Kendi kendine tıraş kolonyası yapımı
Merhaba,
Kolonya yapımı bildiğiniz gibi gerekli ekipman olduğu zaman basit bir iş.
Şu videoda görüleceği gibi "çocuk oyuncağı": https://www.youtube.com/watch?v=gxSa31r38Ew
Bİraz deneme ve arge ile de uygun esans bulunabiliyor.

Ben de bu konuya biraz meraklıyım. Şu anda ofis masamın üstünde 3 ayrı markadan 3 ayrı tür kolonya var. Ofisin kolonya tedarik merkezi gibiyim.

Kendi kendime kolonya yapmak istiyorum fakat tıraş kolonyalarının bileşenleri vb. hakkında fazla bilgim yok. Bu konuda internette biraz araştırma yapacağım.
Sizin de önerileriniz varsa memnuniyetle okumak isterim.
EJ89bl, EJ best badger.
Hepi topu 5-6 ay yetecek kadar malzemem var. Toplayıcı, biriktirici, koleksiyoner değilim. Keyifli tıraş peşindeyim.
Tıraş sonrası losyonu konusunda asıl @Straht komşum usta ama en temel bileşenler saf alkol, gliserin ve genelde eklenen cadıtırnağı özü (witchhazel). Bunların ilk ikisini bulmak kolayken cadıtırnağı özünü Türkiye'de bulmak ciddi sıkıntı. Ben http://www.mysticmomentsuk.com/ dan almıştım. Onun dışında kokuyu vermek için çeşitli mevze kabukları ve baharatlar kullanılabiliyor. Forumda Kendin Yap - DIY bölümünü incelerseniz daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
@cihankeskin

Komşum mahcup ediyorsunuz öyle ''usta'' falan Smile 3-5 bir şey karıştırıp bir kaç bir şey okuyorum o kadar. Usta olabilsem de tam kafamdaki kokuları yaratabilsem isterdim.

@Cesko

Size direk okumanız için linkler veremem fakat tavsiyede bulunabilirim.

Öncelikle ne tür bir kolonya yapmak istediğinize karar vermeniz lazım. Klasik Limon kolonyaları gibi tek özelliği alkolün ferahlatmasından geçen kolonyalardan yapmak istiyorsanız o iş kolay. En yakın Migros'tan (sanırım 3M ve daha büyüklerinde var) MEY içkinin %99.8 saf etil alkolü satılıyor. Onu saf su veya cadı fındığı özü ile %70-%80 oranında seyreltip istediğiniz kokuyu oluşturacak Parfüm esanslarından katmanız yeterli.

Tıraş sonrası kullanılacak bir kolonya yapmak istiyorsanız da yine nasıl yapıcağınıza karar vermeniz gerekiyor. Klasik kolonya gibi Alkol + Esansiyel Yağlar (parfüm esansı değil, bu farklı) + Gliserin ve ekstralar ile de yapabilirsiniz yada benim daha çok tercih ettiğim şekilde çeşitli baharat ve meyve kabuklarını alkol içinde bekleterek bir baz oluşturup bunu cadı fındığı özü ve çeşitli ekstralarla zenginleştirip seyrelterek de yapabilirsiniz.

Hangi yolu seçeceğinize karar verdikten sonra eğer ingilizceniz veya başka bir yabancı diliniz varsa Google amcaya kafanıza takılan şeyleri sorarsanız çok bilgilendirici yazılar bulabiliyorsunuz. Her türlü bilginin olduğu tek bir site yok maalesef. Ben gliserin'in zararlarını bir Dermatoloğun makalesinden ve bir ecza forumundan, esansiyel yağların kullanımını aroma terapi uzmanının makalesinden ve çeşitli başka yazılardan, e vitamininin oranını yine bir Dermatologdan öğrendim. Hayal gücünüzü serbest bırakın ve ne yapmak istediğinizi bulun sonra o ürüne giden bir yol çizin kafanızda, bu yol da nasıl atacağınızı bilmediğiniz adımlar için de google amcaya danışın Smile
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Çok teşekkür ederim bilgiler için.
ingilizcem iyi. O konuda sıkıntı yok. SAdece başlangıç bilgileri lazımdı.
Epeyce bilgilendirici ve yardımcı oldu Sağolun,

Bu arada Vikipedi'deki Geleneksel Tıraş maddesi'nin Aftershave kısmını siz yazabilir misiniz?
Onunla ilgili konuda ben birşeyler paylaştım. Siz de ekleme yaparsanız konu zenginleşir.
EJ89bl, EJ best badger.
Hepi topu 5-6 ay yetecek kadar malzemem var. Toplayıcı, biriktirici, koleksiyoner değilim. Keyifli tıraş peşindeyim.
@Strath,
Usta Kaptan Smile
Gliserinin zararları vs dedin aklıma takıldı.
Keskin kolonyalara yakmasın ve cildi kurutmasın diye şişelerine bir miktar gliserin ekliyorduk bu sakıncalı mı ?
@Cesko

Komşum Wikipedia konusunda ben de yardımcı olmayı çok istiyorum fakat bu aralar çok dolu olduğumdan ve yakında sefere çıkacağımdan yazmadım konunun altına. Bir iş alıp sonra yarım bırakmayı sevmem. Gemideyken bol bol boş vaktim olacağından çevirme işlerine yardım edebilirim veya AS ile ilgili yazının aylar sonra gelmesi önemli değilse gemide yazıp, derleyip buraya atabilirim.

@ihtilaf

Gliserin'in ne zaman ve nasıl zararlı olduğunu kendi konu başlığında anlatmıştım şimdi mobilde olduğum için girip kopyalamam zor olacak. Bilgisayara geçince editler buraya da kopyalarım.

Gliserin her 100 ml kolonya için 10-15 damla seviyesini aşmadıkça sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum. Hatta son ASlerimde 25ml başına 15 damla koydum ki 100 ml için 60 damla ediyor daha ne kendimin ne @Chinaski komşumun bir şikayeti olmadı. Tabii birimiz İzmir diğerimiz İstanbul gibi iki nemli şehirde yaşıyoruz. Aynı durum kuru yerler için geçerli olmayabilir. Risk almak istemeyen 100 ml başına 15 damla sınırını geçmesin. Ki az gibi gelse de o bile fark yaratıyor.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

@straht
Bu hızla makalenin hazırlanması bir aydan uzun sürer. Siz başlayın ufak ufak not almaya.
EJ89bl, EJ best badger.
Türkiye'de ilk kolonya üretimini kimin yaptığını biliyor musunuz?

Kolonyanın adının Köln Suyu anlamında olduğunu Yavuz Yukay'dan öğrenmiştim.

Bir keşişin Macaristan Kraliçesi Elisabeth için ürettiği koku kolonyanın atası olarak sayılıyor.
Floransa'daki Santa Maria Manastırı rahibeleri 'aqua reginae' adıyla 14'üncü yüzyıldan itibaren Kraliçe Elisabeth için üretilen kokuyu üretmeye başladı.
17'inci yüzyılda İtalyan parfümcü ve aynı zamanda bir gezgin olan Giovanni Paolo de Feminis
Köln'de yaşıyordu.

Floransa gezisi sırasında baş rahibeden kokunun formülünü öğrendi. Giovanni Paolo Feminis, Köln'e döndükten sonra etil alkollü formülün içine bergamot, limon ve portakal esansı katarak yeni bir ürün geliştirdi.
O ürün, ilk kez geniş kitlelerce kullanılmaya başlandı.
O ürünün adı başlangıçta 'Hayranlık Verici Su' anlamına gelen 'Eau Admirable'ydı.
Adı sonra 'Köln Suyu' anlamına gelen 'Eau de Cologne' şeklinde değişti.
Kolonya öylesine ilgi görmeye başladı ki Giovanni Paolo Feminis taleplere yetişememeye başladı. Bunun üzerine de İtalya'nın Santa Maria Maggiore şehrinde yaşayan meslektaşı Giovanni Maria Farina'yı yardıma çağırdı.
Giovanni Maria Farina, Köln'e gelir gelmez 1709'da kurduğu fabrikayla kolonyayı seri halde üretmeye başladı.
Kolonyayı, kolonya yapan ise Köln Tıp Fakültesi oldu. Fakülte, ürünün tıbbi ürün olarak da kullanılabileceğini açıklayınca kolonya Avrupa'da yaygınlaşarak günlük yaşamın vazgeçilmezi haline geldi.

Kolonyanın alameti farikası aslında tam olarak şuydu; O zamanın şartlarında insanlar sabah akşam yıkanamıyordu. Temizlik malzemeleri henüz üretilmemişti. Bu nedenle günlük yaşamda hep bir ağır koku vardı. Mikroplar da işin cabasıydı.
Kolonya hem insanları ferahlatıyordu hem de mikropları öldürdüğü için insanların hastalanma riskini azaltıyordu.
Hal böyle olunca da kolonya önce Avrupa'da sonra da dünyada insanların sahip olmak istediği ünlü bir ürün haline geldi.

O kadar çok insan o kadar çok kullanınca kolonyanın ilaçsal özellikleri de keşfedildi.
Sindirim rahatsızlıklarına sahip olan kişiler üzerine kolonya damlattıkları şekerleri yedi. Veya içine kolonya kattıkları şarapları içti.
Ağız içinde yarası olanlar ağızlarını kolonya ile çalkaladı.
Vücuttaki yaralara kolonya sürüldü.

Kolonya bütün halklar tarafından yaygın olarak kullanılıyordu ama aristokratlar burun kıvırıyordu.
Çünkü aristokratlar halkın kullandığını kullanmazdı.
Onlar başka ağır kokular tercih ediyorlardı ama onlar antiseptik özelliğe sahip değildi.
18'inci yüzyıldan itibaren aristokratlar da kolonyanın çekiciliğine kapıldı.
Giovanni Maria Farina'nın kolonyası günümüze kadar gelemedi ama açtığı yolda 1799'da yine Köln'de üretilmeye başlanan '4711' adlı kolonya günümüze kadar uzanmayı başardı.

Kolonya, Türkiye'ye ilk kez II. Abdülhamit Dönemi'nde geldi.
Önce Almanya'dan ithal edilen kolonya Türkiye'de ilk kez 1882'de Ahmet Faruki tarafından üretildi.
Kolonya kullanımının Türkiye'de de yaygınlaşmasıyla konuk ağırlama ritüelinde değişim yaşandı.
Misafirlere gül suyu değil, kolonya ikram edilmeye başlandı.
Ve evlerin vazgeçilmezlerinden biri oldu.
Kolonya, Türkiye'de öylesine sevildi, öylesine ilgi gördü ki...
Özellikle Cumhuriyet'in kurulup yeni Türkiye'nin inşasına başlanır başlanmaz kolonya fabrikaları kuruldu.

KALİTESİZ KOLONYANIN ZARARLARI
* Kalitesiz kolonyalarda metil alkol kullanılır. Bunun nedeni metil alkolün etil alkolden daha ucuz olmasıdır.
Metil alkol, içinde zehirli kimyasallar taşır, tamamen rafine edilmemiş bir alkoldür.
Metil alkolden yapılan bir kolonyayı burnunuza çektiğinizde yüz binlerce hücrenizi öldürür.
Metil alkolden yapılan bir kolonyanın uçucu asit maddeleri solunum yoluna yerleşir. Bir süre sonra da rahatsızlıklara neden olur.
Metil alkolden yapılan bir kolonya vücudun ter gözeneklerini tıkar. Terleme gerçekleşmeyeceği için zararlı bakteriler vücuttan dışarı atılamaz.
Metil alkolden yapılan bir kolonya, bakterileri öldürmediği gibi artmasına neden olur.
Metil alkolden yapılan bir kolonya, göze temas ettiğinde göz merceğine zarar verir. Bunun sonucunda körlüğe neden olabilir.

TÜRKİYE'NİN İLK KOLONYALARI

SÜLEYMAN FERİT ECZACIBAŞI
Türkiye'nin ilk diplomalı eczacılarından Süleyman Ferit Eczacıbaşı, 1912'de İzmir'de kurduğu fabrikada Altın Damlası Kolonyası'nı üretmeye başladı. İzmir'in simgesi haline gelen Altın Damlası Kolonyası, şehri ziyaret edenlerin dönüşte kendi memleketlerine hediyelik olarak götürmesiyle ülke genelinde ünlü oldu. Bunun sonucunda da üretim artırılarak ülke genelinde dağıtım yapılmaya başlandı. Eczacıbaşı şirketi, Altın Damlası Kolonyası'nın adını 'gür akan su' anlamına gelen Selin olarak değiştirdi.

KEMAL MÜDERRİSOĞLU
Kemal Müderrisoğlu, 1920'de üniversitenin ikinci yılında staj yapmak için Fransız Bay Rebou'un sahibi olduğu Rebul Eczanesi'nde işe başladı. Önceleri Bay Reboul'un bahçesinde yetiştirilen lavantaların uçan yağlarından elde edilen kolonya, daha sonra her yıl Fransa'nın güneyinde Grasse kentine yakın bölgelerden toplanan lavanta çiçekleriyle üretilmeye başlandı. 1939'da Bay Reboul, kendini emekliye ayırıp ülkesine dönerken, çok sevdiği gözü gibi baktığı eczanesini Kemal Müderrisoğlu'na devretti. Kemal Müderrisoğlu, Rebul Eczanesi'nin atölye usulü ürettiği kolonyaları fabrikasyon üretime dönüştürerek Rebul Kolonyası olarak tüm Türkiye'ye yaydı.

EYÜP SABRİ TUNCER
Eyüp Sabri Tuncer, İnegöl'deki baba evini satıp Ankara'nın yolunu tuttu. 1923'de 'Bonmarşe' olarak tanımlanan perakende satış mağazasını açtı. Ana faaliyet kolu olan ısmarlama gömlekçilikle birlikte şapka, atkı, mendil, çorap, kösele ve deri valiz, el çantası, şemsiye gibi tuhafiye ürünleri satıyordu. İstanbul seyahati sırasında bir esans satıcısından öğrendiği kolonya imalatı kendisinin ve ailesinin yaşamını kökten değiştirdi.
Eyüp Sabri Tuncer, kolonyayı dönemine göre değişik bir pazarlama politikası uygulayarak tanıttı. Tuncer, gün içinde kalabalığa karışıp kolonyanın faydalarını anlatıp ikramda bulundu. Bu uygulamayla kendi kolonyalarının tüketiminde büyük başarı sağladı. 1960'da Eyüp Sabri Tuncer'in oğlu Sabahattin Tuncer yurt dışına giderek esans üretim süreçleri hakkında bilgi edindi. 1967'de kendi limon kolonyası formülünü geliştirerek üretime geçti. Böylece Türkiye'de ham maddelerden kendi formülünü geliştiren ilk kolonya markası haline geldi.

Eyüp Sabri Tuncer, Kurtuluş Savaşı'nda er olarak verdiği hizmet karşılığında, 1926 tarihli İstiklal Madalyası Kanunu ile istiklal madalyasına hak kazandı

https://www.haberturk.com/kolonya-cumhuriyeti-2611688

Tam yeri bu konu başlığımı çözemedim ama internetten seçmeler konusunda kaynayıp gidebilirdi. Madem işin içinde kolonya üretimi var bu başlığa ekledim, uygun farklı bir başlık varsa moderatör arkadaşlar taşıyabilir. Makalenin kaynak linkini altına ekledim.
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...

Zevkle okudum @Soner komşum. Derli toplu güzel bir çalışma olmuş. emeğinize sağlık!
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
@Soner komşum elinize emeğinize sağlık çok güzel detaylıca yazılmış teşekkür ederim .

Mod yönetimi kolonyanın tarihi olarak bir konu başlığına taşırlarsa çok yerinde olacak .

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? baduruk 434 453,584 18/10/2023, Saat: 23:18
Son Yorum: Zayn
  El Yapımı Tıraş Kremleri Efrasyab 35 14,555 09/10/2023, Saat: 23:39
Son Yorum: DeaKeN
  Dove shea butter katı sabunu tıraş sabununa dönüştürme SertAdam 6 3,125 05/06/2023, Saat: 18:54
Son Yorum: mustafa03
  El Yapımı Traş Çantası Seuy 9 2,118 10/04/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: Mecanica
  Tıraş Aleti Sapı İmalatı habaz 24 7,859 26/03/2023, Saat: 03:44
  Tıraş Aleti ve Ekipman İmalatı hk. Kasis Medya 5 2,362 26/03/2023, Saat: 03:41
  Tıraş sabunu Yapımı. SertAdam 35 10,511 11/12/2021, Saat: 16:15
Son Yorum: serboser
  Kendi Tıraş Sabunumu Yaptım klasik63 17 7,927 15/10/2021, Saat: 01:33
Son Yorum: SertAdam
  Hazır Tıraş Dolabı Önerisi dikdik_s 69 63,213 07/09/2021, Saat: 19:38
Son Yorum: fatiherol54
  DIY - Kolonya, Tıraş Kolonyası ve Tıraş Losyonu Yapımı Straht 51 59,369 25/06/2021, Saat: 18:19
Son Yorum: XauPau

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: