım olur,cımbız lazım olur, tornavida lazım olur.

Bu arada sizin çakıya benzer http://www.everestoutdoors.com/urun/leat..._6087.aspx bu ürün var. Kershaw'dan çok daha kaliteli ve Abd üretimi.
Ancak ben genede Victorinox derim.
Cok faydali oldu benim icin, tesekkur ederim valla bu saatte. Smile

Sent from my iPhone using Tapatalk
(19/01/2015, Saat: 04:01)Aleksey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cok faydali oldu benim icin, tesekkur ederim valla bu saatte. Smile

Estağfurullah efendim. Kendi çapımda yardım etmeye çalıştım.
Bunu kullaniyorum memnunum
65e7cb6d21191ab12580d4b11ac1a0e0.jpg

Ben sana mecburum bilemezsin
Adını mıh gibi aklımda tutuyorum
Büyüdükçe büyüyor gözlerin
Ben sana mecburum bilemezsin
İçimi seninle ısıtıyorum.
(25/01/2015, Saat: 19:41)eskiuye3315 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bora m 205 W veya küçüğünü kullanan var mı ?
bir sürü yorum okudum kafam karışık.. Veya buna benzer şu marka daha iyidir diyebileceğiniz varsa önerilerinizi bekliyorum teşekkürler...

eskiuye3315 üstadım;

Bora'dan zamanında çok çekmiş biri olarak özetle belirtmek isterim ki; Bora'ya bulaşmayın.

Genelden özele gideceğim, Bora, 440 C gibi bir çeliği rezil etmenin en güzel ispatıdır.
Çeliğin sertliği ne hikmetse 440 c olarak iddia edilmekler beraber bıçak forumlarında ki sözlerine güvenebileceğim bazı üstadlar Bora'nın ağız tutmadaki başarısının 420 çelikten bile az olduğunu zamanında defalarca tartışmışlardır.
Çeliği teoride iyi ama pratikte 440 C gibi değil. Ben Safari modelinde 2 kere saçma bir kırım yaşadım.Şöyle söyleyeyim 50 TL'lik İsveç canavarı Morakniv'i Boradan çok daha rahat zorlayabilirsiniz.

Benim de dahil olduğum diğer genel bir şikayet ise Bora günümüzde sıklıkla kullanılan Scandi ağız kullanmıyor. Ağızları açarken iç bükey taşlama yöntemi kullanıyor ve bu durum bıçak bileme konusunda uzmanlaşmamış kişilerin bıçağı bilemesini zorlaştırdığı gibi bozmalarına da sebep olabiliyor. İyi bir taşı geçtim basit biçimde bir cep bileyleyicisiyle bile bu bıçakları bilemek çok zor, bileni de uğraştırmakta.
Bora'nın bıçaklarına sınırsız bileme garantisi verme sebebi de sözde ömür boyu garantisinin siz bilediğinizde iptal olmasının sebebi bu. Aman ne olacak, fabrikaya gönderir bileyletirim demeyin, 1 ay bile sürdüğü oluyor. Ben kendim kontrol edemediğim bir bıçağa asla güvenmem.

3.sorun mekanizma.... Bir çakı çakı yapan, çeliği dışında en önemli kısım çakının mekanizmasıdır. Günümüzde Auto Lawk, para lock gibi komplike ama çok sağlam sistemler var. Bu sistemlerin olduğu çakılara aşırı yüklenmediğinizde bozulmadan yıllarca güvenle kullanabilirsiniz. Bora'nın çakılarında bu sistemi geçtim eskinin basit ama etkili Liner Lock listemi bile yok. Basit 3 kuruşluk çakılar da bile olan temel kilit mekanizması. Elde kalmaya müsait. Geçiniz...

Şimdi gelelim nacizane tavsiyelerime; Benim günlük kullandığım Çakılardan bazıları; CRKT M21-14,Esee Zancudove Buck Csar Eğer para veririm derseniz; Zancudo Türkiye'de yok, CRKT EFE Av'da mevcut

Bunların dışında uygun fiyatlı alabilecekleriniz ve firmalarına çok güvendiğim;

En Cici: http://www.hobix.com.tr/-buck-3362-095-t...sar-t-caki

Çok Ciciler; http://www.ascimmarket.com/8870-RAT-1A-S...R-702.html

http://www.ascimmarket.com/O8848-RAT-Fol...R-704.html

http://www.ascimmarket.com/O8785-JPT-2-U...R-695.html

Ciciler: http://www.ascimmarket.com/1870-KNOCKOUT,PR-138.html
http://www.ascimmarket.com/1555TBW-CRYO-...R-124.html
Kershaw'un tamamı cicidir aslında.

Diğer Çok Cici ve Cici tavsiyelerimi başta Buck'ın diğer uygun fiyatlı modellerini koymadım. Opinel'e hiç dokunmuyorum .Ascim, Efe AV ve Gitti Gidiyor'dan Mücahit Günder isimli satıcının çakılarına bakıp bana sorabilirsiniz.

Hülasa sizin jargonuzla daha rahat özetlemek gerekirse;

Bora kullanmak= Lux banyo sabunu ile tıraş olamaya çalışmak
Benim Belirttiğim ve sayamadığım diğerlerini kullanmak= Kalitesine göre Proraso,Cella,Tabac,Speick ile tıraş olmak Wink

Saygılarımla....
30i874g.jpg

Günlük demişken havalimanına gitmediğim zaman tam takım hazırız
(25/01/2015, Saat: 23:18)cosa_nostra Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 30i874g.jpg

Günlük demişken havalimanına gitmediğim zaman tam takım hazırız

Leatherman candır. Bende yılların eskitemediği emektar Wave'imi asla yanımdan ayırmam.
Kişisel fikrim 440c'nin son derece rezil ve yumuşak bir çelik olduğu. Ben daha adam gibi ağız tutan 440 çelikten herhangi bir gereç görmedim ama bıçak yapımcılarının baştacı. Çünkü işlemesi, bilemesi, üretmesi kolay, ucuz. Günlük kullnım için yeterli sertlikte olduğunu iddia ediyorlar, yıllar bana tam tersini söyledi. Aynı şekilde 154cm ve aus 8. Aus 8 zaten 440 varyantı. 154 cm biraz daha iyi ama çok da dayanıklı değil. Vg-10 yıllardır spyderco forumlarında övüle övüle bitirilemez çok sert, çok sağlam diye. Ama sert olup tane yapısı kötü olan yeterince keskin bir ağız almayan odun gibi bir çelik. İlave olarak evet aşınma direnci yüksek ama çok yüksek değil bir d2 değil, fakat neredeyse onun kadar kırılmaya meyilli. Spyderconun 10cmlik çakıya balta kadar sağlma olsun fantazisinden her çakısını parmak kalınlığında çelikle yapmasından dolayı kesicilik işlevi de son derece vasat. Basit bir victorinox o ince profiline ve yumuşak çeliğine rağmen bunların yaptığı her işi zarar görmeden daha rahat yapabiliyor. Belki bir cold steel sağlamlığında değil. Ama benim için önce kesme işlevi ve ağız sağlamlığı önemli. Victorinox çok ince profilli olduğundan herşeyi zorlanmadan dilimliyor ve ağzını bu sayede koruyor. Yeniden bilemesi ne kadar kolay hepimiz biliyoruz. Kırılmaya da çok dayanıklı bir çelik.

Sağlam çelik arayanlar s30v gibi s serilerine bakmalı bence. zdp kullanmadım ama aşırı kırılgan olduğu söyleniyor. d2 de her ne kadar kırılgan olsa da çok tok ve iyi ağız alabilen bir çelik. Custom bulabiliyorsanız m2 çelikten bıçak alın başka bıçağa bakmazsınız. Ya da yüksek karbonlu saf dövme karbon çeliğinden bir bıçak bu yukarıda saydıklarımın çoğundan daha verimli bir bıçak verir. Ama iş buraya gelince ya özel yaptıracaksınız, ya custom üretim alacaksınız. Marka bazında satılan ürünlerin ya çelikleri, ya bu çeliklere verdikleri ısıl işlemler, ya da verdikleri profiller tek başlarına ya da birlikte o bıçağın olası performansını çok ciddi anlmada kesiyor. Yumuşak çeliklerine rağmen leatherman ve victorinox ürünlerinini bıçaklarının işlevleri bu klasik amerikan çakı markalarının bıçaklarınn çoğundan daha iyi. Opinel keza aynı şekilde.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
(26/01/2015, Saat: 10:49)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kişisel fikrim 440c'nin son derece rezil ve yumuşak bir çelik olduğu. Ben daha adam gibi ağız tutan 440 çelikten herhangi bir gereç görmedim ama bıçak yapımcılarının baştacı. Çünkü işlemesi, bilemesi, üretmesi kolay, ucuz. Günlük kullnım için yeterli sertlikte olduğunu iddia ediyorlar, yıllar bana tam tersini söyledi. Aynı şekilde 154cm ve aus 8. Aus 8 zaten 440 varyantı. 154 cm biraz daha iyi ama çok da dayanıklı değil. Vg-10 yıllardır spyderco forumlarında övüle övüle bitirilemez çok sert, çok sağlam diye. Ama sert olup tane yapısı kötü olan yeterince keskin bir ağız almayan odun gibi bir çelik. İlave olarak evet aşınma direnci yüksek ama çok yüksek değil bir d2 değil, fakat neredeyse onun kadar kırılmaya meyilli. Spyderconun 10cmlik çakıya balta kadar sağlma olsun fantazisinden her çakısını parmak kalınlığında çelikle yapmasından dolayı kesicilik işlevi de son derece vasat. Basit bir victorinox o ince profiline ve yumuşak çeliğine rağmen bunların yaptığı her işi zarar görmeden daha rahat yapabiliyor. Belki bir cold steel sağlamlığında değil. Ama benim için önce kesme işlevi ve ağız sağlamlığı önemli. Victorinox çok ince profilli olduğundan herşeyi zorlanmadan dilimliyor ve ağzını bu sayede koruyor. Yeniden bilemesi ne kadar kolay hepimiz biliyoruz. Kırılmaya da çok dayanıklı bir çelik.

Sağlam çelik arayanlar s30v gibi s serilerine bakmalı bence. zdp kullanmadım ama aşırı kırılgan olduğu söyleniyor. d2 de her ne kadar kırılgan olsa da çok tok ve iyi ağız alabilen bir çelik. Custom bulabiliyorsanız m2 çelikten bıçak alın başka bıçağa bakmazsınız. Ya da yüksek karbonlu saf dövme karbon çeliğinden bir bıçak bu yukarıda saydıklarımın çoğundan daha verimli bir bıçak verir. Ama iş buraya gelince ya özel yaptıracaksınız, ya custom üretim alacaksınız. Marka bazında satılan ürünlerin ya çelikleri, ya bu çeliklere verdikleri ısıl işlemler, ya da verdikleri profiller tek başlarına ya da birlikte o bıçağın olası performansını çok ciddi anlmada kesiyor. Yumuşak çeliklerine rağmen leatherman ve victorinox ürünlerinini bıçaklarının işlevleri bu klasik amerikan çakı markalarının bıçaklarınn çoğundan daha iyi. Opinel keza aynı şekilde.

Lordum bazı hususlara katılamam rağmen 440 C hakkında aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bence 440 C var 440 C var. Esse 4 'ün 440 C modeline sahibim, şu ana kadar asla yarı yolda bırakmadı.Ağız tutuşundan, sağlamlığına kadar Bora'nın 440'ından çok ama çok farklı. Süper değil ama dediğiniz kadar da değil. Örneğin bazı hala yedek bıçak olarak vazgeçemediğim 420 çelikli LMF'imi hiç bir 440C Bora'ya değişmem. Taşdır,candır. Bence burada çeliğin işlenmesi çok önemli.

S30V konusuna gelince, muhteşem denebilecek bir çelik. Ancak gene tecrübesine nail olduğım Benchmade Bushcrafter'ım zamanında şaşırtıcı biçimde körelmişti. Kendim bileyleyemediğim gibi bileylettiğim bir dostumun tabiri caizse canını çıkarmıştı.

Leatherman her şartta abartı zorlanmadığı sürece candır. Ancak geçtiğimiz yaz Gürleyik'te kaza eseri girdiğim dere de belimde olmasından sebep ıslanınca inanılmaz bir biçimde bıçağı paslandı. Temizledim ama açıkçası canımı sıktı.
Opinel'e hiç değinmem 3 tane hallettim, fena değil bile diyemem. Kaliteli amerikan imalatı çakılarla karşılaştırılamaz bile.

Ancak bu kadar çeliğin arasında her zaman kalbim 1095 ve 5160'da olmuştur. Tabi ki br D2 veya S30v değillerdir ama bu iki çeliği kullanan bıçaklarım da asla yarı yolda kalmadım, biley de asla sorun yaşamadım. Şahsi kanaatim nitelikli bir ısıl işlemden geçirilmiş karbon çeliğin pas sorununu saymazsak en ağır işler ve de bile insanı asla yarı yolda bırakmayacağı. Buna en güzel örnek Esee serileri, Becker Bk2 ve 9 ve Ontario'lardır.

Bahara doğru yeni aldığım bir kaç keskinin ağır iş testini yapacağım,sakıncası olmazsa burada da paylaşırım. Özellikle BK2 ve 9'a hayran olunmayacak gibi değil...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gunluk Parfume tavsiyesi Oldstyle 6 2,379 01/06/2022, Saat: 22:23
Son Yorum: mertcanartan

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: