Ultrasonik Temizleyici ile Alet Bakımı
Geçenlerde Youtube'da Con'un (shave the man) videosunu izlerken gördüm. Küçük ve portatif bir ultrasonik temizleyiciyle aletlerini temizlediğini gösteriyordu. Videosu aşağıda;

Ben de bir tane aldım ebay'den. Fiyatı kargo dahil 60 dolar (Best Offer ile). Almadan önce epey araştırdım, en son Çin'de diş medikal ürünleri satan bir firmanın ürününü beğendim ve ebay dükkanlarından satın aldım. Ayrıca Con'un videosunda da görünen de aynı ürün. Alet Çin malı ve Çin'in en büyük diş sağlığı ürünleri üreten üreticilerinden birisiymiş. Yine web sitelerinde bu ürünü tanıtırken "Exclusive in Japan (TOSHIBA)" diye bir ifade kullanmışlar. Direkt belirtmemişler de sanırım, Toshiba'ya fason ürettiklerini ima etmişler anladığım kadarıyla. ebay ilanlarında ürüne bir yıl garanti verdiklerini de belirtmişler. Orijinal satış kutusunda ingilizce kullanım klavuzu ile geldi. İlginçtir, Çin'den değil de Hollanda'dan postalamışlar. Ürün resmi aşağıda;

4ufl3n.jpg

Bugün hem saatimi, hem de bir kaç tıraş aletimi temizledim, sonucu gerçekten tatmin edici. Sadece su ile değil de, biraz da fairy marka (deterjan oranı en yüksek bulaşık deterjanı) deterjan ekleyip kullandım. Bu şekilde çok daha etkili oldu. Tabi temizliğin etkinliğini artırmak ve bulaşık deterjanının iyice çözülüp işlevini artırmak adına aletin haznesine sıcak su koymak lazım.

Daha sonra antika alet temizliğimde kullandığım sabun şeklindeki metal temizleyici/parlatıcı ürünü bolca eritip suya karıştırdım ve içine antika aletlerimden bir tanesini denemek için attım, ancak bu pek başarılı olmadı. Yani biraz farketti ama öyle tatmin edici seviyede değil. Bu konuda da size danışmak istedim; birçok farklı meslek kolundan arkadaşlarımız var, yardımcı olmalarını rica edeceğim. Tavsiye ettiğiniz bir kimyasal solüsyon vb. bir ürün var mı bu alette antika ürünlerin kaplamalarını parlatmak için kullanabileceğim?
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
tıkanık kartuş nozzleı açmaktada aynı cihaz kullanılıyor
sıvı olarak solvent kullanılıyor bu işlemde
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
(08/02/2016, Saat: 22:21)BigHillMe Adlı Kullanıcıdan Alıntı: tıkanık kartuş nozzleı açmaktada aynı cihaz kullanılıyor
sıvı olarak solvent kullanılıyor bu işlemde

Doğru dediniz üstadım, önce Türkiye'de araştırdım, hep kartuş dolum siteleri çıktı karşıma. Ama istediğim gibi birşey bulamadım.

Malum solvent boya söker, bana kaplama parlatıcı birşey lazım. Antikaları ne kadar parlatırsanız parlatın, yılların verdiği şu sarımtrak rengi bir türlü attıramıyorum, illa biraz kalıyor.
Ultrasonik temizleyici ben de kullanıyorum. DE aletleri, sabun lekelerini gidermek amacıyla ayda bir ultrasonik temizleyici ile temizliyorum. Ben de sıvı bulaşık deterjanı kullanıyorum. Kullandığım cihaz, en fazla 480 saniyeye ayarlanabiliyor. Süre sorununda 480 saniyelik temizleme işlemini 2-3 kez tekrarlıyorum. Toplamda 20-25 dk. sonunda da etkili bir sonuç alıyorum. DE alet, sabun lekelerinden arınmış ve parlak bir görünüm kazanmış şekilde çıkıyor.

Kullandığım cihazı Tchibo'dan 77 TL'ye almıştım.

33pf4fp.jpg
@mavi üstadım verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Paylaştığınız aleti görmüştüm ancak Tchibo dönemsel ürün sattığı için artık satışını yapmıyor o nedenle bulamamıştım.

Bendeki alette tıpkı sizin 480 saniyelik. Zaten araştırdığım aletlerin hepsi bu şekilde, görünen o ki hepsi aynı prensipte üretiliyor. Ancak 20-25 dakikalık çalıştırma aletin kaplamasına zarar vermez mi? Biraz fazla gibi sanki.
(08/02/2016, Saat: 23:30)mavi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ultrasonik temizleyici ben de kullanıyorum. DE aletleri, sabun lekelerini gidermek amacıyla ayda bir ultrasonik temizleyici ile temizliyorum.
33pf4fp.jpg

Fotoda gösterdiği - yapılabilir gibi bir his doğurduğu şekilde saatleri içine koymuyoruz değilmi. Big Grin
@onurcakmak Üstadım, Merkur Progress için kullanıyorum. Herhangi bir problemle karşılaşmadım. EJ D89 için de birkaç defa kullandım, problem yaşamadım; ama yazdığınız gibi bazı aletlerde temizleme işleminin uzun süre art arda tekrarlanması sorun teşkil edebilir. Kullanma kılavuzunda temizleme işleminin en fazla kaç kere yapılacağı ile ilgili ilgili sınır getiren bir bilgi yok; ama tekrarlar arasında en az 5 dakika beklenmesi gerektiği uyarısı var. Burada dikkat edilecek konu, ultasonik temizleme cihazı ile temizlenecek cisimlerin tamamıyla hasarsız ve kılcal çatlaksız olması gerektiği. Aksi taktirde hasar/çatlak artabilir deniyor.

@AKadir Üstadım, Fotoğrafta yer alan plastik saat tutucu yardımıyla, saatin sadece metal kayış kısmı su içinde kalacak, mekanizma kısmı (saatin kendisi) su üzerinde kalacak şekilde saatin sadece metal kayışının temizlenmesi mümkün oluyor. Saatin mekanizma kısmı kesinlikle suya temas etmemeli ve bu cihaz ile temizlenmemeli. Zaten, ürünün kullanma kılavuzunda saatlerin bu cihazda temizlenmemesi gerektiği yönünde bir uyarı var.
(08/02/2016, Saat: 23:30)mavi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ultrasonik temizleyici ben de kullanıyorum. DE aletleri, sabun lekelerini gidermek amacıyla ayda bir ultrasonik temizleyici ile temizliyorum. Ben de sıvı bulaşık deterjanı kullanıyorum. Kullandığım cihaz, en fazla 480 saniyeye ayarlanabiliyor. Süre sorununda 480 saniyelik temizleme işlemini 2-3 kez tekrarlıyorum. Toplamda 20-25 dk. sonunda da etkili bir sonuç alıyorum. DE alet, sabun lekelerinden arınmış ve parlak bir görünüm kazanmış şekilde çıkıyor.

Kullandığım cihazı Tchibo'dan 77 TL'ye almıştım.

33pf4fp.jpg

Mavi komşum, süpermiş alet, bayıldım. Tchibo bazen yineliyor ürünleri takip etmek lazım. Paylaşım için teşekkürler.
Ultrasonic Temizleyiciler Hakkında onemli Bilgiler

Cihazın hicbir zaman tabanına urun koymayın. Ozel elek yada herhangi bir askı veya suzgec yardımıyla doldurdugunuz suyun yarısı hizasında asınız. Dibine deymesin. Aleti bozma ihtimali bile oldugu soyleniyor. Ayrıca dibi cizilince temizleme performansı dusuyor. Bize soyleyen olmadı, acı yoldan ogrendik Smile

Cihaza ozel temizleme solusyonu da satılmaktadır, ama camsil, pril(denemedim kopurtme yapmaz umarım) vs. gibi urunlerde kullanabilirsiniz.

Sıcak ısıtma yapabilen modeller tercih edilir. Sıcak suda ultrasonic temizlik cok etkilidir.

Gillette Fatboy, slim gibi ayarlı makinaların, ayar rakamlarındaki boyaları cıkarabilir. Kullanmanız tavsiye edilmez. (Boyaların restorasyonu akrilik/enamel boya ile mumkundur, youtube da ornekleri var.)

Saat gibi su gecirmez elektronik malzemeleriniz olsa dahi, cihazın kendisini degil, askısını kayısını vs. ultrasonic ile temizlemeniz onerilir. Ultrasonic mikro baloncuk uretir, cihazınızın contaları arasından gecip, su gecirmezlik ozelligini asabilir.

Aklıma gelenler umarım faydası olur.
Bende 4lt lik bu veya benzeri ısıtıcılı bir model var senelerdir.
2nar4p3.jpg
Şu sıralar rotasyonumda olan aletlere ultrasonik temizleyiciyle temizlik yaptım.

Merkur Futur bu temizlik yöntemine uygun değil(miş), onu da deneyip görmüş oldum. Merkurun hem bu Futur'da hem de eski Vision'da kullandığı bu mat kaplama yöntemi sabıkalıdır. İşlemi yapmadan önce şüpheliydim ama yine de bi deneyeyim dedim (hani bir kereden bir şey olmuyormuş ya!). Süreyi kısa tuttum ve işlemi yaptım, ancak kaplamada pütürleşme oldu. Allah'tan kötü bir durum yok ama kaplamanın ömründen en az bir-iki yıl eksiltmiş oldum

2045dba206578df35ce3b7c9d5aeddda.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ortanın Bir Tık Üstü Agresiflikte Alet Tavsiyesi Murathan Kurt 16 5,525 13/06/2021, Saat: 01:23
Son Yorum: Murathan Kurt
  Tıraş Malzemelerinin Bakımı sifujack 144 95,285 27/02/2021, Saat: 15:12
Son Yorum: Laylaylom
  R41'ten sonraki alet. husmenusta 21 10,246 19/11/2018, Saat: 18:23
Son Yorum: husmenusta

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: