Tahriş mi? Hassasiyet mi?
Olaya bir bileşen daha eklendi. Yatmadan önce tıraş olan bazı kişilerde yüz yastığa temas ettiği için sakalların çıkamayarak bu şekilde batığa neden olmaları söz konusu olabiliyor.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Öncelikle geçmiş olsun, konunun uzmanı değilim fakat bence görünen sivilceler alerji sivilcesine benzemiyor, zaten yağlı ve sivilceye meyilli cildiniz varmış yanlış tıraş da bunu tetiklemiş gibi duruyor, görünen sivilcelerin birçoğu sakalların içeride kalmasından kaynaklanıyor. Ayrıca sivilce olmayan yerlerde de kıl kökleri şişmiş yani potansiyel sivilce çok fazla,büyük ihtimal ciltte hassasiyet de oluşmuştur. Ben eğer zorunluluk değilse bir süre tıraş olmayı bırakmanızı öneririm.
1-2 gün içerisinde sivilce sayısı biraz artacaktır muhtemelen (yukarıda bahsettiğim potansiye sivilceler) panik yapmayın. Bu sırada yapabileceğiniz tek şey temiz tutarak cildin biraz düzene girmesini beklemek. Temiz tutmak derken cildi fazla kurutan temizleyicilerden uzak durun (zeytinyağlı sabun vs kullanmayın), günde bir defadan fazla köpüklü yıkama yapmayın. yağlı ciltler genelde aşırı temizlenmeye aşırı yağ üreterek tepki verir.temizleme için sebamed kompakt denenebilir.
hassasiyet geçtikten ve beyaz uçlu sivilceler kurumaya başladıktan sonra, yumuşak bir fırçayla nazikçe yüzü köpürterek kılların açığa çıkmasını sağlayın, arada forumda tarifi olan aspirinli kolonya kullanmayı da deneyebilirsiniz (hassasiyet geçtikten sonra).
Cilt bir miktar düzene girdikten sonra tekrar tıraş olmayı deneyebilirsiniz, ancak tıraş olurken kesinlikle yüzü yıpratmayın.
Tıraş öncesi duş alma ya da yüzü sabunla yıkamayı bence yapmayın. cildin doğal yağı duruyorken nazikçe köpürtün ve mümkün olan en az tekrarla ve özellikle bastırmadan tıraşınızı olun (tıraş olmamış gibi görünse de kafaya takmayın, bu sadece alıştırma süreci), tıraş sonrası yağlı ürünler kullanmayın. Kolay gelsin
(yukarıda yazdıklarım sadece şahsi tecrübelerden ibarettir, bir uzmanlık iddiası taşımaz, forumda farklı tavsiyelerde bulunabilecek tecrübeli arkadaşlar da olabilir)
Komşular değerli önerileriniz için teşekkür ederim.

Belirttiğiniz gibi batık ihtimali yüksek görünüyor.

Çalıştığım yerde sakal kesme zorunluluğu var. Bu sebeple en geç gün aşırı tıraş olmam gerekiyor.

Uygulamayı düşündüklerim;

Akşam tıraşını bir süreliğine sabaha bırakacağım.

Tek perde wtg deneyeceğim (hiç tıraş olmamış gibi görünüyor ancak sorunlu bir ciltten daha iyidir sanıım)

Bir süre şap kullanmayacağım ki çıkamayan sakallara bir çıkmaları için şans olsun.

Sent from my iPhone using Tapatalk
@totto komşum,
bu söylediklerinizi yapın, görün bakın ki 10 içinde yüzünüz toparlar.
@ooppss komşumuz da bir şeyi çok güzel söylemiş, tıraş öncesi sakalları yumuşatacağım diye sabunlamak, çok aşırı sıcağa maruz bırakmak vs bunlar sizin işiniz değil.

Bazı insanlar var forumda, 5-6 gün bekleyip, sonrasında aşırı agresif bir makine ile 3 perde tıraş olduklarını paylaşıyor günün tıraşında. Şimdi bunu okuyan da sanıyor ki bu adam her gün böyle tıraş oluyor. Halbuki yok böyle bir şey... Hiç bir yüz kaldırmaz böylesine bir şeyi...

Bende de var 89 kafa makine. Geçenlerde bir dönem, çok çok çok uzun bir aradan sonra 1 hafta tıraş olamadım. Sonrasında o alet mavi astra ile beni iki perde öyle güzel tıraş etti ki... Ama ertesi gün tekrar döndüm kartuşuma. Çünkü en mild alet bile kesinlikle bir kartuş kadar mild olamaz. Bir insan eğer günlük tıraş olmak istiyorsa, er ya da geç son noktası kartuş olacaktır. Kartuşa kötü gözle bakmayın. Geleneksel tıraş kavramına da çok takmayın. Fırçalardan, tıraş öncesi tıraş sonrası ürünlerinden asla vazgeçmeyin. Tıraşın keyfini çıkarın. Ama eğer her gün tıraş olmak istiyorsanız, kartuş kullanın. 89 kafa makineyi de hafta sonu tıraş olmayın ve pazartesi gününe bırakın. Kartuş tıkanıyor vs gibi söylemlere kanmayın, kartuşu tıkayanlar 3-4 günde bir tıraş olmaya çalışan bazı aşırı sakallılar. Bir kartuş asla günlük tıraşta tıkanmaz. Zaten günlük tıraşta kesecek bir şey de olmadığı için, tahriş vs yaşanmaz.
(30/09/2015, Saat: 10:25)m y r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @totto komşum,
bu söylediklerinizi yapın, görün bakın ki 10 içinde yüzünüz toparlar.
@ooppss komşumuz da bir şeyi çok güzel söylemiş, tıraş öncesi sakalları yumuşatacağım diye sabunlamak, çok aşırı sıcağa maruz bırakmak vs bunlar sizin işiniz değil.

Bazı insanlar var forumda, 5-6 gün bekleyip, sonrasında aşırı agresif bir makine ile 3 perde tıraş olduklarını paylaşıyor günün tıraşında. Şimdi bunu okuyan da sanıyor ki bu adam her gün böyle tıraş oluyor. Halbuki yok böyle bir şey... Hiç bir yüz kaldırmaz böylesine bir şeyi...

Bende de var 89 kafa makine. Geçenlerde bir dönem, çok çok çok uzun bir aradan sonra 1 hafta tıraş olamadım. Sonrasında o alet mavi astra ile beni iki perde öyle güzel tıraş etti ki... Ama ertesi gün tekrar döndüm kartuşuma. Çünkü en mild alet bile kesinlikle bir kartuş kadar mild olamaz. Bir insan eğer günlük tıraş olmak istiyorsa, er ya da geç son noktası kartuş olacaktır. Kartuşa kötü gözle bakmayın. Geleneksel tıraş kavramına da çok takmayın. Fırçalardan, tıraş öncesi tıraş sonrası ürünlerinden asla vazgeçmeyin. Tıraşın keyfini çıkarın. Ama eğer her gün tıraş olmak istiyorsanız, kartuş kullanın. 89 kafa makineyi de hafta sonu tıraş olmayın ve pazartesi gününe bırakın. Kartuş tıkanıyor vs gibi söylemlere kanmayın, kartuşu tıkayanlar 3-4 günde bir tıraş olmaya çalışan bazı aşırı sakallılar. Bir kartuş asla günlük tıraşta tıkanmaz. Zaten günlük tıraşta kesecek bir şey de olmadığı için, tahriş vs yaşanmaz.

@m y r komşum,

Önerilerinizin tamamına katılıyorum.

Cildim açık-buğday, sakallar siyah ve seyrek olunca tıraş olsam da olmamış gibi görünüyor. O yüzden yakın tıraş olmak istedim.

Aslında dediğiniz gibi kartuşun tıkanması çok zor, hele ki bendeki sakalla imkansız. Ancak de ile ilk tıraşımı 3 perdede olmuştum ve benim daha önceden olduklarım tıraş değilmiş hissine kapılmıştım. Tabi her gün 3 perde olunca cildimi üzdüm sanırım.

Kartuş kullanma konusuna gelince, bir süre bu şekilde deneyeceğim eğer düzelmezse o zaman tekrar kartuşa dönmek zorunda kalacağım. Açıkçası elime bir kere barleyi aldıktan sonra bir daha o plastik mach3 hiç cezbetmez gibi geliyor, tabi mecbur kalırsam zaten başka çare kalmıyor. Belki o zaman mach3 yerine 2 bıçaklı sensör vb düşünebilirim.

(30/09/2015, Saat: 10:59)totto Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kartuş kullanma konusuna gelince, bir süre bu şekilde deneyeceğim eğer düzelmezse o zaman tekrar kartuşa dönmek zorunda kalacağım. Açıkçası elime bir kere barleyi aldıktan sonra bir daha o plastik mach3 hiç cezbetmez gibi geliyor, tabi mecbur kalırsam zaten başka çare kalmıyor. Belki o zaman mach3 yerine 2 bıçaklı sensör vb düşünebilirim.

Aynı üzüntü bizde yok mu sanıyorsunuz komşum... Bende de Muhle R89 makine var. Şimdi ben istemez miyim o alet dururken ucu farklı sapı farklı kartuş ile tıraş olmayı (ucu farklı sapı farklı olayı nedir derseniz, ucu sensör sapı blue3 Smile )

Ama malesef zorunluluklar insanı bazen istedikleri şeylerden mahrum bırakıyor. Mach3 için edwin jagger'dan handle alayım diye düşündüm, ama mach3 iyi değil. Fusion zaten hiç iyi değil. Sensör için yatırım yapılmaz, bu gün yarın bitecek...

Eğer günlük tıraş ise mecbur o plastiğe döneceksiniz. Ya da sizin cildinize 3 günde bir tıraş ile EJ89 güzel olur. Fazlası tahriş eder. Konu bundan sonra sohbete kayıyor, isterseniz özelden devam ederiz.

Saygılar
Tüm öneri ve tavsiyeler için teşekkür ederim.

Denediklerimi ve gelişmeleri, ileride benzer sorunlar yaşayabilecek arkadaşlar için buradan periyodik olarak yayınlamaya devam edeceğim.

@totto Dostum var mı bir gelişme ?
(31/12/2015, Saat: 22:27)Emrahozlem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @totto Dostum var mı bir gelişme ?

Evet, o dönemden bugüne gelişmeler şu şekilde;

Yüzüm tahriş olduğu için kıl köklerindeki iltihap geçmiyordu. İşin içinden çıkamayınca doktora gittim. Verdiği ilaçlar sayesinde 2-3 hafta içerisinde büyük ölçüde sorun geçti.

O günden bu güne hala ej89de ile tıraş oluyorum. Şu an hiçbir problem kalmadı.

Özetle doktor desteği+tekniğin gelişmesi+cilt ve sakal tipinin tanınması ile sorun çözüldü.

Bir de şap kullanımını da bıraktım. Etkisi güzeldi ancak sanırım, ben yüzümde kalan şapı yeterince temizleyemediğim için ciltteki gözenekler kapalı kalıyordu.
Sevgili @totto komşum, aslında düzenli tıraş ile hem tekniğiniz gelişir hemde cildiniz rahatlar. Ben bundan 4-5 ay öncesine kadar gün aşırı tıraş oluyordum ve çok yakın tıraş olma sevdamdan dolayı baya tahriş yaşamıştım. Sonra günlük tıraşa geçtim rahatladım. İlk başta alışması zor tabi, ben bir sürü denemeler yapıyorum, kartuş ile,R 41 ile 34C ile. Bu denemeler sonunda şöyle bir sonuca vardım, DE estetik olarak çok güzel. Alışkanlıklarımız devreye giriyor tabi,benim yaptığım hata şu oldu,DE yi kartuş gibi kullanmak,aleti tanımamak. Bunu da zamanla öğreniyorsunuz. Ben kartuş ile 3 perdede yaptığım tıraşı R 41 ile 2 perdede yapıyorum. Hatta R41 ile sabahları 1,5 perde yetiyor bebek poposu kıvamına. Kartuşta maalesef bastırmadan ve kazımadan o kıvama gelemiyorsun. Ama süper tıraş ediyor,oynar başlık bir devrim,jilet kalitesi üst seviyede. Ama her gün tıraş oluyorum ve bir kartuş bana 15 gün gidiyor. De ise her jileti maksimum 3 tıraş kullanıyorum,yani bir haftada 2 yada 3 jilet kullanıyorum,DE estetik, R 41 tersten aldırmıyor ama tersten almış gibi tıraş ediyor,34C ile tersten düzden alabilirsiniz çok güvenli. Hatta kartuş mu DE mi dediğim zamanlarda yüzümün sol tarafını DE ile sağ tarafını kartuş ile oluyorum ve sonuç 2 tarafta on numara oluyor. Yani bir fark yok. O halde DE ye devam Big Grin
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tahriş Problemleri _Olgun_ 179 78,584 03/06/2021, Saat: 12:16
Son Yorum: Oldstyle
  Tahriş mi razor burn mü? merg 7 13,463 26/08/2014, Saat: 06:13
Son Yorum: onur98

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: