Sakallılar dikkat!
(05/05/2015, Saat: 15:58)m y r Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sakallarını cımbızla yolasım geliyor! Smile 

Bir de, daha önce başka bir konuda konuşmuştuk; bu adamların o pis sakalları ile ağa paşa baba muamelesi görürken, tıraş olan insanların süt kuzusu, okumuş, inek vur kafaya al ekmeği gibi gösterilmesine de ayrı gıcık oluyorum. Tertemiz sakallı, gözlüklü biriyim; gören oxford okuyor sanır, ama ben üniversite sınavına 4 kez girmiş biriyim Smile 

Aslında temiz pak olmayı pek sevmeyen bir milletiz komşum, tam Türkçe karşılığı yok sanırım ama toplumsal algıda badass olayı o şekilde yerleşmiş Big Grin
Acta est fabula, plaudite.
Sakal bırakmış birinin bakımsız, ve pis olduğunuda nereden çıkarıyoruz. Görsel bakımdan gözümüze hoş gelmeyebilir bu, bize hoş gelmeyen dış görünüş önyargımızı artırıyor galiba.
Araştırmayı yapan mikrobiyolog abilere sormak lazım bu yapılan araştırma sakal yıkandıktan kaç saat sonra yapılmış. Aynı şartlarda tıraşlı bir yüz belli bir zaman geçtikten sonra araştırmaya dahil olmuşmu.
Günlük tıraşta olsak ellerimizi gün içinde o kadar çok yere dokunup sonrada yüzümüze sürüyoruzki bu yüzden tıraşlı cildinde araştırmaya dahil olması gerekirmiş.
Her sabah tıraş olmakla her sabah sakalı sabunla yıkamak aynı şey.
Kullandığımız telefonlarımızın üzerindeki bakteri araştırmasını okumuştur çoğumuz, hemen gidip bir sony ericson Z bilmem kaç aldıkmı hergün yıkamak için, arabamızın direksiyonu, sağda solda oturduğumuz koltuk,bank, sandalye vs. çok hijyenik değil.
Sabah evden çıkıp akşama doğru bu testin eller için yapılması durumunda sonucun farklı çıkacağını sanmıyorum.
Araştırmayı yapan Dr. Golobic ağabeyde söylemiş ellerinizi ve yüzünüzü yıkayın, ellerinizi sakalınıza sürtmeyin bıyığınızı burmayın diye.Kısaca suya sabuna dokunmazsak hergün tıraş olup haftada 1 kez banyo yaparsak o bakteriler her tarafımızda oluşur.Bakteri ellerimizde başlıyor.
Tıraş olmak kadar sakal bırakmayıda severim hatta uzun bir süre bıraktım. Forumda günlük tıraş olabilen arkadaşlar gibi bende her akşam tıraş sabunuyla güzelce yıkayıp bakımını yapabiliyordum Wink
https://www.facebook.com/pages/Pardus-Handcraft/875240639222477

https://www.instagram.com/pardushandcraft/

(05/05/2015, Saat: 17:18)Delidumrul Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sakal bırakmış birinin bakımsız, ve pis olduğunuda nereden çıkarıyoruz. Görsel bakımdan gözümüze hoş gelmeyebilir bu, bize hoş gelmeyen dış görünüş önyargımızı artırıyor galiba.
Araştırmayı yapan mikrobiyolog abilere sormak lazım bu yapılan araştırma sakal yıkandıktan kaç saat sonra yapılmış. Aynı şartlarda tıraşlı bir yüz belli bir zaman geçtikten sonra araştırmaya dahil olmuşmu.
Günlük tıraşta olsak ellerimizi gün içinde o kadar çok yere dokunup sonrada yüzümüze sürüyoruzki bu yüzden tıraşlı cildinde araştırmaya dahil olması gerekirmiş.
Her sabah tıraş olmakla her sabah sakalı sabunla yıkamak aynı şey.
Kullandığımız telefonlarımızın üzerindeki bakteri araştırmasını okumuştur çoğumuz, hemen gidip bir sony ericson Z bilmem kaç aldıkmı hergün yıkamak için, arabamızın direksiyonu, sağda solda oturduğumuz koltuk,bank, sandalye vs. çok hijyenik değil.
Sabah evden çıkıp akşama doğru bu testin eller için yapılması durumunda sonucun farklı çıkacağını sanmıyorum.
Araştırmayı yapan Dr. Golobic ağabeyde söylemiş ellerinizi ve yüzünüzü yıkayın, ellerinizi sakalınıza sürtmeyin bıyığınızı burmayın diye.Kısaca suya sabuna dokunmazsak hergün tıraş olup haftada 1 kez banyo yaparsak o bakteriler her tarafımızda oluşur.Bakteri ellerimizde başlıyor.
Tıraş olmak kadar sakal bırakmayıda severim hatta uzun bir süre bıraktım. Forumda günlük tıraş olabilen arkadaşlar gibi bende her akşam tıraş sabunuyla güzelce yıkayıp bakımını yapabiliyordum Wink

Aslında tam izahı da öyle değil, lakin son bir kaç gündür yaptığım seyahatten sonra insanlar hakkında çok olumlu düşünemiyorum. Belki imkanı olmamıştır duş alamamıştır anlayışla karşılayabilirim ancak bir ıslak mendil ile koltukaltını silmek bu kadar zor olmamalı. Bu tamamen kişinin özsaygısıyla ilgili bir durum sanırım. Kendi kokuma dahi katlanamazken bir başkasının kokusunu niçin ben çekmek zorundayım. Hala genel olarak temizliği pek sevmeyen bir millet olduğumuzu düşünüyorum üstadım. Haklısınız, bunu münferiden saç, sakal, vücuda indirgemek de yerinde olmuyor Blush
Acta est fabula, plaudite.
Bu tip gazate haberlerini çok da ciddiye almamak lazım. Allah bilir çalışmanın içeriği nasıldır...
Haydi hayırlı tıraşlar...
(05/05/2015, Saat: 19:18)Bruce Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Aslında tam izahı da öyle değil, lakin son bir kaç gündür yaptığım seyahatten sonra insanlar hakkında çok olumlu düşünemiyorum. Belki imkanı olmamıştır duş alamamıştır anlayışla karşılayabilirim ancak bir ıslak mendil ile koltukaltını silmek bu kadar zor olmamalı. Bu tamamen kişinin özsaygısıyla ilgili bir durum sanırım. Kendi kokuma dahi katlanamazken bir başkasının kokusunu niçin ben çekmek zorundayım. Hala genel olarak temizliği pek sevmeyen bir millet olduğumuzu düşünüyorum üstadım. Haklısınız, bunu münferiden saç, sakal, vücuda indirgemek de yerinde olmuyor  Blush

Haklısınız hiç kimse başkasının kötü kokusuna katlanmak zorunda değil ve dediğiniz gibi bu kişinin özsaygısıyla alakalı bir durum. Konu, toplum olarak kişisel temizlikte neredeyizden ziyade sakallılar kirlidir tıraşlılar temizdir gibi bir algıya doğru gitmiş.
sadece fikrimi belirtmek istedim Smile

Sakal bakımına hiç mi değinmemişiz yoksa ben mi bulamadım?
Sonuçta temiz, düzgün, bakımlı, yumuşak sakal da bizim hedeflerimizden biri olmalı. Bunun tartışılacak makinası var, yağı var, kremi var, tarağı/fırçası var, uzunluğu, biçimi, boyun/çene altı çizgisi var...
Eminim çoğumuzun içinde "şöyle 5-6cm sakalım olsa da sıvazlasam" uhtesi vardır ve belki sırf bu yüzden kısmi sakallar, favoriler bırakıyoruzdur...

"kesmeyip de besleyenler" yada kısmi besleyenler için de birşeyler yazmalıyız... Cidden konu yoksa ben açacağım
Gecen gun benim de aklimdan gecti. Amatorce sakal birakiyorum ve bu konuda bilgim 0. Bugun az kalsin kesiyordum kasinti yapiyor diye. Bildiklerinizi paylasirsaniz memnuniyet duyarim.
Ortalık sakallı, bakımsız, terörist tipliden geçilmiyor. Bari tıraş forumunda yazıp çizip, buna vakit, emek, para ayıran arkadaşlar. Dışarıdaki magandalardan bir farkınız olsun. En azından sakal modası geçene kadar kesin sakalları.
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
Sakalınız yüzde kaşıntı yapıyorsa tam geçiş evresinde demektir bir müddet sonra kaşıntı geçiyor kişinin sakal sertliğine göre değişiyor tabi bu süre.
Uzun süre sakal bırakan kişilerin düzenli olarak sakalı yıkaması hatta tıraş fırçasıyla yıkamasını tavsiye ederim özellikle de sakal diplerinin iyi temizlenmesi gerekir.
Uzun sakal cildin rahat hava almasını engeller ve kıl diplerinde kurumalar meydana gelir buda ciltte egzama ya benzer bir etki yaratır ve pul pul dökülmeler yapar ve zaman içerisnde ciltte yüzeysel doku kaybı olabilir .
Kısaca yine cilt sağlığı için hem sakalın hemde diplerinin temiz tutulması gerekir.
Ben öyle yağ,krem vs kullanmadım hiç. Her gün domuz fırçası ve tıraş sabunuyla güzelce temizleyip kurutmayı tercih ediyordum.Domuz fırçaları içinde güzel bir alıştırma oluyor Smile
Birde aftershave sürüyordum güzel koksun diye  Rolleyes

(11/07/2015, Saat: 23:21)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ortalık sakallı, bakımsız, terörist tipliden geçilmiyor. Bari tıraş forumunda yazıp çizip, buna vakit, emek, para ayıran arkadaşlar. Dışarıdaki magandalardan bir farkınız olsun. En azından sakal modası geçene kadar kesin sakalları.

Kizmayin mancho komsum, benimkisi mesela daha bir Viking sakali. Her sakalli maganda olacak diye bir sey yok. Insanlarin kafasinda tiras forumunda herkes tiras olmali diye bir fikir olusacagini sanmiyorum, keza 2 senedir gitar calmamama ragmen gitar forumuna da girer muhabbetimi eder cikarim. Bakin biz burada hadi terorist gibi sakal birakalim dagda rahat edelim demiyoruz ki. Nasil sakalimizi bakimli tutariz, seklini semalini koruruz buna kafa yoruyoruz. Bu da herhalde bahsettiginiz tiplemeden bir farkimizdir takdir edersiniz.

Kaliplasmis dusunceden uzak duralim, birbirimizin kisisel tercihlerine lutfen bu sekilde yaklasmayalim hocam. Siz de ayni sekilde geleneksel tiras forumunda kartus kullanan biri olarak benzer bir tepkiyi aldiniz diye hatirliyorum ve bundan sikayetciydiniz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Bug dikkat yeni bir zaafiyet shellshock DelikanliTiras 0 3,738 30/09/2014, Saat: 12:32
Son Yorum: DelikanliTiras
  Bu yollara dikkat ihtilaf 7 10,795 06/09/2012, Saat: 20:32
Son Yorum: hergele

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: