En Son Ne Bilediniz?
Forum üyelerinden çelik usturayı merak edip, görece yüksek paralar harcamadan önce bu işin kendilerine uygun olup olmadığını anlayabilmeleri adına 10 tane Gold Dollar 208 sipariş etmiştim. Daha önce paylaşmıştım. Bunlardan ilkini geçtiğimiz haftalarda kendim için bilemiştim. Usturaları bilemede kullanacağım ekipman Makita 1200( King), Zwilling 3-8k( Naniwa) ve final taşım da Naniwa 12k SS. Taş tercihlerimim nedenine gelince öncelikle iyi bir setup olması ve tutarlı sonuçlar almam ve aynı zamanda usturaları göndereceğim arkadaşların Naniwa 12k hariç yurtiçinden bu taşları temin edebiliyor olmaları. Yoksa farklı doğal/sentetik taşlarla da bileme imkanım bulunuyor ancak usturaları alacak arkadaşların kolay ulaşacakları/ hızlı ilerleyecekleri taşlar olmalarından mütevellit taş tercihim bu şekilde olacak. Bu usturalar için bant kullanmayacağım.
Son bir hafta içinde ne biledim?

51808434555_9a36c40639_b.jpg

- Bengall 3/8 Ekstra iç bükey,
- Bengall 6/8 Yarım içbükey,
- Böker İspanyol tip eski ustura,
- Gold Dollar 208,
- Thiers Issard Special Coiffeur 6/8,
- Dovo Best 6/8,
- Hart Steel- 6/8,
- Hart Steel 7/8,

İki adet Bengal usturayı restore ederek haftaya başladım. Eski pasları temizleyip, dremelle keçeyle geometriyi bozmayacak ölçüde methylan uygulayıp polisaj yaptım. Naniwa sentetik taşlarla 1-3-5-8-12k yla bitirdim.

Böker ustura 1870-1900 arası üretilen eski tip karbon çeliği bir ustura. Şu ana kadar gördüğüm en ekstra iç bükey usturadan dahi daha ince öğütülmüş harika bir parça. Henüz tıraş olmadım, ağzı kaç tıraş korur bilemiyorum ancak zamanın ustaları gerçekten elleri öpülesi adamlarmış. Yine Naniwa 1-3-5-8-12k yla bitirdim. Günün tıraşı fotoğraflarında önümüzdeki günlerde sahaya süreceğim.

Gold Dollar 208'i fantezi olsun diye önce Nakayama Kiita'yla bileyip, Ozuku'yla bitirdim. Nakayama Kiita hızlı kesen bir taş. Ozuku onun kadar hızlı olmasada (ki bu çok normal) final de verdiği keskinlik- konfor eğrisinde en optimum noktada verdiği harika ağız, gerçekten efsane.

51808178559_ba9cd23a24_b.jpg
51807932133_951e93bb6b_b.jpg

Hiç tıraş olmadan ağzı körleyip biraz Geltir nostaljisi yapmak adına ferroburak' ın vaktiyle sattığı Türk taşına geçtim. Yukarıda görselini paylaşıyorum. (Bu taş Linguist'in taşı değil bu arada. O taşta mevcut)

Elimde Naniwa Chosera 1k, King- Makita gibi 1k taşlar da olmasına karşın Çin üretimi Taidea benzeri 1k kırmızı taşla ağız açayım dedim. Netice de Gold Dollar bugünler için var değil mi?  Smile Taş oldukça hızlı kesen bir taş. Gereksiz talaş kaldırmamak adına piramit modeli çalışırım. Taşın her ne kadar yüzey hissiyatı çok kötü, alüminyum oksit tadında olsa da açtığı ağız kesinlikle başarılıydı. Önyargılı olmamak da fayda var. Denemeden ne çıkacağını bilemiyorsunuz.  Smile 1k dan sonra direkt Ferroburak'ın novakülit bazlı karataş'ına geçerek tamamen x vuruşlarla çamur ve yarım x vuruşu yapmadan, sayı vs de saymadan ilerledim. Tahminimce 50-60 tur sonra kol kıllarımda bir yokladığımda ağzın ilerlediğini görüp, taş ağzı vakumlamaya başlayana kadar devam ettim. Akabinde önce hafif akan su, sonra debisi daha yüksek su altında bitirdim. Bu taşlar yapısı itibariyle sert ve yavaş taşlar. Yüzey hissiyatı ve geri bildirimi de sert. İyi netice alabilmek adına baskıyı sırt temasını kesmeden kesici ağıza doğru torklayarak yapmak önemli. Türkçesi sentetik taşlarda yapmadığımız ölçüde ağza baskı yaparak, ağzı taşa bastırmak. Bileme sonrası kayışlama kısmına geçtiğimde 15-20 tur kadar Illinos 127 kayışın keten tarafında kayışlayıp, 50 tur deri kısmı, 20 tur kadar da farklı bir Prima deri kayışla kayışlayıp operasyonu bitirdim. HHT testi tıraşa dair kesin netice veren bir test değil. Çünkü kaba ve gözle görülmeyecek ölçüde mikro seviyede küçük çapaklarda kıl yakalayabiliyor. Özellikle bu tarz taşların verdiği ağızda, elinizdeki birçok taştan iyi HHT yakaladığını göreceksiniz ancak konu tıraşa gelince çok da öyle olmayacak. Yine de bir HHT testi yaptım ve tahmin ettiğim üzere çok iyi kıl yakaladığını gördüm. Yumuşak çelik ve sert taş kombinasyonu son derece başarılıydı ancak henüz tıraş olmadım. Nihai keskinlik 10k civarındadır ancak şunu belirtmeden geçmeyeyim. Bu tarz taşların verdiği ağız her ne kadar hakkıyla iyi bilenmiş-iyi bir kotikülle benzer klasmanda olmalarına karşın (lup görüntüleri de benzer), ağzın dayanımı coticule'ün veya sentetik taşların ağzı kadar olmuyor. Çok daha erken yenileme istiyor.

51807815673_573e3484e5_b.jpg

Hart Steel'ler anlatılmaz yaşanır tadında usturalar. Onlara zaman ayırıp, bir inceleme yazma niyetindeyim. Bugünün konusu değiller.

Yukarıda yaptığım tüm yorumlarım subjektif kişisel gözlemlerim olup, yabancıların tabiriyle '' YMMV'' yani '' your mileage may vary. Farklı düşüncesi olan herkesle sohbet etmekten keyif alırım.

Saygılarımla
(08/01/2022, Saat: 21:05)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Son bir hafta içinde ne biledim?

51808434555_9a36c40639_b.jpg

- Bengall 3/8 Ekstra iç bükey,
- Bengall 6/8 Yarım içbükey,
- Böker İspanyol tip eski ustura,
- Gold Dollar 208,
- Thiers Issard Special Coiffeur 6/8,
- Dovo Best 6/8,
- Hart Steel- 6/8,
- Hart Steel 7/8,

İki adet Bengal usturayı restore ederek haftaya başladım. Eski pasları temizleyip, dremelle keçeyle geometriyi bozmayacak ölçüde methylan uygulayıp polisaj yaptım. Naniwa sentetik taşlarla 1-3-5-8-12k yla bitirdim.

Böker ustura 1870-1900 arası üretilen eski tip karbon çeliği bir ustura. Şu ana kadar gördüğüm en ekstra iç bükey usturadan dahi daha ince öğütülmüş harika bir parça. Henüz tıraş olmadım, ağzı kaç tıraş korur bilemiyorum ancak zamanın ustaları gerçekten elleri öpülesi adamlarmış. Yine Naniwa 1-3-5-8-12k yla bitirdim. Günün tıraşı fotoğraflarında önümüzdeki günlerde sahaya süreceğim.

Gold Dollar 208'i fantezi olsun diye önce Nakayama Kiita'yla bileyip, Ozuku'yla bitirdim. Nakayama Kiita hızlı kesen bir taş. Ozuku onun kadar hızlı olmasada (ki bu çok normal) final de verdiği keskinlik- konfor eğrisinde en optimum noktada verdiği harika ağız, gerçekten efsane.

51808178559_ba9cd23a24_b.jpg
51807932133_951e93bb6b_b.jpg

Hiç tıraş olmadan ağzı körleyip biraz Geltir nostaljisi yapmak adına ferroburak' ın vaktiyle sattığı Türk taşına geçtim. Yukarıda görselini paylaşıyorum. (Bu taş Linguist'in taşı değil bu arada. O taşta mevcut)

Elimde Naniwa Chosera 1k, King- Makita gibi 1k taşlar da olmasına karşın Çin üretimi Taidea benzeri 1k kırmızı taşla ağız açayım dedim. Netice de Gold Dollar bugünler için var değil mi?  Smile Taş oldukça hızlı kesen bir taş. Gereksiz talaş kaldırmamak adına piramit modeli çalışırım. Taşın her ne kadar yüzey hissiyatı çok kötü, alüminyum oksit tadında olsa da açtığı ağız kesinlikle başarılıydı. Önyargılı olmamak da fayda var. Denemeden ne çıkacağını bilemiyorsunuz.  Smile 1k dan sonra direkt Ferroburak'ın novakülit bazlı karataş'ına geçerek tamamen x vuruşlarla çamur ve yarım x vuruşu yapmadan, sayı vs de saymadan ilerledim. Tahminimce 50-60 tur sonra kol kıllarımda bir yokladığımda ağzın ilerlediğini görüp, taş ağzı vakumlamaya başlayana kadar devam ettim. Akabinde önce hafif akan su, sonra debisi daha yüksek su altında bitirdim. Bu taşlar yapısı itibariyle sert ve yavaş taşlar. Yüzey hissiyatı ve geri bildirimi de sert. İyi netice alabilmek adına baskıyı sırt temasını kesmeden kesici ağıza doğru torklayarak yapmak önemli. Türkçesi sentetik taşlarda yapmadığımız ölçüde ağza baskı yaparak, ağzı taşa bastırmak. Bileme sonrası kayışlama kısmına geçtiğimde 15-20 tur kadar Illinos 127 kayışın keten tarafında kayışlayıp, 50 tur deri kısmı, 20 tur kadar da farklı bir Prima deri kayışla kayışlayıp operasyonu bitirdim. HHT testi tıraşa dair kesin netice veren bir test değil. Çünkü kaba ve gözle görülmeyecek ölçüde mikro seviyede küçük çapaklarda kıl yakalayabiliyor. Özellikle bu tarz taşların verdiği ağızda, elinizdeki birçok taştan iyi HHT yakaladığını göreceksiniz ancak konu tıraşa gelince çok da öyle olmayacak. Yine de bir HHT testi yaptım ve tahmin ettiğim üzere çok iyi kıl yakaladığını gördüm. Yumuşak çelik ve sert taş kombinasyonu son derece başarılıydı ancak henüz tıraş olmadım. Nihai keskinlik 10k civarındadır ancak şunu belirtmeden geçmeyeyim. Bu tarz taşların verdiği ağız her ne kadar hakkıyla iyi bilenmiş-iyi bir kotikülle benzer klasmanda olmalarına karşın (lup görüntüleri de benzer), ağzın dayanımı coticule'ün veya sentetik taşların ağzı kadar olmuyor. Çok daha erken yenileme istiyor.

51807815673_573e3484e5_b.jpg

Hart Steel'ler anlatılmaz yaşanır tadında usturalar. Onlara zaman ayırıp, bir inceleme yazma niyetindeyim. Bugünün konusu değiller.

Yukarıda yaptığım tüm yorumlarım subjektif kişisel gözlemlerim olup, yabancıların tabiriyle '' YMMV'' yani '' your mileage may vary. Farklı düşüncesi olan herkesle sohbet etmekten keyif alırım.

Saygılarımla

@marv
Elinize sağlık
Tennen toshi”lerde çamurları nasıl elde ettiniz?
-12k sonrasında kullandığınızı belirttiğinize göre-
“Koma/Tomo-nagura” mı? “Diamond plate” mi?
Saygılar
@"Hexciter" Teşekkür ederim Alp hocam,

Her ikisini de kullanıyorum Alp hocam ama bu bileme de çamur için DMT elmas plaka kullandım. Zaten dediğim gibi olaya fantezi olsun diye giriştim, bileme sonrası ağzı körleyip tekrar farklı bir taşla bileme yaptım. Gold Dollar'lar benim sevdiğim usturalar ancak bu çelik için taşın sınırlarını zorlayıp, maksimum keskinlik amaçlamaktan ziyade çeliğin ulaşabileceği en optimum keskinlik ve dayanıklılık düzeyinde bileme yapma tercihi benim açımdan daha yerinde bir tercih.

Bu arada siz ne yaptınız? Başladınız mı taşlarınızı kullanmaya? Hızlı bir giriş yapmıştınız japon taşlarına ama sonrasında görüşemedik.
(09/01/2022, Saat: 09:46)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Hexciter" Teşekkür ederim Alp hocam,

Her ikisini de kullanıyorum Alp hocam ama bu bileme de çamur için DMT elmas plaka kullandım. Zaten dediğim gibi olaya fantezi olsun diye giriştim, bileme sonrası ağzı körleyip tekrar farklı bir taşla bileme yaptım. Gold Dollar'lar benim sevdiğim usturalar ancak bu çelik için taşın sınırlarını zorlayıp, maksimum keskinlik amaçlamaktan ziyade çeliğin ulaşabileceği en optimum keskinlik ve dayanıklılık düzeyinde bileme yapma tercihi benim açımdan daha yerinde bir tercih.

Bu arada siz ne yaptınız? Başladınız mı taşlarınızı kullanmaya? Hızlı bir giriş yapmıştınız japon taşlarına ama sonrasında görüşemedik.

@marv hocam henüz kullanmadım. Kaldı ki çeliğe yeni geçtim. Sağolsun Emre, biledi benimkileri sentetik+elmas pasta ile. İlk etapta bilene verdim. Önceliğim çelik traşa geçişle beraber hem tıraş olmayı ve beraberinde gılalamayı oturtmak. Bilemede de bana lazım keskinliği ve onu elde etmeyi öğrenme şeklinde olacak. Ağız açma ve restorasyon en son ve bir yıldan önce bekleniyorum. Tahrişsiz sinek kaydı traş olabilmek (sadece kendi kendine öğrenerek) iki yıl sürdü. Etrafımda kaliteli malzeme ile traş olan yok, ustura ile kendi kendine traş olan yok. Çeliği bilen, kullanan ve bileyen hiç mi, hiç yok. Bu da zaman alacak demek. Jnat aldım başlangıçta çünkü uygun fiyattan denk geldi ve bunun için de bir yıl bekledim. Bende işler böyle. Mesleğimde de böyle. “Tek başına ve başarılacak.”
Saygılar
(09/01/2022, Saat: 15:36)Hexciter Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @marv hocam henüz kullanmadım. Kaldı ki çeliğe yeni geçtim. Sağolsun Emre, biledi benimkileri sentetik+elmas pasta ile. İlk etapta bilene verdim. Önceliğim çelik traşa geçişle beraber hem tıraş olmayı ve beraberinde gılalamayı oturtmak. Bilemede de bana lazım keskinliği ve onu elde etmeyi öğrenme şeklinde olacak. Ağız açma ve restorasyon en son ve bir yıldan önce bekleniyorum. Tahrişsiz sinek kaydı traş olabilmek (sadece kendi kendine öğrenerek) iki yıl sürdü. Etrafımda kaliteli malzeme ile traş olan yok, ustura ile kendi kendine traş olan yok. Çeliği bilen, kullanan ve bileyen hiç mi, hiç yok. Bu da zaman alacak demek. Jnat aldım başlangıçta çünkü uygun fiyattan denk geldi ve bunun için de bir yıl bekledim. Bende işler böyle. Mesleğimde de böyle. “Tek başına ve başarılacak.”
Saygılar

@marv hocam, size göndermiştim ama burada paylaşmamıştım.
“Tennen toshi” (Japonca doğal bileme taşı) setim:
https://drive.google.com/file/d/1Y9mVsbu...p=drivesdk
İyi seyirler.
Not: Soru sormak serbest.
(09/01/2022, Saat: 15:42)Hexciter Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @marv hocam, size göndermiştim ama burada paylaşmamıştım.
“Tennen toshi” (Japonca doğal bileme taşı) setim:
https://drive.google.com/file/d/1Y9mVsbu...p=drivesdk
İyi seyirler.
Not: Soru sormak serbest.

Yanlış link olmuş
Kusura bakmayın
https://www.youtube.com/watch?v=Cv7Tha4Alro
@"Hexciter" Çelik usturaya başlamanıza sevindim. Bileme işini de kısa sürede çözeceğinizi düşünüyorum. Her türlü bilgim dahilinde olan teknik konuda bir mesaj kadar uzağınızdayım. Selamlar.
(09/01/2022, Saat: 21:53)marv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Hexciter" Çelik usturaya başlamanıza sevindim. Bileme işini de kısa sürede çözeceğinizi düşünüyorum. Her türlü bilgim dahilinde olan teknik konuda bir mesaj kadar uzağınızdayım. Selamlar.

Zamanı gelince sizi rahatsız edeceğim.
Saygılar
51865014817_19a77e336b_b.jpg

Forum üyesi arkadaşlarımızdan şahsen tanışıklığım olmayan ancak gıyaben tanıdığım @"EmrahEray" 'ın dereden çıkardığı taşlarla bir bileme seansı yaptım.

Öncelikle taşları denemem için bana veren değerli dostum @"onur98" 'e çok teşekkür ederim.

51865012277_bb4e0169fb_b.jpg

Üç adet taş var. Bunlardan en kaba olan taşla, yanında Emrah beyin gönderdiği kendi parçalarından oluşan çamur taşlarıyla çamur oluşturmayı denedim. Taşlar çamur vermede yetersiz kaldığı için DMT'yle bir miktar çamur yaptım. Taş çamur verebilen bir yapıda değil. Önemli de değil zira çünkü birçok çamur veren taşın çamurunun ağız etkisi kotikül gibi olmuyor. Nötr etki olabiliyor. Durum şu şekildeydi.

51866632020_4b49c43fe9_b.jpg

Taşı tanımadığım için ağzını körlediğim usturayla orta düzey baskı yaparak başladım. Yarım x 20 şer kez her iki yanak- 10 tur tam x vuruş, şeklinde ilerledim. Birkaç tur çevirdikten sonra ağzın çok da istediğim düzeyde ilerlemediğini görünce vites yükselterek baskıyı arttırdım. Tam baskıyla devam ederek kenarın istediğim düzeyde aşınmaya başladığını gördüm. Tur saymadım ancak yukarıda yazdığım rutin de devam ederek, baskıyı kademeli olarak azaltarak ilerledim. Taş çok hızlı kesen bir taş olmasada, hız olarak fena değil. Bir süre sonra ağza vakumlamaya başladığını fark ettim. Bu noktada su altında ilerleyip ilerleyemeyeceğimi görmek istedim ancak su altındada ağzı çekmeye devam etti. Bu noktada kol kıllarını baskıyla keser bir noktada olduğunu gördüm.

Akabinde siyah taşa geçtim.

51866298874_f8413e59be_b.jpg

Bu taşında çamur oluşturma kabiliyeti sınırlı. DMT'yle oluşturduğum çamur bu şekilde. Bu taşla orta düzey baskıyla başlayıp aynı rutinde devam ettim. Kaç tur attığımı vs saymıyorum. Bu taş yavaş bir taştı ve sadece ağzın ilerleyip ilerlemediğini görmek adına kol kıllarımda test yaptığımda ağzın ilerlediğini gördüm. Yine taş ağzı tutmaya başlayana kadar devam ettim. Su altına geçtiğimde taş tıkanmadı ve yine vakumlama olana kadar önce hafif akan suda ve daha sonra da debisi yüksek su altında bitirdim. Bu noktada keten kayışla bir 20 tur kayışlayıp, havada asılı kıl testi yaptım. Kılı değer değmez uçurmuyor ancak hafif baskıyla kılı rahat keser durumdaydı.

51866298839_79181553d3_b.jpg

Nihai olarak sarı taşa geçtim. Taş çok iyi çamur oluşturuyor. Final taşı olarak kullanacağım için ağzı geriye götürüp götürmeyeceğini bilmediğimden dolayı çamurun ağza etkisi var mı yok mu gözlemleyemedim. Çamuru temizleyip çamursuz kullandım. Bunu ayrıca farklı birgün test edeceğim. İki farklı varyasyonla. Birincisi tek taş olarak, diğeri de 1k sentetik taşla ağız açıp, üzerine bu taşla devam edip, final yapıp yapamayacağına bakacacağım.

Bu taşta çamursuz hafif baskıyla başlayıp, 0 baskıyla bitirdim. Bu da hızlı bir final taşı değil ancak X vuruşlarla çekme yapana kadar devam ettim. Su altında da bitirdim. HHT testi yaptığında ağzı ileriye götürdüğünü, kıla değer değmez kestiğini gözlemledim. Videoları da var esasen ancak yükleme yapmaya vaktim yok. Netice itibariyle tüm bu anlattığım süreçler toplam da siyah taş sonrası ara keten kayışlama ve final sonrası keten kayış+ deri kayış dahil 50 dk sürdü. Gold Dollar'lar yumuşak çelikli usturalar. Elimdeki 7-8 kotikül'den en yavaş keseniyle kotikülün hakkını vererek takriben 20 dk yı geçmediğim düşünülecek olursa taşlar yavaş arkadaşlar. En azından ara taş ve final taşı yavaş. Sarı taşa ayrıca bir vakit ayırıp deneyeceğim. Taşların yüzey hissiyatları son derece pürüssüz (özellikle siyah ve sarı taş) ve daha yüksek gritlere çıkabilecekmiş gibi dursa da nihai keskinlik su altında bitirilmiş kotikül seviyesinde. Yine de ilk elin günahı olmaz derler Smile

Fazlası varsa şu an için gözlemlemedim.

Bu taşları dereden toplayıp çıkaran ve dolaylı olarak benim de denememe vesile olan @EmrahEray arkadaşımıza emekleri için çok teşekkür ederim.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: