Kotikül Unicot Yöntemi
Dilucot yöntemi ile biraz daha aşama kaydettim ancak yine de olması gereken keskinliğe ulaşamadım.

Kolumdaki kılları biraz tırtıklamaya başladıktan sonra kotikülü temizledim, sadece su ile devam ettim işleme. Artık bu noktadan sonraki aşama sadece su ile daha fazla stroke yapıp istenen keskinliğe ulaşmak mı ?

Çekebildiğim kadar yakından usturanın ağzını çekmeye çalıştım.

2nlv4ar.jpg

21kcyns.jpg
www.BarbarosRazors.com

Sizin sorununuz üstadım zannımca usturanızdan kaynaklanıyor. Kullandığınız ustura ziyadesi ile oksitlenmiş ve çelik homojen yapısını yitirmiş. Siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın çelikte meydana gelen deformasyon nedeniyle yekpare ve düz bir ağız elde edemezsiniz. Ağızda taşa temas etmeyen temas ettiği zamanda diğer kısımlardan daha fazla aşınacak korozyona uğramış kısımlar olduğu için ağız testere görünümünden sıyrılamayacaktır.

Velev ki usturayı tıraş olabilecek kadar keskinleştirmeyi becerseniz bile kayışladığınız anda ağız dönecek ustura tekrar körelecektir. Kayışlamadan kullandığınız takdirde ise en zararsız halinde sakalda çekme yapacak daha kötüsü cildinizde ciddi tahrişe sebebiyet verecektir.

Bence siz bu usturayı kullanmaktan vazgeçin. Korozyona uğramamış bir ustura ile yola devam edin.

Bana göre olanı anlattım. Sair üstatlar farklı fikirler ileri sürebilirler. Belki de ben yanılıyorumdur.

Saygılarımla.
Anladım üstadım, ilk denemelerim diye biraz daha deforme olmuş usturalardan başlamıştım bilemeye öğrenmek açısından. Ama dediğiniz gibi hiç bir surette ulaşamayacaksa temiz bir ustura ile baştan başlayayım.

(13/12/2013, Saat: 01:43)avsu07 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sizin sorununuz üstadım zannımca usturanızdan kaynaklanıyor. Kullandığınız ustura ziyadesi ile oksitlenmiş ve çelik homojen yapısını yitirmiş. Siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın çelikte meydana gelen deformasyon nedeniyle yekpare ve düz bir ağız elde edemezsiniz. Ağızda taşa temas etmeyen temas ettiği zamanda diğer kısımlardan daha fazla aşınacak korozyona uğramış kısımlar olduğu için ağız testere görünümünden sıyrılamayacaktır.

Velev ki usturayı tıraş olabilecek kadar keskinleştirmeyi becerseniz bile kayışladığınız anda ağız dönecek ustura tekrar körelecektir. Kayışlamadan kullandığınız takdirde ise en zararsız halinde sakalda çekme yapacak daha kötüsü cildinizde ciddi tahrişe sebebiyet verecektir.

Bence siz bu usturayı kullanmaktan vazgeçin. Korozyona uğramamış bir ustura ile yola devam edin.

Bana göre olanı anlattım. Sair üstatlar farklı fikirler ileri sürebilirler. Belki de ben yanılıyorumdur.

Saygılarımla.
www.BarbarosRazors.com

Elinizdeki ekipman nedir bilemiyorum fakat eger sadece coticule varsa cok kalin bir slurry yapip sonradan su eklemeden agizdaki tarak kismi kaldirmaya calisin, slurry nin tamamen kurumamasi icin cok az su ekleyin ama bu slurry nin yogunlugunu dusurmeyecek sekilde olsun. Honlama yaparken baski uygulamaniz gerekebilir. 500gr kadar bir baski ile usturanizi agzindaki capaklar gidene kadar taslayin. Agizda capak olmadigina kanaat getirdiginizde normal dulicot yonetimini deneyebilirsiniz. Eger capaklar cogaliyorsa korozyona bagimli olarak ustura kullanilmaz hale gelmis diyebiliriz.

Coticule haricinde herhangi bir 1k tas da capaklari gidermek icin kullanilabilir.
(13/12/2013, Saat: 10:57)hedehodo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elinizdeki ekipman nedir bilemiyorum fakat eger sadece coticule varsa cok kalin bir slurry yapip sonradan su eklemeden agizdaki tarak kismi kaldirmaya calisin, slurry nin tamamen kurumamasi icin cok az su ekleyin ama bu slurry nin yogunlugunu dusurmeyecek sekilde olsun. Honlama yaparken baski uygulamaniz gerekebilir. 500gr kadar bir baski ile usturanizi agzindaki capaklar gidene kadar taslayin. Agizda capak olmadigina kanaat getirdiginizde normal dulicot yonetimini deneyebilirsiniz. Eger capaklar cogaliyorsa korozyona bagimli olarak ustura kullanilmaz hale gelmis diyebiliriz.

Coticule haricinde herhangi bir 1k tas da capaklari gidermek icin kullanilabilir.

Elimde birde KAI 400/1000 var, bu durumda ustura 5mm kadar daralacak galiba değil mi ?

41-WDpQbFHL.jpg
www.BarbarosRazors.com

(13/12/2013, Saat: 11:07)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Elimde birde KAI 400/1000 var, bu durumda ustura 5mm kadar daralacak galiba değil mi ?

41-WDpQbFHL.jpg

Acikcasi elinizdeki tasi hic kullanmadim ama sonucta 1k bir tas. 1k ile eliptik hareketler ve baski ile baslayip 20x2 tur sonrasinda 20x2 x stroke yapip capaklari gozle izleyebilirsiniz. Eger bu yeterli gelmediyse capaklar tamamen yok olana kadar ayni islemi tekrarlayin. Uc ve sap arasinda simetri hatasi olmamasi icin daha onceden gonderdigim videodaki gibi usturanin ortasina baski uygulayarak honlama yapmalisiniz. Bitirme asamasinda cok baski uygulamadan 10 tur kadar x stroke yapin. Capaklar kaybolduktan sonra kol killari ile test edebilirsiniz.

Ustesinden gelirsiniz diye dusunuyorumSmile
Teşekkür ederim bilgiler için, geliriz inşallah üstesinden, kolay görünüyor Big Grin

(13/12/2013, Saat: 11:17)hedehodo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Acikcasi elinizdeki tasi hic kullanmadim ama sonucta 1k bir tas. 1k ile eliptik hareketler ve baski ile baslayip 20x2 tur sonrasinda 20x2 x stroke yapip capaklari gozle izleyebilirsiniz. Eger bu yeterli gelmediyse capaklar tamamen yok olana kadar ayni islemi tekrarlayin. Uc ve sap arasinda simetri hatasi olmamasi icin daha onceden gonderdigim videodaki gibi usturanin ortasina baski uygulayarak honlama yapmalisiniz. Bitirme asamasinda cok baski uygulamadan 10 tur kadar x stroke yapin. Capaklar kaybolduktan sonra kol killari ile test edebilirsiniz.

Ustesinden gelirsiniz diye dusunuyorumSmile
www.BarbarosRazors.com

Dilucot yöntemini izleyerek bir başka usturada yapmış olduğum bileme yine istediğim sonuca ulaşmadı. Biraz daha keskinliğe ihtiyaç var.
www.BarbarosRazors.com

(14/12/2013, Saat: 19:42)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dilucot yöntemini izleyerek bir başka usturada yapmış olduğum bileme yine istediğim sonuca ulaşmadı. Biraz daha keskinliğe ihtiyaç var.

Dilucot kolay yöntem değil slurry seyreltilirken ayar çok önemli tekniğin oturması için çok uğraşmak ve sabır lazım.
(13/12/2013, Saat: 01:43)avsu07 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sizin sorununuz üstadım zannımca usturanızdan kaynaklanıyor. Kullandığınız ustura ziyadesi ile oksitlenmiş ve çelik homojen yapısını yitirmiş. Siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın çelikte meydana gelen deformasyon nedeniyle yekpare ve düz bir ağız elde edemezsiniz. Ağızda taşa temas etmeyen temas ettiği zamanda diğer kısımlardan daha fazla aşınacak korozyona uğramış kısımlar olduğu için ağız testere görünümünden sıyrılamayacaktır.

Saygılarımla.

Türkçe kullanımında gösterdiğiniz özenden dolayı sizi tebrik ederim.
Selamlar,

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: