Yaprak Jilet nasıl yapılır?
Video 

www.tekyumruk.com
bizim derby de surec bence boyle degil.
olsa daha keskin olurdu.
(05/05/2012, Saat: 23:29)totan35 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bizim derby de surec bence boyle degil.
olsa daha keskin olurdu.

Big GrinBig GrinBig Grin
Arkadaşlar video Türkçe olması açından Çok yararlı.
Keyifli Seyirler.
Croma Fabrikaları
http://tugashow.com/video/xrdxqm
Üretimde ne kadar çok aşama varmış. Güzel bir bilgilendirme olmuş, teşekkürler.
3 aşağı 5 yukarı tüm markaların üretim yöntemleri benzer olsa gerek ama sonuçta markalar arasında önemli ölçüde farklar olabiliyor. Acaba kalitede en çok fark yaratan aşamalar hangileri? Keskinlik için doğal olarak ilk aklıma gelen bileme işlemidir tabi ki ama konforu bu kadar çok etkileyen hususlar ne olabilir?
(08/07/2016, Saat: 15:40)msakalli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üretimde ne kadar çok aşama varmış. Güzel bir bilgilendirme olmuş, teşekkürler.
3 aşağı 5 yukarı tüm markaların üretim yöntemleri benzer olsa gerek ama sonuçta markalar arasında önemli ölçüde farklar olabiliyor. Acaba kalitede en çok fark yaratan aşamalar hangileri? Keskinlik için doğal olarak ilk aklıma gelen bileme işlemidir tabi ki ama konforu bu kadar çok etkileyen hususlar ne olabilir?

Merhabalar, en belirgin birinci faktör 'ısıl işlem' aşamasıdır. Herkes nasıl kola yapamıyorsa ısıl işlemi de her fabrika tam kıvamında yapamayabiliyor. Ciddi deneyim kıdem teknoloji gerektiriyor. Çeliğin sertliği ve dayanımı burda ortaya çıkıyor.

İkinci önemli aşama ise bileme işlemidir. Bileme tek seferde yapılmayıp aşamalı olarak yapılıyorsa kalite artıyor. Bileme taşlarının kalitesi ve kullanım ömrü çok önemlidir. Taşlar sürekli aynı bileme oranını yakalayamaz belirli aralıklarla düzeltilmesi gerekiyor. Taşların yüzey kalitelerini ölçen cihazlar var. Bunlar yapılmadığı zaman kalite düşüyor. ( Taş harici farklı bileme ekipmanlarıda bulunmaktadır. ) Taşlara jiletleti otomatik olarak ileten mekanizmalarda önemlidir.

Fabrikaya giren çeliğin istenilen standartı karşılaması çok önemlidir. Örneğin 304 kalitede olup aynı standardı taşımayan çelikler bulunmaktadır. Isıl işlemde de hata verdirir bu husus.

Kaplama çok önemlidir, kaplama istasyonlarının standartları koruması ve kaliteli ham madde içermesi gerekmektedir.

Deneyimli işçi çalıştırmak gereklidir. Sürekli işçi değiştitildiğinde aynı süreci anlayıp kalite standartlarını yakalaması düşüktür.

İyi işleyen otomasyon/konveyör gibi sistemleri olmalıdır.

Bunları yıllar önce jilet fabrikasında çalışan bir arkadaştan öğrenmiştim, çok şey anlattı ama aklımda kalanlar bunlar. Bu konuda daha çok bilgi istenirse bu arkadaşa sorabilirim.

Saygılar
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

(09/07/2016, Saat: 01:15)rocnel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar, en belirgin birinci faktör 'ısıl işlem' aşamasıdır. Herkes nasıl kola yapamıyorsa ısıl işlemi de her fabrika tam kıvamında yapamayabiliyor. Ciddi deneyim kıdem teknoloji gerektiriyor. Çeliğin sertliği ve dayanımı burda ortaya çıkıyor.

İkinci önemli aşama ise bileme işlemidir. Bileme tek seferde yapılmayıp aşamalı olarak yapılıyorsa kalite artıyor. Bileme taşlarının kalitesi ve kullanım ömrü çok önemlidir. Taşlar sürekli aynı bileme oranını yakalayamaz belirli aralıklarla düzeltilmesi gerekiyor. Taşların yüzey kalitelerini ölçen cihazlar var. Bunlar yapılmadığı zaman kalite düşüyor. ( Taş harici farklı bileme ekipmanlarıda bulunmaktadır. ) Taşlara jiletleti otomatik olarak ileten mekanizmalarda önemlidir.

Fabrikaya giren çeliğin istenilen standartı karşılaması çok önemlidir. Örneğin 304 kalitede olup aynı standardı taşımayan çelikler bulunmaktadır. Isıl işlemde de hata verdirir bu husus.

Kaplama çok önemlidir, kaplama istasyonlarının standartları koruması ve kaliteli ham madde içermesi gerekmektedir.

Deneyimli işçi çalıştırmak gereklidir. Sürekli işçi değiştitildiğinde aynı süreci anlayıp kalite standartlarını yakalaması düşüktür.

Bunları yıllar önce jilet fabrikasında çalışan bir arkadaştan öğrenmiştim, çok şey anlattı ama aklımda kalanlar bunlar. Bu konuda daha çok bilgi istenirse bu arkadaşa sorabilirim.

Saygılar

Komşum çok güzel açıklamışsınız. Elinize sağlık.
15 Perdede Yakın ve Temiz Tıraş Uzmanı
(09/07/2016, Saat: 01:15)rocnel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar, en belirgin birinci faktör 'ısıl işlem' aşamasıdır. Herkes nasıl kola yapamıyorsa ısıl işlemi de her fabrika tam kıvamında yapamayabiliyor. Ciddi deneyim kıdem teknoloji gerektiriyor. Çeliğin sertliği ve dayanımı burda ortaya çıkıyor.

Saygılar
Detaylı bilgilendirme için çok teşekkür ederim, gerçekten merak ettiğim bir konuydu.
@rocnel - Murat Bey,

Belki daha önce sorulmuştur ama merak ettim. Siz hiç jilet üretmeyi düşündünüz mü? Jilet üretimi geleneksel tıraşın diğer ekipmanlarına (örneğin DE/SE alet, sabun) göre daha mı zor? Daha kapsamlı bir teşkilatlanma mı gerektiriyor? (Önceki yazdıklarınızdan bu sonucu çıkarıyorum) Yoksa üretim sonrası mı (reklam, tanıtım, pazarlama, satış vs.) problem? Eminim ki siz bu işi de yapabilir ve kaliteli bir ürün ortaya çıkarabilirsiniz.
(09/07/2016, Saat: 16:35)msakalli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @rocnel - Murat Bey,

Belki daha önce sorulmuştur ama merak ettim. Siz hiç jilet üretmeyi düşündünüz mü? Jilet üretimi geleneksel tıraşın diğer ekipmanlarına (örneğin DE/SE alet, sabun) göre daha mı zor? Daha kapsamlı bir teşkilatlanma mı gerektiriyor? (Önceki yazdıklarınızdan bu sonucu çıkarıyorum) Yoksa üretim sonrası mı (reklam, tanıtım, pazarlama, satış vs.) problem? Eminim ki siz bu işi de yapabilir ve kaliteli bir ürün ortaya çıkarabilirsiniz.

Teşekkür ederim. Piyasada birçok marka jilet var. İşin aslı üretici olanlar %10'u dahi değildir. Bir jilet fabrikası belki 10 markaya jilet üretmektedir. Parayı veren düdüğü çalar hesabı iş görülmektedir. Kalite isteniyorsa üretici ile anlaşılıyor. Kullanılacak çelik seçiliyor, kaplama yöntemi ekipmanları belirleniyor, bileme ekipmanları belirleniyor, koruyucu kağıt/kimyasal ambalaj belirleniyor ve üretime A markası için başlanıyor. Bir bakıyorsunuz B markası adıyla dandik jilet üreten fabrika A markasıyla kaliteli bir ürün ortaya çıkarıyor. Yani iş tamamiyle ticari yönü olan bir sektör. A markası itibarına, marka değerine, dağıtım ve pazarlama imkanlarına güvenerek yatırım yapıyor. Türkiye'de zaten jilet fabrikası var, isteseler yatırım yapıp dünyanın en iyi jiletini de yaparlar ama dünya nazarında ortadoğu malı olarak ilgi görmekten öteye geçmek harbi zor iştir. Türkiye'de çok az teknolojik ürün imalatçısı dünya çapında Avrupalı gibi ilgi görmektedir(Arçelik vb.).

Sonuç olarak yerli Derby firmasının kendisini geliştirerek kaliteyi sürekli arttırma çabası içinde olması gerekiyor. Derby kötü demiyorum. Türkiye'de hatta Ortadoğu'da bu işi yapabilen tek kuruluştur. Bizim işimiz de çelik işleyerek sanayiye ara mal üretmektir.
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Nasıl tıraş olunmaz! OnLyTNT 52 62,030 30/04/2020, Saat: 03:13
Son Yorum: Gens_darmes
  Bu nasıl bir tıraş? Palace 20 11,297 24/05/2019, Saat: 18:17
Son Yorum: ekindgn
  Executive shaving "safety razor ile nasil tras olunur videosu" Aedan 40 37,843 21/11/2017, Saat: 23:52
Son Yorum: husmenusta
  jilet sterilizasyonu koray_c 4 7,068 10/07/2016, Saat: 00:08
Son Yorum: ErGüN
Video Merkur vision nasıl yapılıyor? anarche 2 7,429 06/12/2013, Saat: 16:51
Son Yorum: agatam
  Jilet Çek - Usturadan Jilet Çıkarma Makinesi _Olgun_ 17 24,310 29/11/2013, Saat: 11:27
Son Yorum: mavi
Video Çelik ustura nasıl yapılır? anarche 7 16,332 21/04/2012, Saat: 14:06
Son Yorum: anarche
Video Tıraş fırçası nasıl yapılır? anarche 0 6,446 20/04/2012, Saat: 00:58
Son Yorum: anarche

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: