Yeni geleneksel tıraşçıdan selamlar.
Arkadaşlar merhaba.

Yaklaşık 20 yıldır hazır kartuşlu jilet ve traş köpüğü/jeli kullanan ve haftasonları hariç her gün tıraş olan birisiyim. 1 aylık bir elektrikli tıraş makinesi maceram oldu ama yüzümü kıymalı pide kıvamına getirince vazgeçtim o sevdadan da. Bu forumu ve aslında geleneksel tıraş diye bir şeyin varlığını da kısa süre önce öğrendim. Yaklaşık iki haftadır forumu ve değişik tıraş bloglarını okuyorum. Oldukça fazla teorik bilgiye sahip oldum.

Cildim karma cilt denilen gruba giriyormuş.üzümün büyük bölümü yağlı. Genelde pürüzsüz ve gerçekten oldukça hassas. Sakallarım yumuşak, çok sık değil, sarı ve kızıl karma. 4-5 gün traş olmazsam kaşınmaktan çıldıracak gibi oluyorum, bu gerçi birşeyin göstergesi değildir sanırım.

Tanışma konusunda soru sormak istemezdim ama acemiliğime verin lütfen. Kafama takılan bazı konularla ilgili sizden yardım istiyorum.

1. İlk tıraş makinemi ne alayım? Bol bol okudum, tam merkur progress long handle da karar kıldım derken bir ej89 ya da feather popular ya da tto kafamı kurcalıyor. Progress, ej89 daki mild kullanımı ve rahat, risksiz, tahrişsiz tıraş imkanını düşük ayarlarında verir mi yoksa ej89 özel bir makine mi? Ya da başlangıç olarak az daha ekonomik bir model mi seçmeliyim? Aslında herkesin tercihi farklıdır biliyorum, sorumu özetleyeyim: Progress ayarlı bir makina olarak düşünüldüğünde diğer alternatiflerin verdiği şeylerden aşağı kalır yanı var mı? Tek makina alıp bitireyim diyorum.

2. Onur bey'e mesaj attım döndü sağolsun. Fırça seçimimi tipsofttan yana kullanayım diyorum. Hem daha ekonomik hem de yerli üretim olması sebebiyle.

3. Jilet olarak perma-sharp, gilette 7 o'clock, feather, astra, personna blue...vb. bir deneme seti yapayım diyorum birer paketlik.

4. Bir tane arko sabun alacağım,racondanmış, illa denemek lazımmış, zaten çok ucuz. Ama tahminimce en pratik yöntem olan yüzde köpürtmeyi uygularım, onu da kolay olan kremle yaparım herhalde. Her türlü tavsiye makbule geçer.

5. Tıraş sonrası için başlangıç olarak ne önerirsiniz? Yağlı kalmaktan nefret ederim. Cildim asla yağlı kalmamalı.

Her türlü yorumunuza tavsiyenize açığım.Topluca alayım diyorum, aybaşını bekliyorum. Bu arada listemi hazırlıyorum ben de. İlgilenen arkadaşlara teşekkürler.
Hosgeldiniz!

Yaptiginiz tariften sizinle benzer cild ve sakala sahip oldugumuzu dusunuyorum. Ben de en fazla 2 gun tras olmadan durabiliyorum, 3. gun kasinti basliyor, bir hafta durursam sivilce yapiyor. EdwinJagger 89 iyi bir secim, agresif olmayan, konforlu ve zarif bir alet. Cildinize en uygun jiletleri deneyerek bulabilirsiniz, onun icin karma paketler var, onlardan almanizi tavsiye ederim. Tahminim Treet, Astra, Voskhod gibi jiletleri begeneceksiniz. Sabun olarak Arko tabii ki iyi bir baslangic. Tras sonrasi alkol iceren bir aftershave veya losyon kullanin. Bu hem dezenfekte eder hem de cildi kurutur. Uzerine de mesela Nivea AS Sensitive cektiniz mi cildiniz pamuk gibi olur, kolay emilen hic yagli hissi birakmayan hesapli bir balm, tavsiye ederim. Iyi traslar.
Hoşgeldiniz. Arko sabun kullanacaksanız tıraş sonrası yüzünüz yağlı kalmayacaktır. Ben tıraş sonrası için gülsuyu kullanıyordum memnundum geçen bimden mans tıraş kolonyası aldım oda çok hoşuma gitti.
Hoşgeldiniz. De89 için mild denir ancak ben ve bazı kullanan kişiler bir miktar agresif de bulurlar. Ancak başlangıç için 20 yıl kartuş kullanmış birine Wilkinson Classic ve Rimei ikilisi güzel aletler olacaktır. Arko tıraş sabunu ve kremleri çok güzel ürünlerdir. Yerli malı olarak tipsoft iyi bir seçenek ayrıca Jaguar da yerli ve güzel domuz kılı fırçaları mutlaka denenesidir. Cilt jilet seçer. Bunu deneye yanıla bulacaksınız. İyi tıraşlar Smile
Katılma tarihi: 2011
Forum oldukça aktifmiş. Hoşbulduk arkadaşlar.

Cevaplayanlara teşekkür ederim. Ben herkes al progress i arkana bakma der diyordum. Bir de cildimin yağlı kalmamadı mevzusunu sanırım abartmışım, şöyle anlatayım. Su bazlı el kremini kullanabiliyorum ama yağ bazlıyı kullanamıyorum. İşim gereği ankaranın ayazında açık havada bolca vakit geçireceğimi de düşünürsem kupkuru bir cilt de sıkıntı olabilir.

Şu makina işini çözsem gerisi gelecek sanki.

D5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hoşgeldiniz.

(25/09/2016, Saat: 23:49)Fallschirmjäger Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cilt jilet seçer.

Üstadın bu sözüne kulak verin. Çok yerinde bir tespit.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
(25/09/2016, Saat: 23:49)Fallschirmjäger Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldiniz. De89 için mild denir ancak ben ve bazı kullanan kişiler bir miktar agresif de bulurlar. Ancak başlangıç için 20 yıl kartuş kullanmış birine Wilkinson Classic ve Rimei ikilisi güzel aletler olacaktır. Arko tıraş sabunu ve kremleri çok güzel ürünlerdir. Yerli malı olarak tipsoft iyi bir seçenek ayrıca Jaguar da yerli ve güzel domuz kılı fırçaları mutlaka denenesidir. Cilt jilet seçer. Bunu deneye yanıla bulacaksınız. İyi tıraşlar Smile

Üstad konu dışı belki ama. Rimei ile ej 89 ikisinide kullandınız zannedersem. Karakter olarak farkları nedir acaba? Sizce hangisi daha agresif tir. Rimei elimde mevcut. Biraz agresif buluyorum.De 89 düşünüyorum. Yorumunuz beni aydınlatacaktır.
Ej 89 bana ve eski bir uyemiz olan papazerigi abimize agresif gelirdi hep. Rimei için aynısını söyleyemem bıyık ve çene bölgesinde bu kadar rahat çalışan bir aleti ben ej 89 ile kıyaslayamıyorum bile. Ağırlığıyla, dengesiyle, hem günlük hem birkaç günlük "nadasa" bırakılmış sakalda tahsissiz temiz tıraşıyla rimei benim için daha iyi bir makine. Tabi ki EJ 89 un muhteşem malzeme kalitesi, krom kaplaması, kalite hissi rimei de yok. Tabi agresiflik derecesi de tıraş olanın el yatkınlığı, doğru açı, jilet makine uyumu gibi kriterlere de bakar bunu da unutmamak lazım. Herkesin cildi de yeri geldiginde parmak izi gibi farklı farklı olup farklı tepkiler verebiliyor.
Katılma tarihi: 2011
Hoşgeldiniz. Alet ve jilet konusunda üstadlar açıklamalar yapmışlar, ben de aftershave konusunda kendimce şöyle söyleyebilirim ki, yağlı krem kullanamama ama su bazlı yağlı his bırakmayan şeyleri kullanabilme huyu bende de var. Havalar da soğudu alkollü aftershave veya düz kolonyalardansa balm kullanmak daha uygun oluyor soğuk havalarda, başlangıç için nivea sensitive balm bence iyi bir seçenek. Fiyatı ucuz, içeriği doğal,paraben vs yok, kokusu hafif, itici değil sade bir koku, bir nohut tanesi kadar önce avucunuzun içine yedirip sonra yüze sürmek yetiyor, yağlı his bırakmıyor, benim gibi cildi kuru olan ama yağlı şeylerden nefret eden bir adamı mutlu ediyor, deneyin derim.
Hoşgeldiniz ,
İyi forumlar

Sent from my iPhone using Tapatalk
Bizim kalbimiz hep kırıktır çocuk. Ama, yinede eksik etmeyiz sol cebimizden umudu..

Nazım Hikmet

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Herkese selamlar alimarcaa 0 728 22/07/2023, Saat: 14:23
Son Yorum: alimarcaa
  Selamlar merttyy_ 4 1,178 18/04/2023, Saat: 17:40
Son Yorum: Mecanica
  Herkese Selamlar kad huai 4 1,353 14/04/2023, Saat: 13:39
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Selamlar Wastelander 4 2,127 06/08/2022, Saat: 12:43
Son Yorum: finwe
  Selamlar Geltir! dramahlas 10 3,200 22/05/2022, Saat: 11:11