Mühle Rocca
(26/05/2018, Saat: 16:35)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Bilge_Kagan komşum siz zaten henüz yenisiniz ve benim gördüğüm siz çok sık fikir ve alet değiştirmişsiniz. En güzeli ortalama bi üç ay aynı alette kalıp tek jiletli aletlerle tıraş tekniğini kavramak ve cildimizi bölgesel olarak iyi tanımlamak. Bu süreçte belki tas tamam tıraş olamazsınız ama en azından tahriş ve benzeri cilt problemleri de yaşamazsınız. Siz de futur vardı, benim tavsiyem onunla devam edin, benim de ilk aletim futur. Tıraş esnasında ayarıyla oynayarak olası cilt problemlerinden kaçınabilirsiniz. Bu süreçte tekniğinizi ve cildinizi gözlemlersiniz, nerelerde problem yaşıyorsunuz tespit edersiniz.

Ben aslında son zamanlarda DE aletleri bırakmış, 50mm jiletli kullanılan veya Shick Ayarılı ile SE aletlere yönelmiştim. Bana göre yatık sakalın olmazsa olmazı ATG. Ben tekniğimi bu yönde geliştirdim ve çok memnunum. SE jiletler kalın oldukları için daha rijit kesim yapıyorlar ve ATG'de cildi yormadan güzel işler çıkartıyorlar. Son dönemlerde Yintal DE ve Mühle Rocca alımı yaptıktan sonra tekrar DE'lere döndüm. Bu gibi agresif aletlerde kesim açısıyla oynayarak ayarlı alet gibi kullanıyor, hangi perdede cildimin neresinde nasıl kesim yapacağımı iyice tecrübe ettiğimden çok şükür sorunsuz günlük tıraş oluyorum, istisnasız ATG de dahil. Gelenekselden önce haftada iki tıraş ancak olabilen ve boyun gölgesi kıpkırmızı gezen birisiydim, bu bilgiyi de vereyim. Bu süreçte sizin aslında alet değil, cildinizi tanıma ve teknik-yöntem geliştirmeye yönelik bir bakış açınızın olması lazım.

Sorduğunuz Rocca çok güzel alet, imkanlarınız dahilindeyse satın alabilirsiniz. Orta keskin ve konforlu jiletlerle güzel iş çıkarıyor. Keskin jilette çok dikkat gerektiriyor ve ister istemez cildin bir pürüzüne takılıp mini kanamalara yol açabiliyor, yani hiç gerek yok. @Nani Kuş üstat mühlenin kendi jiletini dene demişti, daha denemedim ama bu hafta kendisine söz öyle kullanacağım. Ben bir kıyas yaparken, koleksiyon niyetine dursun bir köşede diye aldığım Derby premium takıp kullandım ve çok beğendim, şimdilik öyle gidiyorum.

Alet R41 gibi batıcı değil. Koruma barının tıpkı Futurdaki gibi uzunlamasına olan yapısı, başlığın agresifliği hissettirirken, olası tehlikelerden de koruyor. Cilde daha efektif yaklaşan jilet yatık sakalı almada ciddi yardımcı da oluyor ama inatçı bölgelerde bir R41 ya da Futur 4 ve üzeri etkisi de göstermiyor. Koruma barı güzel koruyor demiştik, o nedenle korkmadan, baskıyı azaltıp açıyı 30 derecenin altına indirip tatlı tatlı ATG'mizi yaparak çözüme ulaşabiliyoruz.

Üstad ayrıntılı cevap İçin teşekkürler. Zaten en ince ayrıntısına kadar her şeyi anlatmışsınız sanırım dediğiniz gibi acele etmeden bi 3-4 ay daha aynı makina ile devam edeyim iyice el tekniğim otursun sakallarımı tanıyayım. Belki öyle yaptıkça atg için de doğru tekniği yakalayıp tahriş yaşamadan sinek kaydı bir tıraş olabilirim. Tüm üstadlara verdikleri cevaplar İçin teşekkürler doğruyu bulana kadar yılmadan devam Smile
(26/05/2018, Saat: 16:35)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ... @Nani Kuş üstat mühlenin kendi jiletini dene demişti, daha denemedim ama bu hafta kendisine söz öyle kullanacağım. ...

Aleti Mühle jiletle kullandım. İlk gün 4 günlük sakalım vardı. Biraz çekme yaptı ama güzel bitiridi. İkinci gün bir günlük sakalım vardı, yani ertesi gün tıraş oldum. Gayet güzeldi fakat biraz körlük hissettirdi. Üçüncü gün konforu ciddi düştü ve bir kaç noktasal kanama oldu. Fena bitmedi tıraşım. Özetle benim için iki kere kullanılabilir bir jilet oldu. Konforlu güzel jilet ama bizm yerli derby'nin keskinlik performansını vermedi. Derby Premium'u genelde bir kere kullanıyorum ama ikinciyi de kullandığım oluyor. Fakat ikincide hem keskinlik hem de konfor açısından pek verimli bulmuyorum. 20 kuruşluk jilet olunca bir kere kullanıp atıyorum.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Yaklaşık 3 aylık deneme yanılmadan sonra sonunda kendime uygun aleti buldum. 1 haftadır bu aleti kullanıyorum. Çok keskin jiletlerle kullandığımda hafif tahriş yaşadım o yüzden keskin jiletle kullanımını tavsiye etmiyorum. En iyi uyumu derby premium ile yakaladım çok uzun bir süre bu ikisiyle devam edeceğim gözüküyor. Bu 3 aylık sürede çok alet denememin sebebi yatık sakala sahip olmam. Bir türlü temiz tıraş yakalayamadım. R-41 ile yakaladım fakat her sabah tıraş olmak zorunda olduğum için 1 haftada yüzüm sivilcelendi inanılmaz yordu cildimi. Günlük kullanım için orta-üst agresiflikte olmasına rağmen uygun bir alet herhangi bir problem yaşamıyorum. Doğru aleti bulana kadar @Nani kuş Üstad sağolsun çok yardımcı oldu ilgilendi başta ona daha sonra da @onurcakmak üstada teşekkür ediyorum. Üstadlar bizle sıkılmadan yorulmadan her bilgiyi tekrar tekrar paylaşıyor o yüzden saydığım iki üstad dışındakilere de ayrıca teşekkür ederim
@Bilge_Kagan komşum güle güle sağlıkla kullanın . Bizler de doğru ekipmanlara kavuştuğunuz da çok mutlu oluyoruz . Forum ve tıraş keyfiniz daimi olsun .
Bir süredir elimde olan bir alet olmasına rağmen ne zaman denesem fazla agresif geldiği için bir kullanıp kaldırıyordum. En son dün, Youtube'de Spencer Frankel diye bir tıraş yutubırının Mühle Rocca videosunu izledim. Oğlan Rocca için kendisine uygun kullanım şartının alışılandan biraz farklı olduğunu, jileti yüzüne nispeten dik bir şekilde yerleştirdiğinde kusursuz bir tıraş elde edebildiğini, Edwin Jagger gibi sapını hafif kaldırınca aletin rahatsız ve agresif geldiğini söylüyordu. Oysa ben Edwin Jagger, Gillette Tech gibi aletlerde rahat tıraş için nispeten kapağa yakın, jiletin yüzle açısını azaltarak tıraş olmak gerektiğini öğrenmiş, otomatikmen Rocca'da da sapı belli bir açıda tutuyordum. Hatta insanlar da "Riding the Cap" denen, kapağa doğru yatırmak suretiyle en agresif aletlerle bile rahat tıraş olabiliyorlardı.

Eve koşa koşa gittim. Derby Platinum jiletimi koyup, Maca Root krem ile tıraşımı oldum. Gerçekten de aletin sapını yüzden fazla açmadan tıraş olduğumda eskisine nazaran daha rahat bir tıraş çıkardı. Buna ne diyorsunuz? Herkes böyle kullanıyordu da ben mi bilmiyordum, yoksa sadece YMMV durumları mı?

https://youtu.be/EfRL8porEQY
Son bir haftadır forumun yılbaşı çekilişinde bana çıkan Mühle Rocca ile tıraş oluyorum. Hergün farklı bir jiletle denedim. Bir haftalık denemeden sonra görüşüm özetle, bu makina "SÜPER!"
Genelde orta ve üstü agresiflikteki makinaları tercih ediyorum. Rocca da bu alanda olduğu için aslında beğenmem çok normal fakat Rocca'yı diğerlerin ayıran önemli bir özellik var. Agresif aletlerde genelde jileti yüzünüzde hissedersiniz ve bu sizi biraz tedirgin eder. Rocca'da ise jileti hemen hemen hiç hissetmeme rağmen çok yakın tıraş veriyor. Biraz abartırsam, WS classic rahatlığında R41 yakınlığında tıraş imkanı veriyor. İnsan daha ne ister ki!
Çekilişte olup bu aletin bana çıkmasına vesile olan herkese tekrar teşekkürler!
( Admin arkadaşlara not : Konu başlığını Mühle Rocca olarak değiştirebilirlerse çok iyi olur. Konuyu bulmak çok zor oldu.)
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
(09/01/2019, Saat: 14:34)habaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Son bir haftadır forumun yılbaşı çekilişinde bana çıkan Mühle Rocca ile tıraş oluyorum. Hergün farklı bir jiletle denedim. Bir haftalık denemeden sonra görüşüm özetle, bu makina "SÜPER!"
Genelde orta ve üstü agresiflikteki makinaları tercih ediyorum. Rocca da bu alanda olduğu için aslında beğenmem çok normal fakat Rocca'yı diğerlerin ayıran önemli bir özellik var. Agresif aletlerde genelde jileti yüzünüzde hissedersiniz ve bu sizi biraz tedirgin eder. Rocca'da ise jileti hemen hemen hiç hissetmeme rağmen çok yakın tıraş veriyor. Biraz abartırsam, WS classic rahatlığında R41 yakınlığında tıraş imkanı veriyor. İnsan daha ne ister ki!
Çekilişte olup bu aletin bana çıkmasına vesile olan herkese tekrar teşekkürler!
( Admin arkadaşlara not : Konu başlığını Mühle Rocca olarak değiştirebilirlerse çok iyi olur. Konuyu bulmak çok zor oldu.)

Haklısınız komşum. Gerekli düzenlemeyi yaptım.

Rocca gerçekten güzel alet. Son bir kaç aydır elim ya 89'a ya da Rocca'ya gidiyor. Güle güle kullanın
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Başlığı şimdi fark ettim, ben rocca ile tıraş olurken gillette 7 o'clock super platinum tercih ediyorum. Çok keyifli 3 perde tıraş oluyorum, lakin üstat/d lar mühle ve kai önermiş ben mühle ile tıraş oldum lakin gillette daha keyifli geldi. Kai de deneyeceğim notumu aldım. Smile

Bütün komşularıma keyifli tıraşlar dilerim.
Saygılar.
Bu model sanırım Finlandiya'nın geleneksel bıçağı olan puukkodan esinlenerek tasarlanmış. Sap kısmında ağaç kabukları tek tek dizilip sonradan istenilen şekle göre tıraşlanır. Aynı bu videodaki gibi.

@bnmoxs
Komşum elinize sağlık merak etmiştim çok güzel bir paylaşım olmuş

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mühle R89 Rosegold SOLOTÜRK 1 806 02/01/2024, Saat: 10:32
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Muhle r41 linguist 1,259 1,104,195 15/09/2023, Saat: 19:41
Son Yorum: layken
  Edwin Jagger DE89 mu Mühle R89 mu? karakartal 23 23,509 08/07/2023, Saat: 23:05
Son Yorum: altın porsuk
  Mühle r-89 Hak. telemcii 2 743 08/07/2023, Saat: 21:52
Son Yorum: gokhanmoral
  Mühle Rocca R96 Tıraş Makinesi ve Porsuk Kılı Fırça ferencpuskas 18 6,028 16/04/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: ferencpuskas
  Muhle R41 Twist onurstyle 30 37,915 27/02/2023, Saat: 12:20
Son Yorum: metamorfoz
  Muhle R89 Prometheus 524 508,095 03/02/2022, Saat: 16:12
Son Yorum: crsm
  Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi 4bigpower 12 5,427 02/12/2021, Saat: 19:29
Son Yorum: 4bigpower
  Mühle r-89 Hak. telemcii 2 2,160 28/11/2021, Saat: 11:42
Son Yorum: telemcii
  Muhle R41 Grande Paslanmaz Çelik sudüşleri 9 4,586 06/06/2021, Saat: 19:42
Son Yorum: ahbap

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: