Çelik Usturaya Başlangıç (yardım)
Arkadaşlar Merhaba,

Bir-iki hafta önce heves edip eminönünden bir tezgahdan basit jiletli bir ustura aldım. İlk traşımda çene kısımlarında ve boyunda kimi yerleri traş edemesem de büyük ölçüde traş olabilmiştim. bu iki hafta içinde elim alıştı artık nispeten kolayca traş olabiliyordum. Üstelik çene ve boyuna da alışmıştım. Kendi kendime "tamam artık çelik usturaya geçebilirsin" dedim. Yine kalktım Zaza Han'a gittim. Solingen marka bir çelik ustura aldım. Büyük bir hevesle eve gelip traş olmaya hazırlandım. Başladım traşa. Fakat yolunda gitmiyordu. Takılma yapıyor, sakalı olması gerektiği gibi kesmiyordu. Şaşırdım. Jiletli ustura ile traşa devam ettim gayet güzel kesiyordu ama yeni usturam bu performansın çok gerisindeydi. Lütfen yardımcı olun. Ben de bu ustura alışkanlığını edinmek istiyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
Şimdiden teşekkürler.
Aldığınız ustura tıraş a hazır değil dir büyük ihtimal le. Kayış veya taş ile bileylemek gerekiyor.
(13/07/2015, Saat: 00:53)kara44 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar Merhaba,

Bir-iki hafta önce heves edip eminönünden bir tezgahdan basit jiletli bir ustura aldım. İlk traşımda çene kısımlarında ve boyunda kimi yerleri traş edemesem de büyük ölçüde traş olabilmiştim. bu iki hafta içinde elim alıştı artık nispeten kolayca traş olabiliyordum. Üstelik çene ve boyuna da alışmıştım. Kendi kendime "tamam artık çelik usturaya geçebilirsin" dedim. Yine kalktım Zaza Han'a gittim. Solingen marka bir çelik ustura aldım. Büyük bir hevesle eve gelip traş olmaya hazırlandım. Başladım traşa. Fakat yolunda gitmiyordu. Takılma yapıyor, sakalı olması gerektiği gibi kesmiyordu. Şaşırdım. Jiletli ustura ile traşa devam ettim gayet güzel kesiyordu ama yeni usturam bu performansın çok gerisindeydi. Lütfen yardımcı olun. Ben de bu ustura alışkanlığını edinmek istiyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Foruma hoşgeldiniz, tanışma konusu açarak da sorularınızı sorabilirsiniz aklınızda bulunsun. Öncelikle Zaza Han da düzgün çelik ustura satan bir yer var bildiğim kadarıyla, diğer dükkanlarda gördüklerim işe yaramaz ürünlerdi. Usturanızın fotoğrafını yükleyebilirseniz daha iyi bir analiz yapabiliriz. blueshadow un söylediği gibi sıfır usturalar genellikle tıraşa hazır olmuyorlar, tekrar bilenmeleri gerekiyor ama usturanızın da bilenebilecek bir ustura olması şartıyla.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Bende bunu anlamiyorum arkadas sen satici olarak bir urunu musteriye sunuyorsan mecburen bu kullanilir durumda olmasi lazim degilmi.Cok mu zor usturayi tirasa hazir hale getirmek?Bicaklari felan kör satsalar daha iyi olur bence..
aldığınız ustura için fotoğraf görmeden konuşmak zor ancak dovo best diye tahmin ediyorum, zazada ise rafta, sağlıksız beklemiş olma ve korozyona uğramış olma ihtimali de var. çok iyi keskinliklere ulaşamazsınız bununla ancak yukarıda da bahsedildiği üzere, bilen birisinin yeniden bileylemesi gerekir sıfır usturaları.

ikinci bir konu da, birkaç ay jiletli ustura ile geçirmeden hakiki ustura kullanmaya geçmek zordur. 2 hafta bunun için erken bir zaman.
(13/07/2015, Saat: 15:25)ohtararan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: aldığınız ustura için fotoğraf görmeden konuşmak zor ancak dovo best diye tahmin ediyorum, zazada ise rafta, sağlıksız beklemiş olma ve korozyona uğramış olma ihtimali de var. çok iyi keskinliklere ulaşamazsınız bununla ancak yukarıda da bahsedildiği üzere, bilen birisinin yeniden bileylemesi gerekir sıfır usturaları.

ikinci bir konu da, birkaç ay jiletli ustura ile geçirmeden hakiki ustura kullanmaya geçmek zordur. 2 hafta bunun için erken bir zaman.

Ohtararan komşum Zaza da Dovo satılıyor muydu? Ben denk gelmedim hiç merakımdan soruyorum. Ben gezdiğim zaman sadece ERN bulabilmiştim bir yerde geri kalanı Lorena vs bilmediğim isimli ve geometrisi uygun olmayan usturalardı. Eğer Dovo ise bilenip rahatlıkla kullanır merak etmeyin.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
estafurullah, doble temple ve best quality vardı vaktinde, ben doble temple 12 almıştım ancak benim için "al birini vur öbürüne" bu iki model, yalnızca bir yere kadar konfor ve keskinlik alabiliyorlar. o zamanlar tek bir dükkanda ustura vardı ve sadece bu ikisi vardı. ancak ben gitmeyeli epey yıl oldu, yorumu bu bilgiye göre güncelleyeyim o vakit.
-fotoğraf görmek şart.

(13/07/2015, Saat: 17:00)Chinaski Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ohtararan komşum Zaza da Dovo satılıyor muydu? Ben denk gelmedim hiç merakımdan soruyorum. Ben gezdiğim zaman sadece ERN bulabilmiştim bir yerde geri kalanı Lorena vs bilmediğim isimli ve geometrisi uygun olmayan usturalardı. Eğer Dovo ise bilenip rahatlıkla kullanır merak etmeyin.
Komşum usturamı bileteceğim biri varmı forum da acaba

Sent from my iPhone using Tapatalk
Arkadaşlar tekrardan merhaba. Usturadan çok anlamadığım için modelini bilmiyorum fakat solingen markasını duymuştum. Alman menşeili olduğunu da görünce güvenip aldım. Ama sanırım biraz bakıma ihtiyacı var. Gerçi bakımla olabilecek gibi mi veya bakım nasıl yapılır, nerede yaptırılır hiçbir fikrim yok. o Konuda da yardımınıza açığım.

şimdiden teşekkürler.

[img]2gukx9w.jpg[/img]
Başlangıç olarak bir fotoğraf eklemeye ne dersiniz.
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Başlangıç önerisi Okan Akgönül 11 4,112 10/02/2019, Saat: 12:32
Son Yorum: dikdik_s
  Geleneksel tıraşa ucundan başlangıç mehmets 10 5,146 07/08/2018, Saat: 16:02
Son Yorum: mehmetk1907
  geleneksel traşa başlangıç ateşdağlı 8 4,225 11/12/2017, Saat: 16:24
Son Yorum: ArdıçKatranı
  Herkese selamlar, Nacizane başlangıç setim mimaras 22 10,842 04/11/2017, Saat: 00:08
Son Yorum: mimaras
  Tıraşa başlangıç.. Cagdas246 10 5,461 11/07/2017, Saat: 19:35
Son Yorum: İsmetaltan
  Acemiden Merhabalar (YARDIM LÜTFEN) vaadeden 19 8,022 17/03/2017, Saat: 17:22
Son Yorum: vaadeden
  Timor ile başlangıç Raskolnikov 14 6,681 09/11/2016, Saat: 01:06
Son Yorum: Tahir
  Merhaba & Yardım Heimdall 9 4,755 03/11/2016, Saat: 13:37
Son Yorum: umutatakul
Thumbs Up Alışveriş-Yardım hokurga 3 2,605 19/10/2016, Saat: 22:54
Son Yorum: hokurga
  Geltir'e giriş faslı. Başlangıç & Sorular zakayr 21 17,088 22/12/2015, Saat: 18:34
Son Yorum: dikdik_s

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: