Gunluk cakilariniz
opinel kullanan çok zannediyorum burada, ben nadir kullanıp elimde koleksiyon bulunsun istiyorum çakılarımı. taktik çakı ve bıçakları beğeniyorum. gül ağacı görünce de dikkatimi celbeti. opinel' e vaktinde baktım baktım emin olamadım, biraz acemi monte edilmiş, çeliği düzgün bilenmemiş gibi görünüyor fotoğraflardan. çeliği nasıldır, keskinliği nasıldır, kesmek için mi daha uygundur, darbe için mi daha uygundur. bu numaralar da boyutları zannediyorum. inch olarak sayı karşılığı mıdır bunlar?
(01/10/2013, Saat: 20:31)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: opinel kullanan çok zannediyorum burada, ben nadir kullanıp elimde koleksiyon bulunsun istiyorum çakılarımı. taktik çakı ve bıçakları beğeniyorum. gül ağacı görünce de dikkatimi celbeti. opinel' e vaktinde baktım baktım emin olamadım, biraz acemi monte edilmiş, çeliği düzgün bilenmemiş gibi görünüyor fotoğraflardan. çeliği nasıldır, keskinliği nasıldır, kesmek için mi daha uygundur, darbe için mi daha uygundur. bu numaralar da boyutları zannediyorum. inch olarak sayı karşılığı mıdır bunlar?

Opinellerin çeliği çok yüksek kalite çelik olmamakla birlikte muadili çin malı çakıların tümünden çok daha iyidir ve en büyük özelliği ısıl işlemlerinin çok iyi yapılmış olması. Paslanmazı olsun, karbonu olsun inanılmaz keskinliklere ulaşabiliyorlar. Yani tıraş olunacak kadar diyeyim. Bu da kanıt.

Ayrıca profillerinden dolayı bilenmeleri ve keskinleştirmeleri çok kolay ve dilimleme özellikleri çok iyi. Bu paraya bence opineller ingilizce tabirle "steal" bedava. Yapısı gereği darbe değil kesme, dilimleme için uygundur bu konuda da spyderco'nun da, victorinox'un da, cold steel'in de bıçaklarından çok daha ileridir. Sadece karbon versiyonlarının çeliği çok duyarlı olup çok kolay paslanabildiğinden herkese inox paslanmaz çelik versiyonlarını öneriyorum. Karbon çelik versiyonları çıkabildikleri keskinlikle bizim gibi aklı başında adamlar için bile gerçekten tehlikeli, usturaya yakın bir keskinliğe çıkabiliyorlar.

Numaralandırma boy boy yapılıyor tam olarak boy ölçüsüyle alakalı değil. Çoğu kişinin eline 8 tam uyacaktır, 7 biraz daha taşınabilir, daha kibar oluyor. 6 çoğu kişiye fazla küçük kaçar. Mutfakta kullanmak için 10 vs de alınabilir. Ama taşımalık 6-7, evde bulundurmalık 8 diyorum.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Vaaay! Süper.
çok açıklayıcı oldu benim için, teşekkür ediyorum.

victorinox çeliklerini zaten beğenemedim birtürlü nedense. diğer taktik çakıların yanında iyi olacak o vakit bir tane bakayım ilk fırsatta inox ve güzel saplı olanlarından.

(01/10/2013, Saat: 20:51)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(01/10/2013, Saat: 20:31)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: opinel kullanan çok zannediyorum burada, ben nadir kullanıp elimde koleksiyon bulunsun istiyorum çakılarımı. taktik çakı ve bıçakları beğeniyorum. gül ağacı görünce de dikkatimi celbeti. opinel' e vaktinde baktım baktım emin olamadım, biraz acemi monte edilmiş, çeliği düzgün bilenmemiş gibi görünüyor fotoğraflardan. çeliği nasıldır, keskinliği nasıldır, kesmek için mi daha uygundur, darbe için mi daha uygundur. bu numaralar da boyutları zannediyorum. inch olarak sayı karşılığı mıdır bunlar?

Opinellerin çeliği çok yüksek kalite çelik olmamakla birlikte muadili çin malı çakıların tümünden çok daha iyidir ve en büyük özelliği ısıl işlemlerinin çok iyi yapılmış olması. Paslanmazı olsun, karbonu olsun inanılmaz keskinliklere ulaşabiliyorlar. Yani tıraş olunacak kadar diyeyim. Bu da kanıt.

Ayrıca profillerinden dolayı bilenmeleri ve keskinleştirmeleri çok kolay ve dilimleme özellikleri çok iyi. Bu paraya bence opineller ingilizce tabirle "steal" bedava. Yapısı gereği darbe değil kesme, dilimleme için uygundur bu konuda da spyderco'nun da, victorinox'un da, cold steel'in de bıçaklarından çok daha ileridir. Sadece karbon versiyonlarının çeliği çok duyarlı olup çok kolay paslanabildiğinden herkese inox paslanmaz çelik versiyonlarını öneriyorum. Karbon çelik versiyonları çıkabildikleri keskinlikle bizim gibi aklı başında adamlar için bile gerçekten tehlikeli, usturaya yakın bir keskinliğe çıkabiliyorlar.

Numaralandırma boy boy yapılıyor tam olarak boy ölçüsüyle alakalı değil. Çoğu kişinin eline 8 tam uyacaktır, 7 biraz daha taşınabilir, daha kibar oluyor. 6 çoğu kişiye fazla küçük kaçar. Mutfakta kullanmak için 10 vs de alınabilir. Ama taşımalık 6-7, evde bulundurmalık 8 diyorum.

(01/10/2013, Saat: 19:10)geldigitti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ceviz 8 almaya karar verdim, peki Tahtakalede nereden alınabilir? Gideyim bir dolaşayım kutsal beldeyiSmile

Üstatlarım alacaksanız standart sapla alın boşuna para vermeyin standart sap da oldukça başarılı. Opinelin bir avantajı da çok kolay bileniyor olması. Bıçağın asıl amacı ormanlık alan kullanımıdır. Zaten yukardaki videoda da ahşaptaki başarısını gösteriyor.

Sent from my iPad using Tapatalk
Bence tam anlamıyla darbe bıçağıdır. Sırt ağız proporsiyonu da buna müsaittir. Ancak ağzının inceliği sebebiyle kemik darbelerine dayanıklı değildir. Yani bir budun kemiğini kıramazsınız ama ahşap bloğu çok rahat kesersiniz. Ahşap oyması işi yapamların da kaba kesimlerde bu bıçağı kullandıklarını okumuştum/duymuştum.

Sent from my iPad using Tapatalk
Günlük çakı/bıçak konusunda ingilizce EDC knife tanımı ile arama yaparsanız, çok fazla model bulma imkanı oluyor, bu konu gerçek bir derya, kişisel beğenilere uygun bir model bulmak aslında bence uzun soluklu bir arayış.
Son zamanlarda bu caki olayi fena sardi Smile bir tane daha victorinox sentinel aldim.gecen aldigim one handeddi,bu aldigim normal bicak ama klipsli.bilmiyorum nedendir bu markaya acayip yakinim.wenger,opinel vs hic biri bende victorinoxun uyandirdigi hissiyati olusturmuyor.
(09/10/2013, Saat: 11:02)tugruldogan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Son zamanlarda bu caki olayi fena sardi Smile bir tane daha victorinox sentinel aldim.gecen aldigim one handeddi,bu aldigim normal bicak ama klipsli.bilmiyorum nedendir bu markaya acayip yakinim.wenger,opinel vs hic biri bende victorinoxun uyandirdigi hissiyati olusturmuyor.

sizin foruma verdiğiniz hissi de başkası veremiyor üstadımSleepy
yahu nerelerdesiniz efendim ateş alıp gitmek yok, gelicem izmire kahve içip kalkıcam o olcak Big Grin
(09/10/2013, Saat: 11:02)tugruldogan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Son zamanlarda bu caki olayi fena sardi Smile bir tane daha victorinox sentinel aldim.gecen aldigim one handeddi,bu aldigim normal bicak ama klipsli.bilmiyorum nedendir bu markaya acayip yakinim.wenger,opinel vs hic biri bende victorinoxun uyandirdigi hissiyati olusturmuyor.

sentinel candır Smile
Yiğit harmanları, yığınaklar,
Kurulmuş çetin dağlarında vatanların.
Dize getirilmiş haydutlar,
Hayınlar, amana gelmiş,
Yetim hakkı sorulmuş,
Hesap görülmüş.
Demdir bu... Ahmed Arif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gunluk Parfume tavsiyesi Oldstyle 6 2,377 01/06/2022, Saat: 22:23
Son Yorum: mertcanartan