Yaşlı Büyüklerimizin Tecrübeleri
Teşekkür ederim @Dr.Fahrenheit komşum. Büyükbabanızın mekanı cennet olsun. Babanıza da uzun ve keyifli bir ömür diliyorum.
@Dr.Fahrenheit üstadım, benim rahmetli büyükbabam da aynısıydı. Zaten bu tıraş hevesim / merakım tamamen ondan gelir. Allah tüm göç eden büyüklerimize rahmet eylesin.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
komşular ne yazıık ki dedem tıraş sabunu bile bulamadı hayatı boyunca yoksullukla boğuştu tek bir tıraş aleti vardı uzun saplı iki parçalı olarak kullandı jileti ise nacet jiletdi o zamanlar rusya üzerinden gelen bir jilet jilet köreldiğinde babam anlatırdı çaydanlığın içinde bilevlermiş . Sabun olarak hacı şakir sabunu kullanırdı tıraş fırçası bile yoktu tıraş tası, kolanya,şap flan bunları göremedi kullanamadı 62 yaşında rahmetli oldu keşke o tıraş aletini bulup saklasaydım köyde her yeri aradım bulamadım
ne kadar doğrudur bilemiyorum fakat körelmiş jiletler 3 ay kadar bekleyince yeniden keskin hale geliyormuş, rahmetli eniştemden kalma bir bilgi...
Yaprak ile tıraşı dedemde gördüm ilk hatta tek. Almanya'da yaşadığı dönem edindiği bir makinesi vardı. (O zamanlar jilet takılan tıraş makinesi diyordum ona, şimdi ise mild bir kelebek. Ne oldu o alet şimdi nerelerde fikrim yok, son günlerde yanına uğradıkça bakınıyorum ama göremedim. İleri seviye alzheimer sebebiyle de sanıyorum ki öğrenmek mümkün olmayacak) Hiç sakallı görmemiştim onu ve jilet takılan bir makine kullanabildiği için de çok yetenekli olduğunu düşünüyordum. Şimdi buradan öğrendiklerim ve onun tıraşlarından hatırladığım kadarıyla sabunu çok sulu yapıyormuş. Smile Çok şükür hala sağ ama sağlık sorunları nedeniyle kendisi tıraş olması imkansız, berbere gitmek de onun için yorucu olduğundan yine zamanında olduğu gibi o zamandan kalma tabirimle jilet takılan makine ile tıraş ediyorum onu. Alzheimer vb sağlık sorunları olmasaydı tıpkı yukarıdaki yorumlarda olduğu gibi onunla ben de jilet denemeleri, tıraş sohbetleri yapmak isterdim ama kısmet değilmiş ve biraz önce de dediğim gibi şükür, buna şükür..
Konu çok güzel , Niko bey , 2 sayfada durumu çok güzel özetlemiş.
Eskilerin yokluk , olanak seçenek darlığı içinde , şade ve güzel tıraşlar çıkarması aslında bizlerin nerede hta yaptığını çok net özetliyor .
Benim en çok hatırladığım banyodan gelen tıraşlı aletini lavaboya vurma sesiydi, ve tıraş sonrası evi saran tütün kokusu .

Şimdi öyle her sabah tıraş olan temiz yüzlü babalar maalesef azaldı .
Selam komşularım,
Bayram tatiline gelince babamın ve kayın pederin tıraş ekipmanlarına baktım.
Babam gün aşırı tıraş olur. Eskiden de aletler kullanırdı ama toplumun çoğunluğu gibi kartuşlular yaygınlaştığında o da bu akıma katılmıştı. Krem olarak çok bakmamış markette hangisi varsa onu almış: Arko hydrate krem kullanıyor. Benim en çok dikkatimi çeken ise domuz kılı fırçası oldu.
25d15dc4844df6b50e4dd7b167d3ab82.jpg

Fe marka domuz fırça. Yaklaşık 10 yıllık bir fırça. O kadar yumuşamış ki dokunduğumda sanki semogue 830 yumuşaklığı hissediliyor. Artık üretilmeyen bir fırça ama bu yumuşaklıkla tıraş keyfini katladığını düşünüyorum.

Tek bıçak kullan at ile tıraş olan kayınpederime ise gelmeden önce rimei alet, jaguar 236, bir kaç çeşit krem/sabun ile jiletler göndermiştim. Rimei’yi kullandığını görünce mutlu oldum. Teşekkür etti ama jaguarı henüz çıkarıp kullanmaya başlamamış. Başak domuzu var onu zevkle kullanıyor.

Bunlarda bizim büyüklerin tıraş gelenekleri, naçizane paylaşmak istedim. Yanlış yere yazdıysam şimdiden affola.
Herkese keyifli tıraşlar.

———————
Zeyestws...
Nice and clean. Aftershave
Babamın eskiden herkes gibi geleneksel tıraş olduğunu her tıraştan da kan revan içinde çıktığını annem söyler babam hala inkar eder Smile hayatım boyunca yeni çıkan ne varsa iki tane aldık beraber denedik her turlu gillette marka urunu.
geleneksel tirasa başlayınca. Babama da al baba bunlara terfi ediyoruz dedim kabul etmedi. Sağol oğlum ben o yollardan geçtim diye nazikçe geri çevirdi ilk defa Smile
Muhtemelen kullandığı yumanin acısını hatırladi Smile

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: