Timor TTO İncelemesi
Komşular bende konuyu hortlatıyorum, İlk DE alet almak istediğimde bu ürünü gözüme kestirmiştim, ama gerçekten ürüne bakıyorum aliexpresten qshave ürünlerine bakıyorum bire bir aynı görüntüde. Birde Timorun bu aleti çinde ürettirdiğini öğrenince vazgeçtim. Burada ki incelemelere bakınca da iyi ki almamışım diyorum. Çok almak istersem Qshave yada Weishi üzerinden alırım artık. Timor 1353 en azından almanya üretimi ve beğenilen bir alet ancak yurt dışında timor tıraş aletleri çok bilinmiyor gördüğüm kadarı ile. Firma baya küçükmüş sanırım yabancı forumlarda birisi yazmıştı almanyanın bir kasabasında fabrika satış mağazasına gittim (fabrika dediğimde atölye, 8-10 kişi çalışıyor) yazmış.
(10/05/2019, Saat: 13:15)Silentsv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşular bende konuyu hortlatıyorum, İlk DE alet almak istediğimde bu ürünü gözüme kestirmiştim, ama gerçekten ürüne bakıyorum aliexpresten qshave ürünlerine bakıyorum bire bir aynı görüntüde. Birde Timorun bu aleti çinde ürettirdiğini öğrenince vazgeçtim. Burada ki incelemelere bakınca da iyi ki almamışım diyorum. Çok almak istersem Qshave yada Weishi üzerinden alırım artık. Timor 1353 en azından almanya üretimi ve beğenilen bir alet ancak yurt dışında timor tıraş aletleri çok bilinmiyor gördüğüm kadarı ile. Firma baya küçükmüş sanırım yabancı forumlarda birisi yazmıştı almanyanın bir kasabasında fabrika satış mağazasına gittim (fabrika dediğimde atölye, 8-10 kişi çalışıyor) yazmış.

Komsum Timoru küçümseme, 10 kişi az değil; Mühledede 20 kişi çalışıyor.
Deden gibi tıraş ol.
(11/06/2019, Saat: 00:23)Poerio Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komsum Timoru küçümseme, 10 kişi az değil; Mühledede 20 kişi çalışıyor.

Yok komşum kimseyi küçümsemek ne haddime asla. Yanlış anlaşılmasın forumda yazılanı ilettim ben. Timorun kötü bir marka olduğunu düşünmüyorum. Bu ürünü için kötü değil ama aynı ürünü çok daha ucuza üreticisi satıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
(10/05/2019, Saat: 13:15)Silentsv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşular bende konuyu hortlatıyorum, İlk DE alet almak istediğimde bu ürünü gözüme kestirmiştim,  ama gerçekten ürüne bakıyorum aliexpresten qshave ürünlerine bakıyorum bire bir aynı görüntüde. Birde Timorun bu aleti çinde ürettirdiğini öğrenince vazgeçtim. Burada ki incelemelere bakınca da iyi ki almamışım diyorum. Çok almak istersem Qshave yada Weishi üzerinden alırım artık. Timor 1353 en azından almanya üretimi ve beğenilen bir alet ancak yurt dışında timor tıraş aletleri çok bilinmiyor gördüğüm kadarı ile. Firma baya küçükmüş sanırım yabancı forumlarda birisi yazmıştı almanyanın bir kasabasında fabrika satış mağazasına gittim (fabrika dediğimde atölye, 8-10 kişi çalışıyor) yazmış.

İmpa'dan bir adet Timor TTO aldım, mat krom kaplı. Evet, Çin'de üretilmiş ama işçiliğine hayran kaldım. Timor TTO, kesme kalıbı ile pirinç plakalardan kesilerek(pres/baskı) üretilmiş. Kesme işlemleri çok güzel yapılmış. Kesme kalıbı işi çok risklidir ama bunu başarı ile yapmışlar. Daha sonrasında belli bölümlerini elle belli bölümlerini de tambur ile tesviye etmişler. Tahminimce pirinç levhaları sertleştirmek için de ısıl işlem yapmışlar. Sonrasında tabancalara uygulanan sert mat krom kaplama işlemini yapmışlar. Sap tornayla masif pirinçten yapılmış. Mekanizması çok güzel çalışıyor, kusursuz şekilde açılıp kapanıyor, jileti tutuyor. Sap desenleri de çok güzel işlenmiş. Açıkçası bayağı detaylı kumpasla inceledim. Kayda değer kusur  bulamadım desem yeridir. 100 liralık bir alet için bunları konuşuyorum. Kelebek alet seven varsa, Timor TTO'yu öneririm. Tıraş olmadığım için kesim kısmı hakkında yorum yapamıyorum ama eminim işçiliği kadar iyidir.

Timor, Almanya kökenli bir alet. Tahminimce, timor firması, kesme kalıplarını ve üretim tekniklerini Çin'de benzeri işi yapan bir yere göndererek yapmış da olabilir, ya da kesme kalıbını Almanya'da yapıp, pres, tambur, polisaj, kaplama paketleme vb. işlemleri Çin'de yaptırmış olabilir. Kesme kalıbı Alman yapımı ise Timor için de Alman malı denebilir. Çünkü TTO'nun kalitesinin %99'unu belirleyen unsur pres/baskı kesme kalıpları. Gerisi teferruat.
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

(11/06/2019, Saat: 12:07)rocnel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İmpa'dan bir adet Timor TTO aldım, mat krom kaplı. Evet, Çin'de üretilmiş ama işçiliğine hayran kaldım. Timor TTO, kesme kalıbı ile pirinç plakalardan kesilerek(pres/baskı) üretilmiş. Kesme işlemleri çok güzel yapılmış. Kesme kalıbı işi çok risklidir ama bunu başarı ile yapmışlar. Daha sonrasında belli bölümlerini elle belli bölümlerini de tambur ile tesviye etmişler. Tahminimce pirinç levhaları sertleştirmek için de ısıl işlem yapmışlar. Sonrasında tabancalara uygulanan sert mat krom kaplama işlemini yapmışlar. Sap tornayla masif pirinçten yapılmış. Mekanizması çok güzel çalışıyor, kusursuz şekilde açılıp kapanıyor, jileti tutuyor. Sap desenleri de çok güzel işlenmiş. Açıkçası bayağı detaylı kumpasla inceledim. Kayda değer kusur  bulamadım desem yeridir. 100 liralık bir alet için bunları konuşuyorum. Kelebek alet seven varsa, Timor TTO'yu öneririm. Tıraş olmadığım için kesim kısmı hakkında yorum yapamıyorum ama eminim işçiliği kadar iyidir.

Timor, Almanya kökenli bir alet. Tahminimce, timor firması, kesme kalıplarını ve üretim tekniklerini Çin'de benzeri işi yapan bir yere göndererek yapmış da olabilir, ya da kesme kalıbını Almanya'da yapıp, pres, tambur, polisaj, kaplama paketleme vb. işlemleri Çin'de yaptırmış olabilir. Kesme kalıbı Alman yapımı ise Timor için de Alman malı denebilir. Çünkü TTO'nun kalitesinin %99'unu belirleyen unsur pres/baskı kesme kalıpları. Gerisi teferruat.

Elinize sağlık size birde acilinden Weishi 9306 göndermek lazım. Belki elinde olan komşularımız gönderebilirse ikisini kıyaslamanız süper olurdu.

(11/06/2019, Saat: 12:12)Silentsv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinize sağlık size birde acilinden Weishi 9306 göndermek lazım. Belki elinde olan komşularımız gönderebilirse ikisini kıyaslamanız süper olurdu.

Onu da inceledim, Timor kalitesinde değil. Sanırım aynı fabrikadan çıktığı düşünülüyor. O yüzden aynı ürüne sadece etiketi için para verilmek istenmiyor. Doğru mu anladım bilmiyorum.
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

(12/06/2019, Saat: 14:54)rocnel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Onu da inceledim, Timor kalitesinde değil. Sanırım aynı fabrikadan çıktığı düşünülüyor. O yüzden aynı ürüne sadece etiketi için para verilmek istenmiyor. Doğru mu anladım bilmiyorum.

Evet komşum, aynı ürün aynı fabrikadan çıktığı düşünüldüğü için markaya para vermeye gerek yok diye düşünüyordum ben. Forumda incelemelerde benim düşüncemi doğrular nitelikteydi.
(12/06/2019, Saat: 15:03)Silentsv Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet komşum, aynı ürün aynı fabrikadan çıktığı düşünüldüğü için markaya para vermeye gerek yok diye düşünüyordum ben. Forumda incelemelerde benim düşüncemi doğrular nitelikteydi.

Şöyle anlatayım. Bu ürünün büyük kısmı pirinç levhadan presle kesilerek yapılıyor. Pirinç levha genelde tuvalet kağıdı gibi büyük rulolarda bu tesislere geliyor. Pirinç levhalar da kendi içlerinde kalitelere ayrılıyor. Levhaların tüm yüzeyi aynı kalınlıkta olmayabilir ya da aynı oranda kaliteli metal bileşene sahip olmayabilir. Bu ısıl işlem sırasında kendini gösterir. Kelebek kapakları mikronluk ölçüde ısının da etkisiyle bel verebilir. İnsan gözüyle doğrudan anlaşılamayacak konular bunlar. Kalite kontrol uzmanı bu tip parçaları ayırabilir. Ayrılan parçalar elle düzeltilebilir. Üretimde istenen kalitede olmaz ama iş de görecek malzemelerdir. Bunun gibi bir çok fire olmuş parçalar atılmaz. Çünkü geri dönüşüm değeri yok gibi bir durum var. Sap kısmında da benzeri durumlar olur, üreticinin istemeyeceği standartlarda tornadan çıkmış olabilir. Müşteri bunları doğrudan anlayamaz bunları da ayırırlar. Bunun gibi benzeri parçaları ucuza satmak için daha sonraki işlemlerinde kaliteli işçilik gerektirmeyecek şekilde tesviyesi, kaplaması, montajı paketlemesi vs. yapılır. Uzun soluklu bir garanti de verilmez. Müşterinin bulduğu kusurlar da ana markanın(Timor) değerinden düşürmez. Yapılan her işlemin basite kaçacak yöntemleri vardır. Dikkatli müşteriler bunu rahatlıkla fark ederler. Yani kısaca aynı fabrikadan çıkmış olması demek aynı üretim sürecini izlediği anlamına kesinlikle gelmez. Üretimden çıkanlara gözü kapalı şekilde, birine timor birini x markası demezler. Bunun altında yatan sebep budur. Tekstilde de aynı durum vardır. Çok pahalı bir markanın ufak bir söküğü sebebiyle 1/10 parasına satıldığı görülür. Genelde marka etikleri de makasla kesilir.

Timor ile ikinci olabilecek durum ise şudur. Daha öncede belirttim. TTO tamamen kesme kalıbı teknolojisinin kalitesine bağlı olarak üretilmiştir. Timor çok büyük paralar harcayarak çok yüksek kalitede kesme kalıbı ürettirmiş olabilir. Tahminen bir başlığın levhadan son haline gelmesine kadar 10'a yakın kesme biçimlendirme kalıbına ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Bu kalıpların da bir ömrü var. Hangi metal kesilecekse, kalınlık neyse ona göre ayarlanmıştır bu kalıplar. Timor firması, bu yaptırdığı kalıpları basacak yere verebilir, baskı yapacak yer de pahalı satılan ürünleri bu kalıplarla keser. Pres makinelerinde aynı araç kmsi gibi her basışta bir numara atar, bunu sıfırlamak zordur. Muhtemelen kontrol de ediliyordur. Yeni pahalı ürünlerini firma bu şekilde basar. Ama ömrünü yitiren kalıpları da atsan atılmaz satsan satılmaz duruma gelir. Yani düşünün ki 25.000 adet bastı. Bu saatten sonraki kalite istenilen ölçüde değil ama 100.000 e kadar da kesim yapabiliyor. Çinli ya da işin içinde kim varsa bu durumu da ekonomik aletlerde kullanarak değerlendirmeyi düşünmüş olabilir. Senin elinde 30.000. basım vardır farkı anlayamayabilirsin, kimisinde 60.000 basım vardır gözle bile görülür farklar tespit edilebilir.

İşin özü, fabrika olayını yanlış anlamayın, önemli olan üretim vizyonudur.
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Timor TTO vs. Timor TTO bayindirh 16 18,236 27/02/2021, Saat: 16:02
Son Yorum: Hadriel
  Rockwell R1 ve Timor 1322 kıyaslaması Timor1322 17 10,973 15/06/2020, Saat: 11:59
Son Yorum: Oldstyle
  Timor Razors totan35 12 17,326 26/04/2012, Saat: 12:37
Son Yorum: pars

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: