Blackland Blackbird DE Tıraş Aleti İncelemesi
Merhabalar. Dün taze gelen ve tasarımı beni oldukça heyecanlandıran bir tıraş aletinin incelemesini yapacağım.

Ürünü Kickstarter sitesinde ilk destekleyenlerdendim ve bu sebepten yaklaşık 8 aydır bekliyordum.

512ad9ae4476a7e3823286a05cde45a3.jpg

Blackbird Tıraş Aleti adını ve tasarım felsefesini efsanevi Lockheed SR-71 Blackbird uçağından almış. Bahsettiğim, gelmiş geçmiş en hızlı jet uçağı ve ABD için gerçek bir kahraman. İlk lansman rengi mat siyah idi ancak ben tasarımını beğenmem ve açılarını daha iyi gösterdiğini düşündüğümden dolayı "machined" yani CNC'den çıkmış ham halini almayı tercih ettim. Bu kararımda PVB siyah kaplamaların zamanla aşınması ve ömürlük bir kullanım beklentim de rol oynadı.

4f5144e0d0a143019e095573056f250c.jpg

Yukarıdaki resimlerde gördüğünüz gibi, ürün basit bir aluminyum kutuda geliyor. Üzerindeki yapıştırmayı büyük ihtimal evdeki yazıcı ile basıp şeffaf bantla yapıştırmışlar. Kutunun içini talaşla doldurmuşlar ve sanırım bu şekilde üretimden yeni çıktığını, zanaat olduğunu vurgulamışlar.

4dfd80c533cc36a7f7fd7bae047c8275.jpg

Tasarımı hakikaten insanı heyecanlandıracak kadar iddialı. Elinize aldığınızda ideal ağırlıkta ve makineden çıkmış olduğunu yüzey şekillerinin keskinliğinden hissediyorsunuz. Bunun yanında kalite olarak ta üst düzey olduğunu gözlemleyerek anlayabiliyorsunuz. Bu şekilde ham sevmeyenler için cilalı bir versiyonunu da üretiyorlar.

cb5920bb6a5c8cd6f202b5946d095213.jpg

77645f3b95f8b8c0fdd002dcfe5b5977.jpg

Açıları o kadar net ve keskin ki kenarlarına dokunduğunuzda jiletsiz tıraş olabileceğinizi düşünüyorsunuz, zaten tasarımı diğer bir çok üründen farklılaştıran da bu.

b75931de4991b6b760bbf20d5493b635.jpg

513f19bb3a05d26b3eab244d2992aa2b.jpg

Ben toplam uzunluğu 101mm olan uzun modelini tercih ettim, bir de 70mm olan kısa modeli mevcut.

ab10d5931d36306492b8ff6949f2d057.jpg

Sapındaki yivler ve kenarlarının keskinliği sayesinde elinizde kayması pek mümkün değil. Jilet yüklemesi oldukça kolay ve yerleşimi kendiliğinden doğru olacak şekilde tasarlanmış. Kesme açısı bana oldukça dik geldi, bu sebeple jilet yüzünüzle oldukça yakın temasta oluyor.

65c87639a6c20e59a6fc6f81655ea0c6.jpg

3c64a0a50c673177b269c1c1f08d8d5a.jpg

İlk bakışta keskin kenarlarından dolayı yüzünüzde pek hoş bir his yaratmayacak gibi görünüyor, ancak hiç te öyle değil. Oldukça konforlu ve yumuşak denebilecek bir tıraş sağlıyor. Bir şekilde bana Mongoose ile olan ve jiletin kalınlığından kaynaklanan o tok ve usturamsı hissi yaşattı, daha ilk denemem olduğundan farklı jilet ve sabunla tekrar denemeli ve yorumlarımı paylaşmalıyım. Bu denememde jilet olarak Personna Platinum Chrome, sabun olarak Wholly Kaw Vegan ve fırça olarak ta Simpson Chubby 1 kullandım.

https://vimeo.com/160710054

Videodan da duyacağınız gibi akustik olarak sakal sesini baya yükselten bir yapısı var ( bu yorum tarzı da inceleme dünyasına benim bir katkım olsun Smile )

İlk geçişte sakal yönünde ve oldukça tatmin edici bir sonuç aldım, ikinci geçişi yine sakal yönünde ve yumuşak hisli olarak tamamladım. Şekline göre oldukça yumuşak tıraş sağlıyor ama dediğim gibi şekline göre, yani benzetmek gerekirse 2 numarada kullandığım bir Merkür Futur gibi.

https://vimeo.com/160711008

Sonuç olarak Blacbird Tıraş Aleti, insanın tıraş dolabında görmek isteyeceği, inanılmaz çekici bir ürün. Tıraş kalitesi konusunda yazdıklarım ilk izlenimlerim, doğru bir sonuç çıkarmak için bir süre daha kullanıp, farklı sabun ve jiletlerle denemeliyim. İzlenimlerim daha sonra tekrar buradan paylaşacağım.

Sent from my iPhone using Tapatalk
https://instagram.com/wiwashci/
https://instagram.com/ozer_emre/
İnceleme için teşekkürler. Benim de biraz merak ettiğim bir tıraş aletiydi aslında. Edinmeyi düşünmüyorum ama tıraş karakteristiği hakkında bir fikrimiz olması iyi oldu.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
İnceleme için teşekkürler güle güle keyifli traşlarda kullanın. Tasarımı gerçekten çok güzelmiş.
Merhaba, güle güle kullanın, ben de bu makineyi çok beğendim.

Komple, çeliğin cnc makinelerinde işlenerek tıraş makinesi haline getirilmesine güzel bir örnek.

Komple çelik aletlerin başlık kısmı genelde yuvarlık profilden işlenir, bu aletin başlığı düz(lama) çelikten işlenmiştir. Bu da değişik bir hava katmıştır.

Sap kısmı sadece genel torna işi haricinde artı dik işlemeden çıkmıştır. Sapın standart dışı görünümü sağlanmıştır.

Çelik çeşidini tam olarak bilmiyorum ama makine izlerinden anladığım kadarıyla malzeme düşük devirde işlenmiştir bu da çeliğin cinsi hakkında ipucu veriyor(303 Kalite Çelik).

Bu makineyi diğer makinelerden ayıran en büyük tasarım özelliği sapın çıkıntısının orta plakaya sabitlenmesi, burada hem kullanıcı açısından güzel bir kullanım kolaylığı sağlanmış hem de üretici açısından üretim kolaylığı sağlanmıştır. Örneğin biz kendi DE aletimiz için 30mm çelik yuvarlak profil kullanıyoruz, çünkü sapla başlığın tutunması için en az 8mm plaka haricine çıkacak yivli mile ihtiyaç duyuyoruz. Bu tasarımda bunu çok aza indirmiş böylelikle bizim gibi 30mm çelik  içerisinden 27mm (neredeyse %90) talaş kaldırmaktansa tahmini 20mm çelik lamadan 14mm talaş kaldırmışlar. Bu da işleme süresini oldukça kısaltmış ve parçayı makineye bağlamada kolaylık sağlanmıştır.

Yapan ve tasarlayan teknikerlerin eline sağlık, tekrar güle güle kullanın, saygılar.
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

Profilden uçağa benziyor gerçekten. Güzel günlerde kullanınız.
Yeni makineniz hayırlı olsun. Karizmatik bir ürünü arşivinize katmışsınız.

@rocnel hocam makine gerçekten güzel bir tasarıma sahip fakat sizin tıraş aletlerinizdeki işçilik kalitesini burada göremiyoruz.
(29/03/2016, Saat: 15:30)arandur Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yeni makineniz hayırlı olsun. Karizmatik bir ürünü arşivinize katmışsınız.

@rocnel hocam makine gerçekten güzel bir tasarıma sahip fakat sizin tıraş aletlerinizdeki işçilik kalitesini burada göremiyoruz.

Çok teşekkür ederim, ben çok kuralcı ve sistematik çalışan birisiyim. Örneğin SE aletlerimizin üretim süresince bir sürü makineden geçerek son kullanıcı olan sizlere ulaşıyor. Çeliğin ilk bize gelişinden size ulaşana kadar komple bir sistem içerisinde düşmesini/çizilmesi/ezilmesini önleyecek kadrolar oluşturduk, her üretim aşamasında acaba bunu geliştirecek ekstra fazla ne yapabiliriz diye düşünüyoruz. Amaç en az rolex saat kalitesinde ucuz kaliteli tıraş ekipmanları üretmek, saygılar.
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

Gerçekten hatları, kesimi çok hoş gözüküyor. Güzel günlerde kullanın
(29/03/2016, Saat: 14:58)rocnel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba, güle güle kullanın, ben de bu makineyi çok beğendim.

Komple, çeliğin cnc makinelerinde işlenerek tıraş makinesi haline getirilmesine güzel bir örnek.

Komple çelik aletlerin başlık kısmı genelde yuvarlık profilden işlenir, bu aletin başlığı düz(lama) çelikten işlenmiştir. Bu da değişik bir hava katmıştır.

Sap kısmı sadece genel torna işi haricinde artı dik işlemeden çıkmıştır. Sapın standart dışı görünümü sağlanmıştır.

Çelik çeşidini tam olarak bilmiyorum ama makine izlerinden anladığım kadarıyla malzeme düşük devirde işlenmiştir bu da çeliğin cinsi hakkında ipucu verebilir.

Bu makineyi diğer makinelerden ayıran en büyük tasarım özelliği sapın çıkıntısının orta plakaya sabitlenmesi, burada hem kullanıcı açısından güzel bir kullanım kolaylığı sağlanmış hem de üretici açısından üretim kolaylığı sağlanmıştır. Örneğin biz kendi DE aletimiz için 30mm çelik yuvarlak profil kullanıyoruz, çünkü sapla başlığın tutunması için en az 8mm plaka haricine çıkacak yivli mile ihtiyaç duyuyoruz. Bu tasarımda bunu çok aza indirmiş böylelikle bizim gibi 30mm çelik içerisinden 27mm (neredeyse %90) talaş kaldırmaktansa tahmini 20mm çelik lamadan 14mm talaş kaldırmışlar. Bu da işleme süresini oldukça kısaltmış ve parçayı makineye bağlamada kolaylık sağlanmıştır.

Yapan ve tasarlayan teknikerlerin eline sağlık, tekrar güle güle kullanın, saygılar.

@rocnel üstadım ne kadar bilgi dolu bir yazı olmuş, aydınlattınız vallahi. Sizin harika tıraş aletinden de edinmek istiyorum en kısa zamanda, naçizane onun da incelemesini yapmak isterim.

Selamlar, sevgiler.
https://instagram.com/wiwashci/
https://instagram.com/ozer_emre/
İnceleme için teşekkür ederim. Çok güzel bir inceleme olmuş.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş aleti bakımı Märzen 1 233 09/04/2024, Saat: 21:10
Son Yorum: BigHillMe
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,408 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  SATILIK: Pearl SS-04 Jiletli Tıraş Makinesi asrnnn 1 1,336 24/04/2023, Saat: 18:48
Son Yorum: asrnnn
  Mühle Rocca R96 Tıraş Makinesi ve Porsuk Kılı Fırça ferencpuskas 18 6,005 16/04/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: ferencpuskas
  Edwin Jagger 3ONE6 Stainless Steel Paslanmaz Tıraş Aleti sfenks 190 97,166 01/04/2022, Saat: 12:36
Son Yorum: kaman
  Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi 4bigpower 12 5,409 02/12/2021, Saat: 19:29
Son Yorum: 4bigpower
  Parker Variant - Ayarsızlara Ayar Veren Tıraş Aleti İncelemesi marv 20 6,846 15/10/2021, Saat: 08:26
Son Yorum: ekindgn
  Rex cut tıraş makinası Lawdilemma 18 12,153 10/06/2021, Saat: 14:00
Son Yorum: Oldman
  Muhle Rocca R94 Tıraş Aleti İncelemesi marv 13 6,097 19/05/2021, Saat: 23:37
Son Yorum: Lumberjack
  Rex Envoy Çelik Tıraş Aleti MetsGo 60 23,517 01/05/2021, Saat: 22:29
Son Yorum: Dorukbey

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: