Merkezi sistem petek ısısı
Arkadaşlar TOKİ Konutları'nda oturuyoruz merkezi kalorifer sistemi kurulu. 3 petekte termostatik vana var. 2 tanesi 2.-3. Kademede ısınırken bir tanesi soğuk. Ancak 5. Kademeye Alınca ısınıyor. Sorun nedir acaba fikirlerinizi alabilir miyim ?

Vana bozuk olabilir belki. Bunun haricinde dikkat edilmesi gereken bir husus var mı acaba?

Sent from my iPad using Tapatalk
www.BarbarosRazors.com

şu termostatik vanadan takıldı ise en altındaki bolumden sola doğru çevirerek çıkarılabiliyor çıkarıp bir başka odanınki ile değiştirmeniz
sorunun vanadamı pedekdemi olduğunu gösterecektir

15wqx1.jpg
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
Haftasonu değiştirip deneyim bir üstat. Mutfaktakini kullanmıyoruz zaten, olmazsa onunla değiştireyim

www.BarbarosRazors.com

Bilgim yok ama fikir olsun diye soruyorum , peteğin hava yapmış olma ihtimali olabilirmi..
(23/10/2015, Saat: 09:10)UMUT_ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bilgim yok ama fikir olsun diye soruyorum , peteğin hava yapmış olma ihtimali olabilirmi..

Kademeyi 4 ve 5'e alınca ısınıyor petek, hava yapmış olsa o kademelerde de ısınmaması gerekir sanıyorum.
www.BarbarosRazors.com

Aslında hava yapma az ısınmaya da neden olabiliyor. Bizim evde de termostatik vana var. İlk taşındığımızda bir petek az ısınıyordu. Havasını alınca düzelmişti.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(23/10/2015, Saat: 11:52)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aslında hava yapma az ısınmaya da neden olabiliyor. Bizim evde de termostatik vana var. İlk taşındığımızda bir petek az ısınıyordu. Havasını alınca düzelmişti.

Hava almayı da deneyeceğim o zaman, belki hava da vardır. Bir de TOKİ konutlarında eğer sistemlerin hepsi aynı ise birşey soracağım. Bizim evde mutfakta bulunan bir dolap var, içerisinde 5 adet kırmızı ve 5 adet mavi küçük vananın olduğu borular var. Bunların nasıl çalıştığını biliyor musunuz ? Mantık yürüterek şu sonuca varmıştım. 5 petek var, 5 vana var. Kırmızılar giriş maviler çıkış diye düşünüyordum. 3 petek de sıcakken sadece 2 kırmızı vana sıcak kalıyor. diğer üçü soğuk. Dolayısıyla tezim yan yattı, sorunun kaynağını tespitte zorlanıyorum Smile
www.BarbarosRazors.com

Bizim ev Toki değil Teknik Yapı. Sizin dediğiniz vanalardan evin dışında bir dolapta var bizde. Kırmızı olanlar ısıtma, mavi olanlar su vanaları.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Benim evde petek bile yok bu sebeple son sorunuz bana bir gömlek büyük gelir Smile
(22/10/2015, Saat: 22:05)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar TOKİ Konutları'nda oturuyoruz merkezi kalorifer sistemi kurulu. 3 petekte termostatik vana var. 2 tanesi 2.-3. Kademede ısınırken bir tanesi soğuk. Ancak 5. Kademeye Alınca ısınıyor. Sorun nedir acaba fikirlerinizi alabilir miyim ?

Vana bozuk olabilir belki. Bunun haricinde dikkat edilmesi gereken bir husus var mı acaba?

@theunnamed

1) Bu sorun yeni mi baş gösterdi?
2) Petek soğukken oda ısısı da düşük mü?
(Termostatik vana ayarlanan oda sıcaklığı düştüğünde devreye girip peteği ısıtacağından)
3) Odanın konumu, cephesi vs. 3. kademede ısınan diğer odalardan farklı mı? Yani diğer odalardan daha kolay ısınacak bir konumda mı?

Hava olma ihtimali ise yok gibi görünüyor; çünkü hava olan petekte genelde peteğin alt kısmı ısınırken üst kısmının soğuk kalması (ya da tersi) problemi gözleniyor. Termostatik vana 5. kademedeyken peteğin ısınmasında bir problem yoksa hava olma ihtimali de devreden çıkıyor.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: