Temiz tıraş hayal mi?
Unutmadan; Forumuzda çok tercih edilmese de ben riskli gördüğüm tıraşlardan önce mutlak suretle "preshave oil" tarzı ürünler kullanıyorum. Tabii bu yağlardan kullanınca kuvetli köpük yapan kremleri tercih ediyorum, yoksa köpük oluşturmak zor bir hale geliyor. ( Cella ve rodajı bitmiş iyice yumuşamış fırçalarımı kullanıyorum mesela)
@onlyblues komşum, bende eczane yapımı bir ilaç var. Bu tarz tıraş sonrası sivilceleri için özel olarak yapılmış. Ben inanılmaz faydasını gördüm. Özelden bana ulaşın isterseniz, eczanenin detayını vereyim. Hatta resimleri eczacıya da gönderirsiniz, daha iyi yardımcı olur.
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
(05/10/2015, Saat: 16:34)Aersin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ....Doğru makina doğru jilet kombinasyonun ( bu tamamen kişisel ) yakalayıncaya kadar devam etti, lakin oturunca artık bu tarz sorunlar yaşamaz oldum.
Boyun bölgenizde tek tük farklı yöne çıkanlar mevcut sanırım, o bölgelerde aletin açısını iyice genişletin ve baskıyı azaltarak, aletin kendi ağırlığı ile akıp gitmesini sağlayın.

@Aersin Üstadın yorumuna katılıyorum. Tıraş aleti ve jilet seçimi önem kazanıyor. Merkür Progress alma tercihiniz yerinde çünkü agresifliğini ayarlayabileceksiniz. Bir de temin edebildiğiniz tüm jiletlerden mümkün mertebe temin etmeye çalışmanız, (100'lü vs. gibi çoklu değil 5'li paketlerde) böylelikle size en uygun jileti bulduktan sonra (zaten siz her tıraşta farklı jilet denediğinizi de belirtmişsiniz) yola artık o jiletle devam etmeniz de sizin için yararlı olacaktır.
Batık vs olduğunda ( parmak ishali oldum gene çenem düştü) Tendskin diye bir mamül var onu kullanıyorum. Sanırım alkol içerisinde salisilik asit ( Aspirin'di sanırım) katarak yapıyordu forumda bazı arkadaşlarımız.
Batık sorunu özellikle gıcık olduğum bir konu olduğundan ve kendimde işe yaradığını düşündüğüm çözümleri paylaşmak istedim.

Merkur Slant denediniz mi?
Ts9funk üstadımıza katılıyorum. Hazırlıksız jeller, köpükler ile tıraş olurken suçu hep kartuşlara atıyordum ben de, sonra gördüm ki sorun onlarda değil yetersiz hazırlıkta. Bu konuyu açma arkadaşımıza da, mach3 sensitive'i önerebilirim
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
Temiz tıraş kısmı görecelidir, kartuşla daha temiz tıraş olabilenler vardır mutlaka ama batık sorunu için kartuşun çare olacağını hiç sanmıyorum açıkçası.
En azından bende durum böyle. Ne zaman (detaylı yüz hazırlığına rağmen) kartuş denesem yüzümdeki batık sayısında patlama oluyor.
Zaten geleneksel tıraşa yönelme sebebimdir batık Big Grin
İlla kartuş ve kullan at önerilecekse derby 2 bıçaklı, ws extra senstive 3 veya bic metal önerebilirim
Bir kartuşçu olarak ben de meydanlardaki yerimi alayım Smile

Yıllarca DE ile tıraş oldum. 7-8 yıl boyunca, hiç kartuş kullanmadım. Makinemin adı da nerox. Aşırı arışı agresif bir makine. Jilet olarak da permasharp kullandım bakkalda satılan. Belki de sahteydi aldıklarımın çoğu... Tatile giderken evden jilet götürmez, permatik götürür ucunu kırar kullanırdım.

Bir gün, yabancı tıraş kremleri sabunları ararken geltir'e geldim. Geltir'den önce biraz kartuş kullanmıştım, ama geltirden sonra neredeyse hep kartuş kullandım. Ve asla ama asla cilt problemi, batık problemi yaşamadım. Kartuşun batık konusunda hiç ama hiç suçu yok bana göre. Çünkü, çalıştığım şirkette 100 adam rahat vardır. Hiçbirinde de batık vs yok. Ve bunlardan hiç birinin DE kullandığını düşünmüyorum. Arada sırada muhabbet olsun diye konu açtığımda, kimsenin DE kullanmadığını fark ettim. Sonra ben de işi genele vurdum tabi... Yani gerçekten DE kullanan insan sayısı çok az bu ülkede. Herkes kartuş kullanıyor, köpük kullanıyor yani...

Bizim farkımız, ön hazırlık aşamasını çözmemiş olmamız.

Bence değerli komşum,
Yakın tıraş mücadelesini bırakıp, cildi biraz rahatlatıp, ön hazırlık olayını iyice bitirirsek, köpük olayını da çözersek, cilt problemleri teker teker yok olmaya başlıyor.
Bunları söyleyen kardeşiniz, yıllarca kendini hassas ciltli sanan biri. Meğer hiç de hassas değilmiş. Haftanın 7 günü tıraş oluyorum, bazı günler günde 2 kere Wink
Bu arada her gün tıraş önerisine kesinlikle katılmıyorum. Cildi dinlendirmeden; zaten tahriş olmuş, problem yaşanmış bir cildin kendini toparlamadan tekrar tıraşın tahriş edici etkilerine maruz kalması problemin çözülmesine katkıda bulunmayacak; artmasına yol açacaktır. Bu nedenle her gün tıraş olmak zorunda değilseniz gün aşırı vs. tıraş olarak mümkün mertebe cildinizi dinlendirmeniz de yarar sağlayacaktır.

Problem ortadan kalkana kadar mümkün olduğunca cildinizi dinlendirerek tıraş olmanızı; cildinizi yatıştırıcı, nemlendirici uygun bir tıraş sonrası ürünle cilt bakımınızı yapmanızı tavsiye ederim.
(05/10/2015, Saat: 16:37)ts9funk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Peki komşum cildinizi tıraşa hazırlama aşamalarını da mı aynen uyguluyordunuz,yani önceden de mi cella sabun ile güzel güzel masaj yaparak tıraş oluyordunuz. Şu yüzden soruyorum amacım asla şu kötüdür bu kötüdür demek için değil yanlış anlamayın,sadece bazen bu illüzyona kapılıp gerçekleri kaçırıyoruz. Şimdi teknik olarak şu bir gerçek elbette yeni başladıysanız tekniğiniz oturmamış da olabilir. Biraz zaman harcamak gerekiyor. Ben çok uğraştım mesela hem beceri eksikliğim vardı,hemde tersten alıyordum,m3 gibi sandım. Sonra çok da güzel fotoğraflar paylaştım ama maalesef tıraşlarımın paylaştığım fotoğraflar kadar güzel ve çekici olmadığını anladım, Hatta R 41 34C ayarlı adj slim bir çok jilet tutucu denedim ama şöyle bir gerçek var jilet direk yüze temas ediyor,zor ve zahmetli bir iş.. Umarım sorunlarınızı en kısa zamanda çözersiniz.

O dönemlerde de uyguladığım bazı ritüeller vardı. Tıraş öncesi sıcak havlu vs gibi. ( o zamanlarda arko sabun kullanıyordum) Ancak kartuşlu yada kullan atlar ile tıraş olunca yanaklarımda bile kıl dönmesi olurdu. DE aletler ile bu sorunun çok büyük bir kısmını çözdüm.

Teknik konusuna gelecek olursak, elbetteki şu durumun tekniğim ile alakalı taraflarıda vardır. Ancak asıl sorun resimlerde gördüğünüz bölgede sakalların çıkış yönleri epeyce karışık. Buda bazılarının tersten kesilmesine neden oluyor.

İyi niyetiniz için ayrıca çok teşekkür ederim. Geleneksel ile devam etmeyi düşünüyorum. Her sorunun mutlaka bir çözümü hatta birden fazla çözümü vardır. O çözümü bende bulacağım elbet..Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Günlük tıraş için Merkür 42C vs 34C Andreichu 2 871 09/09/2023, Saat: 20:05
Son Yorum: kaankkaraman
  İlk geleneksel tıraş ve aşırı tahriş iozbay 3 1,776 15/12/2022, Saat: 13:59
Son Yorum: iozbay
  Ters yönlü tıraş ve zorluğu.. _Olgun_ 14 17,402 25/02/2022, Saat: 14:19
Son Yorum: Hexciter
  Tıraş Aleti Tavsiye winterdrops 127 67,418 28/01/2022, Saat: 23:33
Son Yorum: marv
  Tıraş Sabunu Nasıl Köpürtülür ? eggman 135 137,017 26/02/2021, Saat: 20:53
Son Yorum: Mustafa40
  Hassas Bir Cilt İçin Tıraş Olmak tarkaner 21 9,256 21/11/2020, Saat: 22:24
Son Yorum: Tıraşçı
  Aceminin İlk Geleneksel Tıraş Tecrübesi Ve Tekniği esatakgul 6 5,079 21/09/2020, Saat: 17:39
Son Yorum: korgunv
  Tıras Terimleri - Kısaltmalar dikdik_s 27 23,067 21/05/2020, Saat: 01:26
Son Yorum: GecayS
  Tıraş Sabunu Performans Kriterleri (Koruma, Kayganlık, Nemlendirme vs.) habaz 8 6,756 09/05/2019, Saat: 01:09
Son Yorum: korgunv
  Aceminin Tıraş Makinesi Kararsızlığı esatakgul 10 6,730 03/02/2019, Saat: 10:05
Son Yorum: jegal

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: