Yaşlı Büyüklerimizin Tecrübeleri
Merhaba,
Birçoğumuz geleneksel tıraşın zevkini kendi tecrübelerimizle yaşıyor olsak da, yaşlı büyüklerimizin de tecrübelerini gözardı etmememiz gerektiğini düşünüyorum. Onların tecrübelerini paylaşıp, tıraş tecrübelerinden feyz alıp, unutulmuş ama önemli detayları gün yüzüne çıkartarak hobimizi daha da zenginleştirmek, tıraş kalitemizi daha da artırmak açısından böyle bir konu açma ihtiyacı hissettim. Bu vesileyle belki rahmetli olmuş büyüklerimizi de anmış oluruz.

Değerli katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Az önce, kullanmış olduğum şapı, parmağımda oluşan bir kesiği acaba onarir mi, düşüncesiyle elime aldım. Önceki kullanımlarımda pütürlü bir yüzeyi vardı. Hani berberler usturadan önce ellerini şapla ovarlar ya, ben de pürüzleri yok etmek için şapı elimle ovayım dedim. Aman Allah'ım!!! Dakikalarca, elimde oluşan yapışkan katmanı temizlemeye çalıştım. Beyaz sabun, tonik, temizlik jeli, şampuan bana mısın demedi. Ellerim iğrenç bir yapışkan katmanla kaplı halde şu anda ve temizleyemiyorum.

Tıraşa ilk başladığım zamanlarda 80 yaş civarında olan babam şap kullandığımı görünce uyarmış ve "sakın kullanma, cildini erken yaşlandırır" demişti. 80 küsür yaşında, Gillette Slim Adjustable veya Black Beauty, Perma Sharp kullanan bu yaşlı adamın tüm tıraş malzemeleri Amerika'dan ağabeyim tarafından getirilirdi ve çağının çok ötesinde farkındalıklarla donanmış bir adamdı. O yaşına rağmen cildi bebek cildi gibi kırışıksızdı. Gillette makinasına Perma Sharp takar, Gibbs tıraş kremini noktasal dokunuşlarla yüzüne değdirir, ne markasını ne özelliğini bilmediğim turkuaz renkli, akrilik saplı fırçasıyla ılık su eşliğinde yüzünde köpürtme yaparak tek perdede nefis bir tıraş olurdu. Yanağını öptüğümde en ufak bir batma hissettiğimi hatırlamıyorum. Tıraştan sonra yüzüne hiçbir şey sürmezdi. "Sürme hiçbir şey" derdi. "Cildin çok kısa sürede kendini toparlar, alıştırma".

Rahmetli babam tabii ki efektif bir referans olmayabilir. Ben sadece naçizane kendimin ve ciddi anlamda tecrübelenmiş yaşlı bir insanın deneyimlerini paylaşıyorum.

Uzun oldu kusura bakmayın. Biraz da babamı özledim galiba..

Sevgi dolu saygılar
(19/08/2016, Saat: 03:48)Lorenzo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Birçoğumuz geleneksel tıraşın zevkini kendi tecrübelerimizle yaşıyor olsak da, yaşlı büyüklerimizin de tecrübelerini gözardı etmememiz gerektiğini düşünüyorum. Onların tecrübelerini paylaşıp, tıraş tecrübelerinden feyz alıp, unutulmuş ama önemli detayları gün yüzüne çıkartarak hobimizi daha da zenginleştirmek, tıraş kalitemizi daha da artırmak açısından böyle bir konu açma ihtiyacı hissettim. Bu vesileyle belki rahmetli olmuş büyüklerimizi de anmış oluruz.

Değerli katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Az önce, kullanmış olduğum şapı, parmağımda oluşan bir kesiği acaba onarir mi, düşüncesiyle elime aldım. Önceki kullanımlarımda pütürlü bir yüzeyi vardı. Hani berberler usturadan önce ellerini şapla ovarlar ya, ben de pürüzleri yok etmek için şapı elimle ovayım dedim. Aman Allah'ım!!! Dakikalarca, elimde oluşan yapışkan katmanı temizlemeye çalıştım. Beyaz sabun, tonik, temizlik jeli, şampuan bana mısın demedi. Ellerim iğrenç bir yapışkan katmanla kaplı halde şu anda ve temizleyemiyorum.

Tıraşa ilk başladığım zamanlarda 80 yaş civarında olan babam şap kullandığımı görünce uyarmış ve "sakın kullanma, cildini erken yaşlandırır" demişti. 80 küsür yaşında, Gillette Slim Adjustable veya Black Beauty, Perma Sharp kullanan bu yaşlı adamın tüm tıraş malzemeleri Amerika'dan ağabeyim tarafından getirilirdi ve çağının çok ötesinde farkındalıklarla donanmış bir adamdı. O yaşına rağmen cildi bebek cildi gibi kırışıksızdı. Gillette makinasına Perma Sharp takar, Gibbs tıraş kremini noktasal dokunuşlarla yüzüne değdirir, ne markasını ne özelliğini bilmediğim turkuaz renkli, akrilik saplı fırçasıyla ılık su eşliğinde yüzünde köpürtme yaparak tek perdede nefis bir tıraş olurdu. Yanağını öptüğümde en ufak bir batma hissettiğimi hatırlamıyorum. Tıraştan sonra yüzüne hiçbir şey sürmezdi. "Sürme hiçbir şey" derdi. "Cildin çok kısa sürede kendini toparlar, alıştırma".

Rahmetli babam tabii ki efektif bir referans olmayabilir. Ben sadece naçizane kendimin ve ciddi anlamda tecrübelenmiş yaşlı bir insanın deneyimlerini paylaşıyorum.

Uzun oldu kusura bakmayın. Biraz da babamı özledim galiba..

Sevgi dolu saygılar

Öncelikle başınız sağolsun babaların yaşı kaç olsada küçük bir çocuk gibi ozleniyor çünkü bende rahmetli babamı çok özledim. Hepside nur içinde yatsinlar.
Şap konusuna bende katılıyorum.
Zaten sağlıklı olup olmadığı da tartışma konusu halen. Zaten kaliteli sabun,kremle tıraş oluyoruz ve sonrasında da yine üst kalite aftershave kullandıktan sonra sapa gerek bile kalmıyor.
Öncelikle başınız sağolsun .. Ben de çok erken yaşta babamı kaybetmiştim zordur iyi bilirim .. Şahsen şapı bir kaç defa kullanmıştım ama memnun kalmamıştım ve kullanmıyorum .. Tıraş sonrası için benim düşüncem de herhangi bir ürün kullanılmaması cilt zaten en fazla 1 saat sonra kendini toparlıyor cildi çok fazla kimyasala maruz bırakmak iyi değil kanımca .. Çok soğuk havalar da kullandığım krem hariç aftershave de dahil tıraş sonrası ürünleri kullanmayı bıraktım .. Şu anda 45 yaşındayım yoğun sigara kullanımına rağmen etrafımdakiler yaşıma göre çok iyi göründüğümü söylüyorlar .. Tabii bunda kendine bakmanında yararı var .. Sigara kullanarak nasıl bakabilirsiniz diyebilirsiniz .. Örneğin uzun zamandır hiç tavuk yemedim olduğu gibi suni destekli yetiştiriliyorlar , dışarıdan kesinlikle yoğurt almam evde kendim köy sütü alır mayalarım .. Telefonda ki adım sayacından km takip ediyorum her gün 10 km yürümeye çalışıyorum.. Akşamları evde şınav mekik yapıyorum v.b . Demek istediğim sadece tıraşta değil normal gündelik hayatta da cilt ve vücut fazla kimyasala maruz bırakılırsa bunlardaki kanserojen maddeler zamanla vücutta birikiyor ve sonucu malum hastalıklar .. Bir de şu sigarayı bırakabilirsem tam bomba olacağım Smile
Başınız sağ olsun.
Yazınızı çok beğenerek okudum. 80 küsür yıl çok büyük birikim.  Nur içinde yatsın.

Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Ben de 2 ay öncesine kadar her tıraşımda şap kullanıyordum. Acele ile olduğum bir tıraştan sonra hiç bir şey kullanmadan bitirdim ve cildimin çok daha rahat olduğunu fark ettim. şimdiler de az alkollü bir aftershave kullanıyorum. O da hoş bir koku olsun diye.

İnsan deneyimledikçe fark ediyor birçok şeyi. Geleneksel tıraş ile geltir aracılığı ile tanıştım. 1 yıl kadar oldu. ilk aylarda çok beğendiğim tıraşların şimdilerde tahrişli olduğunu anladım. 3 defa deneyip kötü diye kenara attığım perma-sharp jiletler şimdilerde favorim oldu. Zaman geçtikçe beğeniler değişiyor öğrenme hep devam ediyor. Bu nedenle bende yolun başında olduğumu düşünüyorum... yakın tıraş olcam diye cildimi kazımışım daha önceleri.

Sitede tahriş olmadan konforlu tıraş hakkında çok şey var  fakat insanın rahat edeceği  ekipmanları bulması içinde deneyimlemek gerekiyor. Bu da bu gülün dikeni gibi biraz.

Site kurulalı 5 yıl olmuş sanırsam. 5 yıldır buraya üye olup da  100 lerce jilet, jilet tutucu , sabun , AS ve balm lar ile 100 lerce kombinasyon denemiş üstatların yorumları da ayrı bir önem kazanıyor bu nedenle...
@Lorenzo @mkeskus @ustaci komşularım başınız sağolsun huzur içinde yatsınlar

Benim babam da şuan 80 yaşında Allah uzun ömürler versin diyorum
Babam kendimi bildim bileli Hergün ama Hergün pazar demez seyran demez kahvaltıdan önce traş olmakta güne güzel başlamanın yolu ve iyi kahvaltının yolu traş olmaktan geçer diye söyler hep
Traş ekipmanları herhangi bir domuz fırça piyasada satılan kullan at bıçaklar markası hiç önemli değil hangisinin fiyatı ucuzsa onu alır aynı şey traş kremleri içinde geçerli
Çaydanlıktan aldığı kaynamış suya fırçasını daldırır kremi parmak uçları ile yüzüne dağıtır ondan sonra bol bol köpük traş bıçağı ile ilk perde bizim wtg dediğimiz tamamiyle paralel bir şekilde ikinci perde Atg tersten alıp traşını tamamlar üzerine de yaz-kış farketmez dolaptan aldığı tariş limon kolonyası sürer müthiş bir eneji ile güne başlar bugüne kadar ne bir kesik attığını gördüm nede tahriş yaşadığını
Cildi yumuşacık ve ipek gibi
Ben şahsen kendimi yanında hep amatör olarak görüyorum

Bizler birazda kokoş gibiyiz o krem bu sabun şu after shave falan illa hepsini deneyeceğiz
(19/08/2016, Saat: 18:39)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bizler birazda kokoş gibiyiz o krem bu sabun şu after shave falan illa hepsini deneyeceğiz

@Nani Kuş Smile
Kokoş forumu yaptın bizi Smile
@ihtilaf hocam estafurullah yok öyle ima
Forum centilmenler klubü saygılı bir ortam
Benim demek istediğim bizler çok çok meraklıyız
(19/08/2016, Saat: 20:35)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ihtilaf hocam estafurullah yok öyle ima
Forum centilmenler klubü saygılı bir ortam
Benim demek istediğim bizler çok çok meraklıyız

@Nani Kuş
Hocam zerre yanlış anlamadım , takılıyorum,gerçekten büyüklerimizin çağına göre ''tıraş cennetinde'' sayılırız
(19/08/2016, Saat: 20:54)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Nani Kuş
Hocam zerre yanlış anlamadım , takılıyorum,gerçekten büyüklerimizin çağına göre ''tıraş cennetinde'' sayılırız

Bir nebze dogru ama DE makinalar olsun ( heleki meşhur gillete ) jilet olsun büyüklerimiz bizlerden daha şanşlı Ozamanların makinalarıma şimdi bi dünya para harcıyoruz bir Zaman makinası olsa her döneme gidip bütün makinaları ve jiletleri temiz temiz alıp gelelim
@mkeskus komşum
@ustaci komşum

Çok teşekkür ediyorum. Sizin de başınız sağolsun. Hepsi nurlar, ışıklar içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

@mazot komşum
@Nani Kuş komşum

Sizlere de çok teşekkür ediyorum. Allah babalarınızı başınızdan eksik etmesin.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: