ahşap işleme/boyama hk. yardım
Arkadaşlar merhaba,
Bir arkadaşım benim için tanıdığı bir marangoza bir tavla yaptırdı.
Tavlayı henüz almadım. Ama üzerinde her hangi bir işleme yok. Çıplak ahşap. Ağacını da bilemiyorum ama açık renkli bir ağaç. Akçaağaçtan biraz koyu.

Şimdi bu tavlada pul yerlerini işaretlemek bana kaldı. Genelde uzun üçgenlerle işaretli olan kısımları kastediyorum.

Aklıma o üçgenler şeklinde gümüş veya bakır tel çakmak geldi ama yüzeyde pürüz yaratıp pul hareketini engelleyeceğinden imtina ediyorum. Sade bir görünüm istiyorum.

En kötü ihtimal bir fırça kullanarak el ile boyayıp verniklemek yoluna gideceğim. Bu arada vernik yerine tik yağı ile işi çözebilir miyim sizce? Hangisi daha kullanışlı olur?

Önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürlerimle,
Bir de ahşap yakma sanatı var, bir bakın isterseniz.
Güle güle kullanın. Bence metal cetvel ve havya ile işlemeleri yapabilirsiniz. Teak yağı iyi fikir, ham ağaca çok doğal ve güzel bir görüntü kazandırıyor. Güneşten, yağmurdan, nemden de koruyor.
Merhabalar, tik yagını onermem soyle bir sure sonra tekrar illaki yaglanmak isteyecek.
Yat vernigini 4te1 oranında sentetik tinerle sulandırarak yada direk olarak uygulayabilirsiniz.

Arkadasların dedigi ahsap yakmaya ornek basit bir alet.
http://urun.n11.com/lehim-ve-havya/zd410...lsrc=aw.ds
Arkadaşlar öneriler için teşekkürler.
Yakma işini biraz soruşturdum. Kavak gibi yumuşak ağaçlara uygulanırmış. Biraz da cesaret edemedim.
Kaplama için çok güzel bir sprey vernik aldım. Başka bir malzemeden aldım, çok güzel parlaklık ve pürüzsüzlük sağlıyor.
İş kaldı işaretlemeye.
Onu hala düşünüyorum. Akrilik kalem olabilir ama basit durur mu diye düşünüyorum.
Biraz daha bakacağım.
Tekrar teşekkürler
İşaretleme için kağıttan kalıp yapıp yerlerine yapıştırın. Kalan alanı spreyleyin. İşaret yerleri mat, kalan alan da parlak olur. Memnun kalmazsanız zımparalayıp yeniden yaparsınız.
A momentary lapse of reason.
(27/09/2016, Saat: 15:17)Cem Hazir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İşaretleme için kağıttan kalıp yapıp yerlerine yapıştırın. Kalan alanı spreyleyin. İşaret yerleri mat, kalan alan da parlak olur. Memnun kalmazsanız zımparalayıp yeniden yaparsınız.

Çok güzel bir fikir, teşekkürler.
Ancak bu vernik çok kalın diğerlerine göre. Seviye farkı pul kaydırırken sorun olur.
Aradığım konuyu buldum Smile üstadlar benimde çocukluktan beri hep hevesimdir, hatta ozamanlar meslek lisesine gidip marangoz olma hayalim vardı ama kısmet diyelim hiç alakası olmayan bir işim var. Elhamdülillah geçimimizi sağlıyoruz. Lâkin ben artık yavaştan bu işe yönelik birikîm yapmak istiyorum ve buradaki dostlar arasında tecrübesi bilgisi olan varsa bir ön bilgilendirme almak isterim.
İstediğim masif ağaçlarla genelde küçük objeler, dolaplar, kutular, raflar, sehpalar yapmak kontraplak ile yine küçük eşyalar yapmak. Yani aslında çokta yakın olmayan bir zamanda kendime ufaktan marangoz tezgâhı kurmak istiyorum, bununla ilgili edinmem gereken alet edevat hakkında kısaca bilgi verir iseniz çok memnun olurum. Misal Dremel 4000 ve onun için yapılmış bir tezgâh var, bunu almış alsam işimi görürmü. Yapı marketler harici Karaköy'e gitsem aradığımı bulur muyum?
Destek olacak tüm dostlara şimdiden teşekkür ediyorum.
Günleriniz hayırlı bereketli, tıraşınız tahrişsiz, neşeniz daim, derdiniz kederiniz kaldırabileceğiniz kadar olsun...
Hocam zaten yapı marketlerden tek tuk indirimler haricinde mal alayım dersen genelde karakoy fiyatlarının ustunde kazık yersin. Dremel kucuk isler icin uygundur ama raf vs. yapımı icin isler icin dremel plastik yapısından dolayı, ahsapta istenen sabitlik ve mm hassasiyet uygulamaları icin cok amator kalır zorluk cıkarır. Kucuk bir dremel oyma, zımparalama gravur isleri vs. icin lazım ama onun harici bir gonye kesme, yatar daire testere bir zımpara makinası, ileride belki bir dalma freeze ihtiyacınız olacak aletlerdir.
Karakoyde tunelin hemen arka sokagında Galip hırdavat vardır, benim tanıdıklarım dostlarımdır, aynı zamanda bircok markanın bayisidir. Oraya bir ugramanızı alet edavatları incelemenizi danısmanızı tavsiye ederim.
Ahsap isciliginde hem uygun fiyatı hemde dayanıklılıgı ile aldıgım cihazlarından hep memnun kaldıgım Scheppach marka cihazları siddetle oneririm.
Birde ahsap birlestirme icin uzaktan cok begendigim, ama devamlı kullanımım miskinlikten olmadıgı icin hic almadıgım Kreg Mikro klavuz setleri cok kullanıslı urunlerdir.
Hırdavat alet edavat konusunda merakım vardır. İscilik yapım vs. degilSmile alet edavat konusunda sorularınız olursa bilgim dahilinde her daim cevaplarım. Saygılar.
dikdik_s de yazmış, Dremel aslında her işi yapıp, hiç bir işi yapamayan bir alettir. Ben ucuna keçe takıp elimdeki usturaları parlattım. Parlattı mı? Evet parlattı. Peki bir parlatma makinesi gibi yaptı mı? Tabii ki hayır.

Ahşap işlerinde de Dremel matkap olur, testere olur, zımpara olur, hatta parmak freze bile olur ama hiç birini tam olarak olamaz. O nedenle Dremel'i arka plana atın derim ben.

Herkesin tercihleri farklı oluyor. Ben genellikle hakkını veremeyeceğim kalitede aletler almayı tercih ediyorum böyle şeylerde. Bundan kastım en üst kalite olmasa bile, biraz daha profesyonel seriler. Mesela Bosch'un yeşil serileri amatör kullanım içinken, mavi serileri profesyonel kullanım içindir. Makita, Dewalt, AEG genellikle üst sınıf ürünler üretir bunların ucuz serileri pek olmaz. Doğrudan amatör kullanıma yönelik aletler hoşuma gitmiyor benim. Bir de şans faktörü var. Gerçekten o binde birlik, ya da onbirde birlik ürüne denk gelme ihtimaliniz var. Ve o ihtimal binde birden çok daha yüksek. Neyse burası ayrı mevzu...

Öncelikle şunu buraya bir bırakayım...

https://www.youtube.com/channel/UCckETVO...80B36aP9vw

Bu arkadaş Matthias Wandel. Ahşap'tan birşeyler yapmak isteyen herkesin idolü olabilecek bir adam. Videolara bir göz atın. Hem ahşaptan harika şeyler yapıyor, hem de o yaptığı şeyleri yapmak için gereken aletlerin bir çoğunu ahşaptan yapıyor.

Bence ahşap işinde ilk edinilmesi gereken elektrikli alet, tezgah tipi bir daire veya şerit (veya kıl) testere olmalı. Sonra ihtiyaca ve zevklere göre planya, tezgah matkabı, freze gibi şeyler alınabilir.

Hepsinden önce, bu işleri yapmaya uygun bir yer ayarlamanızı öneririm. Tozlu ve gürültülü denebilecek bir hobi çünkü. Eviniz müsait değilse yakınlarda atölye olarak kullanabileceğiniz bir yer de bakabilirsiniz. Özellikle bir kaç kişi olunduğunda masrafı bir hobi için gayet makul seviyelerde oluyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Otomobil Alımı Yardım Monsieur 41 17,198 14/09/2020, Saat: 09:46
Son Yorum: lim10
  Pc Toplama Konusunda Yardım SKYBRAVE 20 12,070 02/06/2018, Saat: 01:08
Son Yorum: SKYBRAVE
  Oyun Konsolu Hk. YARDIM izbe 13 10,463 20/01/2016, Saat: 22:43
Son Yorum: ohtararan
  İngilizce İletişim Yardım utunc 15 11,264 04/11/2015, Saat: 14:54
Son Yorum: utunc
  Profesyonel Bar Blender Yardım bhdr003 9 11,452 08/07/2015, Saat: 18:52
Son Yorum: bumutfak
  Bıçak Bileleme Taşı Hakkında Yardım bhdr003 2 6,257 30/12/2014, Saat: 23:30
Son Yorum: bhdr003
  Ahşap eğesi taskind 0 2,915 09/07/2014, Saat: 23:11
Son Yorum: taskind
  Saat tercihinde yardım Lord Sparhawk 20 27,946 28/07/2013, Saat: 13:20
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Papağan Ve Kuş Besliyenler Yardım yarhasan 3 10,149 20/01/2013, Saat: 00:37
Son Yorum: yarhasan
  Gifts&Care Alışverişim Hakkında Yardım... nathannever 3 5,750 12/01/2013, Saat: 03:01
Son Yorum: nathannever

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: