Muhle Silvertip Fibre Seyahat Fırçası
Star 
Yakın zamanda elime geçen Muhle seyahat fırçası hakkında deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Bu tek sentetik fırçam, o yüzden tecrübeli bir ağızdan çıkmış yorumlar olmayacak tahminim. Ama yine de bende bıraktığı hissiyatı paylaşmak istiyorum.

14bjjmq.jpg

2lxb975.jpg

2gxk50l.jpg

En başta fırçanın boyutlarını vereyim; 21.5/50 mm düğüm, toplamda 12.8 cm boyunda. Kıllar Muhle'nin Silvertip porsuk kıllarını kopyalayarak yaptırdığını söylediği fiber kıllardan yapılmış. Fırça kuruyken bile yumuşak ve esnek, porsuk fırçalar kuruyken biraz daha sert iken ıslandığında yumuşuyor, bu açıdan karakteri biraz farklı. Düğüm biraz küçük olduğundan seyahatlerde taşımaya müsait ve yüzde köpürtme için daha uygun gibi geldi bana.

Fırçanın seyahat için çok uygun bir fırça olmasının temel nedeni oldukça çabuk kuruması. Kullandıktan sonra birkaç kez şiddetle salladığınızda zaten neredeyse kuru hale geliyor. Bugün detaylı şekilde ölçtüm, hemen hemen tam olarak kuruması 20-25 dakika sürüyor. Bu açıdan performans iyi. Sitesinde tanıtımını yaparken kullandıkları ana tema bu.

Tanıtım esnasında deyindikleri ikinci ana konu fırçanın daha az miktarda sabun ve krem kullanarak yeterli miktarda köpük üretebilmesi. Bunu test ettim, evet cidden fırça hiç köpük yutmuyor, neredeyse oluşturduğu bütün köpüğü dışarı kusuyor. Porsuk fırçalardan biraz daha az sabun/krem kullanmak yeterli oluyor ama bu oran yarısı kadar değil, 2/3 oranında diyelim.

Fırçayı sadece "mama bears tester" sabunla ve Kapo kremle kullandım. Sabunu doğrudan stick sürer gibi yüzüme uygulayıp yüzde köpürttüğümden normal bir sabun yüklemesi söz konusu değildi. Ama normal yükleme yapmak gerekse ortalama sertlikte bir sabunla da gayet yeterli performans çıkaracakmış gibi duruyor. Zaten Kapo kremle oluşturduğu köpük bayağı yüksek oranda.

Fırçanın yüzdeki hissine gelirsek, ıslandığında yüzdeki hissi gayet yumuşak. Uçlarda sentetik kılların backbone yapısından kaynaklanan hafif bir çizicilik var, ama dikkate deyecek kadar yüksek miktarda değil, ama yine de bence bu noktada gerçek silvertip fırçalardan ayrılıyor. Yüzde hiç dağılmıyor "stiff" denebilecek yapıda, uçlardan 1-1.5 cm'lik kısım dağılıyor sonrasında kıllar esnemiyor. Yani sanki 3.5 cm'lik iğne ucuna 1.5 cm'lik silvertip porsuk kılı eklenmiş gibi. İğne deyince bunun oldukça büyük abartıyla ifade edildiğini söyleyeyim sadece esnekliğini tasvir edebilmek için abartı ekledim Smile. Yani fırçanın uçları yüzde dağılırken dip kısım bayağı yüksek bir direnç sergiliyor. Porsuk kılı fırçalardaki homojen yapı yok, backbone onlardan oldukça farklı şekilde sağlanmış. Bu yüzden yüzde dairesel hareketlerle köpük yapmadan ziyade boya fırçası usulü hareketlerle köpük oluşturmaya daha müsait.

Kullandığım sabundan olabilir belki ama biraz da fırça kaynaklı olduğunu düşündüğüm bir şey var. Fırça kullandığım her seferde yüzümü biraz rahatsız etti, bunun bir keresinde kullanmadan önce banyo yapmış olmam, bir keresinde de soğuktan dolayı yüzümün biraz hassaslaşmış olmasından dolayı olma olasılığı da var. Ama sonuç olarak fırçanın kullanım esnasında bende bıraktığı his silvertip fırçalarımdan çok bir Duke 3 Best Badger fırça gibi geldi.

Fırçanın ergonomisi gayet iyi, elde sapın çapı biraz küçük dursa da kullanma konusunda hiçbir ergonomik sıkıntı oluşturmuyor. Yabancı sitelerde yorumlarını okurken sapın bazılarına biraz uzun geldiğini okumuştum ama benzer uzunlukta fırça sapları kullanmış olan bana pek garip gelmedi. Fırça kullanıldıktan ve kuruduktan sonra kolayca sapın içine yerleştirilip muhafaza ediliyor.  Kapalı boyutu 67 mm, buda taşıma için gayet güzel bir boyut.

Fırça hakkında mancho üstadın daha önce paylaştığı bir tanıtım videosunu paylaşmak istiyorum, ben seçerken gayet yardımcı oldu.

https://youtu.be/Rwx_MhaqAaE

Sonuç olarak fırçayı seyahatlerde kullanma maksadıyla almıştım ve bu görevi fazlasıyla yerine getirdiğini söylemeliyim. Performans fırçası mı, "Hayır", yapılış maksadı dikkate alındığında kullanışlı mı, "Kesinlikle Evet". Aldığıma pişman olmadım ve seyahatlerimin ayrılmaz parçası olacağını tahmin ediyorum.

Başta da belirttiğim gibi bu tek sentetik fırçam, o yüzden büyük ihtimalle yorumlardan bazıları objektiflikten uzak olacak. Bu konuda deneyimi olmuş arkadaşlarımız fikirlerini paylaşırlarsa zenginlik katacaktır Blush. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim Smile.
Elinize saglik bence cok detayli bir inceleme olmus.porsuklarin olduruldugunu duyunca icim bi cizz etti aslinda bende belki elimdeki porsuklari elden cikarabilir ve sentetige donebilirim.hem hijyen hemde kopuk kullanimi acisindan daha ekonomik.

@btoprak,
Üstadım teşekkürler harika inceleme olmuş,özellikle '' Yani sanki 3.5 cm'lik iğne ucuna 1.5 cm'lik silvertip porsuk kılı eklenmiş gibi. İğne deyince bunun oldukça büyük abartıyla ifade edildiğini söyleyeyim sadece esnekliğini tasvir edebilmek için abartı ekledim ''
Tasvirini çok beğendim.
EJ 23 mm V2 horn rengine sahibim.Kuru yada ıslakken hiç batıcı değil,tabiki 1,5 cm lik esnek jel kısım eğilip kıl gövdesine dayanınca hafif ten bir backbone yani sertlik sözkonusu,kıllar aynı değilmi acaba ?

Das Muhle çok şık onuda belirtmek lazım Smile
Elinize sağlık sevgili btoprak üstat. Çok güzel bir inceleme olmuş. Siz akıllılık yaparak alüminyum olanı almışsınız. Ben şık duruyor diye kromunu tercih etmiştim hem daha ağır, hem de kabin bagajında güvenlik kontrolünde sorun çıkarıyor. 'Metal bir şey var tuzluk mu' diyorlar ben de yok traş fırçası diyorum, garip garip bakarak tamam o zaman diyorlar Big Grin
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
(06/10/2015, Saat: 18:49)ozgun41 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinize saglik bence cok detayli bir inceleme olmus.porsuklarin olduruldugunu duyunca icim bi cizz etti aslinda bende belki elimdeki porsuklari elden cikarabilir ve sentetige donebilirim.hem hijyen hemde kopuk kullanimi acisindan daha ekonomik.

Teşekkür ederim ozgun41 komşum. Deyindiğiniz konu biraz can sıkıcı cidden komşum, bence elinizdekileri elden çıkarmadan ziyade yeni porsuk fırça almayın bu hassasiyet için Confused, yeni fırça ihtiyacınız olursa sentetikler bayağı güzelleşti artık sizi tatmin edecektir.

@ihtilaf üstadım teşekkür ederim Blush. Üstad hem tek fırçam hem biraz subjektif yaklaşım, ayrıca kullandığım dönemlerde yüzüm hassas ta olabilir, aslında sizin tecrübenizi paylaşmış olmanız daha uygun değerlendirmelere yol açacaktır, teşekkür ederim. Edwin Jagger v2 konusunda da emin değilim, aslında aynı kökenli olduklarını duymuştum ama Confused.

@mancho üstadım metal tuzluk olayı da güzelmiş, ben daha uçağa binmedim fırçayla belki bana da aynı şeyi söyleyecekler Smile.
(06/10/2015, Saat: 19:21)btoprak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ihtilaf üstadım teşekkür ederim  Blush. Üstad hem tek fırçam hem biraz subjektif yaklaşım, ayrıca kullandığım dönemlerde yüzüm hassas ta olabilir, aslında sizin tecrübenizi paylaşmış olmanız daha uygun değerlendirmelere yol açacaktır, teşekkür ederim. Edwin Jagger v2 konusunda da emin değilim, aslında aynı kökenli olduklarını duymuştum ama Confused.

@izbe ve @Chinaski yorumlarını da merak ediyorum aslında batıcılık durumu için,sonuçta kişisel görüş batıcıdır fakat ben öyle hissetmiyor olabilirim.
Hocam at porsukları nayloncu cepheye katıl Big Grin
(06/10/2015, Saat: 19:25)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @izbe ve @Chinaski yorumlarını da merak ediyorum aslında batıcılık durumu için,sonuçta kişisel görüş batıcıdır fakat ben öyle hissetmiyor olabilirim.
Hocam at porsukları nayloncu cepheye katıl  Big Grin

Üstadım ben de merak ediyorum üstadların yorumlarını.

SmileSmile.
Bundan sonra porsuk almayayım bu şekilde anlaşalım üstad Smile.
(06/10/2015, Saat: 19:28)btoprak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Üstadım ben de merak ediyorum üstadların yorumlarını.

SmileSmile.
Bundan sonra porsuk almayayım bu şekilde anlaşalım üstad Smile.

Plisson ve Shavemac bekliyoruz üstadım ondan sonra naylona başlarsınız Rolleyes
(06/10/2015, Saat: 19:34)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Plisson ve Shavemac bekliyoruz üstadım ondan sonra naylona başlarsınız  Rolleyes

Üstad bu seyahat fırçası ve yeni gelecek Thater ile birlikte 8 tane fırça oldu, bir tane de boşta düğüm var. Birinden diğerine sıra gelmiyor, hiç birini de satamıyorum hepsinin hatırası var Confused . Ne diyeyim Blush.
btoprak hocam ellerin dert gormesin harika bir inceleme olmus.

Ihtilaf hocamin sorusu icin sunu soyleyebilirim: ej/muhle fibre v2 ler plisson kadar olmasa da skalada yumusak ile cok yumusak arasinda bir yerde. Ben cok begenerek kullandim ama baticilik var miydi derseniz? Hic rastlamadim. Belki dugum farklidir bilemiyorum.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 9 2,025 30/07/2023, Saat: 00:36
Son Yorum: sfenks
  İki tıraş fırçası arasında karar veremedim Mertecevit 7 1,427 22/04/2023, Saat: 19:34
Son Yorum: Mertecevit
  Wilkinson Sword Tıraş Fırçası 47 TL tilki_92 18 6,320 23/02/2023, Saat: 16:07
Son Yorum: anlatıcı
  Zaza 150 Tıraş Fırçası implicit 1 1,718 29/12/2022, Saat: 20:24
Son Yorum: implicit
  Simpson Synthetic Tıraş Fırçası CK89 6 4,349 14/06/2022, Saat: 15:57
Son Yorum: Conte
  Türkiye içi semogue hariç at kılı tıraş fırçası satan yer Papa_Khan 2 1,868 22/05/2022, Saat: 10:20
Son Yorum: Papa_Khan
  rossmann isana man premium sentetik tıraş fırçası m y r 49 56,134 14/02/2022, Saat: 19:48
Son Yorum: sfenks
  Frank Shaving G4 Sentetik Tıraş Fırçası MetsGo 162 71,753 01/12/2021, Saat: 19:15
Son Yorum: Oldman
  RazoRock Plissoft Sentetik Tıraş Fırçası ( italian FLag ) MetsGo 35 18,804 01/11/2020, Saat: 23:28
Son Yorum: Oldstyle
  Simpson Trafalgar Sentetik Tıraş Fırçası MetsGo 58 19,733 05/10/2020, Saat: 20:07
Son Yorum: batmanforever

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: