Feather Artist Club Ss Ustura
@Mert_ komşum. Yakın zamanda Kamisori şeklinde bir Artist Club edindim. Eğer usturaya alışıksanız tutuşunuzu biraz değiştirmeniz gerekebilir. Ben zaten özellikle sağ ile sol taraflara da hizmet verirken usturamı düz kullanıyordum, beni çok yadırgatmadı o yüzden. Ama geleneksel kuyruk havada tutuşa alışırsanız kapanan modeli daha mantıklı görünüyor.

Ağzı kapaklı olmadığı için ben Kamisori usturayı kapalı bir kutuda koruyorum. Yine de kutunun hareketlerinde usturanın sağa sola çarpma riski, dolayısıyla da jiletin körleşme riski olduğu için başka bir ürünün, lüks kalem kutusu gibi ortası lastikli bir kutusunu tercih ettim. Bunun yerine özel başlıklardan da alabilirsiniz.  Ya da, kapanıp açılabilen Feather...

Feather jiletleri aslında daha kalın ve keskin jiletler olduğu için normal DE jiletlerinden daha uzun ömürlü oluyor. Bununla birlikte, nispeten pahalı olan jilet maliyetleri, özellikle yüksek başlangıç fiyatını da hesaba katınca çoğunlukla yıldırıcı oluyor.

DE usturalar dar ağzı nedeniyle hissiyatten yoksun. Çelik ustura ek yatırım gerektiren bir konu. Uğraşmaktan zevk alıyor olmanız lazım. Dovo ve Feather'ı da jiletleri pahalı diye kenara ittik diyelim.  Aliexpress'ten biraz olsun alışveriş yapıyorsanız, biraz da aramayla, 6cm boyunda jiletler kullanan 77A, Antelope, Strong Leopard, vs gibi usturalar bulmak mümkün. Çift taraflı jiletlerin 100 adedi (kırınca 200 oluyor) 8 USD, ustura 4-8 USD.

Strong Leopard

Antelope
(12/09/2017, Saat: 16:41)Mert_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Birçok DE,SE tıraş aletlerini ve piyasadaki jiletlerin tamamını kullandım.(Ayarlı makinalar hariç Futur,Progress vs.).Yatık ve gür sakallarım nedeni ile istediğim sinekkaydı tıraşını sadece R41 ve ilginçtir Lord classic marka jilet ile olabiliyorum.Ayrıca diğer hiçbir kombinasyonda takılma nedeni ile yapamadığım ATG'i bu ikili ile yapabiliyorum.

Konuya geri dönersem, uzun zamandır aklımda birtane AC ustura edinmek var.Yeterli yabancı kaynak okudum.Kamisori şeklinde olandan almak istiyorum.Fakat forumda fazla popüler olmadığını görüyorum.Acaba gözden kaçırdığım bir kusurumu var?Ve ayrıca taş ve kayış nedeni ile usturaya yanaşmayan ve hiç ustura kullanmamış birine uygunmudur sizce? Cool

Ben de her pazar katlanır modelini zevkle kullanıyorum. Genel olarak @Deaken üstada katılıyorum. Ben de hiç pişman olmadım ama beğenmeme riskiniz mevcut.

Sizin gibi kamisori ile katlanır model arasında kalmıştım, kamisori daha ergonomik ama görüntüsü (özellikle yeşil olanı) bana direkt meyve bıçağını hatırlattığı için katlanırı seçtim sonunda.
MWF'nin koyunu, sonra çıkar oyunu...
@Mert_ Hocam sanırım bir sene oldu Feather ile tanışalı,sevgili Serdar abi'nin hediyesi.Sedef ve Ali Bıyıklı denemelerini kazasız belasız atlatmış,şimdilerde çelik ustura ile tıraş olmaya çalışan ben için Feather kesinlikle kalitesi,işçiliği,güvenliği ile kesinlikle memnun kalacağınız bir alet ama ekonomik açıdan yorum yapmam zor olur.Uygun zamanda resimlerini atarım Hocam.
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
@DeaKen @kokopelli @posicor @ahraz Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.
@Mert_ komşum ben de @DeaKen komşumun yazdıklarına katılmakla birlikte birşeyler eklemek istiyorum.

Ben Progress ile mutlu mesut yaşarken usturalar aklıma girdi. Taş ve kayış konusundaki bilgisizliğim ve öğrenme süreci nedeniyle bir shavette ile başlayayım dedim. Ucuz bir başlangıç olsun diye Ali Bıyıklı aldım. Fakat Ali Bıyıklı başlığında da paylaşmıştım, jilet takarken bir anlık gafletim sağ el işaret parmağımda 2 dikişe mal oldu. Tatilde olmama rağmen 9 gün denize giremedim, oğlumun yanında girip göbeğime kadar serinledim. 9. gün hastaneden çıkıp kendimi sulara attım Big Grin O süreçte forumda bahsi geçen tüm shavetteleri okudum ve gene en iyi kararın Feather olduğunu gördüm. Yalnız elim kuyruk yukarıda kullanıma alışık olduğu için katlanır model tercihim olacak.

Tabi burada asıl nokta, neredeyse bir çelik ustura fiyatlarında olan Feather öncesi 1 ay kadar da olsa shavette deneyimi yaşamış ve bu tip tıraştan memnun kalacağımı görmüş oldum. Şimdi kısmetse önce bir Feather sonrasında ise bir çelik ustura ile devam etmek niyetindeyim. Tavsiyem uygun fiyatlı bir shavette deneyin ama bu da güvenli bir model olsun.
@Dr.Fahrenheit Bende sizin gibi çok araştırdım insanın zevk için yaptığı birşeyinde hem göze hemde diğer duyularına hitap etmesi gerektiğini düşünüyorum.Ondan bütün shavetteleri geçip feather'a yöneldim.

Tasarım olarak çok beğenilicek bir ürün olmasada işlevsellik olarak üzerinde zaman harcanmış bir ürün diğerlerine göre daha farklı kullanıcı tecrübesi sunuyor.Ayrıca feather'da öğrenme sürecini satılan değişik jiletler ile ayarlıyabilme özelliği var.Yani öğrenme sürecinde mild bir jilet ile başlayıp ondan sonra agresif jiletlere yönelmek ve bu nedenle ilk shavette olarak feather'ı almak akla daha yatkın geliyor.

Zaten ustura gibi aletleri saymazsak başkada rakibi yada karşılaştırılıcak bir ürün yok.
@Mert_ komsum cok haklisiniz, ben de tirasimi keyifle ve zevk icin oldugumdan beri fonksiyonellikten daha fazlasini ariyorum, gozume de hitap etsin istiyorum.

Bu acidan shavetteler arasinda hem fonksiyonellik hem de gorsellik acisindan Feather hosuma gitti. Gerci henuz elime alip dokunmadim, hissetmedim ama gorsel olarak diger shvaetteler ile kiyaslayinca begendim. Tabi celik usturalardaki o zarif iscilik, saplarindaki guzellik yok ama yine de dedigim gibi kendi klasmani acisindan tatmin edici gordugun kadariyla.

Bugun Impa'dan siparis verip ilk adimi attim ben komsum. Ptesi gibi elime gecmis olacagini dusunuyorum. Gelince de paylasim yaparim. Artik umarim bundan sonraki adim celik ustura olur.
(15/09/2017, Saat: 23:10)Dr.Fahrenheit Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Mert_ komsum cok haklisiniz, ben de tirasimi keyifle ve zevk icin oldugumdan beri fonksiyonellikten daha fazlasini ariyorum, gozume de hitap etsin istiyorum.

Bu acidan shavetteler arasinda hem fonksiyonellik hem de gorsellik acisindan Feather hosuma gitti. Gerci henuz elime alip dokunmadim, hissetmedim ama gorsel olarak diger shvaetteler ile kiyaslayinca begendim. Tabi celik usturalardaki o zarif iscilik, saplarindaki guzellik yok ama yine de dedigim gibi kendi klasmani acisindan tatmin edici gordugun kadariyla.

Bugun Impa'dan siparis verip ilk adimi attim ben komsum. Ptesi gibi elime gecmis olacagini dusunuyorum. Gelince de paylasim yaparim. Artik umarim bundan sonraki adim celik ustura olur.

Şimdiden güzel günlerde keyifle kullanmanız dileği ile komşum.

Tapatalk kullanarak gönderildi
Bizim kalbimiz hep kırıktır çocuk. Ama, yinede eksik etmeyiz sol cebimizden umudu..

Nazım Hikmet
(12/09/2017, Saat: 18:46)kokopelli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Mert_ komşum. Yakın zamanda Kamisori şeklinde bir Artist Club edindim. Eğer usturaya alışıksanız tutuşunuzu biraz değiştirmeniz gerekebilir. Ben zaten özellikle sağ ile sol taraflara da hizmet verirken usturamı düz kullanıyordum, beni çok yadırgatmadı o yüzden. Ama geleneksel kuyruk havada tutuşa alışırsanız kapanan modeli daha mantıklı görünüyor.

Ağzı kapaklı olmadığı için ben Kamisori usturayı kapalı bir kutuda koruyorum. Yine de kutunun hareketlerinde usturanın sağa sola çarpma riski, dolayısıyla da jiletin körleşme riski olduğu için başka bir ürünün, lüks kalem kutusu gibi ortası lastikli bir kutusunu tercih ettim. Bunun yerine özel başlıklardan da alabilirsiniz.  Ya da, kapanıp açılabilen Feather...

Feather jiletleri aslında daha kalın ve keskin jiletler olduğu için normal DE jiletlerinden daha uzun ömürlü oluyor. Bununla birlikte, nispeten pahalı olan jilet maliyetleri, özellikle yüksek başlangıç fiyatını da hesaba katınca çoğunlukla yıldırıcı oluyor.

DE usturalar dar ağzı nedeniyle hissiyatten yoksun. Çelik ustura ek yatırım gerektiren bir konu. Uğraşmaktan zevk alıyor olmanız lazım. Dovo ve Feather'ı da jiletleri pahalı diye kenara ittik diyelim.  Aliexpress'ten biraz olsun alışveriş yapıyorsanız, biraz da aramayla, 6cm boyunda jiletler kullanan 77A, Antelope, Strong Leopard, vs gibi usturalar bulmak mümkün. Çift taraflı jiletlerin 100 adedi (kırınca 200 oluyor) 8 USD, ustura 4-8 USD.

Strong Leopard

Antelope

@kokopelli

Üstad bu jiletli usturaların jiletleri mevzusu bir süredir benim kafamı kurcalamakta. Forumda da aradığım şeyi bulamadım. Bir fırsatını kolluyordum başlık açmak için sizin bu yorumu gördüm.

Şimdi hepimizin bildiği Sedef gibi yarım jilet kullanan usturalar var. Bunların da jilet takma şekline göre değişik türleri var bu tamam.

Yine Sedef'e benzer fakat tam standart DE jilet kullanan modeller var bu da tamam.

Bir de sizin linkini verdiğiniz uzun jilet kullanan modeller var. Feather'ın böyle modelleri ve buna uygun jiletleri var. Peki bu jiletlerin bir standartı var mıdır? Nereden/nasıl temin edilir? Bir de taraklı gibi jiletler görüyorum internette dolanırken. Bu mevzu tam olarak nedir? Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.
@DeaKen komsum cok tesekkur ederim. Su an garip bir dusunce icine girdim. Hergun tiras olacak kadar uzamiyor sakallarim, ptesi okul acilacak, pazar gecesi tiras olurum ama Feather gelirse aksama da olmak isterim Smile Hani eksisozlukte bir buton vardi, aklima o geldi Big Grin

@pilotic komsum tarakli jiletler gordugum kadariyla sac ustura jileti olarak geciyor. Sanirim uzun saclar icin.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hergün jiletli ustura ile tıraş olunur mu? Fatihkorkmaz 14 5,162 23/06/2023, Saat: 14:49
Son Yorum: MERCAN.04
Video SATILIK: Parker SRX Jiletli Ustura Paslanmaz Çelik asrnnn 1 975 24/04/2023, Saat: 18:49
Son Yorum: asrnnn
  Ali Bıyıklı ve Sedef Ustura BigHillMe 195 210,790 14/03/2023, Saat: 10:15
Son Yorum: inter
  CAPTAIN FAWCETT USTURA Erdi 11 5,575 24/02/2023, Saat: 13:34
Son Yorum: CemBarlas
  Ustura İçin Jilet Seçimi ynspektas 53 31,648 31/03/2022, Saat: 10:59
Son Yorum: CemBarlas
  Jiletli ustura ve tıraş aleti kombini ile ilgili Oldstyle 5 2,629 27/09/2021, Saat: 10:00
Son Yorum: Oldstyle
  Parker Jiletli Ustura emiriko 33 62,868 10/09/2021, Saat: 09:01
Son Yorum: KurtaranS
  Zaza Ahşap Saplı Ustura shaving nick 22 10,371 04/09/2021, Saat: 11:35
Son Yorum: Eunus
  Jiletli Ustura Alımı Konusunda Tavsiye aminoasid 81 80,289 19/04/2021, Saat: 22:43
Son Yorum: Uzunluomer
  Ustura İçin Nasıl Pratik Yapılmalı Grandnovice 16 15,073 01/04/2021, Saat: 15:09
Son Yorum: denizdvn

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: