En Son Ne Bilediniz?
#91
Merhaba arkadaşlar . Elimdeki yeni aldığım , ağzı açılmış ancak tıraş yapabilecek seviyede olmayan Zwilling J.A. Henckels Friodur İnox 6/8 paslanmaz çelik usturamı bilemek istedim . Kontrol ettiğimde usturanın ağzı iyi açılmış durumdaydı, bu nedenle bu işlemi tekrarlamaya gerek duymadım . Sırasıyla , koyu bulamaç kıvamından sadece sulu kullanım aşamalarına kadar önce mavi ve sonra sarı coticule ile yeterli bir süre bileme yaptım . Sonra Naniwa 12000 grit taşta sonlandırma yaptım . Aşamalar kolay ve çabuk bir sürede tamamlandı . Neticede Friodur tam istediğim keskinliğe ulaştı . Sapından çeliğine kadar muhteşem bir ustura .Ayrıca ağzı daha önce iyi açıldığından benim için kolay bileme ve honlama oldu. Sonra 20 tur keten ,40 tur civarı deri tarafta olmak üzere kayışladım. Tıraşa hazır hale geldi .
Asıl keskinlik testi tıraş olarak yapıldığından usturamı 3 günlük sakal tıraşımda denedim . 2 geçişli tıraş oldum . Beklediğim gibi tam istediğim kıvamda yani bana göre ideal keskinlikteydi , çekiştirme yapmadı , akıcıydı , hassas olan boyun altı bölge
dahil tahriş yaşatmadı . Normal zamanlarda düzeltmelere kalan çene bölgemdeki ters sakalları dahi temizledi . Friodur ‘u , çok kaliteli paslanmaz çeliğe sahip , bileme ve honlama sonrası iyi verim alınan bir ustura olarak çok beğendim , doğru kullanımda keskinliğini uzun süre koruyacaktır diye düşünüyorum.
Arşive katkı olması dileğiyle ...

d9f813975596448b924174374987c5a1.jpg

fbfcd7a8a9370fa8bc1057888b3ca84f.jpg


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
The Riddle of Steel
Cevapla
#92
Şimdilik Kargo firmalarına diş bilemekle yetiniyorum. Smile
Alışveriş sitelerinin yoğunluğunu nedeniyle İlaç sevkiyatlarında sorun yaşıyoruz.

Bileyleme konusunu dikkatle takip ediyorum.
Bir gün jiletli ustura ve sonunda çelik ustura inşallah.
Ben ömrümce muhalif yaşadım,
Onun için kan grubum  RH Negatif
Can Yücel
Cevapla
#93
Usturalar ile olacak traşlarınızda kazasız , sağlıklı keyifli bir geçiş yaşanmanızı dilerim @GecayS komşum .


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
The Riddle of Steel
Cevapla
#94
Merhaba arkadaşlar yeni aldığım ağzı açılmamış , Pradat-Brun Thiers France 11/16 çelik usturayı bilemek istedim . Üstadların tavsiye ettiği 13 mm kapton bant ile sırtı kapladım . Chosera 1 k su taşında ağız açmaya başladım , kolay bir şekilde ağız almaya başladı . Yalnız kıl testinde uç ve orta kısımları yeterli seviyedeyken topuk kısmı aynı keskinlikte değildi. Doğru bir teknik mi bilmem ama sorunlu olan lokal bölgede biraz daha fazla baskılı bir şekilde bilemeye devam ettim , devam eden süreçte ağız kısmının tamamında benzer bir keskinlik oluşmaya başladı .
Devamında ,mavi ve sarı coticule ile yeterli süre bileme yaptım . Sonra Naniwa 12 k taşta sonlandırma yaptım.
Neticede ustura yeterli keskinliğe ulaştı . Sonra 25 tur keten , 40 -50 tur civarı deri tarafta olmak üzere kayışladım. Tıraşa hazır hale geldi .
Asıl keskinlik testi tıraş olarak yapıldığından usturamı 1 günlük sakal tıraşımda denedim . 2 perde ve düzeltme şekilde tıraş oldum , ustura aşırı değil ama yeterli keskinlikteydi , haliyle biraz çekiştirme yaptı , ancak tahriş söz konusu olmadı . Çok temiz bir tıraş sundu .Usturamın tıraşını beğendim .0f6cfc49eb2cc0671df0567cd8b4d367.jpg

d3c50355e2ba1c9c7f7375c0d62cb795.jpg
03e0ab543d12d2d2204bdf556bd12db1.jpg


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
The Riddle of Steel
Cevapla
#95
@Jaguar Paw üstadım usturanın ağzı düzgünse ve bir kısmı istenilen keskinlikte değilse bu durumu iyi çözümlemek gerekli çünkü usturanın formu bozulabilir, ağır ağır tekniğiyle bilemek aceleyle bilemekten daha iyidir, ayrıca taş yüzeyinin düz olduğundan emin olmak şartıyla ilk bileyeceğiniz usturayı taşa koyup kontrol etmenizi tavsiye ederim, geometrik bozukluk olması durumu sizi yanıltabilir ve usturayı bozmanıza sebep olabilir, tanımadığınız bir usturayı bileyecekseniz usturayı iyi inceleyip bir yol çizmelisiniz, elinize emeğinize sağlık, paylaşımlarınızın devamını dilerim.
Cevapla
#96
@rewolwer_ Remzi üstadım , değerli bilgiler için teşekkürler . Usturanın formu düzgündü . Muhtemelen taştan kaynaklanan bir problemdi . Henüz bir Dmt Coarse almadım. Zımpara ile lapping yaptım. Kurşun kalem çizgileri yok oldu ancak taşta minimal bombeler kalmış olabilir . Biraz zor bulunuyor ama yakın zamanda DMT 325 (coarse)alırım. Muhtemelen çok daha iyi sonuçlar olacaktır .


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
The Riddle of Steel
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi