Tima TA-779 vs Ming Shi MP-023G
Son zamanlarda edindiğim iki tıraş aletini elimden geldiğince incelemeye çalışacağım. İnternette özellikle Tima adına bir yorum veya inceleme olmadığı için genel hatları konu alan ve bol resim içeren bir incelemeyi sizlerle paylaşma gereksinimi duydum. Piyasada kolay bulunabilirlikleri ve uygun fiyatlarıyla dikkat çeken ürünler bence. Bu tıraş aletlerini çok detaylı bilecek kadar uzun bir süre kullanmasam da anlatımımdan çok resimlerin bir yardımı olacaktır diye umuyorum.
Tima ve Ming shi kafa yapısı olarak birbirlerine benzeseler de parlak kaplaması ve kaplamanın kalitesi olarak Ming shi bariz önde. Ming shi'yi aldığım dükkanda çok zorlanmadan ilk tıraş aletini alıp çıktım, defo ya da herhangi bir kusur görmedim ancak Tima satın alırken dikkatli olmak gerek zira abartısız ortalama 15-20 tıraş aleti arasından sadece bir tane defosu olmayan, jilet tutuşu ve kusuru minimal düzeyde bir Tima bulabildim.
Fiyat olarak Tima, Ming shi'nin yarı fiyatına edinilebiliyor. Ming shi 10-12 lira arasında, Tima ise 5-10 lira arasında satın alınabiliyor. Sanırım fiyat farkını da kaplama kalitesi ve daha tutarlı yapıya sahip olma belirliyor. Kutu farkı ise Ming shi'de kutuya yapışık bir mini ayna var ve bir adet ming shi jilet tıraş aletiyle beraber geliyor. Tima'da ise ayna ve jilet kutu içeriğinde yok.
Kullanılan jiletten jilete değişik geribildirimler elde etmekle birlikte, Mild/orta karar bir tıraş aleti olduklarını söyleyebilirim. Rapira,Shark ve Permasharp jiletlerle kesiksiz, tahrişsiz, boyunaltı da dahil tam sinekkaydı sağlayan tıraş aletleri her ikisi de. Ancak Mem jilet ile denememde her ikisinde de sinekkaydı sonuca rağmen süreç boyunca minimal kesikler ve takılmalar yaşattı. Güzel bir jilet kombinasyonuyla ise harika tıraş veren aletler her ikisi de. Dizayn ve kaplama kalitesi dışında tıraş hissiyatı olarak oldukça yakın karaktere sahip gibi her iki alette, tam emin olmamakla birlikte Ming shi bir miktar daha mild olabilir gibi geliyor.
Şimdilik izlenimlerim böyle, her iki ürünün resimleri ise şu şekilde:
P_20151225_093920_p.jpg
P_20151225_093732_1_p.jpg
P_20151225_094419.jpg
P_20151225_094341.jpg
P_20151225_094258.jpg
P_20151225_094227.jpg
P_20151225_094915.jpg
P_20151225_095312.jpg
P_20151225_095123.jpg
P_20151225_095340.jpg
P_20151225_095356.jpg
P_20151225_095411.jpg
P_20151225_095545.jpg
P_20151225_095606.jpg
P_20151225_095643.jpg
P_20151225_095819_p.jpg
P_20151225_095837.jpg
P_20151225_095710.jpg
P_20151225_095952.jpg
P_20151225_095859.jpg
Arkolik Fırça Ekipman: http://tinyurl.com/recklesstr
Çok güzel bir inceleme olmuş üstad, eline sağlık gerçekten.

Bu aleti edinen arkadaşlar, agresiflik seviyesini kendilerine göre ayarlayıp, günlük tıraş eltleri olarak kullanabilirler. Bu ayarı yapmak için gerekli olan şek bir çekiç ve düz bir masa kenarı. Malum, bu aletler eski Gillette marka aletlerin replikası. Gillette, bu tasarımın ayarlı versiyonlarını da üretti zamanında.

Ayar mekanizmasının çalışma prensibi, jileti büken kısmı yukarı aşağı indirip, alttaki koruma barının olduğu tepsiyle aradaki boçluğu artırmaktan ibaret. Dolayısıyla siz de bu ayarı çekiç ve masa kenarı yardımıyla yapabilirsiniz. Baş aşağı tuttuğunuz aletin koruma barını masa kenarına koyun, geri kalan kısımları boşluğa gelsin. Çekiçle baş aşağı duran aletin sap kısmına birkaç kez vurduktan sonra, koruma barı aşağı bükülüyor. Aynı işlemi aynı ölçüde diğer taraf için de uygulayıp eşitleyin. Ancak dikkat edin ve ölçüyü fazla kaçırmayın, çünkü fazla agresif hale getirirseniz geri düzeltmesi çok zor oluyor. Tavsiyem, bir miktar agresifleştirdiğiniz aletle tıraş olup denemeniz, sonrasında ya öyle bırakın ya da biraz daha çekiçleyin.

Yeni başlayanlara bu aletleri önermeyi tavsiye etmiştim. Bu şekilde ucuz bir alet edinip, önce kendi mild ayarında ilk tıraşlarını olup, sonra yavaş yavaş agresiflik derecesini yukarda bahsettiğim şekide artırabilirler.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Üstad, İnceleme için teşekkürler.

E5553 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
https://www.facebook.com/KariaBrushWorks
(26/12/2015, Saat: 03:35)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok güzel bir inceleme olmuş üstad, eline sağlık gerçekten.

Bu aleti edinen arkadaşlar, agresiflik seviyesini kendilerine göre ayarlayıp, günlük tıraş eltleri olarak kullanabilirler. Bu ayarı yapmak için gerekli olan şek bir çekiç ve düz bir masa kenarı. Malum, bu aletler eski Gillette marka aletlerin replikası. Gillette, bu tasarımın ayarlı versiyonlarını da üretti zamanında.

Ayar mekanizmasının çalışma prensibi, jileti büken kısmı yukarı aşağı indirip, alttaki koruma barının olduğu tepsiyle aradaki boçluğu artırmaktan ibaret. Dolayısıyla siz de bu ayarı çekiç ve masa kenarı yardımıyla yapabilirsiniz. Baş aşağı tuttuğunuz aletin koruma barını masa kenarına koyun, geri kalan kısımları boşluğa gelsin. Çekiçle baş aşağı duran aletin sap kısmına birkaç kez vurduktan sonra, koruma barı aşağı bükülüyor. Aynı işlemi aynı ölçüde diğer taraf için de uygulayıp eşitleyin. Ancak dikkat edin ve ölçüyü fazla kaçırmayın, çünkü fazla agresif hale getirirseniz geri düzeltmesi çok zor oluyor. Tavsiyem, bir miktar agresifleştirdiğiniz aletle tıraş olup denemeniz, sonrasında ya öyle bırakın ya da biraz daha çekiçleyin.

Yeni başlayanlara bu aletleri önermeyi tavsiye etmiştim. Bu şekilde ucuz bir alet edinip, önce kendi mild ayarında ilk tıraşlarını olup, sonra yavaş yavaş agresiflik derecesini yukarda bahsettiğim şekide artırabilirler.
İncelemeyi beğendiğinize sevindim üstadım Smile Agresifleştirme ile ilgili ipucu için teşekkürler, gerekirse bu konudan okuyup uygularım ilerde. Bu tarz bir müdahalede bulunmamıştım şimdiye dek, ancak pratik bir çözüm.
Yalnız bir keresinde silo kapakları açılmayan bir slim'e denk gelmiştim. Düz tornavida yardımıyla koruma barındaki eğikliği düzeltip çalışır hale getirmiştim Smile
(26/12/2015, Saat: 10:19)crionics Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstad, İnceleme için teşekkürler.

E5553 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben teşekkür ederim üstadım Smile Bir faydam olabildiyse ne mutlu Smile
İnceleme için teşekkürler recklesstr. Günün tıraşında Tima kullandığınızı ve sinekkaydı bir tıraş elde ettiğinizi görünce şaşırıp uzun zamandır elimi sürmediğim Tima'yı tekrar denedim ama değil sinekkaydı bir yanağı bile bitiremedim. Hangi açıyla denediysem olmadı. Elimdeki kusurlu bir alet olabilir, zira jileti neredeyse hiç bükmüyor. Belki onurcakmak tekniğiyle bir ayar yapmalıyım Smile
Rimei'nin yanına bir TTO olsun diye almıştım, denk geldiğimde bir de ming shi denemeliyim.
Eline sağık @recklesstr teşekkürler..

@pardus, sana ve bana biraz mild kaçıyor bu alet.. senin sakalları ve ve benim sakalları temiz alması mümkün değil gibi. Sanırım elindeki alet hatalı değil..
Guzel ve detayli inceleme olmus, elinize saglik.
(28/12/2015, Saat: 10:22)pardus Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İnceleme için teşekkürler recklesstr. Günün tıraşında Tima kullandığınızı ve sinekkaydı bir tıraş elde ettiğinizi görünce şaşırıp uzun zamandır elimi sürmediğim Tima'yı tekrar denedim ama değil sinekkaydı bir yanağı bile bitiremedim. Hangi açıyla denediysem olmadı. Elimdeki kusurlu bir alet olabilir, zira jileti neredeyse hiç bükmüyor. Belki onurcakmak tekniğiyle bir ayar yapmalıyım Smile
Rimei'nin yanına bir TTO olsun diye almıştım, denk geldiğimde bir de ming shi denemeliyim.
Rica ederim ne demek komşum Smile GartBnx üstadın dediği gibi mild bir alet olduğundan daha agresif bir tıraş aleti daha efektif olabilir diye düşünüyorum. Bir kere de iyi bir ön hazırlık ile deneyin fark olmazsa alıştığınız tıraş aletiyle devam edersiniz.
(28/12/2015, Saat: 11:03)GartBnx Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eline sağık @recklesstr teşekkürler..

@pardus, sana ve bana biraz mild kaçıyor bu alet.. senin sakalları ve ve benim sakalları temiz alması mümkün değil gibi. Sanırım elindeki alet hatalı değil..
Ben teşekkür ederim üstadım Smile Yorumunuza katılıyorum.
(28/12/2015, Saat: 12:24)mecheng Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Guzel ve detayli inceleme olmus, elinize saglik.
Beğendiğinize sevindim komşum, sağolun Smile
Tima TA-779 modelini bugün bir milyoncuda görünce Geltir'de bir inceleme patlatırım hevesiyle kalitesini düşünmeden aldım. Sonra bilgisayara oturup incelemenin olduğunu görünce hevesim söndü. Gene de yeni aletime elbette şans verecektim.

Cella + Gillette Stainless + Omega domuz kılı fırça kombinasyonuyla risk almaksızın bir günlük sakalıma giriştim.

Her şeyden önce tek parçalı ilk aletim olduğundan jiletin kolayca oturtulmasına ve aletin kanatlanır yapısına hasta oldum. Fakat jileti yerleştirmeden önce Tima'yı sallayınca hafif bir şıkırtı duydum. Jilet sonrası herhangi bir ses kalmadı, içim rahatladı. Tima TA-779 elimdeki jilet tutuculardan Rimei ile kıyaslanacak yapıda. Yarım cm daha uzun, biraz daha hafif, kaplama kalitesi olarak benzer gözüküyor. Fakat bu tek parça yapıda jiletin oturtulduğu kısmın neden böyle yapıldığını anlayamadım. Rimei'ye jilet tam olarak otururken Tima'ya konulan jilet sıkıştırma öncesi sağa-sola oynar durumda. Sanırım bu tek parçalı aletlerin genel sıkıntısı. Bu konuda eskiye saplanmak yerine yeni tasarımsal çözümler geliştirilebilir. Jileti takıp inceleyince Tima'mın jileti kusursuz tutmadığını gördüm. Jiletimin dar kenarlarından birisi daha aşağıdaydı ve dört köşesi de farklı duruyordu. Ayrıca kesici ucu fazla dik bakıyordu sanki. Tek parçalı, kaliteli, ayarlanabilir bir tutucuya mutlaka sahip olmam gerektiğini anladım bu akşam itibariyle.

Tıraşa geçtiğimde ise bazı kombinasyonlar ile geçmişte kısmen almış olduğum sakal kesme sesini bolca aldım. Tutucuda bir terslik, bir sıkıntı vardı. Tutuş açısının fazla dik olduğunu anlayıp hemen pozisyon aldım ve durumu biraz olsun kurtardım. Bu sefer de kesme kabiliyetinde aksamalar oluştu. Bir şekilde tıraşı tamamladım ve yeni denemelerin sağlaması adına şap testine geçtim. Bu testin sonucu tarihi hezimet oldu. Derby, Shark, Rapira gibi jiletlerin aldığının bariz altında bir skor ile geceyi tamamladı kadrom. Tam notunu vermek için Rimei ile denk koşullarda kıyaslamam lazım.

Sonuç olarak Tima TA-779 sınıfta kaldı. Belki recklesstr'nin dediği gibi kusursuz tasarımı aramak gerekirdi ama sıfır ürünlerin kutuların açıp kurcalamak harcım olmamıştır hiç. Nacizane mini incelemem burada kıvrılıp dursun.
Her iki incelemede çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  tima tıraş makinası srwann 19 27,634 19/07/2022, Saat: 16:33
Son Yorum: muhendisbey

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: