Rocnel P20 ve SE incelemesi
Merhaba komşular, uzun zamandır foruma pek uğrayamıyorum, bazı sıkıntılar var, öncelikler var. Neyse, birkaç gün önce Murat bey sağolsun benimle iletişime geçti Rocnel makinelerin test modellerini göndermek için. Hem p 20 modelini, hem de asıl merak ettiğim SE modelini gönderdi sağolsun.

İki ürün de aşağıda görülen geri dönüşümlü sert karton ambalajlarda, jüt bezlerle geliyorlar. Gayet şık ve özenilmiş bir sunum.

adowow.jpg
2aetr85.jpg

P20 modelinden başlayalım. Her ne kadar forumda gördüğüm kadarıyla resimlerinden çok iyi işçilikli bir makineye benziyorduysa da gerçekten elinize alıp ürünü görmeden kesin emin olamıyorsunuz, makineyi açar açmaz fark ettiğim şaşırtıcı derecede üst düzey işçilik kalitesi oldu. Öncelikle kesinlikle markayı övmek vs gibi bir amacım, çıkarım yoktur. Türk malı diye de övmüyorum. Neyse onu yazıyorum o şekilde bilinsin. Makinenin işçilik düzeyi gerçek anlamda dünya standartlarında profesyonel seviye lüks makineler sınıfında. Bir feather, pills, ikondan asla geride kalmaz hatta fazlası var. Makineleme, parlatma, montaj muazzam özenilmişlikte. O kafanın işlenmesinde ne emek var kimbilir. Yani evet bu makine oldukça pahalı bir makine ama verdiğiniz paranın hissiyatını alıyorsunuz. Oldukça ağır, som çelik olması dolayısıyla da oldukça tok bir makine. Ele çok klas, sağlam, güçlü bir his veriyor. Tıraşıyla beraber sırf kendisi, şekli vs için makinelere meraklı birisiyseniz bu makineyi çok seveceksiniz. Her detayı inceledim her şeye çok özenilmiş. Acaba bir kusur görebilirmiyim diye inceledim göremedim. Kafa sap balansı fena değil gibi henüz tıraş olmadım. Sapın tırtıkları oldukça iyi açılmış ve elde kaymadan oturuyor. Tıraşa geçene kadar aldığım ilk ön izlenim son derece olumlu. Bana gönderilen mild kafa, nasıl bir tıraş verecek burada paylaşacağım yorumlarımı. Bizden bu kalite bir iş çıkması beni gururlandırdı, artık yabancı forumlarda alın bizde bu makina var fazla vik vik etmeyin diyebileceğiz.  Sleepy

fc35vc.jpg
qsl1xw.jpg
svpeae.jpg

Şimdi benim asıl merak ettiğim henüz yanılmıyorsam model adı olmayan Single Edge modele gelelim. O çok daha uygun fiyatlı bir model olmasına rağmen ambalajı aynı özenle geliyor.

2vw92ed.jpg

Bunda ekstradan mühürlü bir bilgi kartımız bulunmakta.

sb2cjm.jpg

Oldukça ilginç ve kuvvetli bir tasarıma sahip. Sanki yarım tık daha ağır gibi geldi bana.
2qd8uxe.jpg

Jilet takma kısmı oldukça temiz açılmış, burasının nasıl böyle temiz işlendiğini merak ettim doğrusu.
zkmp6o.jpg

İkisi arasında bu modelde biraz daha test modeli olduğunu belirten ufak noktalar var. Kafa parlatılmamış, kafanın yan tarafında ufak makine izleri kalmış. Kötü mü? Hayır ama insan p20'deki işçiliği görünce çabucak şımarıyor, bu da böyle olsun diyor. Yoksa ilk kez gören için yine oldukça kaliteli, tok, özenli bir makine.
fckaa1.jpg

Onun dışında sap işçiliği malzeme kalitesi vs aynı gibi. Fakat saplar arasındaki ufak bir detay gözümden kaçmadı. P 20 modelindeki sap tırtıkları hafif daha farklı bir desende. Baklavaların içinden  bir çizgi daha geçiyor. Diğer modelde bu daha soluk varla yok arası. İkinci olarak p20'deki tırtıklar biraz daha derin yapıda ve elde daha iyi tutulabildiğini söyleyebilirim.

Ön izlenim olarak daha iyi neresi yapılabilirmiş konusunda söyleyebilecğeim bir nokta şu; sapla kafanın bağlandığı dişli kısımda diş yapısı daha pürüzsüz yapılı olabilirmiş. Bu da daha sık ve kısa aralıklı diş sayısı ile sanki yağlanmış hissi veren daha pürüzsüz bir operasyon sağlayarak makinen verdiği üst düzey kalite algısını pekiştirebilirmiş. Örneğin eski alman rotbart modellerinde bu düzey diş işçiliğini görüyoruz vida kısımlarında. Gerçi şunu da anlıyorum sap ve kafalar diğer makinelere evrensel uyumlu olsun diye bu şekilde açılmakta, haliyle sınırlayıcı bir faktör de var.

Şimdilik değerlendirmelerim bu kadar. Kullanım sonrası da buraya fikirlerimi yazacağım.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
lord üstad değerlendirmelerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz. saygılar. Smile
https://www.instagram.com/u1071/
Harika bir başlangıç olmuş, farklara değinilmesi de iyi oldu. P20 bütçem olsa derhal alacağım bir model.
Merhabalar dün saat 18:00'da SE makinemizin incelenmesi için TNT Kargoyla ABD'ye gönderdim, kargoyu fabrikadan gelip teslim aldılar, bugün saat 15:50 gibi teslim edildi bilgisi aldım. Sizin kargoyu ise dün sabah verdim, bugün takip numarasından takip ettiğimde henüz teslim edilmediğini görünce çok sinirlendim. Yurt içi kargoyu arayıp buradan Amerika'ya yarı vaktinde gittiğini söyledim, paylaşımınız sayesinde anladım ki teslim edilmiş Smile

Ürünü beğendiğiniz için çok teşekkür ederim, bir kaç ekleme yapayım DE makine masif ceviz ahşap kutu içerisinde geliyor, kargoda kolaylık olsun amaçlı size karton kutuda gönderdim, hatta kutunun üstünü lazer ile müşterinin ismini v. yazabiliyoruz. Size gönderdiğim çift bıçaklı ürün ilk yapılan üretimlerden, şimdi yaptığımız üretimde kısmi değişiklikler yaptık, yan kısımları biraz daha içe doğru girintili, bu çıkıntının çirkin olduğunu söylediler biz de değiştirdik. Ürün uzun zamandır kullanıldığı için hafif çizilmeler mevcut, sıfır olan modelimiz daha iyi polisajlı durumda. Bu mild ürün için forumda belirtmediğim bir özelliği var, mild ürünlerde bıçak açıklığı mikron ile ölçüldüğü için kullanıcı aleti sıktığı zaman bu mikronluk açıklığı kaldırabilir, bunu engellemek için alet boşken fark edebileceğiniz bir tasarım yaptık. Makine ile başlık arasında 0.09mm yani bir jiletin girebileceği kadar alan vida boşluğu bulunmaktadır. jilet 0.10mm dir. Bu şekilde jilet takıldıktan sonra sıksanız da jileti ekstra bükemezsiniz. Ürünün iki tarafı da mild olmakla beraber, farklı keskinlik açısına sahiptir. Bunu gözle de fark edebilirsiniz. Bu ürünün bir özelliği mild olmakla beraber agresif makinelerdeki gibi jilet dışarı çıkmaktadır. Yani açı mild ama bıçak payı(başlıktan çıkan mesafe) agresife yakındır. Bunu yapmamızdaki amaç yatık sakalları daha iyi alabilmesidir.

Tek bıçaklı makinemiz için, ilk önce yanda makine izleri var, bunu özelikle bırakıyoruz, birinci sebep cnc ile o kadar güzel işledik ki, yan kısımları da zımparalayıp kumladığımız zaman başlığın cnc de işlenmiş olduğu anlaşılmıyor, biz de yanlara 800 kum zımpara harici bir şey yapmıyoruz.

Sapların desenleri konusunu şöyle aktarayım, farklı desenlerde saplar yaptık, hepsi baklava ama ufak farklılıklar var, bunlar foto ile anlaşılabilecek şeyler değil, fotoğraf yanıltıcı olabilir, bunu ancak elle incelediğiniz zaman fark edebilirsiniz. Ben size iki farklı baklava deseni de gönderdim, 4 desen bulunmaktadır, düz olanı da koyduğumu sanıyordum ama nasılsa unutmuşum.

Dişli kısımları maalesef standart m5, aynen bahsettiğiniz gibi farklı saplarla uyumlu olmaz, yani mecburen tüm makinelerde olduğu gibi keskin hatlı yapmalıyız, ekstra ben başka makine sapında kullanmayacağım diyen müşterimiz olursa farklı ölçüde ve şekilde vida bölümü yapabiliriz.

Not: Çift bıçaklı makinemiz yaklaşık 2 aydır üretilmemektedir. Tek bıçaklı modelin siparişini yetiştirmek için kısa süreliğine durdurduk. Bugün sipariş veren arkadaşlara 2017 yılı içi teslim şartı koşuyoruz. Aylık 5 adet üretiliyor.

Tıraş deneyimlerinizi merakla bekliyoruz Smile

Saygılar.
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

İncelemenin tümünü merakla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Hepimizde aynı heyecanı yaratmayı başardı Murat Bey sağolsun.Rocnel'in iyi yerlere geleceğine eminim
http://enfiyemeraki.blogspot.com.tr/
@Lord Sparhawk;
Tıraş aletlerini denedikten sonra tıraş performanslarını diğer tıraş aletleri (Futur, Progress vb.) ile karşılaştırabilirseniz benim gibi tıraş aleti alma arifesinde olanlar için çok faydalı olur diye düşünüyorum. Rocnel tıraş aletlerinin malzeme kalitesi konusunda tüm forum ahalisi hem fikir orası belli de asıl merak edilen tıraş performansları.
Bu arada @rocnel tıraş aletleri ile ilgili her mesajınızda işin içerisinde ne kadar emek olduğu daha net anlaşılıyor. Gerçekten çok gurur verici bir durum sizin adınıza. Allah emeklerinizi boşa çıkarmasın.
Sakallar uzamıştır artık @Lord Sparhawk üstat Smile
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
Inceleme ne zaman geliyor @Lord ustat
Arkadaşlar doğru düzgün test olması için her makinyele 3-4 tıraş olmadan fikirlerimi yazmayacağım. Az sakallı, çok sakallı olarak çeşitli denemeler yapıyorum şu an.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rocnel Elite Series (İlk Mesaj Güncel) rocnel 77 51,675 08/09/2022, Saat: 21:33
Son Yorum: My72
  Parker Variant - Ayarsızlara Ayar Veren Tıraş Aleti İncelemesi marv 20 6,865 15/10/2021, Saat: 08:26
Son Yorum: ekindgn
  Muhle Rocca R94 Tıraş Aleti İncelemesi marv 13 6,114 19/05/2021, Saat: 23:37
Son Yorum: Lumberjack
  Rockwell 6s İncelemesi corpus36 55 66,894 21/11/2020, Saat: 01:25
Son Yorum: nicky
  Rocnel Sailor S Timor1322 55 22,321 04/09/2020, Saat: 17:50
Son Yorum: rocnel
  Blackland Dart İncelemesi dikdik_s 20 8,044 25/08/2020, Saat: 23:51
Son Yorum: İsmetaltan
  Barbaros & Rocnel Adjustable theunnamed 240 134,426 06/06/2020, Saat: 02:44
Son Yorum: arandur
  Rocnel GEM (İlk Mesaj Güncel) rocnel 49 36,162 25/04/2020, Saat: 01:39
Son Yorum: Muhibbi
  Rocnel Fotografları -Sadece Foto - Only Pictures dikdik_s 63 52,710 17/04/2020, Saat: 05:24
Son Yorum: CK89
  Rocnel 'Elite' Tıraş Makinesi SumNauta 111 75,121 03/02/2020, Saat: 16:37
Son Yorum: rocnel

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: