Çakı, Bıçak Bileme
Merhaba;

Mutfakta kullandığım ortalamanın üzerinde kalitede şef, ve santoku bıçaklarım var. Haliyle kullanıldıkça köreliyorlar...
daha önce bıçaksanatı.com forumundan takip edebildiğim kadarıyla girit taşı ve tellus yağı edinerek Sefa hocanın videolarından öğrendiğim kadarıyla bir bıçağımı kurban seçtim ve biledim.
Açıkçası fena olmadı ancak bıçağın sırtında, ağzın hemen gerisinde siyah bir hare oluştu. Hem bu siyah izi önlemek hemde bilemeden dolayı ağızda oluşan kılağını temizlemek için bilemeden sonra deri masat kullanmak gerekiyor sanırım. Şimdi sorular... Smile

girit taşı ve tellus yağı ikilisi mutfak bıçaklarını bilemek için iyi bir alternatifmidir? yoksa su ile çalışan japon taşlarından yada yağ ile çalışan arkansas taşımı temin etmeliyim?
Girit taşının gridi mutfak bıçağı için iyimidir? olduki ustura kullanmaya karar verdim? yine bu taşta bileyebilirmiyim? yoksa ikisi çok farklı şeylermi?
deri masadın üzerine metal polisaj kremi sürülmeli deniliyor, her yerde kolayca bulunan metylan bu işi görürmü yoksa şu marka almalısın istanbulda şurada bulabilirsin diyebileceğiniz daha amaca uygun bir ürün varmı?
deri masadı istanbulda nerede bulurum, deriyi bulup tahtaya ben mi çakacağım? deriyi tahtaya çakınca masat oluyormu yoksa bir takım işlemler yapılmalımı, derinin düzünemi tersinemi bıçağı süreceğiz?

Yardım ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim...

Selamlar...

sinekkaydı tıraş, boyalı ayakkabı, ütülü pantolon...
çok teşekkür ederim... Çok yardımcı oldu. En kısa zamanda bir norton 8000 yada naniwa12000 edinmem gerekecek sanırım. Muhtemelen 100 usd üzeri fiyatlar ile gelecek bunlar değilmi ?

Selamlar...
(08/04/2012, Saat: 18:57)uataman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: çok teşekkür ederim... Çok yardımcı oldu. En kısa zamanda bir norton 8000 yada naniwa12000 edinmem gerekecek sanırım. Muhtemelen 100 usd üzeri fiyatlar ile gelecek bunlar değilmi ?

Selamlar...

8000e giderken kullanacaginiz 4000 ve 2000 grit tasiniz var mi?
aksi halde islem cok uzun surebilir.
(08/04/2012, Saat: 20:12)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(08/04/2012, Saat: 18:57)uataman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: çok teşekkür ederim... Çok yardımcı oldu. En kısa zamanda bir norton 8000 yada naniwa12000 edinmem gerekecek sanırım. Muhtemelen 100 usd üzeri fiyatlar ile gelecek bunlar değilmi ?

Selamlar...

8000e giderken kullanacaginiz 4000 ve 2000 grit tasiniz var mi?
aksi halde islem cok uzun surebilir.

Bıçakların ağızları açık ve aslında keskinler. Yani tamaen körelmesi gibi bir durum yok ortada. o sebeple 2000 yada 4000 grid taşlara gerek olduğunu sanmıyorum. Kağıt ve kıl testinin yanına domates testi ekledim ben Big Grin
bıçak yumuşak bir domatesi keserken ezmeye başladığını hissediyorsam bileme zamanı geldi diye düşünüyorum...
domatesi ezmeye baslamissa 1k nin altina dusmustur. girit tasinda (2k) domatesi keserken ( cutting degil slicing) ezmiyor. yumusak domatesi kastediyorum.
(09/04/2012, Saat: 10:50)linguist Adlı Kullanıcıdan Alıntı: domatesi keserken ( cutting degil slicing) ezmiyor. yumusak domatesi kastediyorum.

Yok ben direk cutting den bahsediyorum. Bıçağı çekmeden, domatesin üzerine getirip güç harcamadan bastırdığımda domatesin ezilmeye başladığı anda bileme zamanı geldi diyorum. bu haldeki bıçak dilimlemek üzere kabzaya yakın kısmı domatese dayanıp geriye doğru çekildiğinde kesebiliyor domatesi...

Kiymetli bir bicagi bilemeden önce bicagin agzini kece uclu bir kalemle boyayin ondan sonra bileme islemine gecin.Bunun sebebi;

Bicagin agiz acisini tespit edebilmektir,eger boya siliniyorsa dogru aciyi yakalamissiniz demektir.Yanlis aciyla bilenen bicak telef olur,yeni bir agiz acmak zorunda kalirsiniz.Selamlar
Bir liralık Ali Bıyıklı sen nelere kadirsin !
(09/04/2012, Saat: 11:36)Ustura Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(05/04/2012, Saat: 14:03)uataman Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Kiymetli bir bicagi bilemeden önce bicagin agzini kece uclu bir kalemle boyayin ondan sonra bileme islemine gecin.Bunun sebebi;

Bicagin agiz acisini tespit edebilmektir,eger boya siliniyorsa dogru aciyi yakalamissiniz demektir.Yanlis aciyla bilenen bicak telef olur,yeni bir agiz acmak zorunda kalirsiniz.Selamlar

Faydali bilgi, çok teşekkür ederim... İki tane kurban seçtiğim bıçak var evde tüm acemiliğimi insafsızca onlarda atıyorum Smile
aslında girit yağ taşı ve eski bir deri kemerden yaptığım deri masat ve metylan ikilisi ile gayet iyi sonuçta aldım ama işte rahat durmuyor insan Smile

Selamlar...
mutfak nicaklarinda aciyi nasil sabit tutuyorsunuz? keceli kalemle anlasilabiliyor bir nebze ama aciyi sabit tutmak icin kullanilan bir aparat var mi?
Mutfak bicaklarini bilerken bicak sabit tutulmasi gerek. Biraz alistikdan sonra gayet iyi sonuclar elde edilebilir. Hic olmuyor diyorsaniz tabiiki yardimcilar var..

http://www.lorey.de/components/com_virtu...864054.jpg

Bicagin sirtina gecirilip isleme bildigimiz gibi devam.

Bir baska bir noktaya deginmek istiyorum...

Ustura bilenilen taslarin üzerined mutfak bicaklari bilenmesini tavsiye etmiyorum. Edilebilir ama ozaman taslari da daha sik düzlememiz gerekiyor. Mutfak bicaklarinin düz olmayan agizlari tasin düzgünlügünü bozuyor. Bir süre sonra ustura bilenmesinde daha cok zorluklarla karsilasilabilinir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Makarnadan bıçak yapımı posicor 7 4,426 09/09/2018, Saat: 15:25
Son Yorum: laktik
  Şef Bıçakları Ve Bileme Taşları Hakkında Öneriler _dnz35 15 9,777 08/09/2017, Saat: 18:40
Son Yorum: kokopelli
  Bıçak Bileleme Taşı Hakkında Yardım bhdr003 2 6,274 30/12/2014, Saat: 23:30
Son Yorum: bhdr003
  Kaliteli mutfak bıçağı ve bileme taşı. geldigitti 9 13,800 24/08/2013, Saat: 16:08
Son Yorum: tipsol

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: