Wilkinson Stick sabun
(26/11/2022, Saat: 19:49)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sabunlarda tarih geçmesi diye bir durum olmaz. Tıraş krem ve sabunları çok uzun yıllar sonra sorunsuz kullanılabilir. En fazla biraz kururlar ve koku esansları uçtuğu için kokuları azalır, ancak doğru koşullarda sakladığınız sabununuz 20 sene sonra da güzelce köpürecektir.

Kişiler arasında fırça ve kozmetik arasındaki deneyim farkları, kişinin tecrübesi, bilgisi, kullandığı suyunun sertliği, ekipmanı, köpürtme stiline göre değişebilir.

Haliyle acemi birisi deneyimli birisine göre doğru kıvamlı köpük oluşturmada zorlanır. Daha önce alışkın olmadığı tarzda köpük yaptığında zorlanır. Örneğin sürekli yüzde köpük yapan birisi kasede zorlanacaktır, diğeri de tam tersi. Sürekli domuz fırça kullanmış birisi porsukta zorlanacaktır. Fırçası oturmamış birisi kozmetikten verim alamayabilir. Aynı şekilde fırçasını suyla doğru şekilde beslemeyen birisinin fırçası köpüğü yutacağı için köpükte sorun yaşayabilir. Her fırçanın su emişi farklıdır doğru şekilde beslemezseniz köpük yutar. Hayvan kılı fırçalar zaten kıvama gelene kadar köpüğü yutar değişken sürelerde. Krem kullanmış birisine sert sabunlar zor gelebilir. Kasede köpük yapan birisi çubuk sabunla zorlanabilir. Suyu sert yani kireçli olan kişinin köpüğü daha zor kıvama gelecektir ve daha kolay bozulacaktır. İstanbuldaki bir kullanıcının deneyimi eskişehirdekinden farklı olacaktır. Çünkü istanbulun suyu genel olarak yumuşaktır ve kozmetikler sorun çıkarmaz, eskişehirin suyu çok kireçli ve serttir, kozmetikler daha zor köpük oluşturur.

Bu yukarıdakiler, jiletler ve makineler de de pek çok değişikliğe sebep olabilir. Onun için gelenesel tıraşta deneyim ve bilgi sanılandan çok daha önemlidir. Onun için deriz ki beğenmediğiniz bir ürünü atmayın, bir köşede dursun, farklı bir koşulda, ya da farklı bir tecrübe seviyesinde çok farklı sonuçlar verebilir. Örneğin forumda aman kesmiyor, yok çekiyor(ki doğru yumuşatılan sakalı hiç bir jilet çekmez) diye eleştirilen rapira, zaza platinum, derby usta gibi jiletler belki jileti ustura kullandığınızda size mükemmel sonuç verecekler. Ya da sert bir makineyle denediğinzde beklemediğiniz sonuçlar alacaksınız. Bu tip küt jiletlerin agresif tıraş gereçlerini törpüleme ve mermer gibi cilt bırakma kapasiteleri olağanüstüdür. Yeterki doğru kombin yapın. Misal wilkinson çubuk sabunu kasede köpürtmek zordur, kıvamlı ve kalın bir köpük oluşturmaz. Ama yüzde köpürtmede, ince fakat kaygen bir sonuç verir, bu da ustura kullanımında çok faydalıdır. La toja sabun da böyledir misal. Kıvamlı, kalın köpük seviyorsanız arko, tabac gibi çubuklar size bunu verir ama ustura kullanımında diğerleri kadar net tıraşa imkan sağlamazlar, çünkü kalın kmöpük tıraşın hassasiyetini donuklaştırır.  

Şu çekme konusuna da gelmek istiyorum. Keskin jiletin tıraş hissine alışan küt jilete şaşırabilir. Bu, küt jiletle tıraş olmaya alışkın olmadığı içindir. Küt jiletin tıraşında daha kısa çekişler kullanır, zorlamazsınız. O işini yapar. Çelik ustura da biraz böyledir. Jiletliden ilk geçen ya sanki çekiyor gibi, keskin değil galiba diyebilir, tamamen alışkın olmadığı için. Tekrar ediyorum, tıraş için üretilmiş hiç bir jilet çekmez.Siz sakalınızı doğru yumuşatın, köpüğünüzün nemini, kıvamını doğru ayarlayın, tıraş aletinizi doğru şekilde kullanın hepsiyle sinekkaydı tıraş olursunuz. Jiletler arasındaki keskin farkı tıraş hissiyatı ve tırşa sonrası cilt konforunu etkiler sadece. Doğru kombin yaptıktan sonra hepsi size sinekkaydı tıraşı verebilir. Edwin Jagger'a dorco takarsanız elbette temiz tıraşta zorlanırsınız. Ama o dorco'yu bir de fatip'e takıp deneyin misal. Ferrari iyi yol tutsun istiyorsanız ekonomi lastiği değil spor lasitk takarsınız,kamyonete de iyi çeksin istiyorsanız spor lastik değil çamur lastiği takarsınız. Doğru kombinasyonu yapmak kişinin zamanla kendi bulacağı iştir, herkesin cildi ve sakalı farklı olduğundan nokta atışı tavsiyeler geleneksel tıraşta mümkün değildir. Permasharp keskin jilettir evet, peki senin için doğru jilet midir? Onu ancak sen deneyerek görebilirsin.

Üstadım bilgiler için teşekkürler. Emin değilim ama razorus'taki blog yazılarını siz mi yazdınız? Mesajınızdan böyle bir hissiyata kapıldım. Değilse de üslubunuz çok benziyor.

Jilet işinin çok kişisel olduğunu bilirim, ki saydığınız üç jiletten derby harici olanlara bayılırım ve usturada kullanırım. Mâlum gâvur forumunda da bu kullanılan su işinin çok altını çizdiklerini görüyorum ve hattâ bu sebepten arıtılmış su kullanıyorum. Ama acemiliğe verin bir sabunun bu kadar kişiden kişiye değişebileceğini beklemiyordum. Koku filan meselesi olsa anlardım ama kayganlık ve köpürme meselesini objektif gözlemler olarak algıladımdı. Bugün de bir şey öğrendik diyelim madem.

Ayrıca fatip dediniz ciğerimi yaktınız hocam bir tane almamak için kendimi zor tutuyorum. Brit beyefendisi EJ'nin yanına agresif bir İtalyan eş fikri jenerik sitcom gibi geliyor. Ama bu gidişle olmayan cebimi deleceğimi fark ettiğim için rimei alıp agresif defterimi kapattım. Büyük de konuşmayacağım ama yani bu tıraş hobisi insanı alışveriş bağımlısına çeviriyor gibi gibi...

Ha neredeyse unutuyordum, bu fırçanın köpük yemesi meselesine değinmişsiniz de... Semogue soc domuz fırçada bu sorunu yaşıyorum. Fırçayı ılık suda bekletmek dışında n'apılabilir ki besleme için? Yerli ve ucuz fırça olsa berber usulü magmada bekleteceğim ama sakınıp çok hassas davranıyorum takdir edersiniz ki... On dakika bekletiyorum, yaklaşık 50-60 derece suda... Değiştirmem gereken ne var tam olarak?

Bir de bunu ilk kez sizden duyuyorum. Mesela yaqi mocha için yerli yabancı birçok platformda birçok insanın köpük yuttuğunu söylediklerini okudum. Yani bu insanlar da fırçayı besleyemiyor mu? Köpük yutan fırça (lather hog muydu neydi) mefhumu bir besleme mes'elesi mi?

Ha ek bir şey daha söyleyeyim, tıraş öncesi jel kullanıyorum acaba bunun etkisi olmuş mudur?
Till the break-in, use the cheap cream.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Arko Sabun Modifiye Önerileri emre-sti 221 181,045 08/04/2024, Saat: 23:53
Son Yorum: sfenks
  More For You Sabun .. Naci Erdem 83 59,531 26/11/2023, Saat: 21:08
Son Yorum: Johny White
  Derby Sabun eggman 216 259,023 17/06/2023, Saat: 21:15
Son Yorum: Ömer t. Katı
  Tek sabun kullansaydınız? geldigitti 131 115,247 04/03/2023, Saat: 02:11
Son Yorum: inter
  Proraso Sandalwood Sabun blaster 148 102,042 01/02/2023, Saat: 12:26