Porsuk Fırçaların Ömrü Ne Kadardır?
dün semogue 1305 fırçamı biraz dezenfekte amaçlı baya bir hırpaladım. önce 1/4 ölçüde üzüm sirkesi ve 1 kaşık karbonatla sıcak su içerisinde 1 saat kadar beklettim. ardından yine 1/4 ace ekleyip hazırladıgım ılık su içersinde 5 dk beklettim. sonuç, fırçanın kılları aynı sentetik gibi ışıl ışıl parlıyordu ve baya sertleşmişlerdi. gece ve bu sabah arko sabun ile köpük yaptım bir kaç sefer, düzelmeye başladı gibi. umarım kıllar yumuşamaya başlar en kısa zamanda Smile
(23/04/2015, Saat: 12:40)candova Adlı Kullanıcıdan Alıntı: komşum ilk seferde birazcık temizledim eski yapıştırıc ıartıklarını hem fırçadan hem de saptan ama birazcık dışarıda kaldı.
sonrasında iki kere daha çıktığı için artık çok önemsemedim.Fakat son yapıştırmada şirketteki teknisyen abimiz güzelce yapıştırdı. 502 yapıştırıcı kullanmış.
SOC alıp ilerleyeceğim. Her durumda omeganın en iyilerinden daha kaliteli.
son halinin fotosunu ekliyorum.

33xy9v4.jpg

hocam yeşil boyalı kısım orjinalden mi pütürlü boya, yoksa tamamen sıcak suyun etkisi mi?
(23/04/2015, Saat: 20:28)jazzmo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam yeşil boyalı kısım orjinalden mi pütürlü boya, yoksa tamamen sıcak suyun etkisi mi?

sıcak suyun etkisi, arka tarafında yeşil bölge de çatladı.

inaohu.jpg

bendeki fırçada aynı. çatlak yok ama yeşil kısım pütürlü. sanırım çok kaynar suya gerek yok, sıcak su ile temas edince boya o hale geliyor galiba.
Biryerde okumustum, silvertipler 10 seneden fazla, best badgerlar 5-6 sene, domuz fircalar ise 5 seneden az dayaniyor. Bu sureler tabii normal hava ve yol kosullarinda verilmis rakamlar.

Sent from payphone using Tapatalk
25 yıl yerli üretim ahşap saplı domuz fırça kullandı babam taa ki sapı kırılana kadar =)
1940-1950 li yıllardan kalma rahmetli dedemin gençken aldığı ahşap saplı at kılı fırça , önce babama , sonra bana geçti. 2005 de ben aldım 2011 yılına kadar ben kullandım.

Size enteresan gelecek ve bilindik kaidelere aykırı bir kullanım biçimi anlatayım.

Bir gün tıraştan sonra fırçayı yıkıyordum. Babam beni uyardı '' fırçayı sakın yıkama '' diye. Niye dedim ? '' Rahmetli deden bana öyle söylemişti. Fırçayı yıkadıktan sonra elinle üzerinde ki sabunu süz ve öylece bırak. Yoksa kıl döker '' dedi.

Yani bu fırça en az 50 yıl kullanıldı. Kullanılırken de fırçaya ve knot' a zararlı diye bildiğimiz fırça sabunlu sabunlu bırakıldı ama ona rağmen 55 yıl aktif kullanıldı... Ve fırça benim kullandığım süre boyunca dahi tek bir kıl bile dökmedi...

Lakin porsuk kılı fırçalar hassas fırçalar. Ben bu fırçaların ideal şekilde kullanılsalar dahi bu kadar uzun süre dayanacağına ihtimal vermiyorum. Kaldı ki cildin zımpara etkisi belli bir süre sonra porsuk kılların hassas uçlarını tahriş edecektir. Cilt yapısı ve kullanan kişinin kıl yapısı da önemli tabi... 10 yıl dayanırsa iyi bence. Domuzlar daha uzun giderler diye düşünüyorum.
(07/05/2015, Saat: 01:04)adamentium Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 1940-1950 li yıllardan kalma rahmetli dedemin gençken aldığı ahşap saplı at kılı fırça , önce babama , sonra bana geçti. 2005 de ben aldım 2011 yılına kadar ben kullandım.

Size enteresan gelecek ve bilindik kaidelere aykırı bir kullanım biçimi anlatayım.

Bir gün tıraştan sonra fırçayı yıkıyordum. Babam beni uyardı '' fırçayı sakın yıkama '' diye. Niye dedim ? '' Rahmetli deden bana öyle söylemişti. Fırçayı yıkadıktan sonra elinle üzerinde ki sabunu süz ve öylece bırak. Yoksa kıl döker '' dedi.

Yani bu fırça en az 50 yıl kullanıldı. Kullanılırken de fırçaya ve knot' a zararlı diye bildiğimiz fırça sabunlu sabunlu bırakıldı ama ona rağmen 55 yıl aktif kullanıldı... Ve fırça benim kullandığım süre boyunca dahi tek bir kıl bile dökmedi...

Lakin porsuk kılı fırçalar hassas fırçalar. Ben bu fırçaların ideal şekilde kullanılsalar dahi bu kadar uzun süre dayanacağına ihtimal vermiyorum. Kaldı ki cildin zımpara etkisi belli bir süre sonra porsuk kılların hassas uçlarını tahriş edecektir. Cilt yapısı ve kullanan kişinin kıl yapısı da önemli tabi... 10 yıl dayanırsa iyi bence. Domuzlar daha uzun giderler diye düşünüyorum.

İlk defa duyuyorum, ilginçmiş Smile Ancak break-in yapmak için sabunlu beklettiğimde fırça kazık gibi olmuştu.
Acta est fabula, plaudite.
Belki mantığı şu olabilir: Fırçaları yıkadıktan sonra fazla suyunu alıp baş aşağı asarak kurutmayı tavsiye ediyoruz. Eğer fırça yıkanmadan bütün suyu iyice sıkılırsa belki de bu nedenle dökme yaşanmamıştır. Ama yine de bence fırça çok sağlammış. Smile
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Sabun kalıntilari dibe coktugu için dip kismi destekliyor olabilir

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Porsuk kılı fırça tavsiyesi Murat06 gs 4 1,177 23/11/2023, Saat: 21:13
Son Yorum: Murat06 gs
  HJM Porsuk Fırçalar Tıraşolog 2 2,110 23/03/2021, Saat: 15:56
Son Yorum: Tıraşolog
  Porsuk Fırça Tavsiyesi sellom 758 458,178 20/09/2020, Saat: 17:27
Son Yorum: Erdem009
  Porsuk Fırçayı sıcak tutma Perseus 13 7,699 14/09/2020, Saat: 20:11
Son Yorum: marv
  IREM Porsuk Traş Fırçası papazerigi 107 157,399 01/09/2020, Saat: 18:56
Son Yorum: marv
  Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası shaving61 114 74,008 13/08/2020, Saat: 16:05
Son Yorum: Lord Sparhawk
Information Porsuk Kılı Tıraş Fırçalarının Temizliği papazerigi 51 50,875 14/06/2020, Saat: 00:24
Son Yorum: cavekid
  Pure tipi porsuk fırçası yumuşatılabilir mi? midheaven 22 24,758 16/02/2020, Saat: 12:10
Son Yorum: U A K
  Muhle Pure Porsuk Kılı akaysakarya 9 5,036 09/01/2020, Saat: 23:41
Son Yorum: Shavette
  Anbbas Porsuk Fırça U A K 1 2,646 06/01/2020, Saat: 23:12
Son Yorum: Jaguar Paw

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: