Youtuber amcadan karşıt yaklaşım
Merhabalar arkadaşlar az önce bulduğum ve her ne kadar yavaş ve sıkıcı konuşan amcamızı kapatmaya elim gitsede sonuna kadar izlediğim bu uzun videoyu sizlerle paylaşmak istedim . Öncelikle video traş ekipmanlarını tanıtmakla başlayıp bazı püf noktalardan bahsederek ilerliyor , amcanın bazı yerlerdeki alaycı ve samimi konuşmaları siz farketmeden yüzünüzde tebessüm oluşturacağına eminim . Videoyu asıl paylaşma nedenime gelecek olursak şimdiye kadar duyduğum traş tekniklerinin başında gelen sakal yumuşatmayı tamamen karalayıp farklı bir bakış açısıyla nedenini açıklıyor olması . Sakalları yumuşatmanın onlara esneklik kazandıracağını o yüzdende jilet tarafından kesilirken yatıp düzgün kesilemeyeceğini , yapmamız gerekenin sakalı sert ve temiz tutmak olduğunu idda ediyor . Videoya başlamadan önce sakalı yumuşatmanın önemli olduğunu söyleyenlere aptal demesini üzerinize alınmamanızı öneririm şahsen ben öyle yaptım Big Grin İyi seyirler

Videoyu izlemedim ama bu sakalı sert tutmak, ıslatmanın onu kesmeyi daha zor hale getirdiği gibi düşünceleri savunan bir cemaat var. Ben bana göre absrüd olan bu düşünce tarzına tamamen karşıyım. Berberde bile saçınız kesilirken su püskürtülüp saçınız ıslatılır, makas zorlanmadan keser. Ahşap işinde zorlanan rende, ıskarpela rahat kessin diye ahşap ıslatılır ki yumuşasın. Saç, sakal keratin dokulardandır tırnak gibi. Tırnaklarınız suyla yumuşadıktan sonra daha rahat kesilir.

Yumuşatılmamış sakalla tıraşta sakllarınız yolunur, daha baskı gerekiri jilet cildi daha fazla kazır. Sonuçta hem cildiniz tahriş olur hem jiletiniz daha çabuk körelir. Sıcak suyla yumuşattığınız sakal bile soğuk suyla yumuşattığınız sakallan daha kolay kesilir ki hiç yumuşatmamanın etkisi daha da kötü olur. Yumuşatılmamış sakal temiz sakal değildir. Aksine üzerinde ölü deri döküntüleri, vücut yapı, toz ve kir olan sakaldır. Fırça ve köpük ile yumuşattığınızda, hem deriniz, hem sakalınız temizlenmiş olur. Jilet yumuşamış sakal üstünde değil, yağlı sakal üstünde kayar aksine. Köpükle yumuşatmada jiletin dokunduğu anda kesmesi için daha temiz bir yüzey yaratılmış olur. Jilet zorlanmadan kayar, cilt tahriş olmaz.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Bu herif makarnayı kaynatmadan yiyordur kesin. Süper al dente Smile
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
Sakalı yumuşatmanın sakala esneklik kazandırdığı; bu nedenle de sakalların kesilirken yatacağı ve düzgün kesilemeyeceği ifade edilmiş. Aksine, sakalları yumuşatma amacıyla uygulanan köpük, sakalları çepeçevre sarar ve sakalın esnekliğini azaltır; yatmasını önler.

Sakalların yumuşatılmaması, sert sakalın daha düzgün kesileceği düşüncesinde de sert cisimler daha zor kesilir, kesici aletin de kullanım ömrünü kısaltır. Yumuşak cisimler ise daha kolay kesilir. Bir kağıdı düşünelim; ıslanıp şişmiş ve yumuşamış bir kağıt, ıslanmamış bir kağıttan daha kolay yırtılır.
Bence hiç detaya gerek yok ..baştan itibaren tipten ve tarzdan kaybediyor zat-ı muhterem...antipatik bir tip
insan sorunlarını anlatmak ile onlara çözüm bulmanın aynı şey olmadığını anladığında artık büyümüş demektir
Open comp razor için söyledikleri ilginç geldi bana
Bu sert sakal meselesine ben de takıldım, o nedenle bu yarım saatlik videoyu baştan sona izledim. Biraz radikal çıkışlar yapmış, aslında gerek yok, hatta yapmasa belki daha çok kişiye hitap ederdi. Fusion kullananlara, sakal yumuşatanlara direkt idiot dersen olmaz tabi. Open comb için söyledikleri doğru, ancak her OC dediği şekilde değil, o detayı vermesi lazım. Örneğin R41 jilet açısı nedeniyle gerçek bir agresif iken, 11C yüzünüzdeki köpüğü pamukla almak gibi.

O sert sakal konusunun geçtiği yer, bu videoda da bahsettiği eski bir kitap. Bu adam da belli ki bu kitabın etkisinde epey bir kalmış ve öğrendiklerini biraz sert bi şekilde ifade ediyor. Neyse bahsi geçen kitaptaki ilgili bölümü okuduğu videonun linki; https://youtu.be/tw_bqD22gGQ?t=3m10s

Bu da bahsi geçen kitap; https://archive.org/details/shavingmadeeasyw0020th

Bana ilginç geldi bu teknik, bugün bi deneyeceğim. Hatta eski toprak MWF ile bu testi yapacağım, bakalım ne olacak.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: