DERBY KLASİK GELENEKSEL TIRAŞA GİRER Mİ
#1
Forumumuzda epey tartışmaya neden olan kartuşlu aletlerin dedesi prmatik olarak da bilinen tek bıçaklı plastik SE aletlerdir. Türk erkekleri 1970 li yıllarda plastik prmtatiklerle tanıştı sonra GLT bu markayı satın aldı. 1970 li yıllarda erkeklerin çoğu eski DE aletlerini bir kenara bırakıp bu plastik SE lere geçti ama yine de erkeklerin yarısı DE kullanıyordu o yıllarda. 80lere gelindiğinde artık DE ler tamamen azınlığa düştü ve plastik SE ler neredeyse pazarın tümünü kapladı. 80 lerin sonunda ise önce 2 sonra da 3 bıçaklı ve değiştirilebilir sistem bıçakları çıktı yani kartuşlular doğdu. Ancak yapılan pazar araştırmaları ülkemizde halen yani yaklaşık 35 yıldır kullan at dediğimiz aletlerin pazarın yüzde 80ine hakim olduğunu gösteriyor. Ancak artık klasik tek bıçaklı kullan atlar yerini daha çok 2 veya 3 bıçaklılara bıraktı. 5 bıçaklı pahalı kartuşlar ise pazarın yüzde 20sini oluşturuyor. Tek bıçaklılar artık aha cok banyoda vücut tıraşında kullanılıyor.


Azmüsebat yukarıdaki kısaca özetlenen tıraş bıçağı tarihini esas alarak tek bıçaklı SE sine Derby Klasik adını veriyor. Yani 35-40 yıllık bir gelenekten bahsediyoruz. Bugün 20lerinde olan gençlerin babalarının kullandığı aletler bunlar.

Sosyolojik olarak da bu bıçaklar üst gelir grubunun yüzüne bakmadığı proleter aletleridir.

Ben de bugün ilk defa kullandım ve harika bir sonuç aldım, çok yakın ve konforlu sinekkaydı tıraş. KİPA dan aldığım 3 lü paketin tanesi 58 kuruşa geliyor, 10 tıraş yapsa tıraş başına 6 kuruş (rapiranın 10 katı) bu durumda çok da ucuz sayılma ama internette bir yerde 35 kuruşa görünce hemen 100 adet sipariş ettim çünkü 3,5 kuruş bayağı ucuz bir tıraş.

Kaç tıraş çıkartır emin değilim ama 4 gündür parker+feather ikilisiyke olduğum tıraşlardan çok daha kaliteli bir tıraş verdi. Sanırım kullan at olsa da bu alet artık geleneksel tıraşa girebilen nadir bir fiyat performans canavarı sayılabilir. Ne dersin sayın Mancho ?
Cevapla
#2
ben zamanında derby samuria 2 alıyordum 5 gün kullanıp atıyordum, 10 lusu 3,5TL civarı idi
Cevapla
#3
024fd0fc918df7dce1c62a2fa8c71a4c.jpg

Ben hep yüzümü kestim bunlarla sevgili @martin üstat.


iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
Cevapla
#4
geleneksel tıraşa dahil edilebilecek tek güvenli ürün
bic metal

displayimage.php?imageid=22437

carrefourda 10 lu paket 4.5 tl
5li paket 2.75 tl

indirim zamanlarında 10 lu paket 3 tl Smile

$_35.JPG
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
WWW
Cevapla
#5
(03/04/2015, Saat: 01:34)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: geleneksel tıraşa dahil edilebilecek tek güvenli ürün
bic metal

displayimage.php?imageid=22437

carrefourda 10 lu paket 4.5 tl
5li paket 2.75 tl

indirim zamanlarında 10 lu paket 3 tl Smile

$_35.JPG

BİC metal aslında seyahatlere götürmek için benim de aklımda var. Denemek lazım bir ara.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Cevapla
#6
Girer tabi, yani niye girmesin ki? Tamam çok güzel bir forumumuz var, tıraş üzerine bir sürü bilgi paylaşıyoruz ama sonuç itibariyle R41 ve ustura ile tıraş olamayınca olmayacak mı? Nedir ki geleneksel tıraş dedikleri? Al güzel bir porsuk fırça, al güzel bir sabun, sonra ne kullanırsan kullan. Ben geleneksel tıraş olayına sadece sabun ve fırça olarak bakarım. Neyle tıraş olursa olsun insanlar.
Cevapla
#7
Elinize sağlık @martin komşum,güzel bir incelemeye imza atmışsınız. Ben banyoda kullanıyorum ve oldukça memnunum, diğer kartuşlular dan kazımak anlamında daha masum ama aynı zamanda daha etkili gibi geliyor bana..
"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
"Nikola Tesla"
Satılık ilanım;

http://geltir.com/thread-6891.html
Cevapla
#8
DE alet kullanmadan önce 2 bıçaklı olanı kullanmıştım. Performansından genel olarak memnunsam da tüm çok bıçaklılarda olduğu gibi bıçakların arası çok çabuk tıkanıyordu.
Cevapla
#9
Dostlar yorumlarınız için sağolun. Bu aletle bu sabah ikinci tıraşımı oldum ve gayet iyi diyebilirim. Kaç tıraş çıkarır merak ediyorum. McOrco'nun bic metalinden Fransa'da alıp kullanmıştım o da baba bi alet. Derby klasik olsun prmatik olsun bic metal olsun tek bıçaklı olduklarından yaprak jiletle pek bir farkları yok. Tıkanma sorunu da olmuyor. Bic metal eğer 10 lu paket 3 liraya düşerse hemen 10 paket alınmalı çünkü tanesi 30 kuruşa geliyor. Ben 35 kuruşa derby klasikten 100 adet teslim aldım bugün. Bu arada samurai lerin yenlenmiş iki ve 3 bıçaklılarından bir de bic in turuncu 3 bıçaklısından aldım. Bu arada PS yi de 5 li paketi 1.65 den bulup 10 tane daha stokladım. Marketpaketi.com adlı bir Ankara firması siparişi hemen bir gün sonra teslim etti. Bu arada BİM de satılan MANS marka 3 bıçaklı da süper bir alet kesinlikle dandik değil. 4 lü paketi 2.75 liraya satılıyordu
Cevapla
#10
indirim zamanı 10 adetli paket
daha geçen ayki indirimde
3.15 tl imiş
2j14ftf.jpg
stok tavsiye ederim
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
WWW
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Derby Banyo Fallschirmjäger 7 3,385 04/11/2019, Saat: 22:14
Son Yorum: forevermore07

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: