Dizel yakıt hakkında
Etraftan ve yetkili yerlerde çalışanlardan duyduğum bir kaç bilgiyi paylaşayım.

Ülkemizde satılan bütün yakıtlar ülkemiz rafinerilerinden işlenip çıktığı için pek çok insan sadece içine koyulan katkı haricinde markadan markaya yakıtın değişmediğini söylüyor, bu kısmen doğru fakat ben sektörün içinden birinden duyduğum kadarıyla rafineriden çıkan benzin ve dizel de kalite kaliteymiş. Özellikle Shell'in yakıt alım konusunda ciddi kriterlerinin olduğunu ve buna göre alım yaptığını söyledi.

Yine sektör içinden birisinden gelen bir tavsiye; hangi markadan yakıt alıyorsanız alın o markanın kendi işlettiği istasyondan alım yapın. Atıyorum marka Shell olabilir fakat gidip Mahmutoğulları tarafından işletilen Shell yerine Shell'in kendi işlettiği istasyonu tercih edin. Bunun haricinde internette ufak bir araştırma ile hangi istasyonların kaliteli hangilerinin kalitesiz olduğunu kullanıcı yorumlarından öğrenebilirsiniz. Mesela Ankara'da Turan Güneş Bulvarında Panora'ya gelmeden sağda kalan Shell'den mümkünse yakıt almanızı tavsiye etmem. Hangi istasyon markanın kendi işletmesinde hangisi başka kişiler tarafından yönetiliyor öğrenmek için markaların kendi internet sitelerinden faydalanabilirsiniz.

Ben yakıt olarak hep Shell'i tercih ediyorum zaten şehir merkezi ile ev arasında hem gidiş hem dönüş yolunda olduğu için sıkıntı olmuyor fakat oldu da alakasız bir yerde yakıt ihtiyacım olduysa öncelik sıram Shell > BP = Total = Opet
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Genelde Shell tavsiye ediliyor. Bende bu fikirdeyim. Aklı kelden benzini Shellden al demişler: ) Mazot da alınır herhalde.

LG-D802TR cihazımdan gönderildi
2 ayrı şirkette olmak üzere, ben de 8 yıldır sektördeyim. Terminal ve madeni yağ tarafında tecrübem var.
Rafineri akaryakıtı kalitesinde fark yok. Fark yaratan bir-kaç nokta var:
1- Gemi'den mal kabulü: Bu konuda ciddi prosedürler var. Ön kontroller, son kontroller, dinlendirme vs. Büyük firmalar bunu atlamaz.
2- Depolama terminali tank temizliği: Bu iş yüksek maliyetli bir iş. O yüzden küçük firmalar ya yapmıyor; ya da periyodu uzatıyor.
3- Nakliye: Kendi filosunu kullanan firmalar var. Yine büyüklerden söz ediyorum. Ama bayi tankeri eli ile "pick-up" denilen nakliyeler de var. Filoda bulunan tankerler daha bakımlı, daha temizdir.
4- İstasyon tankı: Burda da maliyet işin içine giriyor. Kontrol sistematiği kuran firmalar var. Ama bayi bu işteki en açık nokta.
Özetle;
- Büyük markalar tercih edilmeli. Ucuz etin yahnisi hesabı olmasın...
- @Strath'ın da dediği gibi mümkünse ana dağıtıcı eliyle işletilen istasyonlardan yakıt alınmalı. Bunu bilmek/anlamak zor olabilir. Her firma kendi ismini doğrudan kullanmıyor.
- Mümkün mertebe aynı bildik istasyondan almak gerek.
Selamlar,
İlgi gösteren arkadaşlara teşekkürler. Shell firmasının rutin olarak istasyonlardaki depoları ve pompaları denetlediğini biliyorum. Hiç bir fırmanın reklamını yapmak istemiyorum ama Shell bu konuda ileride. Total'in motorinini şahsi sebepten bıraktım ama onların exellium dizel yakıtı bence gayet başarılı. Opet biraz ses yapıyor ama bence o da başarılı bir firma. Lukoil nasıldır acaba?
(14/08/2015, Saat: 12:08)hknz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlgi gösteren arkadaşlara teşekkürler. Shell firmasının rutin olarak istasyonlardaki depoları ve pompaları denetlediğini biliyorum. Hiç bir fırmanın reklamını yapmak istemiyorum ama Shell bu konuda ileride. Total'in motorinini şahsi sebepten bıraktım ama onların exellium dizel yakıtı bence gayet başarılı. Opet biraz ses yapıyor ama bence o da başarılı bir firma. Lukoil nasıldır acaba?

Sektördeyim diye reklam yapmayayım dedim ama yapmam gerekecek Smile
Shell, Petrol Ofisi (OMV), BP, Total, sistem olarak iyi diye bildiğim firmalar.
Opet ve Lukoil'in de kötü olacağını zannetmiyorum.
Selamlar

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Question Bisiklet Hakkında Soru Cevap zorba58 32 27,589 23/02/2021, Saat: 20:26
Son Yorum: Oldstyle
  Aracınıza Hangi Firmadan Yakıt Alıyorsunuz? Niko 42 19,804 04/10/2018, Saat: 12:52
Son Yorum: krub
  ASKİ ile yaşanan problem hakkında fikir lazım. Arkomani 3 2,749 14/08/2018, Saat: 10:41
Son Yorum: manuple
  Şef Bıçakları Ve Bileme Taşları Hakkında Öneriler _dnz35 15 9,778 08/09/2017, Saat: 18:40
Son Yorum: kokopelli
  Saat tamiri hakkında theunnamed 6 9,881 11/11/2015, Saat: 11:45
Son Yorum: theunnamed
  Katalitik Konvertör ve Dizel Partikül Filtresi aldatmaca mı ? emre-sti 26 25,814 16/10/2015, Saat: 14:53
Son Yorum: ckeskin
  Nitrasyon sertleştirmesi hakkında Lord Sparhawk 1 4,777 10/05/2015, Saat: 16:55
Son Yorum: ckeskin
  Vida ölçüsü hakkında Lord Sparhawk 1 4,249 07/05/2015, Saat: 12:47
Son Yorum: Chinaski
  Bıçak Bileleme Taşı Hakkında Yardım bhdr003 2 6,274 30/12/2014, Saat: 23:30
Son Yorum: bhdr003
  Termal Battaniye hakkında bilgisi olan var mı ? emre-sti 13 18,807 29/12/2014, Saat: 21:28
Son Yorum: emre-sti

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: