En son tıraşınızdan ne öğrendiniz?
(02/06/2021, Saat: 17:55)dimitraki Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 3 Haftadır sag omzumu kırdıgım ve amelyat oldugumdan tras olamıyordum gecen gun sol elle olurum deyıp bi hevesle giristim fakat arada sol elıde kulanarak alıstırılması gerektigini 3-4 kesik ve tahrişle ogrenmıs oldum
Çok geçmiş olsun hocam
Farklı bir jilet denerken kesinlikle dikkatli olunması gerekiyormuş. Bir sivilceyi komple kopararak bu gerçeği öğrendim.
(02/06/2021, Saat: 17:55)dimitraki Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 3 Haftadır sag omzumu kırdıgım ve amelyat oldugumdan tras olamıyordum gecen gun sol elle olurum deyıp bi hevesle giristim fakat arada sol elıde kulanarak alıstırılması gerektigini 3-4 kesik ve tahrişle ogrenmıs oldum
Geçmiş olsun komşum.

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
So far so good..
Cok tesekurler arkadaslar
Yaklaşık 2 seneyi geçen bir zaman diliminde geleneksel tıraş oluyorum, öğrenme sürecinin bitmediğine ve keyfin katlanarak arttığında pek çok kez şahit oluyorum. Bu nedenle @"marv"  komşumun belirttiklerine katılıyorum: ürünlere zaman tanımak lazım, denemek lazım. Kombinasyon, cilt hazırlığı, yüzünü-cildini tanımak önemli.

Günlük tıraş olan birisiyim, her sabah tıraş olmak için uyanıyorum desem yanlış olmaz. Seviye olarak ise orta agresif ve bir seviye üstü agresif makinaları tercih ediyorum. Örnek olarak DE89 – 42C gibi makinalar bana maalesef keyif vermiyor, pek tıraş olduğumu hissedemiyorum. Buna karşın, kullanılan makinanın agresifliği arttıkça cildinizin buna verdiği tepki de doğal olarak değişiyor. Bunu durumu en bariz şekilde Yaqi Klasik’te keşfettim. Yaqi Klasik her anlamda çok beğendiğim bir makina, benzer şekilde Yaqi Mellon’da öyle: işlerini iyi bir kombinasyonla harika şekilde yapıyorlar ve yakın tıraş veriyorlar. Fakat, cildiniz buna göre hazırlanmadıysa cilt yorulabiliyor, dahası batık sorunlarıyla karşılaşabiliyorsunuz. Burada devreye yakın tıraş, jilet keskinliği, perde sayısı ve bastırma gibi faktörler devreye giriyor.

Çözüm? Mermer gibi yüz değil, cilde zaman tanımak ve çeşitliliği arttırmak. Tek bir formulün olmadığını bilmek ve doğru hazırlıkları-kombinasyonları bıkmadan sıkılmadan denemek. Yarın sabahını heyecanla beklemek Smile
Hadi hayırlı tıraşlar!  Tıraş aleti
Benim için,

Kesinlikle ama kesinlikle sıcak suya bulaşmamak.
Öncesi, sonrası, durularken, jilet temizlerken, fırça bekletirken vs. sıcak su yasak bana bundan sonra.

Bir parça sıcak değmeye görsün hemen kızarıyorum.
Tıraşı tamamladıktan sonra ufak tefek yerlerde kalan olursa üzerinden köpüksüz geçmemek lazım. Nokta dahi yer olsa köpük sonra jilet.
 Tıraş aleti
(28/06/2021, Saat: 10:56)ekindgn Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yaklaşık 2 seneyi geçen bir zaman diliminde geleneksel tıraş oluyorum, öğrenme sürecinin bitmediğine ve keyfin katlanarak arttığında pek çok kez şahit oluyorum. Bu nedenle @"marv"  komşumun belirttiklerine katılıyorum: ürünlere zaman tanımak lazım, denemek lazım. Kombinasyon, cilt hazırlığı, yüzünü-cildini tanımak önemli.

Günlük tıraş olan birisiyim, her sabah tıraş olmak için uyanıyorum desem yanlış olmaz. Seviye olarak ise orta agresif ve bir seviye üstü agresif makinaları tercih ediyorum. Örnek olarak DE89 – 42C gibi makinalar bana maalesef keyif vermiyor, pek tıraş olduğumu hissedemiyorum. Buna karşın, kullanılan makinanın agresifliği arttıkça cildinizin buna verdiği tepki de doğal olarak değişiyor. Bunu durumu en bariz şekilde Yaqi Klasik’te keşfettim. Yaqi Klasik her anlamda çok beğendiğim bir makina, benzer şekilde Yaqi Mellon’da öyle: işlerini iyi bir kombinasyonla harika şekilde yapıyorlar ve yakın tıraş veriyorlar. Fakat, cildiniz buna göre hazırlanmadıysa cilt yorulabiliyor, dahası batık sorunlarıyla karşılaşabiliyorsunuz. Burada devreye yakın tıraş, jilet keskinliği, perde sayısı ve bastırma gibi faktörler devreye giriyor.

Çözüm? Mermer gibi yüz değil, cilde zaman tanımak ve çeşitliliği arttırmak. Tek bir formulün olmadığını bilmek ve doğru hazırlıkları-kombinasyonları bıkmadan sıkılmadan denemek. Yarın sabahını heyecanla beklemek Smile

Ekin hocam gayet detaylı yazmışsınız hepsi aydınlatıcı bilgiler. Yaqi Classic benim de bu aralar favorim oldu. Özellikle derby usta, tiger platinum, dorco platinum gibi keskinliğinden çok konfor odaklı bulduğum jiletlerde çok iyi iş çıkarıyor. Hem tıraş yakınlığı olarak bekleneni veren hem de konfor açısından 10/10 buluyorum. Lakin dediğiniz gibi bu kombinasyonla bir tıraşım bile bastırmaktan veya kötü köpük vesaire durumlardan dolayı sorunlu geçerse ertesi günü konforlu bir makineyle tek perde + düzeltme ile konfor tıraşı oluyorum. Aksi halde toparlanmasi daha zor oluyor.
Herkes bunu söylediği için çok muteber olmayacak ama yakın tıraş obsesyonundan vazgeçmek lazımmış. Geçenlerde WTG, ardından XTG tıraş oldum. Yetmedi bir de perdah çekeyim dedim. Demez olaydım, şap bana İstiklal marşını tersten okuttu. Yanma hissi ertesi güne kadar kaydı ve suratın nem dengesi de bozuldu. Şimdi buna ne gerek vardı diye düşünmeden edemedim. Daha önemlisi sakalın tekrar kesime hazır hale gelmesi çok uzun sürdüğü için tekrar tıraş olmak istediğimde beklemem gerekti. Halbuki dün aynı tıraşı ATG'siz oldum ve sakal bugün bile tıraşa hazırdı; ciltte de hiçbir sıkıntı yoktu.

Dostlar abiler, bana öyle geliyor ki bu sorunun yakın tıraşla filan ilgisi yok da kullandığımız high-end fırça ve sabunlarla ilgisi var. Ya da en azından benim için bu durum geçerli. Zira tuhaf bir şekilde kesim işlemi prk umurumda değilken köpük oluşturma ve yüze sürme işleminden absürt bir haz duyuyorum. Şimdi o kadar hazırlığı yapıp da tek celsede tıraş olmak da insanı psikolojik olarak tatminsiz bırakıyor. Yoksa mes'ele mermer değil, sen hâlâ anlamadın mı?
Till the break-in, use the cheap cream.
Yeni aldığım danidom fırçada da Semogue soc kadar olmasa da yutma yaşayınca imzama da yazdığım gibi yeni ve kaliteli domuz fırçalarda açılana kadar ucuz krem ve sabun kullanmak gerektiğini öğrendim. Malumunuz cella'nın gramı bir lirayı geçti. Tabi bir kez parfüm olsun diye proraso sandaldan az bir miktar kullanılabilir.

Kaliteli fırça deme sebebim daha evvel kullandığım yerli malı fırçalarda köpük yutma sorunu yaşamamış olmam. Dolayısıyla kaliteli domuzlara has bir sorun olduğunu düşünüyorum. Tabi soc'nin bu konuda kötü şöhreti var ama sanırım hepsinde geçerli.

Bunun dışında sonunda jilet kenarlarını muntazam şekilde kesebildim ve tıraş keyfim gereksiz gerginlik yaşamadığım için arttı. Jilet kenarlarını neden bu kadar geniş bıraktıklarını çok merak ediyorum.
Till the break-in, use the cheap cream.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: