Geltir 2015 LE Tıraş Fırçası
@tipsol
Üstadım, izoleyi siz yapmıyorsunuz belki ama şöyle bir durum oluyor, fanatikleriniz (ki var olabilirler, markayı çok sevip memnun kalabilirler) en ufak eleştiride karşı tez oluşturuyorlar direkt olarak moral vermek yerine. Buda sorununu yada fikrini dile getiren arkadaşı bunaltıyor açık olmak gerekirse. Ben kendi yaşantımda hep şöyle derdim "Kimseyle futbol, siyaset ve din konuşmamak lazım çünkü 3'ününde fanatiği bol bulunur". Forumdaki arkadaşlar sağ olsunlar bir 4. eklendi listeme. Ben daha yeni bir tıraş sever sayılırım. Çok fırçam olmadı. Belki dünyanın en iyi fırça düğümlerine sahip olabilirsiniz.

Fakat kabul edelim ki kalite kontrol açısından hiçbir şekilde bir Simpson yada dengi firmayla aynı kaliteyi yakalayamazsınız ki bu normaldir. Ama böyle bir gerçeğe rağmen "Tipsoft Chubby" eğer Simpson Chubby'den sadece 150TL ucuza satılıyorsa daha önceden de belirttiğim gibi insan düşünüyor istemsiz. Niye insan düşünüyor derseniz şöyle bir benzetme yaparak açıklamaya çalışayım. Silah endüstrisinde silah kullanıcıların "silahın saha deneyimi" diye tabir ettikleri bir eleme mekanizmaları vardır. Bu "saha deneyiminden" kasıt her ne kadar yeni model silahlar laboratuvar ortamında teste tabi tutulsalarda hiçbir şekilde bu test ortamının saha ortamını yansıtmayacağı gerçeğine dayanır. O yüzden hiçbir ordu tutupta Cheytac M200/M300 almaz. Onun yerine daha önceden kendini defalarca ispatlamış diğer markalara (McMillan, Barrett vb.) markalara yönelirler. Son kullanıcı tabi damak zevkine göre yeni ürün deneyebilir, hatta bu yeni ürün eski ürüne göre daha iyi bir sonuç verebilir fakat saha deneyimine sahip bir ürünü alan kullanıcı kalitesi herkes tarafından kabul görmüş bir markayı aldığının farkındadır, içi rahattır. Buradaki tüm olay buna dayanıyor bence. Tipsoft belkide kalite açısından çok iyi bir marka olmasına rağmen daha bu "ham" zamanlarını, henüz "yanmadan", "oldum" diyerek bir fiyat politikası izlerse burada zamanında 120-150TL ye fırça alan kullanıcılarda bunu kınlarlar.

Custom sap olayında işçilik var o yüzden fiyat bu kadar pahalı derseniz ancak şunu söyleyebilirim, lijun üstat saplarına 1000TL de isteyebilir. Çünkü el işçiliğinin fiyatı olmaz bence, o emeği kimse fiyatlandıramaz. Ama ürünün kendisinin maliyetine göre bu işçilik bedeli çok olursa yine insanların kafasında soru işareti oluşur. Çünkü benim bildiğim sapların yapımı şu aşamalarda oluyor; sıvı akrilik içine hangi renkler kullanılacaksa o renkte boya dökülüyor. Karıştırılıyor. Sonra sıvı akriliğe sertleştirici bir karışım dökülüyor. O da karıştırılıyor. Sonra bunlar bir kaba dökülüp bekletiliyor. Kabın şeklini alan akrilik kaptan çıkartılıp tornada işleniyor. Bu kadar. Yanlışsam lijun üstadım beni düzeltsin. Bunu niye anlattım, çünkü benim bildiğim sıvı akrilik o kadar pahalı bir malzeme değil. Hal böyle olunca da fiyatlar göz korkutup acaba bir "kaptırmatörlük" durumu mu var diye düşündürüyor.

Benim size naçizane önerim fiyatlandırmanızı nasıl yaptığınızı kalem kalem buraya açıklamanız. Akrilik kaç para, boya kaç para, knot kaç para, kargosu ne kadar tutuyor vb. şeklinde aydınlatırsanız bizi belkide size hem ben hem Straht üstadım hak verecek. Tutupta fiyat politikamız böyle, fiyatlar pazarlığa açık değildir derseniz (firma olarak), kendi takdirinizdir.

Saygılarımla,

(Edit büdüt: "Maliyet analizlerine bu kadar hakim biri olarak "en dogrusu" forum fircasinin imalatini sizin yapmaniz olacaktir." demiş onur üstadım, Straht üstadıma. Keşke demeseymiş.)
Yazılanları okuyunca nedense aklıma "Usta Ressam ve Çırağı" hikayesi geldi. Alıntı olarak tek kelimesine dokundamadan aşağıda paylaşıyorum. Kıssadan hisse diyerek...

Usta bir ressamın öğrencisi eğitimini tamamlamış. Büyük usta, öğrencisini uğurlamış. Çırağına "Yaptığın son resmi, şehrin en kalabalık meydanına koyar mısın?" demiş.

" Resmin yanına bir de kırmızı kalem bırak. İnsanlara, resmin beğenmedikleri yerlerine bir çarpı koymalarını rica eden bir yazı iliştirmeyi de unutma" diye ilave etmiş.

Öğrenci, birkaç gün sonra resme bakmaya gitmiş. Resmin çarpılar içinde olduğunu görmüş. Üzüntüyle ustasının yanına dönmüş. Usta ressam, üzülmeden yeniden resme devam etmesini tavsiye etmiş.

Öğrenci resmi yeniden yapmış. Usta, yine resmi şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş. Fakat bu kez yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde boya ile birkaç fırça koymasını söylemiş.

Yanına da, insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı bırakmasını önermiş. Öğrenci denileni yapmış. Birkaç gün sonra bakmış ki, resmine hiç dokunulmamış. Sevinçle ustasına koşmuş.

Usta ressam şöyle demiş:

"İlkinde, insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı.

İkincisinde, onlardan müspet, yapıcı, olumlu olmalarını istedin. Yapıcı olmak e ğ i t i m ! gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye cesaret edemedi."

- Emeğinin karşılığını, ne yaptığını bilmeyen insanlardan alamazsın.
- D e ğ e r bilmeyenlere sakın emeğini sunma.
- Asla bilmeyenle tartışma...

Alıntıdır.
http://yasamdankucukhikayeler.blogspot.c...iragi.html
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
Eski arkadasların soz sahibi oldugu bir konu hakkında yorum yapmak biz yeni cıtırlara yakısmaz. Bu saatten sonra bu fırca konusu zor toparlanır diye dusundugumden dolayı, Havlu olayına sıcak bakıyorum. Havlu icin ben varım. Saygılarımla ustadlar.
Onur üstadım, bundan 2-3 önceki mesajınızda Straht üstadım "soygun" dediği için (bknz. hırsız demiyor, soygun diyor, nüans var) hakaret ettiğini söylemiştiniz. Şimdi siz aynı hakareti başkaları firmanızın fiyat politikasını eleştiriyor diye "eğitimsiz", "kıymet ve değer bilmeyenler" ve "cahil" diyerek yapıyorsunuz (açık açık olmasada kimse salak değil burada) ve bunları zamanında müşteriniz olan / potansiyel müşterilerinize yapıyorsunuz. Söyleyecek çok şey var aslında bu tavrınıza fakat sizin burada bir firmayı temsilen böyle konuşmanız müşterilerinize ne gözle baktığınızın mutlak resmidir. Siz bu mutlak resmi sakın bir meydana koymaya kalkmayın anlattığınız anekdotdaki gibi. Çünkü ortadaki resimde beğenilecek bir yan yok, gayet çirkin, gayet mide bulandırıcı. Özel yaşantınızda belki çok iyi bir insansınızdır bunu bilemiyorum ama ticari açıdan gözümde Aral İthalat'tan bir farkı kalmadı Tipsoft firmasının şu saniye itibari ile eğer ortaklarınızda sizinle tamamen aynı görüşe sahiplerse müşterileri konusunda. Siz yinede umarım fırçanızı satacak birilerini bulursunuz ama bu saaten sonra bu ben olamam. Size ticari hayatınızda başarılar diliyorum.

Cihan üstadım, ben kendi adıma eğer Tipsoft ile birşeyler yapılacaksa organizasyondan seve seve çekilmeyi kabul ediyorum. Var olup organizasyonun baltalanması, ürünü alacak diğer kişileri sabote etmek kimsenin hakkı değil hele bu kadar kırılgan bir firma varken karışımızda. Ayrıca rica ediyorum eğer cidden imkanınız varsa başarı ile bitirin organizasyonu çünkü şevkiniz kırılmasın istiyorum ben kendi adıma. Tekrardan bir oylama yapın Tipsoft'un fiyatlarına göre, katılmak isteyen arkadaşlar tekrardan ne kadar verebilecekleri konusunda oy kullansınlar. Sizde buna göre en uygun fiyatı belirleyip Tipsoft firmasıyla iletişime geçin ve güzel bir organizasyona daha imza atmış olun.

(Edit: Firma firma diyorum da vergi filan veriliyor mu bir şirketleşme var mı bilmiyorum, marka demek daha doğru olur sanırım.)
Alt tarafi bir firca, beyler. Kirmayin birbirinizi.
Saygilar
Arkadaşlar,
Bildiğiniz üzere 2012 yılından bu yana forumdayım.Yazanlar hakkında oldukça bilgi sahibiyim.
Son zamanlarda  forumda porsuk kılı yada fırça deyince bazı arkadaşlar nezaket dışı hareketler sergiliyor.

Forumda en gizemli konu ne olabilir mesela düşünün ''çelik ustura'' değil mi ? Taşı bilemesi,honlaması,kayışlaması vs.Gelin görün ki usturacılar her konuda nesnel her şeyi somut anlatıyor.Ortada gizem bırakmıyor.Soranları yada okuyanları boğmuyor,hadi kardeş sen anlamazsın git şu abiye şu üstada sor on bu işin piri vs gibi tavırlara girmiyorlar.

İş porsuk fırçaya gelince bir grup çok heyecanlı davranıyor.Kendi gibi düşünmeyenleri hatta konuyu nesnel hale getirmek için yazanların konularına '' sen okuyanları dumur ettin kulakların çınlar '' gibi alaylı laflar dizeliyor.Yazdıklarında bilgi de olmuyor sırf teşbih,eski düşünürlerden laflar,kısaca kendi şovlarını yapmak için fırsat kolluyorlar,en kötüsü ise bazı arkadaşlar sırf taraftarlık olsun diye destek çıkıp bilgi kirliliğini arttırıyor.
Hatta bu forumdan başka platformlara alaylı ifadeler ve küçümsemeler gönderiliyor.Manchurian kıl tipini isterse çalıya benzetsin bizi ilgilendimez,burada yazmayacak kişilere forum üstünden  laf atma terbiyeli bir davranış değil.

Belli firma kişi yada firmaları gözü kapalı iyi niyetle savunan arkadaşlar.Bu forumu kullanarak başka paltformlara laf atan arkadaşlarını uyarsınlar.Yine savundukları arkadaşları bir fırça konusuna reklamla laf kalabalığıyla dolu mesaj atınca uyarsınlar.Başlangıç seviyesi fırçaları kendini ispatlamış markaları aslanı kediye boğdurur gibi basit kıyaslarla karalayınca uyarsınlar.Kendi kullanmadığı halde bir markayı başkasına tavsiye etmesinler ilk önce kendileri denesin sonra tavsiye etsinler. Arkadaşlar gaz vermek için değil frenlemek içindir.

Porsuk kılındaki gizemli ve gergin hava dağıtılsın bu işin özü yada nirvanası bir kişiye yada gruba ait değil,sonuçta kıl tüy demeye kadar gider bu iş.

Yaşadığımız gerilimin burada bitmesi gerekir.Noktalayıp bitirelim.Konuyu kilitlemek zorunda kaldım kusura bakmayınız.Forumun başka konularında bu gerilimi laf atma,kinaye ve başka şekilde sürdürmeye çalışanları dostça ve kibarca peşinen uyarıyorum !

Keyifli forumlar
We trust in Geltir

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Photo YENİ BİR TIRAŞ FIRÇASI İSTERÜZ!! izterd 9 2,384 29/02/2024, Saat: 17:49
Son Yorum: exselans
  Sorunsuz Tiraş temali canli yayin dikdik_s 2 1,704 12/06/2022, Saat: 15:46
Son Yorum: new38
  beyfendi.org TERRE tıraş sabunu hediye ediyor. sohayli 0 1,800 16/09/2021, Saat: 14:49
Son Yorum: sohayli
Tongue Geltir 2020 Deri Etkinligi İsmetaltan 169 58,858 21/08/2021, Saat: 09:09
Son Yorum: serkant2
Exclamation Çok Özledik: Ankara Geltir Buluşması ekindgn 22 6,166 13/06/2021, Saat: 01:02
Son Yorum: ahbap
Information geltir.com 2019 Jaguar Fırça Etkinliği - İlk Mesaj Güncel 3RD1 590 174,038 31/05/2021, Saat: 20:05
Son Yorum: osaka23
  TIRAŞ ALETİ KUTUSU ETKİNLİĞİ sohayli 0 1,565 01/05/2021, Saat: 16:48
Son Yorum: sohayli
  Geltir 34 Soner 30 15,046 17/03/2021, Saat: 23:05
Son Yorum: Soner
Star 7. Geleneksel Geltir Yılbaşı Hediye Organizasyonu (2020-2021) onurcakmak 61 19,418 01/01/2021, Saat: 20:27
Son Yorum: forevermore07
  Ankara Geleneksel Geltir Buluşması Vol.03-2020 ekindgn 10 5,641 26/06/2020, Saat: 15:59
Son Yorum: Efrasyab

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: