Aracınıza Hangi Firmadan Yakıt Alıyorsunuz?
(23/07/2018, Saat: 17:58)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu durumda 6.40 yerine 4.99'a mazot veren yerden yakıt almak daha mantıklı. Bu fiyat farkının bir gerekçesi vardır diye düşünüyorum.
4.99 luk bir istasyon sahibi taniyorum uzaktan, kendi araciba benzin koymuyor kendi istasyonunda
Merhaba,
Rafineriden direk istasyona benzin gelmiyor, rafineriden kendi dolum merkezlerine yakıtı alarak test yapıyorlar istedikleri yanma değerlerini yakalamak için katkı maddeleri ekliyorlar. Kimisi de direk katkı maddesini ekleyerek istasyona gönderiyor. Türkiyede şuan Shell dışında test yapan varsa da bilmiyorum. Total, BP bu merkezlerini kapattılar. En iyi yanma değerleri Shell, PO, Total, BP gibi firmalarda ancak rafineriden çıkan yakıtın kalitesi çok değişkendir, iki tanker arasında bile fark oluyor. Ucuz yakıt ise bir şekilde gelen kaçak, çalıntı, içerisinde yağ, bio yakıt (kendiniz bile üretebilirsiniz) gibi çoğaltıcılar eklenerek fiyatı düşürüyorlar ancak bu tarz motorinler DCİ motorlu araçlar için tehlikeli.

Orta vadede motorin ve benzin fiyatlarının daha da yaklaşacağını düşünüyorum, motorin üretirken benzinde mecburen üretiliyor ancak tüketilmediği için yurt dışına satılmakta, rafineriler bu durumda şikayetçiler.

Detarjanlı yakıtlar tortu bırakmaz ancak performansı düşüktür (BP), hızlı yanan yakıtlar ise tortu bırakır (Shell nitro) hızlı yanan yakıtları küçük motorlarda kullanmak bir etken değildir (yanma hızını 2000 devirde giderken fark etmek imkansızdır), yüksek devirli-büyük motorlu araçlar için tercih edilmelidir (Motorsiklet veya 2500cc üzerinde otomobiller)

Dizel araç kullananlar sadece yakıt hesabı yapmaları yanlış, servis maliyeti, araç maliyeti ve turbo ömrünü unutuyorlar vede en önemlisi çevre kirliliği. ortalama 300K mesafede turbo ömrünü tamamlıyor ki değiştirilmemesi bir kumardır, tüm motoru hurdaya çıkartabilirisiniz. Uzun ömürlü sağlam sessiz bir araç istiyor iseniz atmosferik benzinli araçlar 500k dan önce tık demezler güvenilir temiz motorlardır, bakım maliyeti az, her yerde tamir edilebilir. Performans istiyorsanız 2 turbolu dci motorlar şuan 1500cc den 160beygir, 380nm tork üreten modeller var. Çevre kirliliği demiştim, bir çok model artık dizel motor üretimine yatırım yapmıyor, 2020 den sonra üretimi durduracaklarını ilan eden markalar bile var.

Yakıt tasarrufu istiyorsanız eğer en önemli parçalardan bir tanesi hava filtresi, istediğiniz yakıtı koyun aracınız istediği kadar güçlü olsun nefes alamayan araç tıkanır kalır, gitmez, yakıt tüketimi artar. bakımı beklemeden arada hava filtrenizi temizlemenizi hatta yenilemenizi öneririm, bunu eli tornavida tutan her kez yapabilir. 30TL-40TL gibi rakamlara aracınızın orjinal filtresini bulabilirsiniz ancak asla açık filtre kullanmayın motorunuza çok zarar verirsiniz.
HK
Normal yol şartlarında ,bizler gibi ortalama kullanıcıların , standart araçları ile bu farkları idrak edebilmesinin mümkün olmadığına inanıyorum.Araç performansları bulunduğumuz rakım, hava sıcaklığı, nemliliğe göre dahi değişkenlik gösterirken çok sağlıklı sonuçlar elde edebilmemiz mümkün değildir.
Yakıtlar arası farkı sadece motosikletimde hissedibiliyordum( 2013 Triumph Daytona 675r) Küçük hacimden yüksek devirde yüksek güç çıkarmak zorunda olan motorlarda ( örnek; 12500 d/d 128 hp krankta) ve göreceli yüksek kompresyonlu (13.1:1) erken patlamaya meyilli yakıtları hissedibiliyorsunuz.

Bunun dışında mazot temiz olsun, pompa üçkağıtcı olmasın yeter.
Yıllardır otomobillerimde öyle farkedilebilir bir yakıt kalitesi farkı göremedim. Bunun haricinde zaten 0 araç alıp 500k km binen insan da, buna dayanan motoru,yürüyeni üreten imalatcıda artık kalmadı.( günümüz koşullarında batarlar)
Nerdeyse bütün benzinli araçlar artık direkt enjeksiyon, aşırı besleme, hızlı şanzıman kombininde. Dizellerde keza aynı ayarda. Lezzet kalmadı
Dizel vazgeçilebilir değildir. Üç beş üretici ben yapmayacam etmeyecem diye üfeliyor bizim keko satıcılarda ellerinde kalan benzinli araçları kaktırmak için “ dizel bitiyor yea” diye boş yapıyor şu sıra.
Ağır vasıtalar, hizmet araçları, marin motorlar vs dizelsiz olmaz. ( düşük devirde gelen tork= ömür ; günümüz binek dizelleri hariç)
Volvo mesela; dizel yapmayacakmış varsın yapmasın (zaten 5 silindir blokları bırakınca bütün numaraları kaçtı gitti binek oto için mühim değil zaten çinliler satın aldı binek tarafını, lakin profesyonel kısım hâla özünde.( penta vs)
Tesla vs gibi kendince çok inovatif takılanlar şimdilik yeni bir pil alaşımı bulunmadıkca bu noktada kalacaklar. ( ilk elektirikli araçlar 1910-20 ler felan civarı üretildi, çok şaşılıcak şeyler değil aslında ama işte pr bunlar hep )

Alırken matematiği oturup yapın. 520d ile 520i arasında şuan 150 k TL fiyat farkı var( ötv saolsun) ne kadar binceğinize ,maldan beklentinize bakın. satacağınız zaman ki fiyatını kestirin öyle alın vs gibi)
150 k lık farkı mazottan ben bile çıkaramam zaten 1 mio km ye yakın yol yapmam lazım, o motorda zaten 200-250 arası ölüp gidiyor, peki finansman maliyetim ve 4 yıl sonraki satış rakamım ne olur? bütün bunları inceleyip, kafa patlatıp öyle girişmek lazım. Kimden,hangisinden daha az zarar edicem? buna odaklanmak lazım,
“Efendim dizelin turbosu bozuluyormuş” eee? o yüzden benzinli alak” olldu ( turbosuz benzinli araçta kalmadı ya neyse) O iş öyle değil
Emin olun olası arızalar finansman yükümüz ikinci el değerlememiz vs nin yanında devede kulak bile etmez

Hepsinin ötesinde hem otto hem dizeller ( binekler için) artık çok yük altında çalışıyorlar. Enjektör uçları bile aşınıyor aşırı basınçlı yakıt püskürtme sevdası yüzünden.
Üreticiler verimlilik sınırlarını zorluyor artık. Büyük bir devrim olmadığı sürece buralarda biraz daha takılırız.
Saygılarımla

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
FearOfATG

Bunun gerekçesi bence; daha eli ayağı düzgün pompacı, daha modern market, daha temiz ve tuvalet kağıdı bulunan tuvaletler.
(24/07/2018, Saat: 16:26)aerials Adlı Kullanıcıdan Alıntı: FearOfATG

Bunun gerekçesi bence; daha eli ayağı düzgün pompacı, daha modern market, daha temiz ve tuvalet kağıdı bulunan tuvaletler.

Evet Opet o konuda süper işler yaptı, Aytemiz ise “motorcu dostu” istasyon konsepti ile bizleri kapızladı.

Avrupadaki benzinlikleri(omv haric) gorunce turkiyedeki benzin istasyonlarina dua edesi geliyor insanin.Kiminde kredi karti gecmez,tamaminda kendin doldurursun,benzinlikler arasi absurd fiyat farklari vardir ,tuvaletler soyle boyle yazamiyorum cunku cogunda ne tuvalet ne market var,olanlarda minimum 1 euro ucretli(omv ye laf edenin gozu cikar),bir de hicbir ulkede bizimki gibi zincir benzinlikler yok,misal 100km arayla opet vs..Yurdumun avrupaya gore en gelismis yeri benzinlikleri gordugum kadariyla
Vw kullandığım için %3 kampanyası nedeniyle devamlı BP kullanıyorum yıllardır, bir sıkıntı yaşamadım. %3 az gibi görünse de 10.000KM+/sene yol yapıyorsanız ciddi bir tasarruf sağlıyor. Kampanya biterse veya araç değiştirirsem shell'e geçerim muhtemelen. Kalite kontrol konusunda shell'in üstüne firma yok.

Dizel konusunda başta vw grubunun yaptığı üçkağıtçılık sağolsun, alman ve ingiliz üreticilerin çeşitli hataları nedeniyle bu teknolojinin binek araçta geleceği pek yok. Amerika zaten öldürdü, avrupa birliği de öldürmek istiyor. Satış/üretimdeki düşüş 10 yıla yayılacakmış gibi görünse de halihazırdaki dizel kullanıcılarını da parça/bakım fiyatlarında artış ve kaliteli yakıt temininde sıkıntılar şeklinde etkileyecek gibi görünüyor. Kısacası bu noktadan sonra (çok uyguna ikinci el değilse) dizel binek araç almak hiç mantıklı değil.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
(25/07/2018, Saat: 09:52)posicor Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Vw kullandığım için %3 kampanyası nedeniyle devamlı BP kullanıyorum yıllardır, bir sıkıntı yaşamadım. %3 az gibi görünse de 10.000KM+/sene yol yapıyorsanız ciddi bir tasarruf sağlıyor. Kampanya biterse veya araç değiştirirsem shell'e geçerim muhtemelen. Kalite kontrol konusunda shell'in üstüne firma yok.

Dizel konusunda başta vw grubunun yaptığı üçkağıtçılık sağolsun, alman ve ingiliz üreticilerin çeşitli hataları nedeniyle bu teknolojinin binek araçta geleceği pek yok. Amerika zaten öldürdü, avrupa birliği de öldürmek istiyor. Satış/üretimdeki düşüş 10 yıla yayılacakmış gibi görünse de halihazırdaki dizel kullanıcılarını da parça/bakım fiyatlarında artış ve kaliteli yakıt temininde sıkıntılar şeklinde etkileyecek gibi görünüyor. Kısacası bu noktadan sonra (çok uyguna ikinci el değilse) dizel binek araç almak hiç mantıklı değil.

Dizel biterse biz biteriz Smile Hayatımda 1 kez benzinli arabaya bindim. Ona da 10 ay dayanabildim (Motosiklet alternatifim olduğu halde) Benzin hem ekonomik değil hem de ben sessiz çalışan araba sevmiyorum gırgır ses gelecek önden. Yurtdışında o sayfa kapansa da bizde uzun zaman alır diye umuyorum..
Çokuluslu rakibinde 3 yıl çalışmış olmama rağmen - ve o rakibin kalite kontrol ekibinde çalışan arkadaşın da tavsiyesiyle - Shell'ciyim.
(24/07/2018, Saat: 20:07)Aersin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet Opet o konuda süper işler yaptı, Aytemiz ise “motorcu dostu” istasyon konsepti ile bizleri kapızladı.

Ben ne arabaya ne motora hiç yakıt almadım oradan ama motoruna yakıt alıp memnun kalmayanlar tanıyorum epey..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  En Son Hangi Filmi İzlediniz? Niko 424 156,058 04/10/2022, Saat: 16:13
Son Yorum: sfenks
  Bugün kolunuzda hangi saat var corpus36 561 228,887 08/03/2022, Saat: 10:59
Son Yorum: nikitherat
Question Hangi maskeyi kullanıyorsunuz Dragon 25 9,719 29/12/2020, Saat: 20:05
Son Yorum: Kecelan
  Aracınızda motor yağı olarak hangi markayı tercih ediyorsunuz? Neden? papazerigi 121 146,448 09/12/2020, Saat: 00:45
Son Yorum: Mustafa40
  Hangi takimi destekliyorsunuz ? GeltirBot 127 100,134 24/06/2020, Saat: 15:54
Son Yorum: Perseus
  Dizel yakıt hakkında emre-sti 24 22,252 14/08/2015, Saat: 12:59
Son Yorum: Viyaduk
  Hangi marka meyve suyunu tercih ediyorsunuz? Lord Sparhawk 23 34,284 08/10/2013, Saat: 00:46
Son Yorum: mavi
  Hangi uydu platformu? mckorkmaz 14 21,131 07/10/2013, Saat: 23:45
Son Yorum: Kendineözgü
  hangi notebook? superbadger 53 59,489 28/05/2013, Saat: 22:00
Son Yorum: puchacz
  Hangi Oda Kokularını Kullanıyorsunuz? yarhasan 3 6,899 15/01/2013, Saat: 01:00
Son Yorum: eggman

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: