İlk Geleneksel Tıraş Deneyimim
Herkese merhaba.

Bugün DE ile ilk tıraşımı oldum. Smile Aslında yalnızca DE kullanımı değil, diğer her şeyin kullanımı da ilk oldu benim için. Fırça, sabun, tas, jilet, makine, şap, hepsi... Herhalde bir tek after shave ortak. Smile

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki bir kez denemeyle bir konu hakkında kanıya varılamayacağının bilincindeyim. Ayrıca şunu da söyleyeyim; bu ilk tecrübe öncesinde geleneksel tıraş konusundaki düşüncelerim kesinlikle pozitifti. "Süper olacak!" diye başladım. Sonunda yapacağım değerlendirmede geleneksel tıraş kesinlikle kartuşlu tıraş karşısında 1-0 önde başlayacaktı...

Gelelim düşüncelerime ve hissettiklerime... Önce özetleyeyim: Hiçbir şey anlamadım! Sad

Önce fırça alıştırma işlemini yaptım. Bunu başarıyla yapabildiğimi düşünüyorum.

Arko sabunun kokusunu çok daha fazla sevsem de bugün Cella kullanmak istedim herkes onu daha çok övdüğü için. Ama köpürtme konusunu tam olarak becerebildiğimi düşünmüyorum. Çok fazla su koydum sanırım... Yine de yüzümü komple köpükleyebildim. Smile İşin bu kısmı gerçekten oldukça zevkli.

İlk tıraşımda EJ DE89'u kullanmayayım dedim ama sonra tam tersini düşünmeye başlayarak Gillette Stainless ile DE89'u kullandım. Makineyi elime alır almaz sapının çok kısa hissettirdiğini söyleyebilirim. Bilmiyorum; ellerimin büyük olmasından da kaynaklanıyor olabilir tabi. Kartuşlu makinelerin saplarına alışkın olduğum için de olabilir... Nihayetinde jilet ilk kez yüzümdeydi. Tıraş olurken sakallardan çıkan ses çok farklı kartuşlu makinelere göre. Hoş. Favori, yanak, boyun tamam ama iki bölge için DE bana kartuşluya göre kullanışsız geldi; bıyık ve çene. Bıyıkları tıraşlarken DE'nin başının çok büyük olduğunu fark ettim. Burnun hemen altına kartuşlu makine çok rahat girerken, DE ile oldukça zorlandım. Çene kısmında ise kartuşlu makinelerin oynar başlıklarının eksikliğini kesinlikle hissettim. Bu noktada tekrar hatırlatma ihtiyacı duyuyorum: Bunlar yalnızca ilk izlenimlerim ve kesin olarak vardığım kanılar değil. Yani DE'yi doğru kullanamıyor olma ihtimalimin yüksek olduğunun farkındayım. Bu arada işin kesim kısmı beklediğim kadar uzun sürmedi. Hemen hemen kartuşlu makineninki ile aynıydı... "Kesim kalitesi?" derseniz, onun da en son kullandığım 5 bıçaklı kartuşun verdiği sonuçtan pek farklı olduğunu söyleyemem.

Boynumun en alt kısmında bulunan bazı asi kıllar kartuşlu ile tıraş olurken de ufacık ufacık kanayabiliyor. Şimdi de sonuç aynı oldu. Normalde yalnızca soğuk suyla bir-iki kez yıkadığımda bir şey kalmıyordu. Ama şimdi hazır elimde nasıl çalıştığını çok merak ettiğim kan taşı varken bir denemek istedim. Çok ilginç bir şey. Ufacık bir sızı hissettiriyor ve anında durduruyor hakikaten. Hayran kaldım. Smile

Ardından ne işe yaradığını hala anlamadığım -bugün bir de sağlıklıydı, sağlıksızdı konusuna girmek zorunda kaldığım- şapı kullandım. Yüzüm nemli iken suratıma sürdüm. Hatta bir ara elimdeki "taş"a, sonra da aynada gözlerimin içine bakıp, "Napıyorum lan ben?" dedim kendi kendime... Smile)))) Düşünsenize; elinizde koca bir taş var, ne işe yaradığını bilmiyorsunuz, ama yüzünüze sürüyorsunuz. Neden? Forum'da öyle dediler diye... Smile)))) Çok güldüm kendi kendime... Velhasılıkelam, 1-2 dakika bekledikten sonra yüzümü soğuk suyla tekrar duruladım.

Sonra şu 444'ü çok merak ediyordum, onu kullandım. Viks diye bir krem vardı, kokusunu ona benzettim. Kıvamı biraz yoğun geldi yalnız. Ben de birazcık Brut ile karıştırarak sürdüm, her ne kadar birkaç gün önce forumda biri bana bunu önerdiğinde pek de sıcak bakmamış olsam da. Smile Tabac'ı da merak ediyordum ama onu kullanamadım şimdilik. Yalnız kokusu şaka gibi; insanın aklında resmen sahneler canlandırıyor... 20 yıl öncesine kadar uzanan sahneler...

En sonunda da bütün malzemeleri temizleyip toparlamak, fırçayı temizlemek ve kurutmak... Akılda da soru işaretleri...

Sonuç olarak sanırım en azından 3 ay kadar tecrübe ettikten sonra kesin bir kanıya varmış olabileceğimi düşünüyorum. An itibarı ile fikrim şöyle;

Zevk için: Kesinlikle Evet
Ekonomi için: Evet (İstenirse)
Zaman için: Hayır
Kaliteli tıraş için: Bilmiyorum
Sağlık için: Bilmiyorum
Komşum çok fazla değişkeni bir arada ve bir anda test etmişsiniz Smile. Ama yazınızı zevkle okudum. Sanırım bir süre tıraş olmaya devam ederseniz son kısımdaki değerlendirmenizdeki "Belki" ler kesinleşecek ve diğer değerlendirmeleriniz de daha bir sağlam olacaktır.

Zevkli tıraşlar dilerim Smile.
33o35go.jpg
Aslında komşum forumda herkes bu şekilde  bakma sen yazılanlara kimsenin tıraş olduğu filan yok  Big Grin
Bütün her şey yeni olunca sıkıntılar yaşamanız gayet normal...
Tıraş olmak günümüzde bir zorunluluk ben kendi adıma bunu keyifli hale getirmeye çalışıyorum. Sıcacık fırçanın yüzümde köpürmesi keyifli geliyor bana. O hazır tıraş köpükleri bu keyfi asla veremez.
eliniz de alete zamanla daha iyi alışacaktır. Bu süre zarfında sabır gösterirseniz daha fazla tekniğiniz oturur.
Hey gidi küheylan, koşmana bak sen!
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!
Öncelikle sıhhatler olsun dileklerimle komşum. Bu evrede sabun konusunda ince farklılıklar haricinde, diğer değişkenlerle ilgili denemelere devam etmeniz gerekli olduğunu, sonrasında giderek daha da keyifli hale gelecektir diye düşünüyorum. EJ 89'un başlığı kalın değil diye biliyorum, burun altı bölgeler için ve genel anlamda tekniğiniz oturunca herhangi bir sıkıntı çekmeyeceğinizi umuyorum.
Acta est fabula, plaudite.
(30/04/2015, Saat: 00:26)btoprak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum çok fazla değişkeni bir arada ve bir anda test etmişsiniz Smile. Ama yazınızı zevkle okudum. Sanırım bir süre tıraş olmaya devam ederseniz son kısımdaki değerlendirmenizdeki "Belki" ler kesinleşecek ve diğer değerlendirmeleriniz de daha bir sağlam olacaktır.

Zevkli tıraşlar dilerim Smile.

İlk tıraş komşum, değişken değil direk bilinmeyen. Alet tekniği yok, köpürtme deneyimi yok. Yavaş yavaş zamanla oluyor hepsi, önemli olan azim. Bu konuda en güzel örnek bence @ts9funk, kartuşçuydu, şimdi alet toplama aşamasında. En güzel yorumu o yapar bu konuda bana sorarsan. Smile
Rahat olun ve denemeye devam edin. Hiç birimizin ilk tıraşı şahane olmadı. Hatta benim yaklaşık 3-4 hafta tıraşlarım bol tahrişliydi. Sonra bir sabah elime tıraş aletini aldım ve ömrümde olduğum en güzel tıraşı oldum. Denemeye devam. Pes etmek yok. Smile
Benim ilk tıraşım iyiydi mesela ama köpük falan olmamıştı daha sonra kötü tıraşlarımda çok oldu, şimdi bile bazen yanma falan yaşıyorum tıraştan sonra ama keyifli bir uğraş ve yüzümde sivilcelenme de bitti. Acele etmemek lazım ve sizde zaten bunun farkındasınız.
Valla ilk tıraşımı gillette super stainless ile oldum tıraş aletim on liralık makine idi rimei...o sabahki şokumu anlatamam...Ben hayatımda bu kadar kısa zamanda bu kadar pürüzsüz bu kadar tahrișsiz tıraş görmedim...vayyyy bea dedim demek anlatılan buymuş. ....ne berberde ne ustura ile ne de başka şekilde...tarifi olmaz bunun....tabii bunda steick sabunun da çok etkisi var , aynı sabun başka jiletler ile tıraş iki perde oluyor s..stainless .ile tek perde , pürüz yok , tahriş yok , cilt bebek , sakal akşama çıkmaya başlıyor...
Paraya kıyıcan ve ömürlük alıcan aslında yaa neyse
(30/04/2015, Saat: 00:58)Aleksey Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlk tıraş komşum, değişken değil direk bilinmeyen. Alet tekniği yok, köpürtme deneyimi yok. Yavaş yavaş zamanla oluyor hepsi, önemli olan azim. Bu konuda en güzel örnek bence @ts9funk, kartuşçuydu, şimdi alet toplama aşamasında. En güzel yorumu o yapar bu konuda bana sorarsan. Smile

Aman komşum estağfurullah, sıhhatler olsun öncelikle. Yazdığınız yazıda ilk de zamanımı hatırladım. İlk tıraşım da, bende @aleksey komşuma katılıyorum,bilinmezlik Rolleyes  hatta ben elektrikli makineden geçtim,tabi ilk aylar tamamen hüsran ve kartuşa devam ettim,burada da çok savundum ama de de beni çeken bir şey oldu,buna geleneksel hazırlanış diyin yada parçalı jilet tutucunun karizması,ağırlığı vs bunu zorlamam gerektiğini düşündüm hep. Çünkü keyif ancak bu şekilde oluyordu benim için, birde burada ki değerli dostlarla paylaşmak. ben de size ilk zamanlar da,bunun süresi ben de çok uzun sürdü, jilet tutucuya,jiletletin kalitesine sabuna vs suç atmamak. En beğenmediğim jiletin, de nin tekniğim oturduktan yada oturmaya başladıktan sonra ki performansları arasında çok fark vardı. o yüzdrn size sabırlı olmanızı tavsiye ediyorum. Bir çok  farklı de denemeye çalışın, ben şimdi r41e hazırlanıyorum. Cool
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"

Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tıraş sabunu mu , yoksa krem mi? kumuca 12 11,756 26/04/2024, Saat: 12:59
Son Yorum: sfenks
  Geleneksel tıraş vs Modern tıraş alie5734 30 12,246 21/04/2024, Saat: 23:09
Son Yorum: Alkali
  Memnun kalmadığınız tıraş ürünleri Lord Sparhawk 352 335,981 31/01/2024, Saat: 19:19
Son Yorum: Erdi
  Tıraş Ekipmanlarımız baduruk 636 338,854 16/08/2023, Saat: 14:45
Son Yorum: yaylaoglu
  Geleneksel tıraş sakalı inceltir mi? simsek 3 2,381 09/08/2023, Saat: 11:35
Son Yorum: Lord Sparhawk
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 975 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
Star Geleneksel Tıraş Hakkında Tavsiyeleriniz Ogz4835 5 1,581 19/07/2023, Saat: 19:07
Son Yorum: Ogz4835
  Tıraş esnası, sonrası Tıraşsever 4 1,318 11/06/2023, Saat: 18:21
Son Yorum: exselans
  Tıraş sonrası batık ve sivilce çıkması. Umut islam 10 2,209 08/06/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: layken
  Günluk Tıraş İçin Tavsiye Tıraş Aleti alihsan1969 7 3,357 08/05/2023, Saat: 01:03
Son Yorum: layken

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: