Ballenclaugh - Icy Grove İncelemesi
Ballenclaugh Icy Grove İncelemesi

15zjnug.jpg

Sabunumuzun üreticisi Ballenclaugh, Amerikalı bir üretici (http://ballenclaugh-soap.myshopify.com/ ). Ürün metal bir kapta geliyor, net olarak ağırlığıyla ilgili bir veri bulamadım ama yaklaşık olarak 200-220 gr. Bu tip kaplardaki sabunlar genelde bu ağırlıkta oluyorlar (7-8 oz.). Kutu son derece sade, kapağının üzerinde makasla kesildiği belli olan bir etiket var. İçerikle ilgili hiç bir yazı bulunmuyor. İçerikle ilgili üreticinin sitesinden aşağıdaki bilgileri öğrenebiliyoruz:

Donyağı (sığır), hintyağı, palmiye çekirdeği yağı, kamelya tohumu yağı, soya fasülyesi yağı, kokum yağı, kakao yağı, sitrik asit, bitkisel gliserin, lanolin

Bunların dışında,

İpek lifi, bentonit kili, titanyum dioksit, sodyum/potasyum hidroksit karışımı, diğer esans ve kokular

bulunabilir denmiş. Bir de çam katranından bahsedilmiş ve "kreozot" içermediği belirtilmiş.

Şimdi "bunları içerebilir" denmiş ama hangi sabun, yukarıdaki malzemelerden hangilerini içeriyor net şekilde belirtilmemiş. Belki ticari olarak açıklamak istemiyor olabilirler ama bu durum açıkçası biraz can sıkıcı. Uzun lafın kısası sitelerinden sabunla ilgili teknik verilere net olarak ulaşmak mümkün değil.

Sabunun kıvamı ne Cella kadar yumuşak ne de Tabac kadar sert. Proraso sabunlardan bir gıdım saha sert diyebilirim Kapağı açınca ilk etapta sizi karşılayan yoğun koku ayakkabı cilası hissi uyandırsa da kokuyu daha hafif şekilde almaya çalıştığınızda greyfurt ile karışık mentol, az biraz da çama yakın odunsu bir koku geliyor. Sabunu köpürtüp yüzünüze uyguladığınızda greyfurt kokusu her ne kadar biraz bana yapay gelse de daha net şekilde ortaya çıkıyor. Ben koku konsunda şahsen kararsızım, sevdiğimi de söyleyemem beğendiğimi de. Kokusu kesinlikle sev ya da nefret et tarzı bir koku.

29za24n.jpg

Sabunun köpük performansına bakalım. Sabunu hem domuz hem porsuk fırçalarla köpürttüm. Porsuklarla elde ettiğim köpüğün kalitesi daha iyiydi diyebilirim (biraz daha yoğun oluyor). Sabun suyu çok sevmiyor, o yüzden biraz fazla yükleyip azar azar su ekleyerek kıvamı tutturmak gerekiyor. Öyle patlama yapan bir sabun değil, suyun ayarını kaçırırsanız iyice cıvık hale gelebilir. 20 sn.' lik bir yükleme ve güzelce köpürtme aşamasının sonunda üç perdeye yetecek köpüğü çok rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Oluşan köpük biraz cıvık krema gibi. Köpük üç perde boyunca sönmeden durabiliyor. Bu arada inceleme için köpürtmede kullandığım fırça Frank Shaving "24 mm. finest" modelidir.

zlf9so.jpg

sdcz1w.jpg

Gelelim tıraş performansına. Bir kere sabunun en beğendiğim iki yönünü belirtmek gerekiyor. Birincisi üst noktada bir soğutma performansı var, kışın bu sabunu kullanmak gafletine düşmeyin sakın benim gibi. Yazın ise bu sabun Proraso' ya tercih edilebilecek bir sabun diyebilirim. İkincisi, denediğim sabunlar arasında kayganlık açısından Soap Commander ile liderliğe oynayan bir kayganlık sunuyor. Açıkçası güzel kayganlık sağlayan bir sabun tıraşa gerçekten keyif katıyor.

Öte yandan koruyuculuk maalesef vasat, yastıklama biraz zayıf. Tıraş sonrası nemlendirmesi ise yeterli. Koku performansı olarak ise köpürtüldükten sonra kokusunu tıraş boyunca alabiliyorsunuz, tıraştan sonra ise bir şey beklemeyin. Kokuyla ilgili yorumum üst paragrafta mevcut zaten.

Genel olarak ortalamanın biraz üzerinde bir sabun. Yaza uygun, ferahlatıcı bir sabun arıyorsanız tercih edilebilir. Fiyatı da 200 gr' lık bir sabun için fena değil (yaklaşık 14 $), tabii yurt dışından almak gerekeceği için işin bu kısmı yoruma açık.

Vakit ayırıp okuduğunuz için, şimdiden teşekkürler...
Haydi hayırlı tıraşlar...
İnceleme için teşekkürler komşum, koku bileşenleri hoşuma gitti ama siz ya sev ya terket deyince çok kararsız kaldım. Performansı üst düzey değil anladığım kadarıyla. Neyse heyecan aramayım durduk yere Smile Güzel günlerde kullanın.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
İnceleme için teşekkürler, emeğinize sağlık. Ayakkabı cilasının kokusunu severim, altından da greyfurt çıkacaksa ona da varım hatta bir de mentollüymüş valla sürpriz yumurta gibi Smile

Fotoğrafta köpük biraz sulu, söncekmiş gibi duruyor. Fotoğraftaki köpük mü böyle yoksa genel olarak böyle sulu köpüklü bir yapısı mı var? Bu arada 14 dolara 200 gram çok iyi rakam, PannaCrema 140 ml kapta kaç gram bilmem ama 12 Euro, Tabac 125 gr 12 Euro civarı yine.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Farklı bir ürün ve güzel bir inceleme. Teşekkürler.
Teşekkürler arkadaşlar. Koku olarak şöyle bir kıstas ortaya koyabilirim. Speick kremin kokusunu seviyorsanız bu sabunun kokusunu da seversiniz, biraz odunsuluk var daha çekici gelebilir hatta.

Köpüğün kıvamının o şekilde olmasının iki sebebi var. Birisi yazıda belirttiğim üzere öyle dolu dolu, iki parmağınızın arasında ezilen tipten bir köpük oluşmuyor. İkincisi ben biraz cıvık köpük seviyorum. Bir önceki incelememde de benzer bir tepki gelmişti Smile. Lakin bu sizi yanıltmasın. Resimde görülen köpük, yazıyı yazarken yarım saat o şekilde bozulmadan durdu. Yine de bir dahaki sefere bu mevzuyu dikkate almaya çalışacağım.
Haydi hayırlı tıraşlar...
İnceleme için teşekkür ederiz elinize sağlık.
@OnlyTNT inceleme icin tesekkürler, bu markayi ilk defa duydum Smile Sizin elinize nerden gecti?
Bilgi dagarcigimiza bir urun daha eklendi sayenizde.emeginize saglik.

Inceleme icin tesekkurler, elinize saglik.
İnceleme için teşekkürler. Çok güzel bir inceleme olmuş. Speick kokusunu sevsem de sanırım pek benlik bir ürün değil.
https://instagram.com/buyukkotukurt/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Pearl Shaver's Spirit Artisan Tıraş Sabunu İncelemesi Oldstyle 2 1,705 26/11/2021, Saat: 09:42
Son Yorum: Oldstyle
Wink Wholly Kaw - Siero Tabanlı Sabun İncelemesi Sh@dow 19 9,045 04/06/2021, Saat: 00:19
Son Yorum: samuray73
Wink İtalyan Bariyeri, Saponificio Varesino Sabun İncelemesi dikdik_s 149 115,786 29/09/2020, Saat: 17:15
Son Yorum: İsmetaltan
  Phoenix Dapper Doc's Sabun İncelemesi MerkurFutur 10 5,367 19/03/2020, Saat: 23:56
Son Yorum: Ali Desidero
  RazoRock XXX Sabun İncelemesi dikdik_s 24 24,858 13/03/2020, Saat: 21:27
Son Yorum: MetsGo
Wink Le Pere Lucien (Lucien Baba) Sabun İncelemesi dikdik_s 35 25,474 23/11/2019, Saat: 00:39
Son Yorum: acoma
  Muhle porselen lathering bowl incelemesi Aedan 30 31,519 06/11/2019, Saat: 15:50
Son Yorum: Sheeplessness
  Henri et Victoria, Cognac and Cuban Cigars tıraş sabunu incelemesi Rayko 28 14,666 01/11/2019, Saat: 11:44
Son Yorum: FatihAhmet
Wink Declaration Grooming Sabun İncelemesi dikdik_s 18 9,411 22/06/2018, Saat: 22:48
Son Yorum: rating
  Stirling Soap – Texas on Fire İncelemesi ArdıçKatranı 9 6,744 21/08/2017, Saat: 18:34
Son Yorum: dikdik_s

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: